Orchidea Phalaenopsis

Orchidea Phalaenopsis

Orchidea phalinopsis (Phalaenopsis) je kvitnúca rastlina z rodiny orchideí. V prírode sa tieto nádherné kvety nachádzajú v štátoch juhovýchodnej Ázie a na Filipínach a nachádzajú sa aj na austrálskom kontinente. Väčšina týchto rastlín je epifytná a žije na stromoch, ale niektoré druhy sa prispôsobujú aj životu na skalách. Objav phalaenopsis patrí nemeckému cestovateľovi a botanikovi Georgovi Rumphovi. So zástupcami tohto rodu sa stretol na indonézskych ostrovoch korenia.

Názov rastliny znamená „pripomínajúci mol“ – s tropickými motýľmi porovnal riaditeľ botanickej záhrady v Leidene Karl Blum kvety phalaenopsis a vymyslel pre nich názov..

Veľká popularita phalaenopsis v kvetinárstve je daná nielen krásou týchto ladných orchideí. Starostlivosť o orchideu phalinopsis v porovnaní s inými podobnými rastlinami, aj keď vyžaduje určité zručnosti, nie je veľmi náročná.

Popis orchidey phalaenopsis

Popis orchidey phalaenopsis

Krík phalaenopsis tvorí bazálnu ružicu, ktorá je tvorená dvojradovými dlhými a šťavnatými listovými čepeľami. Púčiky kvetov sa nachádzajú v ich pazuchách. Začínajú sa prebúdzať v rovnakom poradí, v akom sa objavili – prvé stonky kvetov sa tvoria z najzrelších. Doma sa výhonok spravidla objaví iba z jedného takého puku naraz. Na stopke, ktorá sa z neho objavuje, sú umiestnené racemózne kvetenstvo pozostávajúce z veľkých kvetov podobného tvaru ako motýle. Ich farba môže byť veľmi rôznorodá, vrátane fialovej, bielej, červenej, ružovej, žltej a dokonca zelenej alebo hnedej. Okvetné lístky môžu byť ozdobené vzorom, zatiaľ čo pera kvetu má často kontrastný odtieň a vyniká na pozadí.

Stopka má okrem kvetných púčikov aj púčiky, z ktorých môžu vznikať nové, bočné stopky, ale aj potomstvo. Takáto orchidea netvorí podzemný oddenok – žiarovky. Spiace obdobie u phalaenopsis je takmer nevýrazné, rastlina spočíva v intervaloch medzi výskytom stopiek. Phalaenopsis zvyčajne tvorí stonky kvetov dvakrát ročne – na jeseň a na jar, ale s perfektnou starostlivosťou môžete očakávať tretiu vlnu kvitnutia..

Táto orchidea, pôvodom z vlhkých trópov, kladie dostatočné nároky na svoje rastové podmienky. Aby sa kvet phalaenopsis cítil rovnako dobre ako doma v lese, budete musieť vytvoriť určitú mikroklímu. Rovnako ako všetky orchidey má špeciálnu štruktúru, odlišnú od väčšiny izbových rastlín:

  • Črepník so substrátom je pre Phalaenopsis nevyhnutný na podporu: jeho najväčšie korene sa nachádzajú na povrchu pôdy, rovnako ako listy a výhonky, fotosyntetizujú a potrebujú svetlo. Takýto krík je spoľahlivo pripevnený k zemi pomocou malých tenkých koreňov a cez ne prijíma výživné prvky pôdy.
  • V prírodných podmienkach vzdušné korene tejto orchidey získavajú potrebnú vlhkosť zo vzduchu a vďaka zrážkam. Je to možné vďaka špeciálnej vonkajšej vrstve takýchto koreňov, ktorá je schopná absorbovať atmosférickú vlhkosť. Hlavnou živinou pre orchidey je stará kôra stromov a v nej uviaznuté zvyšky rastlín. V tomto prípade sa vzdušné korene kvetu môžu začať rozvetvovať pri hľadaní nových kŕmnych miest. Doma musia byť sledovaní, inak sa korene phalaenopsis môžu dostať do blízkeho hrnca.

Mimochodom, orchidea phalinopsis má niekoľko odrôd, ale najobľúbenejšie z nich sú hybridné phalaenopsis, Luddemana, ružové a príjemné. Všetky s náležitou starostlivosťou dlho kvitnú..

Starostlivosť o orchidey po nákupe &# 127800; Orchidea PhalaenopsisStarostlivosť o orchidey po nákupe, orchidea Phalaenopsis

Stručné pravidlá pre pestovanie orchideí phalinopsis

V tabuľke sú uvedené stručné pravidlá starostlivosti o orchideu phalinopsis doma.

