Mučenka

Mučenka

Rastlina Passiflora je členom rodiny Passionflower. Tento rod zahŕňa asi 500 rôznych druhov. Mučenky, jednoduchého vzhľadu, tvoria neobvyklé exotické kvety, ktoré lákajú mnohých pestovateľov kvetov..

Mučenka sa nachádza prevažne v amerických trópoch, niektoré druhy sa však nachádzajú aj v iných častiach sveta. Európania pôvodne úžasný kvet, ktorý im priniesli v 16. storočí, nazývali „granadilla“ alebo „malé granátové jablko“. Moderný názov rastliny sa objavil asi o pol storočia neskôr a bol spojený s biblickými tradíciami. Prvky kvetu boli považované za symbolické označenie Kristovho umučenia, preto „mučenka“ možno preložiť ako „kvet vášne (utrpenia)“. Ruská verzia názvu rastliny – mučenka – je presne prekladom z latinčiny. Spolu s tým sú niektoré druhy kvetov porovnávané s hviezdou kavalíra. Mučenka je v mnohých krajinách známa aj ako hodinová rastlina..

Popis mučenky

Popis mučenky

Passiflora sú vo forme tráv alebo kríkov s popínavými výhonkami dlhými až niekoľko desiatok metrov. Môžu byť ročné aj trvalé. Liany majú drevnaté výhonky a jasne zelené listy, celé alebo laločnaté. Domáce exempláre dosahujú dĺžku asi 0,5-3 m. V období kvitnutia sa na stonkách v pazuchách listov objavujú veľké (až 10 cm v priemere) kvety vo forme pestrofarebnej hviezdy. Majú 5 okvetných lístkov a 5 sepálov podobných im. Medzi tyčinkami a perianthom sú rady jasných vláknitých útvarov – nazývajú sa koruna. V strede kvetu sú tri stigmy a tyčinky s veľkými prašníkmi..

Z mučenky nebude fungovať vytvorenie známeho kríka ani jeho použitie ako ampelous druhu. Ale ich výhonky s indíciami môžu byť zosilnené na podperách. Niektoré druhy rastlín sú považované za dekoratívne listnaté. Trikolorná mučenka, ktorá kvitne nie príliš bujne, sa preto začala kvôli veľkolepému lístiu. Okrem toho je tento druh, na rozdiel od väčšiny ostatných, považovaný za odolnejší voči odtieňom..

Ako sa spriateliť s mučenkou | Mučenka u vás doma | MučenkaAko sa spriateliť s mučenkou | Mučenka u vás doma | Mučenka

Stručné pravidlá pre pestovanie mučenky

V tabuľke sú uvedené stručné pravidlá starostlivosti o mučenku doma..

Úroveň osvetlenia Mučenka vyžaduje jasné osvetlenie, rastlina sa nebojí ani priamych (ale nie príliš horiacich) lúčov.
Teplota obsahu V lete sa rastlina udržuje v teple – asi 25 stupňov. V zime sú preferované chladné podmienky – asi 15 stupňov.
Režim zavlažovania Tropický kvet preferuje vlhkú pôdu, preto by mala byť voda výdatná, až niekoľko krát do týždňa, keď pôda schne..
Vlhkosť vzduchu Rastlina potrebuje pravidelné postrekovanie.
Pôda Rastlina nie je príliš náročná na zloženie pôdy a dobre rastie v takmer akejkoľvek stredne ťažkej a úrodnej pôde, ktorá má reakciu od mierne kyslej po mierne zásaditú..
Top dressing Top dressing by sa mal vykonávať počas celého obdobia rastu – od marca do septembra.
Prenos Kvet je transplantovaný na jar. Vytrvalé druhy potrebujú každoročné transplantácie.
Bloom Kvitnutie trvá od júla do polovice jesene..
Spiace obdobie V zime rastlina začína spiace obdobie..
Reprodukcia Semená, odrezky.
Škodcovia Vošky, drobný hmyz, roztoče.
Choroby Koreňová hniloba, plesňové choroby, chrastavitosť.

