Maidenhair

Rastlina adiwantum

Rastlina adiantum alebo adiant je zástupcom rodiny Pteris. Obsahuje asi 200 rôznych druhov papradí, z ktorých väčšina žije vo východoázijských krajinách a v trópoch horského systému Andy. Jeho kríky nájdete na výživných vlhkých pôdach v blízkosti vodných zdrojov..

Maidenhair je tiež známa ako kučeravá papraď. Vedecký názov tejto rastliny je spojený s jej zvláštnosťou – lístie dievčaťa má vodoodpudivé vlastnosti, kvapky vody sa valia z listov, takže kríky počas dažďov nezmoknú. „Adiantum“ je možné preložiť presne ako „rastlina, ktorá nezmokne“.

Kučeravá papraď je ľudstvu známa už od staroveku. Dnes je táto rastlina považovaná za veľmi obľúbenú v kvetinárstve. Maidenhair môže rásť ako v skleníku, tak aj doma. Je pozoruhodné, že okrem dekoratívnosti majú aj množstvo liečivých vlastností..

Popis dievčenskej vlásenky

Popis dievčenskej vlásenky

Maidenhair je bylinná trvalka s tenkým plazivým oddenkom. Je pokrytý hnedými alebo čiernymi šupinami. Rovnako ako ostatné papradie, adiant vytvára špeciálne listy. Sú usporiadané striedavo alebo opačne, pripevnené k tmavým stopkám dlhým až 25 cm. Šupinatá je aj základňa stopiek. Povrch listov je hladký a jeho farba sa líši medzi zelenou a modrastou farbou. Segmenty na širokých listových čepeliach pripomínajúce perie tvoria akýsi vejár. Samotné segmenty môžu mať rôzne tvary. Z vnútornej strany listov, v blízkosti žíl, sú sori, v ktorých sú uložené spóry rastlín. Môžu byť okrúhle, lineárne alebo podlhovasté..

Také papradie sa považuje za dosť rozmarné a vyžaduje prísne dodržiavanie základných podmienok pestovania. Moderné odrody dievčatiek však môžu úspešne rásť doma aj v záhrade. Na záhradu sa zvyčajne používa dievčenská deva v tvare nohy, zatiaľ čo doma sa častejšie pestujú iné druhy – „vlasová Venuša“, priehľadná atď..

Venušine vlasy | Maidenhair – jemná papraďVenušine vlasy | Maidenhair - jemná papraď

Stručné pravidlá pre pestovanie adiwantum

V tabuľke sú uvedené stručné pravidlá starostlivosti o adiwantum doma.

Úroveň osvetlenia Rastlina preferuje čiastočný tieň severnej alebo východnej strany.
Teplota obsahu Optimálna teplota na udržanie je v lete až 22 stupňov, v zime asi 15 stupňov.
Režim zavlažovania Zalievanie sa vykonáva podľa potreby, v lete – asi raz za 3 dni, v zime – raz za týždeň. Odporúča sa použiť spôsob spodného zavlažovania ponorením nádoby s kvetom do vody.
Vlhkosť vzduchu Je potrebná vysoká vlhkosť, takže v lete sa listy panenky rozstrekujú denne.
Pôda Pôda na výsadbu dievčatka musí mať kyslú reakciu, musí obsahovať veľa humusu a musí byť tiež dostatočne voľná..
Top dressing Od polovice jari do jesene je rastlina pravidelne hnojená prípravkami pre druhy s krásnym olistením, čím sa dávka zníži na polovicu. V zime sa nevykonáva žiadne kŕmenie – rastlina odpočíva.
Prenos Transplantácie dievčatka sa vykonávajú približne raz za 2-3 roky..
Bloom Maidenhair sa pestuje pre krásne listy.
Spiace obdobie Spiace obdobie trvá od októbra do februára.
Reprodukcia Spóry, rozdelenie kríkov.
Škodcovia Vošky, roztoče, drobný hmyz, múčniky.
Choroby V dôsledku chýb v starostlivosti môže rastlina stratiť svoj atraktívny vzhľad.