Úroveň osvetlenia Uprednostňuje sa rozptýlené svetlo alebo čiastočný tieň; neodporúča sa ponechávať na južných oknách.
Teplota obsahu Kvetina sa cíti najpohodlnejšie v intervale od +15 do +25 stupňov. Zároveň je schopný odolávať teplu okolo +40 a chladiť až +12 stupňov.
Režim zavlažovania Počkajte, kým pôda vyschne.
Vlhkosť vzduchu Vlhkosť je vhodná nízka (asi 35%) za predpokladu neustáleho vetrania.
Pôda Optimálna pôda je zmes, ktorá obsahuje kôru so strednými a jemnými frakciami, ako aj sphagnum.
Top dressing Týždenne s vhodnými minerálnymi prípravkami.
Prenos Asi 1 krát za 3 roky, po spekaní pôdy.
Prerezávanie Vyžaduje sa pravidelné prerezávanie zvädnutých šípok.
Bloom Kvitnutie nie je viazané na sezónu, môže trvať od pár do 6 mesiacov.
Spiace obdobie Spiace obdobie nie je takmer vyslovené, rastlina odpočíva, kým nekvitne.
Reprodukcia Najčastejšie – vegetatívne.
Škodcovia Môžu byť ovplyvnené hmyzom, strapkami, hmyzom a slimákmi, roztočmi.
Choroby Antracnóza, hniloba, špinenie, hrdza alebo fusárium spôsobené nesprávnou starostlivosťou.

Starostlivosť o orchideu phalaenopsis doma

Starostlivosť o orchideu phalaenopsis doma

Aby sa domáca orchidea phalaenopsis cítila dobre a pravidelne kvitla, budete musieť kvete vytvoriť optimálny režim napájania a kŕmenia a zaistiť vhodnú teplotu. Rastlina bude tiež potrebovať ochranu pred hmyzom a prevenciu chorôb. Klíma vášho bytu hrá dôležitú úlohu pri starostlivosti o phalaenopsis..

Osvetlenie

Phalaenopsis preferuje stredne jasné a rozptýlené osvetlenie, takže najlepšie rohy preňho predstavujú okná na východe a severovýchode, ako aj na západe. Ak sa silne osvetlené južné okno stane jediným miestom pre orchideu, umiestnite nádobu s kvetom trochu ďalej od svetla a na okno zaveste svetlý tyl, ktorý pomôže zatieniť.

Jasné priame slnečné lúče môžu spôsobiť popáleniny listov a kvetov. Budú vyzerať ako škvrny. Navyše nadmerné osvetlenie v lete vedie k zmenšovaniu listov kríka. Navyše, po slnečnom lete v zime bude rastlina horšie znášať krátke denné hodiny. Zdravá rastlina, ktorá dostane dostatok svetla, by mala mať tmavozelený list..

Aby sa orchidea tvorila rovnomerne, mala by byť pravidelne otáčaná k slnku v rôznych smeroch. Hrniec sa spravidla otáča asi dvakrát za mesiac, ale v období pučania by ste rastlinu nemali rušiť. Rastlina navyše netoleruje presuny zo svojho obvyklého miesta, takže je lepšie ju zbytočne neposúvať..

Teplota

Phalaenopsis rastie a kvitne najlepšie, keď sa miestnosť udržuje od +16 do +25 stupňov. Krátke teplo (až +42 stupňov) alebo chlad (najmenej +12 stupňov) nepoškodí rastlinu, ale nemali by ste ju príliš často vystavovať takým kritickým teplotám. Napriek potrebe vetrania miestnosti sú studené prievany pre rastlinu veľmi škodlivé, preto by ste črepník nemali inštalovať na cestu prúdov vzduchu..

Zalievanie

Orchidea Phalaenopsis

Ak priame lúče nespadajú na krík, môže to trvať niekoľko týždňov bez zalievania. Phalaenopsis sa zvyčajne polieva až po úplnom vyschnutí pôdy v kvetináči, ale napriek tomu nestojí za to, aby bola pôda príliš dlho suchá. Ak bola kvetina zasadená do priehľadnej nádoby, mala by byť napojená, akonáhle vlhkosť zmizne zo stien hrnca. Pôdu v nepriehľadnom črepníku je možné trocha vyhĺbiť, aby sa posúdila úroveň vlhkosti. Bledosť koreňov orchideí je tiež považovaná za znak nedostatku vody. Po zvlhčení získajú jeho striebristo sivé korene zelenú farbu a ako pôda schne, postupne opäť blednú. Ale z prebytku vlhkosti zhnednú.

Pri zalievaní phalaenopsis musíte vyskúšať, aby kvapky vody nepadali na listy. Aby ste to urobili, musíte buď opatrne naliať vodu priamo do zeme, alebo použiť iba spodné zalievanie. Na to je kvetináč ponorený do širšej nádoby naplnenej vodou. Pôda začne nasávať vlhkosť vďaka otvorom na dne črepníka. V tejto dobe by však korene nemali byť v priamom kontakte s vodou..

Na zalievanie takejto orchidey sa odporúča použiť filtrovanú, prevarenú alebo destilovanú vodu. Približne raz za mesiac je možné krík umyť pod sprchou alebo vodovodným kohútikom, ale potom ho dôkladne a jemne utrite. V dôsledku zamokrenia pôdy môžu listy phalaenopsis začať slabnúť a body rastu pravdepodobne začnú hniť. Niekedy potom môže krík začať uvoľňovať bočné vetvy, ale bez úpravy tieto podmienky končia smrťou kvetu.