Starostlivosť o Passiflora doma

Starostlivosť o Passiflora doma

Ako každá izbová kvetina, mučenka predpokladá dodržiavanie základných podmienok pestovania. Bush teda bude môcť pravidelne kvitnúť a prinášať ovocie. V prírode rastie veľmi rýchlo, ale keď je v kvetináči, tempo vývoja sa spomaľuje. Správna starostlivosť o mučenku doma pomôže napraviť spomalenie rastu kvetov..

Osvetlenie

Mučenka vyžaduje jasné osvetlenie, rastlina sa nebojí ani priamych (ale nie príliš horiacich) lúčov. Odporúča sa ponechať ho na všetkých oknách okrem severných. Na južnej strane je liana v lete len mierne zatienená. Mučenka nemôže rásť v tieni a dokonca aj čiastočný tieň môže ovplyvniť hojnosť jej kvitnutia. Ale cez zimu si krík postupne zvyká na znižujúce sa denné hodiny, takže na jar by mali byť jeho listy chránené pred jasným slnkom, kým sa mu rastlina opäť neprispôsobí. Nedostatok svetla v zime je možné kompenzovať lampami, ale pre rastliny je vhodnejšie prirodzené svetlo..

Pre kvetináč je vybrané miesto, ktoré bude vhodné na vetranie – mučenka preferuje čerstvý vzduch, ale nemá rada studené prievany. V lete môže byť rastlina prenesená na ulicu alebo na balkón. Tam zvolia slnečný a teplý kútik pre kvetinu..

Teplota

Pestovanie mučenky

V lete sa mučenka udržuje v teple – asi 25 stupňov. V zime sú preferované chladné podmienky – asi 15 stupňov. Malo by sa zabrániť ostrým zmenám, inak listy začnú žltnúť a suché a počet púčikov sa výrazne zníži. Mrazuvzdorné druhy je možné pestovať vonku od 3 rokov. Predtým sú prenesení do záhrady v kontajneroch a s príchodom chladného počasia ich vezmú do domu..

Zalievanie

Tropická mučenka preferuje vlhkú pôdu, preto by mala byť voda výdatná, až niekoľko krát do týždňa, keď pôda schne. V zime, ak je kvet chladný, sa počet zálievok postupne zníži na raz za 7-10 dní. Zavlažovanie môže viesť k rozvoju chorôb, preto je potrebné dodržiavať plán zavlažovania, vždy zalievajte rastlinu s mierou, ale nenechajte Zem úplne vyschnúť. Z panvice sa naleje prebytočná voda.

Úroveň vlhkosti

Mučenka

Mučenka potrebuje pravidelné postrekovanie. Vykonáva sa v období obzvlášť intenzívneho tepla a suchého vzduchu, ako aj v zime, ak sa puzdro nachádza v blízkosti batérií. Na tento účel použite mäkkú usadenú vodu pri izbovej teplote. Na zvýšenie úrovne vlhkosti môžete cvičiť aj ďalšie metódy: napríklad položenie hrnca na podnos s vlhkými kamienkami, aby sa dno nádoby nedostalo do kontaktu s vodou. Nízka vlhkosť môže viesť k rozvoju chorôb, ako aj k vypadávaniu púčikov. Voda by však nemala padať na kvety.

  Orchidea

Postrek sa vykonáva večer, aby slnečné lúče nepadali na listy. Čas od času môžete zariadiť mučenkovú sprchu, ale malo by sa to robiť opatrne, aby nedošlo k zlomeniu výhonkov.

Výber hrnca

Hrnce na výsadbu mučenky sa vyberajú na základe veľkosti kríka. Nový kontajner môže byť o 3 až 5 cm väčší ako starý. Kríky kvitnú najhojnejšie vo veľkých a vysokých kvetináčoch s priemerom najmenej 20 cm, ale nemali by ste im vyberať príliš priestranný kontajner. Dospelú mučenku nemožno rušiť a jednoducho vymeňte horných 5 cm pôdy vo svojom kontajneri.

