Nerine (nerina) alebo „pavúčia ľalia“

Nerina. Kvet pavúčej ľalie. Starostlivosť a kultivácia

Táto kvetina je krásna a úžasná. Okrem toho, že je veľmi krásny, a to možno možno povedať o všetkých predstaviteľoch rodiny amarylis (amaryllis, hippeastrum, clivia), nerine začína kvitnúť uprostred jesene. Aj keď v tejto dobe je väčšina izbových rastlín, do tej či onej miery, pripravená na obdobie vegetačného pokoja v zime.

Starostlivosť o taký kvet nie je jednoduchá, ale ani taká náročná, ako by sa mohlo zdať. Každý kvetinár sa s tým vyrovná, ak dodržiava pravidlá pestovania a dodržiava termíny..

Vlastnosti starostlivosti o nerinu

Kvet nemá jedno obdobie odpočinku, ale dve. Jeden v zime, keď vybledne, druhý v letných mesiacoch. Takmer všetky amaryllidy nemenia farbu lístia, až do jari sú zelené a až v tejto dobe začínajú schnúť. V okamihu zimného pokoja sú položené puky kvetov. To nesmie chýbať a so všetkým treba zaobchádzať s veľkou zodpovednosťou..

Vlastnosti starostlivosti o nerinu

Hlavnými pravidlami sú chladné teploty a suchý vzduch. V niektorých prípadoch je nerin ponechaný v miestnosti a snaží sa situáciu priblížiť podmienkam zadržania. Je však takmer nemožné to urobiť doma, pretože v zime pre kvetinu je potrebné znížiť teplotu vzduchu na + 10 … + 7 stupňov. Môžete použiť lodžiu, ak je v apartmáne jedna, a vziať do úvahy, že balkónová miestnosť nezmrazuje. Voliteľne tiež priestor medzi okennými rámami. Takéto okná sú však veľmi zriedkavé a dvojité sklo na to nie je vhodné..

Existuje jednoduchší spôsob, aj keď trochu exotický: keď nerina prestane kvitnúť, treba znížiť jej zálievku a v decembri ju zastaviť úplne. Potom, čo sú listy na rastline úplne suché, je potrebné ich odstrániť. Potom vezmite hrniec a pošlite ho do chladničky na spodnej polici. Fungovať bude aj izolovaný balkón s vhodnou teplotou alebo suchá pivnica. V takýchto podmienkach bude kvetina uložená do marca..

Keď príde čas na jeho získanie, nastanú ťažkosti. Nie je možné, aby bola teplota vzduchu taká vysoká. Kvetinu musíte umiestniť na najchladnejšie miesto v byte a tam, kde je málo svetla. Ťažkosti sa dajú vyhnúť, ak jar príde v regióne bydliska skoro. Za takýchto okolností je vonkajšia teplota pravdepodobne kladná, niekde okolo +5. To stačí na to, aby ste nerinu vyniesli na ulicu. Open air jej perfektne vyhovuje pre pohodlný rast a vývoj. V teplom podnebí je možné takúto rastlinu bezpečne pestovať v otvorenej pôde a nie na zimu vykopať..

Žiarovky sa prebúdzajú v marci až apríli. Súčasne klesajú procesy reprodukcie a transplantácie. Len teraz je prebudenie nerina veľmi krátke. Už v polovici leta listy rastliny uschnú a blíži sa druhé obdobie vegetačného pokoja. Podľa pravidiel, ak bol kvet v zime držaný vo svetlej miestnosti, zvyšok trvá od mája do augusta. Ale pri podobnom spôsobe uchovania sa zmenšuje.

Ako sa správne starať o kvitnúce nerínové ľalie

Od polovice leta je potrebné znížiť vlhkosť a úplne ju zastaviť až do augusta. Súčasne môžete zasadiť žiarovky zakúpené v obchode. Donútenie neriny nastáva koncom leta a začiatkom jesene, samotná rastlina poskytne náznak presného času. Prvá charakteristika je, že hrdlo žiarovky nadobúda bronzový odtieň. Teraz musíte začať zvlhčovať rastlinu a kŕmiť ju..

Zvlášť stojí za to venovať pozornosť skutočnosti, že listy musia prirodzene vyschnúť, nemožno ich odrezať, kým sú zelené. A ak je za oknom august, ale rastlina je stále so zelenými listami, znamená to, že je problém so zalievaním. Pôda teda nejako získala vlhkosť. V zime je dôležité dodržiavať určitú teplotu vzduchu. V opačnom prípade sa rastlina môže vyvinúť skôr a potom bude okamih kvitnutia diskutabilný..

Zalievanie. Po dobu aktívneho vývoja a rastu rastliny by mala byť pravidelná, mierna zálievka, bez podmáčania. Toto je obzvlášť dôležité na začiatku jesene, september až október. Ak listy zožltnú a odumrú, potom musíte menej zvlhčovať a postupne prestať zalievať..

Top dressing. Kŕmiť rastlinu je potrebné iba počas obdobia kvitnutia (raz týždenne) a rastu (raz za dva týždne). Top dressing – jednoduché tekuté hnojivá pre kvitnúce rastliny.

Výsadba a presádzanie. Kapacita musí byť malá. Ak sú dve žiarovky zasadené do veľkého hrnca, nevyvinú sa dobre. Priemer 11-13 cm, to je optimálna veľkosť hrnca. Je lepšie zasadiť žiarovky tesne k sebe a nie úplne prehĺbiť, niektoré by mali zostať na povrchu. Zalievajte iba bezprostredne po výsadbe a už nehydratujte, kým sa nevyvinie..

Podmienky väzby a náležitá starostlivosť o nerina

Skúsení kvetinári neodporúčajú rastlinu zbytočne presádzať. Pred nanútením môžete ornicu jednoducho vymeniť.

Rastlinu môžete úplne transplantovať po 4-5 rokoch života, a ak je to potrebné, urobte to v apríli. Zloženie pôdy na opätovnú výsadbu: rovnaké časti piesku, humusu a trávnika. Vyžaduje sa prítomnosť drenáže.

Reprodukcia. Môžete použiť dve metódy: semená a deti. Semená sa používajú zriedka, pretože je to problematické a starostlivé podnikanie. Najľahšie je na jar, v čase presádzania, rozdeliť detské cibuľky a zasadiť ich do iného črepníka. Kvitnúce z mladej rastliny budú musieť čakať 3-4 roky.

Opatrne! Nemalo by sa zabúdať, že nerine je, samozrejme, kvet mimoriadnej krásy, ale je aj jedovatý. Musíte s ním pracovať iba v rukaviciach a potom si dobre umyť ruky. Držte mimo neho deti a domáce zvieratá.