Domáca starostlivosť o dievčatko

Domáca starostlivosť o dievčatko

Osvetlenie

Vnútorné dievčenské vlasy sú citlivé na priame slnko, preto by takáto rastlina nemala byť vystavená jasnému svetlu. Najlepšie zo všetkého je, že krík sa bude vyvíjať v čiastočnom tieni, takže sa najčastejšie uchováva na severných alebo východných oknách. Jasné slnečné svetlo môže viesť k smrti listových tabúľ gingera.

Rastlinu nie je potrebné umiestňovať na parapet. Obvykle je tam príliš chladno alebo tlačenica, preto by ste pre jeho svieže lístie mali zvoliť dostatok voľného miesta. Maidenhair netoleruje zmenu podmienok biotopu a dlho sa prispôsobuje akýmkoľvek zmenám, takže musíte okamžite vybrať vhodný kút pre krík. Neoplatí sa zbytočne prestavovať panenku – pohyb a dokonca aj otáčanie hrnca môže mať zlý vplyv na stav kríka.

Teplota

Rastúca deva

Maidenhair preferuje mierne teploty. Zle reaguje na teplo a najlepšie rastie, ak je miestnosť udržiavaná nie viac ako 22 stupňov. Príliš vysoké teploty môžu mať za následok vypadávanie listov. V lete môžete krík preniesť na ulicu a vystaviť ho tieňu. V zime, keď rastlina odpočíva, je umiestnená na chladnom mieste (asi 15 stupňov) a tiež sa pokúšajú udržať ju mimo batérií. Ale príliš nízka teplota v tomto období môže viesť k chorobám koreňového systému..

Na pestovanie devy potrebujete čistý vzduch. Táto rastlina sa necíti dobre v prašnej miestnosti, miluje vetranie, ale bojí sa prievanu. Miestnosť, v ktorej je adiant uchovávaný, je pravidelne čistená a taktiež sa snažia, aby kvetina nebola vystavená vzdušným prúdom. Kvôli tejto vlastnosti by ste črepník s rastlinou nemali umiestňovať do kuchyne, ani na iné miesta, kde môže byť zadymené. Nefajčite ani vedľa kríka..

Zalievanie

Zalievanie panenky

Dodržiavanie plánu zavlažovania je dôležitou podmienkou pestovania dievčatiek. Pôda v kvetináči s ňou by nemala vyschnúť, čo môže viesť k vysychaniu a odumieraniu listov kríka, po ktorom nasleduje dlhý proces obnovy. Stagnácia vlhkosti sa však považuje za nemenej škodlivú pre rastlinu. Neustále podmáčaná pôda môže viesť k rozvoju hniloby na koreňoch dievčenskej srsti. Aby ste ker určite nezaplavili, mali by ste použiť spodnú zálievku. Hrniec s adiantom sa umiestni do umývadla s usadenou vodou pri izbovej teplote tak, aby bolo dno v kontakte s kvapalinou. Odstrániť by sa malo až potom, čo je povrch pôdy nasýtený vlhkosťou. Potom sa hrniec s kríkom vloží do umývadla, čím sa umožní odtekanie prebytočnej vlhkosti, a až potom sa vráti na svoje miesto..

  Ako správne strihať izbové ruže

Obvykle v lete sa tieto kroky opakujú dvakrát týždenne. V zime sa kvôli chladnému obsahu zalievanie zvyčajne vykonáva 2 krát menej často, ale princíp zvlhčovania pôdy je zachovaný. Na zavlažovanie je potrebné použiť usadenú alebo filtrovanú vodu. Nie je dôležitá jeho tvrdosť, ale neprítomnosť chlóru. Môžete tiež použiť dažďovú vodu.