Pôda

Výsadba mučenky

Mučenka nie je príliš náročná na zloženie pôdy a dobre rastie v takmer akejkoľvek stredne ťažkej a úrodnej pôde, ktorá má reakciu od mierne kyslej po mierne zásaditú. Dobre funguje napríklad zmes rašeliny s pieskom, trávnikom a listovou pôdou. Môžete tiež použiť hotové substráty – mučenku môžete pestovať v zemi pre begónie alebo citrusové plody. Passiflora v prírode žije na dosť chudobnej pôde, a preto príliš výživná pôda môže viesť k rastu výhonkov na úkor kvitnutia. Na dno nádoby je položená drenážna vrstva a do substrátu sa pridá drevené uhlie. Okrem toho budú kríky potrebovať podporu: horolezecké stonky sa musia na niečo držať.

Top dressing

Mučenka by mala byť hnojená počas celého obdobia rastu – od marca do septembra. Vrchný obväz sa vykonáva každých 10-15 dní s použitím organických alebo minerálnych zlúčenín. Zníženú dávku minerálnych doplnkov môžete aplikovať raz týždenne. Aby sa nespálili korene, po zalievaní sa vykonáva hnojenie. V zime sa kŕmenie nevykonáva. Výnimkou sú tiež rastliny, ktoré boli nedávno prenesené na nové miesto, a vzorky, ktoré sa z choroby ešte nezotavili..

Prenos

Transplantácia Passiflora

Mučenka je vysadená alebo transplantovaná na jar. Pri výsadbe by krík nemal byť príliš hlboký – bude to mať zlý vplyv na rýchlosť vývoja kvetu. Snažia sa nezničiť hrudku pôdy. Vysadené rastliny sa umiestnia do skleníka, prikryjú sa vrecom alebo nádobou. Takýto prístrešok by sa mal odstrániť iba 2 týždne po vylodení, ale pravidelne sa zvyšuje kvôli vetraniu.

Vytrvalá mučenka potrebuje každoročné transplantácie. Predtým sa vykoná prerezávanie – všetky výhonky kríka sa skrátia asi o tretinu.

Prerezávanie

Mučenka, mučenka v kvetináči. Prerezávanie, presádzanie | Časť 3 | Marca 2020Mučenka, mučenka v kvetináči. Prerezávanie, presádzanie | Časť 3 | Marca 2020

Kríky vášnivých kvetov, ktoré sú už rok staré, sú orezané – kvety sa vyvíjajú iba na čerstvých výhonkoch, takže to pomáha stimulovať kvitnutie. V budúcnosti sa tento postup nebude vykonávať viac ako raz za rok. Najlepší čas je pre ňu jar, keď rastlina po zimnom odpočinku obnoví rast..

Silné a robustné kostrové výhonky by sa nemali odstraňovať. Odstránenie podliehajú suché alebo choré vetvičky, vyblednuté stonky (sú skrátené o tretinu), ako aj výhonky, ktoré zahusťujú krík. Štipnite mladé výhonky. Všetky sekcie na vetvách po ukončení procedúry musia byť kauterizované roztokom manganistanu draselného. Po prerezaní by mal krík stráviť niekoľko týždňov v čiastočnom tieni..

Na kvitnutie musia výhonky mučenky smerovať nahor, takže sú upevnené na spoľahlivých podperách a ľahko zviazané mäkkými lanami, bez ťahania stoniek.

