Najlepších 10 izbových rastlín do škôlky

Najlepších 10 izbových rastlín do škôlky

Nie každý krásny kvet môže byť použitý na úpravu škôlky. Deti môžu hrniec nielen omylom prevrátiť, ale aj ochutnať jeho obsah. Aby sa susedstvo s rastlinou nezmenilo na problémy, mali by ste domáce kvety do detskej izby vyberať obzvlášť starostlivo..

Jedovaté, pichľavé a silne zapáchajúce druhy sú pre škôlku považované za najrizikovejšie – v prvom rade by sa im malo vyhnúť. Toxické látky sa zvyčajne nachádzajú v rastlinnej šťave, aj keď niektoré druhy môžu spôsobiť podráždenie jednoduchým kontaktom s listami alebo výhonkami. Vopred by ste tiež mali zistiť, či tá alebo ona rastlina vyvoláva alergie. Príčinou môže byť peľ aj kvetná šťava..

Nie je však potrebné úplne zbaviť škôlku zelene. Správne vybrané výsadby budú schopné vyzdobiť miestnosť bez toho, aby spôsobili škodu. Spoločná starostlivosť o kvety môže navyše slúžiť aj na vzdelávacie účely, pričom dieťaťu postupne vštepuje lásku k prírode a flóre. Medzi najbežnejšie rastliny v škôlke patria také známe kvety ako:

Begonia

Begonia

Begonia je jednou z osvedčených rastlín pre škôlku. Okrem krásnych listov a kvetov pomáha čistiť vzduch a uvoľňuje užitočné fytoncidy.

Svetlé južné okná sú vhodné na pestovanie begónií. Zalievanie takýchto rastlín by malo byť šetrné a čakať na vyschnutie hornej časti pôdy. Nestojí za to striekať pubertálne lístie begónií, navyše je kvetina chránená pred studeným prievanom a kŕmená prípravkami zodpovedajúcimi druhu.

Decembrist

Decembrist

Na rozdiel od mnohých rastlín Decembrist nekvitne v lete, ale na konci roka: táto funkcia sa odráža v jeho názve. Kvet je tiež známy ako Vianoce alebo Zygocactus a tiež známy ako Schlumberger. Na jeho pestovanie by ste si mali vybrať chladné a mierne zatienené, ale stále svetlé miesto. Decembrist bude potrebovať najhojnejšie zalievanie iba počas tvorby púčikov, preto bude starostlivosť o takú rastlinu minimálna – môže byť zverená dieťaťu bez strachu. Navyše, podľa všeobecného presvedčenia, Decembrist je schopný vyčistiť miestnosť od negatívnej energie..

Kalanchoe

Kalanchoe

Svetlé kvety Kalanchoe nemajú výraznú arómu, takže ich možno bezpečne uchovávať v detskej izbe. Hlavnou vecou je poskytnúť rastline stredne slnečné miesto na východnej alebo južnej strane domu. V opačnom prípade môžu začať problémy s kvitnutím..

Cyprus

Cyprus

Cypřiš ako miniatúrny vianočný stromček s mäkkými ihličkami pomôže udržať slávnostnú náladu po celý rok. Rastlina vyžaruje miernu, ale príjemnú arómu a tiež uvoľňuje fytoncidy, ktoré čistia vzduch a ničia patogény..

Napriek svojej príťažlivosti a výhodám je cyprus veľmi náročný na starostlivosť a môže dobre rásť iba za určitých podmienok. Úroveň požadovaného osvetlenia závisí od typu rastliny a farby jej ihiel. Tiež cyprus potrebuje chladné (nie viac ako 18 stupňov) miesto, príliv čerstvého vzduchu a vysokú vlhkosť, ako aj pravidelné, ale mierne kŕmenie kompozíciami pre ihličnany..