Úroveň vlhkosti

Vlhkosť vzduchu v blízkosti dievčatka

Vlhkosť vzduchu v blízkosti dievčatka by mala byť zvýšená. V teple musia byť listy postriekané jemne rozptýleným postrekom bez ohľadu na ročné obdobie mierne teplou usadenou vodou. V chladnej miestnosti sa však striekanie nevykonáva – v kombinácii s nízkou teplotou môžu skončiť vývojom chorôb.

Postrek je možné nahradiť inými metódami zvlhčovania. Hrniec s adiantom je teda možné položiť na paletu s mokrými kamienkami alebo vložiť do väčšieho hrnca, v ktorom sú dutiny vyplnené mokrým sphagnom.

Pôda

Pôdna zmes pre dievčenskú srsť musí byť kyslá, obsahovať veľa humusu a tiež byť dostatočne voľná. Môžete použiť zmes listovej pôdy s dvojitou rašelinou, do ktorej bolo pridané drevené uhlie. Niekedy sa do pôdy pridáva aj piesok. Môžete tiež použiť substráty pre papradie, do ktorých bolo pridané sfagnum a prášok do pečiva – perlit a vermikulit.

Top dressing

Adiantum sa oplodňuje iba v teplom období – od polovice jari do začiatku jesene. Raz za 3-4 týždne sa kríky zalejú polovičnou dávkou roztoku hnojiva pre druhy s ozdobnými listami. Aby sa pôda neprevlhčila, vrchný obväz sa zvyčajne kombinuje so zalievaním. V zime kríky nepotrebujú kŕmenie..

Prenos

Transplantácia dievčatka

Kučeravá papraď nepotrebuje časté transplantácie. Rýchlosť vývoja je nízka, navyše rastlina nemá rada príliš objemné kvetináče. Transplantácie sa vykonávajú iba vtedy, keď krík vyrastie z hrnca a jeho korene budú viditeľné z drenážnych otvorov. Obvykle sa tento postup vykonáva každé 2-3 roky, v druhej polovici jari. Veľmi zrelé kríky môžu byť ponechané osamote, jednoducho nahradia ornicu v ich kvetináči až do hrúbky 7 cm.

Korene dievčenskej srsti sú dosť veľké, takže pre takú papradie musíte vybrať ten správny hrniec. Široké nádoby s otvormi v spodnej časti budú stačiť. Môžu byť drevené alebo keramické, zasklené iba zvonku. Nový kontajner by mal byť o 1-2 cm širší ako starý. Na jej dno by mala byť položená dobrá drenážna vrstva. Na drenáž sa naleje malá zemina, potom sa samotný krík prenesie do hrnca a opatrne naleje zeminu do dutín. Neoplatí sa príliš podbíjať novú pôdu – papraď dáva prednosť voľnej a nie spečenej pôde.

Po transplantácii sa krík dlho zotavuje a nerastie. Ak dievčenské vlasy neodhodili všetky listy, pokúšajú sa ich udržať v podmienkach vysokej vlhkosti. Bude užitočné postriekať rastlinu liekom, ktorý znižuje hladinu stresu – epínom alebo zirkónom alebo prírodným analógom – roztokom kyseliny jantárovej.

Izbové rastliny / ADIANTUM My CARE / PREVOD do nového kvetináčaIzbové rastliny / ADIANTUM My CARE / PREVOD do nového kvetináča

Prerezávanie

Aby si udržal atraktívny vzhľad, treba dievčenské vlasy pravidelne zastrihávať. Tento postup sa vykonáva na jar, predtým ako sa krík začne aktívne rozvíjať. Staré, zaseknuté alebo zažltnuté listové platne podliehajú odstráneniu. Pri včasnom prerezávaní bude sila rastliny smerovať k rastu čerstvých listov. Po dokončení odstránenia prebytočných výhonkov by mala byť papraď napojená a postriekaná. Takto sa dokáže rýchlejšie zotaviť..