Bloom

Passiflora kvitne

Kvety mučenky sú často veľmi voňavé, ale nezostanú na rastline dlho – asi deň. Krásu rastliny dodáva ich počet. Niektoré druhy kvitnú v noci, iné kvitnú ráno a otvárajú sa spolu približne v rovnakom čase. V zamračených dňoch môžu kvety niekedy zostať zatvorené. Kvitnutie trvá od júla do polovice jesene. Po nej niektoré druhy prinášajú jedlé sladkokyslé ovocie – mučenku. Na rozdiel od mnohých exotických rastlín je väčšina druhov mučenky schopná úspešne rodiť aj doma, aj keď na to je niekedy potrebných niekoľko kópií týchto rastlín..

Chovné metódy pre mučenku

Mučenku môžete množiť pomocou odrezkov alebo semien..

Rezne

Odrezky z mučenky

Na jar, keď mučenka tvorí čerstvé výhonky, výhonky, ktoré zostanú po prerezaní, možno použiť na odrezky. Na tento účel sa používajú časti vetiev s 3 internódiami. Uskutoční sa dolný rez, ktorý ustúpi od obličky o 5 cm. Všetky plátky sa ošetria stimulátorom tvorby koreňov a potom sa odrezky zasadia do nádob naplnených ľahkou výživnou pôdou. V spodnej časti musí byť položená drenáž.

Stonka je zasadená do vopred pripraveného otvoru. Vykonáva sa ceruzkou alebo tyčinkou a prepichne zem až po odtok. Sadenice sú zakopané tak, aby lístie začínalo približne na úrovni zeme. Vysadená rastlina sa zaleje a prikryje vreckom alebo filmom. Raz denne sa prístrešok na niekoľko minút odstráni, čím sa kvetina prevzdušní. Pri teplote asi 20 stupňov a vysokej pôdnej vlhkosti by sa korene mali vytvoriť do 3-4 týždňov. Potom sa krík postupne odstaví z úkrytu. Keď je mladá rastlina ešte lepšie zakorenená a silnejšia, presadí sa do trvalého kvetináča. V prvej zime také mučenky neodchádzajú na odpočinok, takže sa dajú udržiavať v teple..

  Azalka

Odrezky môžete zakoreniť aj vo vode. Rez sa ponorí do pohára vody, do ktorej sa pridalo aktívne uhlie, a nechá sa tam, kým sa nevytvoria korene, a potom sa vysadí do vhodnej pôdy. V tomto prípade sa však korene vytvoria asi niekoľko mesiacov..

Pestovanie zo semien

Pestovanie mučenky zo semien

Semená mučenky by mali byť vysiate v marci. Aj keď môžete zbierať semená z vlastných rastlín, často sa používajú kúpené – niekedy sa líšia vysokým percentom klíčivosti. Proces klíčenia je dostatočne dlhý a nezaručuje výsledok. Aj v čerstvých semenách je klíčivosť nízka – asi 30%, zatiaľ čo v minuloročných semenách klesá asi 3 -krát. Pred sejbou je potrebné rozbiť obal osiva, aby sa podporilo klíčenie. Môžete ich trochu trieť brúsnym papierom. Namáčanie pomôže vybrať najschodnejšie semeno. Semená sú ponorené do teplej vody asi na 2 dni. Môže byť nahradený mliekom alebo citrusovou šťavou. Vzniknuté semená nevyklíčia a zvyšok sa môže zasadiť. Na spracovanie sa niekedy používa peroxid vodíka: semená sa doň na niekoľko minút ponoria a v destilovanej vode sa uchovávajú asi jeden deň. Tento postup pomáha rozbiť škrupinu semien a prispieva k jeho dezinfekcii. Ďalším spôsobom je vložiť semená do nádoby so slabým roztokom peroxidu (50 kvapiek na 0,1 l vody) a držať ich tam asi týždeň..