Citrus

Citrusové plody v detskej izbe

Citrusový strom sa môže stať rovnako neobvyklou rastlinou v škôlke: pomaranč, kumquat, citrón atď. … Citrusové plody sú uchovávané vo veľkých a objemných kvetináčoch. Jedná sa o teplomilné a skôr nenáročné rastliny, ktoré tiež prispievajú k čisteniu vzduchu: v blízkosti ich listov vyžaruje príjemná aróma. Vôňa takýchto výsadieb však nie je dostatočne silná, aby spôsobovala nepohodlie alebo sa stala príčinnou alergiou. S náležitou starostlivosťou môžu citróny alebo kumquaty prinášať ovocie aj doma, čo môže byť tiež veľmi obľúbené u detí..

Peperomia

Peperomia

Zvrásnené listy peperómie a jej schopnosť čistiť vzduch robia túto rastlinu atraktívnou i praktickou. Mnoho odrôd vám umožňuje vybrať si odrodu a typ kvetu pre každý vkus.

Peperomia nie je veľmi náročná na úroveň osvetlenia, ale uprednostňuje vysokú vlhkosť a potrebuje pravidelné kŕmenie, aby vytvorila púčiky.

Spathiphyllum

Spathiphyllum

Ďalšou veľmi nenáročnou rastlinou, na ktorej bude môcť budúca kvetinárka cvičiť, je spathiphyllum, prezývaná aj „ženské šťastie“. Jeho pestovanie vyžaduje dobré osvetlenie, pravidelné zavlažovanie, kŕmenie a vysokú vlhkosť, ale s minimálnou starostlivosťou dokáže spathiphyllum dobre zvládnuť niektoré chyby v starostlivosti. Aj keď podľa mnohých záhradníkov môže táto rastlina v období kvitnutia stále vyvolávať alergie.

Tradescantia

Tradescantia

Tradescantia tradescantia sa zvyčajne pestuje v závesných kvetináčoch, preto ju možno namontovať na stenu, aby dieťa nedosiahlo na kvet. Ale ani kontakt s olistením Tradescantia mu neuškodí. Rastlina neobsahuje toxické látky a dokonca ju možno použiť aj ako liečebné obklady.

Kvet nemá rád priame lúče, preto sa pestuje spravidla v rozptýlenom svetle. Na výsadbu je potrebný dobre priepustný substrát. Pri kŕmení pestrých foriem je dôležité, aby ste to nepreháňali dusíkom – kvôli tomu sa farba lístia môže zmeniť na normálnu.

Saintpaulia

Saintpaulia

Miniatúrne fialky-Saintpaulias zaberajú málo miesta, ale majú atraktívne nadýchané listy a kvety rôznych tvarov a farieb. Vzhľadom na svoju rozsiahlu prevalenciu môžu byť aj vysoko dekoratívne odrody Saintpaulias lacné, preto sú z fialiek často vytvárané celé zbierky. Jednoduchosť vegetatívneho rozmnožovania takýchto rastlín môže tiež vzbudiť záujem o dieťa. Hlavnou vecou je pokúsiť sa kvety neprevlhčiť a pokiaľ je to možné, poskytnúť fialkám zvýšenú vlhkosť bez postreku ich listov..

Chlorophytum

Chlorophytum

Jeden z šampiónov v čistení vzduchu, chlorofyt, je úplne neškodný. Aj keď dieťa omylom zožerie svoj list, nespôsobí to otravu. Vzhľadom na visiace listy a vrstvenie sa chlorofyty často pestujú na policiach alebo sa uchovávajú v závesných kvetináčoch, čo vám tiež umožňuje vyzdobiť izbu a udržať tak dieťa v bezpečí. Aj keď hlavný dekoratívny efekt chlorofytu vytvárajú jeho dlhé, zelené alebo pruhované listy, počas obdobia kvitnutia sa na kríku vytvárajú aj miniatúrne biele kvety-hviezdy..

Pred vložením akéhokoľvek kvetu do škôlky je nevyhnutné, aby ste sa zoznámili s jeho vlastnosťami a vlastnosťami a tiež zhodnotili, aké náročné bude starať sa oň. Zdravé črepníkové kvety pomôžu zlepšiť mikroklímu škôlky a zároveň ju vyzdobiť a účasť na starostlivosti o rastliny môže dieťa naučiť vážiť si prírodu a zároveň ho urobiť zodpovednejším a pozornejším..