Reprodukčné metódy dievčenskej srsti

Delenie kríkov

Rozdelenie kríkov devy

Doma sa dievčenské vlasy môžu množiť delením oddenku. Delenie je zvyčajne načasované na transplantáciu. Keď sa krík vytiahne zo zeme, jeho korene sa rozdelia na kúsky čistým a ostrým nástrojom. Všetky rezy sú posypané drveným uhlím a potom sú odrezky zasadené do vlastných menších kvetináčov, pričom sa dodržiava predchádzajúca úroveň prehĺbenia, aby sa zabránilo hnilobe koreňov. Pred delením je dôležité prezrieť si rastlinu a odhadnúť počet bodov rastu. Neodporúča sa rozdeľovať vzorky s ich nedostatočným počtom – ich delenie sa nemusí zakoreniť, čo môže viesť k strate celej rastliny. Okrem toho by ste nemali rozdeľovať oddenok na suchú pôdu ani ho rozdeľovať na príliš malé časti..

Aj keď sú dodržané všetky pravidlá, časti kríčka dievčaťa sa zakoreňujú dostatočne dlho, takže by ste mali byť trpezliví, než sa začnú vyvíjať na novom mieste.

Dievčenské vlasy alebo Venušine vlasy. Pristávacia dievčina.Dievčenské vlasy alebo Venušine vlasy. Pristátie dievčatka.

Reprodukcia spórami

Na reprodukciu dievčatka môžete použiť aj jeho spóry. Na ich zber sa na jar z kríka odreže list a spóry sa naň opatrne zozbierajú. Keď sú suché, môžete ich použiť na siatie. Na klíčenie vyberte plytkú nádobu, ktorá ju naplní zmesou dvojitej časti rašeliny s pieskom a listovou pôdou. Pôdna zmes sa zhutní a vyleje vriacou vodou na dezinfekciu. Keď sa zem dobre ochladí, spóry sa rovnomerne rozložia po jej povrchu, pokryjú sa sklom alebo filmom a odnesú sa na tmavé, ale teplé miesto. Počas výsevu je potrebné semeno dezinfikovať bledým roztokom manganistanu draselného.

  Sparmania - lipa izbová

Na urýchlenie klíčenia môžete použiť spodný ohrev na úroveň 21 stupňov. Výhonky stromčeka dvojrohého klíčia nerovnomerne a môžu sa objaviť ako v prvom týždni, tak aj 2-3 mesiace po zasiatí. Po vytvorení klíčkov by mal byť úkryt vybratý z nádoby a mal by byť usporiadaný na svetlom, ale chránenom mieste pred priamym slnkom. Niekoľko týždňov po vzniku sadeníc je možné ich zriediť a ponechať iba najsilnejšie. Keď sadenice vyrastú, ponoria sa do väčšej nádoby, pričom dodržia vzdialenosť 2,5 cm.Klíčky môžete ponoriť priamo do oddelených kvetináčov a vysadiť 2-3 sadenice do kontajnera. Rašelinová pôda sa používa na presádzanie. Reprodukcia spermií dievčenskej vlásky vám umožní získať silnejšie kríky, už prispôsobené určitým podmienkam.

Škodcovia a choroby panenskej srsti

Škodcovia a choroby panenky

Škodcovia

Listy panenky obsahujú špeciálne látky, ktoré odstrašia škodlivý hmyz z kríka, ale niektoré z nich sú stále schopné odolávať obranyschopnosti rastlín. Ak sa na dievčenskej vete spustili pochvy, škodcovia sa z kríka odstránia ručne, vyzbrojení kefkou alebo vatovým tampónom namočeným v alkohole. Niekedy sa na rastline objavia vošky, ktoré spôsobia zvinutie a žltnutie jej listov. Malé množstvo vošiek pomôže s mydlovým roztokom. Aplikuje sa na listy a potom sa umyje..