Mučenka zo semien. Ako klíčiť semená mučenkyMučenka zo semien. Ako klíčiť semená mučenky

Na sadenice sa používa zmes trávnika a záhradnej pôdy. Semená sa položia na substrát bez kropenia, ale mierne ich zatlačia do zeme a potom sa zavlažuje. Po zasiatí je nádoba prikrytá fóliou a umiestnená na rozptýlené svetlo pri teplote asi 22-24 stupňov. Vysoká vlhkosť je hlavnou podmienkou klíčenia. Po vzniku výhonkov sa úkryt odstráni. S tvorbou prvých pravých listov sa mučenky ponoria do vlastných kvetináčov s čerstvou pôdou. Proces klíčenia však môže trvať niekoľko mesiacov..

Choroby a škodcovia

Choroby a škodcovia mučenky

Vlhkomilná povaha mučenky často vedie k nechcenému pretečeniu. Ak pôda medzi zavlažovaním nemá čas vyschnúť, korene rastliny môžu začať hniť. Ďalším možným nebezpečenstvom zamokrenia je rozvoj hubových chorôb. V tomto prípade sa na listoch mučenky objavia škvrny a samotný krík vädne. Takúto rastlinu je potrebné ošetriť fungicídom, ako aj upraviť jej zálievku. Ak koreň alebo stonka mučenky už začala hniť, môžete rastlinu zachrániť zakorenením zdravých odrezkov..

Niektoré infekčné choroby (chrastavitosť, hniloba koreňov) sa považujú za nevyliečiteľné. Ovplyvnené kríky budú musieť byť zničené, aby sa zabránilo šíreniu choroby do iných rastlín..

Šťavnaté listy kríka často priťahujú škodcov kvetov. Je zaujímavé, že v prírode sú niektoré mučenky schopné vystrašiť húsenice. Na ich kvetoch sa vyvinuli žľazy, ktoré pripomínajú zovretie motýľov škodcov. Motýle, ktoré si všimli takú pseudospojku, lietajú po boku rastliny. Ale doma alebo v záhrade sa kríky môžu stať terčom vošiek, drobného hmyzu alebo roztočov. Rastlina postihnutá sacím hmyzom vädne a stráca na atraktivite. Najčastejšie sa objavujú na oslabených rastlinách v horúcom a suchom počasí. Ošetrenie mydlovou vodou s následným opláchnutím pomáha mnohým škodcom. Ak je ich príliš veľa, je potrebné použiť insekticíd alebo akaricíd. Aby sa pri nákupe kvetu nedostal do domu hmyz, je starostlivo vyšetrený a potom nejaký čas držaný v karanténe..

Niekedy je strata dekoratívnosti alebo problémy s vývojom mučenky spojené s chybami v starostlivosti o kvety. Dôvod treba hľadať v rozpore s podmienkami pestovania..

 • Ak púčiky na kríkoch nekvitnú, rastline chýbajú živiny..
 • K pádu púčikov dochádza v dôsledku suchého vzduchu, nedostatočne vysokej teploty alebo výskytu škodcov.
 • Žltnutie alebo sušenie listov môže byť spojené s prudkými zmenami teploty. Mučenka však niekedy počas vegetačného obdobia odhodí časť lístia. Na jar ho nahradí čerstvý porast.
 • Špičky listov vysychajú v dôsledku nedostatočnej vlhkosti vzduchu alebo zriedkavej zálievky.
 • Zvlnenie listov spôsobené príliš nízkou teplotou.
 • Pomalší rast a rednutie výhonkov je spojené s nedostatkom osvetlenia a výživy.

Druhy a odrody mučenky s fotografiami a menami

Z mnohých druhov mučenky sa doma najčastejšie pestujú nasledujúce druhy a odrody.

