Nerine (nerina) alebo „pavúčia ľalia“

Nerina. Kvet pavúčej ľalie. Starostlivosť a kultivácia

Táto kvetina je krásna a úžasná. Okrem toho, že je veľmi krásny, a to možno možno povedať o všetkých predstaviteľoch rodiny amarylis (amaryllis, hippeastrum, clivia), nerine začína kvitnúť uprostred jesene. Aj keď v tejto dobe je väčšina izbových rastlín, do tej či onej miery, pripravená na obdobie vegetačného pokoja v zime.

Starostlivosť o taký kvet nie je jednoduchá, ale ani taká náročná, ako by sa mohlo zdať. Každý kvetinár sa s tým vyrovná, ak dodržiava pravidlá pestovania a dodržiava termíny..

Vlastnosti starostlivosti o nerinu

Kvet nemá jedno obdobie odpočinku, ale dve. Jeden v zime, keď vybledne, druhý v letných mesiacoch. Takmer všetky amaryllidy nemenia farbu lístia, až do jari sú zelené a až v tejto dobe začínajú schnúť. V okamihu zimného pokoja sú položené puky kvetov. To nesmie chýbať a so všetkým treba zaobchádzať s veľkou zodpovednosťou..

Vlastnosti starostlivosti o nerinu

Hlavnými pravidlami sú chladné teploty a suchý vzduch. V niektorých prípadoch je nerin ponechaný v miestnosti a snaží sa situáciu priblížiť podmienkam zadržania. Je však takmer nemožné to urobiť doma, pretože v zime pre kvetinu je potrebné znížiť teplotu vzduchu na + 10 … + 7 stupňov. Môžete použiť lodžiu, ak je v apartmáne jedna, a vziať do úvahy, že balkónová miestnosť nezmrazuje. Voliteľne tiež priestor medzi okennými rámami. Takéto okná sú však veľmi zriedkavé a dvojité sklo na to nie je vhodné..

Existuje jednoduchší spôsob, aj keď trochu exotický: keď nerina prestane kvitnúť, treba znížiť jej zálievku a v decembri ju zastaviť úplne. Potom, čo sú listy na rastline úplne suché, je potrebné ich odstrániť. Potom vezmite hrniec a pošlite ho do chladničky na spodnej polici. Fungovať bude aj izolovaný balkón s vhodnou teplotou alebo suchá pivnica. V takýchto podmienkach bude kvetina uložená do marca..

  Ako dosiahnuť kvitnutie izbových rastlín

Keď príde čas na jeho získanie, nastanú ťažkosti. Nie je možné, aby bola teplota vzduchu taká vysoká. Kvetinu musíte umiestniť na najchladnejšie miesto v byte a tam, kde je málo svetla. Ťažkosti sa dajú vyhnúť, ak jar príde v regióne bydliska skoro. Za takýchto okolností je vonkajšia teplota pravdepodobne kladná, niekde okolo +5. To stačí na to, aby ste nerinu vyniesli na ulicu. Open air jej perfektne vyhovuje pre pohodlný rast a vývoj. V teplom podnebí je možné takúto rastlinu bezpečne pestovať v otvorenej pôde a nie na zimu vykopať..

Žiarovky sa prebúdzajú v marci až apríli. Súčasne klesajú procesy reprodukcie a transplantácie. Len teraz je prebudenie nerina veľmi krátke. Už v polovici leta listy rastliny uschnú a blíži sa druhé obdobie vegetačného pokoja. Podľa pravidiel, ak bol kvet v zime držaný vo svetlej miestnosti, zvyšok trvá od mája do augusta. Ale pri podobnom spôsobe uchovania sa zmenšuje.

Ako sa správne starať o kvitnúce nerínové ľalie

Od polovice leta je potrebné znížiť vlhkosť a úplne ju zastaviť až do augusta. Súčasne môžete zasadiť žiarovky zakúpené v obchode. Donútenie neriny nastáva koncom leta a začiatkom jesene, samotná rastlina poskytne náznak presného času. Prvá charakteristika je, že hrdlo žiarovky nadobúda bronzový odtieň. Teraz musíte začať zvlhčovať rastlinu a kŕmiť ju..

Zvlášť stojí za to venovať pozornosť skutočnosti, že listy musia prirodzene vyschnúť, nemožno ich odrezať, kým sú zelené. A ak je za oknom august, ale rastlina je stále so zelenými listami, znamená to, že je problém so zalievaním. Pôda teda nejako získala vlhkosť. V zime je dôležité dodržiavať určitú teplotu vzduchu. V opačnom prípade sa rastlina môže vyvinúť skôr a potom bude okamih kvitnutia diskutabilný..

Zalievanie. Po dobu aktívneho vývoja a rastu rastliny by mala byť pravidelná, mierna zálievka, bez podmáčania. Toto je obzvlášť dôležité na začiatku jesene, september až október. Ak listy zožltnú a odumrú, potom musíte menej zvlhčovať a postupne prestať zalievať..

  Prerezávanie izbových rastlín

Top dressing. Kŕmiť rastlinu je potrebné iba počas obdobia kvitnutia (raz týždenne) a rastu (raz za dva týždne). Top dressing – jednoduché tekuté hnojivá pre kvitnúce rastliny.

Výsadba a presádzanie. Kapacita musí byť malá. Ak sú dve žiarovky zasadené do veľkého hrnca, nevyvinú sa dobre. Priemer 11-13 cm, to je optimálna veľkosť hrnca. Je lepšie zasadiť žiarovky tesne k sebe a nie úplne prehĺbiť, niektoré by mali zostať na povrchu. Zalievajte iba bezprostredne po výsadbe a už nehydratujte, kým sa nevyvinie..

Podmienky väzby a náležitá starostlivosť o nerina

Skúsení kvetinári neodporúčajú rastlinu zbytočne presádzať. Pred nanútením môžete ornicu jednoducho vymeniť.

Rastlinu môžete úplne transplantovať po 4-5 rokoch života, a ak je to potrebné, urobte to v apríli. Zloženie pôdy na opätovnú výsadbu: rovnaké časti piesku, humusu a trávnika. Vyžaduje sa prítomnosť drenáže.

Reprodukcia. Môžete použiť dve metódy: semená a deti. Semená sa používajú zriedka, pretože je to problematické a starostlivé podnikanie. Najľahšie je na jar, v čase presádzania, rozdeliť detské cibuľky a zasadiť ich do iného črepníka. Kvitnúce z mladej rastliny budú musieť čakať 3-4 roky.

Opatrne! Nemalo by sa zabúdať, že nerine je, samozrejme, kvet mimoriadnej krásy, ale je aj jedovatý. Musíte s ním pracovať iba v rukaviciach a potom si dobre umyť ruky. Držte mimo neho deti a domáce zvieratá.