Odporúča sa vyhnúť sa chemikáliám na ničenie hmyzu – rastlina na ne ostro reaguje a často zhadzuje všetky listy. Ak však ľudové prostriedky nepomohli, mali by ste krík stále ošetriť insekticídom podľa pokynov. Odporúča sa tiež použiť špeciálne prípravky proti múčnatkám – jednoduchšie metódy na tohto škodcu väčšinou nezaberajú. Ak sa na dievčatku objaví roztoč pavúka, na liečbu sa zvolí vhodný akaricíd. Teplá sprcha a čistenie pavučiny z listov môže pomôcť s malým počtom roztočov..

Choroby

Ochorenia panenskej panny

Dievčatko má od prírody dobrú imunitu a takmer nie je postihnuté chorobami. Systematické chyby v starostlivosti o ňu môžu kvet oslabiť. Produkty spaľovania vo vzduchu, jeho suchosť a nedostatok vlhkosti v pôde vedú k tomu, že okraje listov kríka začnú schnúť a hnednúť. Pri postreku a zalievaní je však tiež dôležité vedieť, kedy prestať. Ak listové listy nevyschnú, ale zvinú sa, dívčí vlásenka sa uchováva v podmienkach nadmerne vlhkého vzduchu a nízkych teplôt..

Pri tvorbe výtrusov sa na morskej strane platničiek listu panenky nachádzajú hnedé pruhy alebo bodky. Ich vzhľad je znakom normálneho vývoja papradí, nie choroby..

Možné rastové ťažkosti

Ťažkosti s rastúcim dievčenským vláskom

 • Masívne žltnutie listov – nedostatočné zalievanie alebo potreba kŕmenia.
 • Lístie bledne, žltne a schne alebo je pokryté hnedými škvrnami – horúce lúče zasiahnu krík. Listy tiež horia a vysychajú kvôli príliš nízkej vlhkosti..
 • Padajúce listy sú znakom suchého vzduchu v miestnosti..
 • Bledosť a letargia listov – nadmerná vlhkosť v kombinácii s chladom. Na koreňoch sa môže vytvárať hniloba.
 • Sušenie výhonkov a špičiek listov – nízka vlhkosť počas horúceho počasia.
 • Počas príliš teplého zimovania môže dôjsť k sušeniu všetkých listov. Ovplyvnený krík sa prenesie do chladu (asi 18-20 stupňov) a pravidelne sa zalieva. Ak je koreňový systém neporušený, dievčenské vlasy by mali uvoľniť čerstvé listy..

Druhy dievčenských vlasov s fotografiami a menami

Adiantum capillus-veneris

Maidenhair „Venuša z vlasov“

Takáto deviatka žije na Kryme, na Kaukaze, ako aj v stredoázijských krajinách. Adiantum capillus-veneris miluje vlhké zákutia v blízkosti vodných plôch. Jeho listy sú až 20 cm dlhé a sú rozdelené na vejárovité segmenty. Veľkosť kríka dosahuje 60 cm Spóry tohto druhu sa tvoria v hornej časti listových dosiek. Takáto dievčenská vila sa často pestuje doma..

Neobvyklý názov tejto rastliny je spôsobený jej vzhľadom. Na dlhé tenké stopky sú pripevnené elegantné vejárovité listy namaľované svetlo zelenou farbou. Existuje legenda, že zbožné kríky pochádzali z pramienkov vlasov bohyne Venuše, ktoré spadli na zem..