Mučenka modrá (Passiflora caerulea)

Mučenka modrá

Tento hispánsky druh je najbežnejší v domácom kvetinárstve a je známy aj ako kavalírska hviezda. Výška tejto mučenky v prírode je asi 9 m. Passiflora caerulea kvitne na jar. V tejto dobe sa na kríkoch vytvárajú pestré kvety s veľkosťou 5-10 cm. Farba ich koruny zahŕňa odtiene modrej alebo bielej. Hybridné formy tohto druhu môžu mať purpurovú alebo krémovú farbu a vytvárať väčšie kvety. Kvet zostáva na kríku iba 24 hodín. Po odkvitnutí sa objavia žlté plody vajcovitého tvaru, ktoré obsahujú jedlé červené jadrá. Na opeľovanie však potrebujete najmenej dva rôzne kríky. Ovocná dužina sa často používa ako prísada do náplní ovocných alebo bobuľových koláčov. Tento druh je považovaný za nenáročný a mrazuvzdorný, pričom odoláva poklesu teploty na -10.

 • Cassiopeia – odroda mučenky s nejedlým ovocím. Kvety dosahujú priemer 12 cm a sú najčastejšie sfarbené do modra. Vzhľadom na dlhé výhonky s listami prstov je na pestovanie takejto kvetiny potrebná vysoká podpora. Kvitnutie pokračuje od jari do jesene..
 • Kráľovská hviezda Je rýchlo rastúca odroda s voňavými kvetmi a dlhým obdobím kvitnutia. Farba jeho kvetov zahŕňa odtiene bielej alebo modrej a veľkosť dosahuje 10 cm, po odkvitnutí sa viažu žlté plody v tvare vajíčka. Vďaka svojej nenáročnosti je taká rastlina veľmi obľúbená. Výsadby môžu zdobiť dom aj záhradu, ale na zimu bude potrebné rastliny vykopať. Pri pestovaní v kvetináči je výška kríka asi 30 cm.
  Vlhkosť vzduchu pre izbové rastliny

Mučenka jedlá (Passiflora edulis)

Mučenka jedlá

Brazílsky druh, nazývaný aj „karmínová granadilla“, ktorý má vysoký výnos. Plody tejto konkrétnej rastliny sa najčastejšie nazývajú mučenka. V prírode dosahuje veľkosť tohto viniča 10 m. Passiflora edulis tvorí pružné, holé výhonky s lesklými trojlaločnými listami so zubatým okrajom. Kvety sú biele s purpurovými tyčinkami a purpurovou korunou. Veľkosti kvetov dosahujú 7 cm.Ovocie môže byť žltozelené alebo purpurové. Druh začína prinášať ovocie 2 roky po zasiatí. Existujú samoopelivé odrody aj odrody, ktoré vyžadujú inú rastlinu. Takáto mučenka je teplomilná a nemôže odolávať teplotám pod 5 stupňov..

Passiflora incarnata

Vtelená Passiflora

Táto mučenka je známa aj ako mäsová alebo mäsová farba. Ďalším názvom je „marhuľová liana“. Juhoamerický druh dorastá do výšky 10 m. Na hladké výhonky sú pripevnené podlhovasté stopky a lesklé listy. Kvety sú stredne veľké, maľované v rôznych farbách. Napriek názvu druhu je ich najbežnejšou farbou purpurová. Žlté plody tohto mučenky sú tiež považované za chutné a jedlé, ale na rozdiel od niektorých iných druhov obsahujú málo dužiny. Preto sa tieto rastliny nepestujú pre priemysel. Vtelená mučenka je však považovaná za liečivú rastlinu. Jeho zložky sú zahrnuté v zložení sedatív. Tento druh je pomerne odolný voči chladu a odoláva mrazom až do -10.

Okrídlená mučenka (Passiflora Alata)

Okrídlená mučenka

Rastlina sa nazýva aj brazílska mučenka. Je známy svojimi oranžovými kvetmi s predĺženými tyčinkami. Plody rastliny sú veľké a voňavé.

 • Alata červená – 9-metrové kríky tejto odrody majú veľké kvety až do priemeru 10 cm. Ich okvetné lístky sú natreté vínovo červenou farbou a koruna je orgovánová. Šťavnaté, jedlé ovocie.