Adiantum pedatum

Maidenhair noha

Jedna z najzdobnejších papradí. Adiantum pedatum tvorí kríky s prelamovanými listami. Výška rastliny je asi 60 cm V prírode ju nájdete v Severnej Amerike aj vo východoázijských lesoch. Tento druh sa vyznačuje lesklými plochými listovými čepeľami perovito členitej štruktúry. Pozdĺž okraja listu sú rezy. Listy sú pripevnené k tenkému, lesklému stopke, ktorý je umiestnený horizontálne. Táto deva je považovaná za jednu z najviac mrazuvzdorných -odoláva silnému chladu až do -35 stupňov. Medzi hlavné odrody:

 • Aleutikum – s výškou až 12 cm sú kríky až 20 cm široké. Vďaka svojej väčšej odolnosti voči jasnému svetlu sa táto odroda používa na pestovanie v kvetináčoch najčastejšie.
 • Imbricatum – trpasličí forma vysoká asi 15 cm.
 • Compactum – malé kríky až do výšky 35 cm.
 • Japonikum – kríky do výšky 45 cm, ktorých šírka je asi 30 cm. Mladé exempláre majú ružovo-medené výhonky, ktoré pri vývoji získavajú zelenú farbu.

Tenerum adiantum (Adiantum tenerum)

Dievčatko jemné

Tento druh žije v amerických trópoch a tiež v Karibiku. Adiantum tenerum má krátky oddenok. Jeho listy sa vyznačujú trojitou pernatou štruktúrou. Na spodnej časti sú listy klinovitého tvaru a ich horný okraj je pilovitý. Názov tohto druhu je spôsobený ich jemnou štruktúrou. Rozmery jedného listu sú až 50 cm na šírku a až 70 cm na dĺžku. Dĺžka stopky je asi 30 cm. Jednou z vlastností takejto ozdoby je častejšie opadávanie listov. Medzi známe odrody patria:

 • Scutum Roseum – mladé listy dorastajú do výšky 30 cm a ich farba sa líši od ružovkastej po zelenú.
 • Farleyens – líši sa neobvyklými skrútenými listovými čepeľami.
  Spiace obdobie rastlín

Dievčatko s drobnými vlasmi (Adiantum hispidulum)

Dievčenské vlasy majú jemné vlasy

Tento druh žije na austrálskom kontinente a na Novom Zélande, nachádza sa v afrických vysočinách, ako aj v Indii a na Madagaskare. Adiantum hispidulum má plazivé korene a orezané listy. Povrch listov je pokrytý jemnými chĺpkami, ktoré dali druhu meno. Dĺžka listov je asi 15-25 cm. Veľkosť stopiek v tomto prípade dosahuje 35 cm. Malé listy v tvare diamantu dosahujú dĺžku 2 cm a šírku až 0,5 cm. Vďaka tomu vyzerá pohľad v hrnci dobre..

Adiantum raddianum

Maidenhair Ruddy

Epifytický druh, ktorý žije v brazílskych subtrópoch. Adiantum raddianum má ladné listy až 45 cm dlhé a až 25 cm široké.Listové listy majú ohyb. Sú tvorené mnohými jasne zelenými listami v tvare vejára, ktoré sú prichytené na čiernych lesklých stopkách dlhých až 25 cm. Slávne odrody:

 • Grassillium; Mikropinnulum – odrody s obzvlášť malým lístím, preferujúce veľmi vysokú vlhkosť. Vďaka tejto vlastnosti sa väčšinou pestujú vo floráriách..
 • Festum; Fritz Lut – tieto odrody sú považované za odolnejšie voči pestovaniu v nepriaznivých životných podmienkach, vďaka čomu sa často používajú v kvetinárstve.

Adiantum caudatum

Chvostová deva

Tento adiant sa používa ako ampelická rastlina. Adiantum caudatum má listy až 60 cm dlhé, stopky sú hnedé a vrcholy listov majú púčiky. Tento druh je považovaný za veľmi citlivý na suchú pôdu.

Krásna deva (Adiantum formosum)

Dievčenské panenky krásne

Alebo je dievčenská dievčina krásna. Tento druh tvorí jeden meter vysoký krík s perovitým olistením. Adiantum formosum má krehké korene. Jeho listy sú usporiadané na purpurovo čiernych stopkách a sú rozdelené na malé diamantové segmenty tmavozelenej farby. Dĺžka listu dosahuje 50 cm a šírka – až 35 cm. Tento druh je považovaný za dosť vytrvalý a nenáročný, preto sa dá pestovať v teplejších miestnostiach aj na chladnom mieste..

Adorum adiantum (Adiantum venustum)

Adiantum očarujúce

Kašmírsky druh, ktorý možno nájsť aj v Nepále. S poklesom teploty získajú listové listy takejto dievčenskej hnedastej farby. Adiantum venustum má úzke listy až 20 cm dlhé. Listy majú tmavofialový stopkový a mierne špicaté segmenty.

Klinčekovitá deva (Adiantum cuneatum)

Panenka v klinovom tvare

Zvláštnosťou Adiantum cuneatum je sori v tvare podkovy na nesprávnej strane listov. V prírode sa tieto rastliny nachádzajú v Brazílii. Toto označenie sa zvyčajne považuje za synonymum dievčenskej panenky Ruddyovej, ale vzhľadom pripomína aj krásnu dievčenskú vilu.

Transparentné adiantum (Adiantum diaphanum)

Dievčenské vlasy transparentné

Tento druh tvorí kríky vysoké 25 až 40 cm. Adiantum diaphanum má na báze dvojité perie. Papraď dorastá do dĺžky 20 cm so šírkou asi 3 cm a zdržiava sa na stopkách dlhých asi 20 cm. Segmenty listov sú zafarbené na zeleno a majú hladký povrch. V hornej časti sú okrúhle a v spodnej časti konkávne. Sporangie sa tvoria pozdĺž okrajov listových dosiek bližšie k vrcholu.

Adiantum Fragrans

Vôňa dievčatka

Jeden z najbežnejších typov. Adiantum Fragrans žije v juhoázijských krajinách aj v Andách a vytvára husté húštiny. Táto rastlina má jemné listy a výšku až 50 cm. Líši sa od ostatných rastlín gingy v rýchlejšom raste. Dĺžka jednotlivých listov dosahuje 3 cm a šírka je až 1,5 cm. Stopky, na ktorých sú listy umiestnené, dosahujú dĺžku 15 cm.

Vlastnosti panienok

Vlastnosti panienok

Listy panenky obsahujú mnoho cenných látok, vrátane flavonoidov, lipidov, steoridov a triterpenoidov, ako aj kyselín a éterických olejov. V západoeurópskych krajinách sa takéto papradie často používa na prípravu liečivých nálad a sirupov, ktoré pomáhajú znižovať horúčku a majú expektoračný účinok. Maidenhair je tiež považovaný za dobrý liek na choroby dýchacích ciest. Extrakt z listov má antibakteriálne vlastnosti. Prípravky na rastlinnej báze navyše pomáhajú pri chorobách pečene, sleziny a tiež močového mechúra..

Miazga rastliny pomáha pri liečení účinkov uhryznutia zvierat, pôsobí ako liek proti besnote a tiež podporuje hojenie vredov. Čínski liečitelia z listov pripravujú odvar, ktorý pomáha zbaviť sa alkoholizmu a závislosti od fajčenia. Rastlina môže byť užitočná aj pre krásu. Takže opláchnutie vlasov odvarom z listov alebo zriedenej šťavy z adiantu sa môže zbaviť lupín. Alkoholová tinktúra listov sa považuje za liek na psoriázu..

Adiant nemá žiadne výrazné kontraindikácie, ale takéto lieky sa neodporúčajú tehotným a dojčiacim ženám a malým deťom. Opatrní by na ne mali byť aj alergici. Tiež by sa dievčenské vlasy nemali brať s individuálnou neznášanlivosťou na látky, ktoré obsahuje..

Známky spojené s dievčenským vláskom

Verí sa, že dievčenská rastlina má priaznivý vplyv na obyvateľov domu, v ktorom sa pestuje. Takáto papraď v nich vzbudzuje veselosť, znižuje nervozitu a počet konfliktov a tiež pomáha získať duševný pokoj..