Passiflora tetrahedral (Passiflora quadrangularis)

Mučenka štvorboká

Tento druh má 4-stranné výhonky a kvety až do priemeru 10 cm. Vonkajšia farba kvetov je červená a vnútorná strana je biela. Passiflora Quadrangularis produkuje výhonky dlhé až 15 m a pestuje sa tak, aby produkovali chutné plody, ktoré pripomínajú malé melóny. Ich veľkosť presahuje plody ostatných mučeníkov a dosahuje 30 cm na dĺžku. Ale vo vnútorných podmienkach je len zriedka možné vychutnať si také ovocie – ker uprednostňuje skleníkové podmienky a veľké nádoby.

Banánová mučenka (Passiflora molissima)

Mučenka banánová

Líši sa v červenkastých kvetoch dosahujúcich priemer 12 cm Plody sú jedlé. Môžete ho použiť nielen surový, ale vyrába sa aj džem. Rastlina dobre plodí a zber je každoročne bohatý..

Mučenka trstinová (Passiflora ligularis)

Trstinová mučenka

Alebo stužkovitá, sladká granadilla. Tento druh žije v horách Južnej Ameriky. Passiflora ligularis rýchlo rastie a vytvára výhonky dlhé až 4 m. Listy takýchto rastlín sú v tvare srdca, široké a hladké, až 10 cm dlhé. Kvety sú veľké a ružovkastej farby. Po odkvitnutí sa tvoria žlté alebo oranžové plody. Tieto rastliny patria medzi tie, ktoré sa pestujú kvôli zberu, ale kvitnú až vo 4. roku kultivácie. Tento druh sa pestuje pri vysokej vlhkosti a teplote asi 18 stupňov a už pri 22 stupňoch môže mať problémy s kvitnutím..

 • Maestro – odroda trstinového mučenky, dosahujúca výšku 4 metre. Dlhé výhonky tohto viniča sa držia na podpore úponkami. Veľké listy obsahujú 3 až 5 lalokov. Kvety majú modrú korunu. Žlté plody sú jedlé.

Mučenka (Passiflora gracilis)

Mučenka elegantná

Brazílsky druh s tenkými výhonkami. Passiflora gracilis má tri laločnaté listy a stredne veľké zelenkavo biele kvety. Plody sú sfarbené do červena. Tento druh sa najčastejšie pestuje na ozdobu záhrady a v zime sú kríky prinesené do domu..

Passiflora “Bat” (Passiflora coriacea)

Mučenka

Neobvyklá odroda s netopierím lístím. Kvety tejto mučenky sú malé (až 3 cm), žlté. Napriek malej veľkosti kvetov sú plody tejto rastliny jedlé a chutné. Majú purpurovú farbu. Túto mučenku je možné úspešne pestovať aj doma..

Mučenka lekárska (Passiflora laurifolia)

Vavrín mučenka

Vyniknite listami podobnými vavrínovým, ale oveľa väčším.

Vlastnosti mučenky

Vlastnosti mučenky

Vďaka svojim jedinečným vlastnostiam sa táto rastlina používa v medicíne:

 • Sirup je indikovaný hypertonikom.
 • Vegetatívne poruchy sú odstránené tinktúrou.
 • Odstraňuje nespavosť.
 • Znižuje neurasténiu.

Tradiční liečitelia používajú mučenku na liečbu alkoholizmu.

Liečivé vlastnosti mučenky sú známe už dlho. Čaj z tejto rastliny má sedatívny účinok. Mnoho liekov normalizuje spánok a po prebudení nie sú pozorované žiadne nepríjemné dôsledky. Mučenka navyše zvyšuje potenciu a výkon. Má protizápalové a analgetické vlastnosti. Úspešne sa používa pri liečbe drogovej závislosti.

A čo je najdôležitejšie, v prípravkoch na báze mučenky nie sú žiadne vedľajšie účinky a závislosť. Na liečebné účely sú vhodné iba mleté ​​časti rastliny – zbierajú sa počas obdobia kvitnutia a dobre sa sušia na vzduchu..