Úroveň vlhkosti

Optimálna vlhkosť pre rast phalaenopsis je približne 30-40%za predpokladu neustáleho vetrania. Nižšie hodnoty môžu viesť k padaniu kvetov a vädnutiu lístia. Vlhkosť môžete mierne zvýšiť vlhkými kamienkami..

Príliš vysoká vlhkosť nepoškodzuje Phalaenopsis nie menej: jeho korene a listy môžu tiež začať hniť. Pravidelné postrekovanie sa neodporúča: vniknutie vlhkosti do listových dutín vedie k jeho odvodneniu do jadra rastliny a k jeho následnému rozpadu. Kvapky vody na listoch za slnečného dňa môžu navyše spôsobiť popáleniny..

Top dressing

Snažia sa kombinovať hnojenie phalaenopsisom s jeho zalievaním, riedením živín vo vode. Plné hnojivá sa aplikujú dvakrát mesačne, ale ak sa kvet kŕmi týždenne, dávka živín by sa mala zodpovedajúcim spôsobom znížiť. V období odpočinku môžete krík mierne kŕmiť dusíkom a v období kvitnutia ho môžete kŕmiť fosforom a draslíkom..

Prenos

Transplantácia Phalaenopsis

Phalaenopsis musí byť premiestnený na čerstvý substrát, ak rastie v rovnakom kontajneri a pôde viac ako 2-3 roky. Počas tohto obdobia pôda v hrnci koláče a začne kysnúť, stáva sa nevhodným na pestovanie a je potrebné ho vymeniť. Stará pôda navyše často prispieva k rozvoju chorôb. Ďalším dôvodom transplantácie je nadmerný rast koreňov. V tomto prípade sa začnú energicky vetviť a klíčiť do otvorov na dne hrnca. Phalaenopsis však možno transplantovať, iba ak vybledne..

Zdravú rastlinu, ktorá bola pestovaná v hrubozrnnom substráte, možno opatrne premiestniť do iného hrnca, o niečo väčšieho, ako je ten starý. Veľké častice neumožňujú, aby sa Zem silne rozpadala a zanechala veľa vzduchových dutín, ktoré sú nevyhnutné pre korene phalaenopsis. To vám umožní používať takú pôdu dlhšie ako obvykle. Zároveň by mal byť pre plnohodnotný transplantát do novej pôdy zvolený substrát rovnakého zloženia a štruktúry ako starý..

Pred pohybom by ste mali najskôr starostlivo preskúmať korene phalaenopsis a odstrániť všetky zhnité, sušené alebo zažltnuté. Všetky sekcie sú ošetrené antiseptikom. Prázdne miesta sú naplnené čerstvou zmesou, ktorá by mala zahŕňať kôru, ktorá má stredné a jemné frakcie, ako aj sphagnum. Na pestovanie takýchto rastlín môžete použiť pôdu kúpenú v obchode alebo si ju vyrobiť sami.

Na dno nádoby je najskôr položená hrubá vrstva drenáže. V tejto kapacite sa zvyčajne používa expandovaná hlina alebo sekaný polystyrén. Potom sa na vrch naleje vrstva kôry (stredná frakcia) a potom zmes menšej kôry s jemne nasekaným machom sphagnum. Pred výsadbou však musí byť kôra dodatočne pripravená. V suchej forme ľahko prechádza vodou, aby sa tomu vyhla, najskôr sa dôkladne umyje a potom ponechá vo vode dva dni, aby napučala. Potom sa kôra znova umyje, vysuší a až potom sa vloží do hrnca..

Pri výsadbe by orchidea phalaenopsis nemala byť silne posypaná zeminou, to sa robí voľne, aby sa uľahčilo prúdenie vzduchu do koreňového systému.

ORCHIDOVÝ PREKLAD VEĽMI SNADNÝ // detailné video z transplantácie phalaenopsisORCHIDOVÝ PREKLAD VEĽMI SNADNÝ // detailné video z transplantácie phalaenopsis

Prerezávanie

Po dokončení kvitnutia phalaenopsis je potrebné nejaký čas stopku pozorovať. Hneď ako šíp nadobudne žltý odtieň a vädne, je odrezaný, ale zdravé, šťavnaté a zelené šípky nie je potrebné odrezávať. V tomto prípade zostáva pravdepodobnosť, že po 2 mesiacoch na ňu phalaenopsis začne pokladať čerstvé púčiky kvetov. Potom sa na ňom vytvorí bočný výhonok, na ktorom sa objavia aj púčiky.

Ak je staršia šípka natiahnutá veľmi silno, musíte ju skrátiť a pokúsiť sa ju prerezať asi 1 cm nad prebudenou obličkou. Čím vyššie je prvý stopka odrezaná, tým menej bočného kvetu bude. Ale pod 3. púčikom sa prerezávanie neodporúča: zvyšuje sa prestávka medzi obdobiami tvorby púčikov.

Obdobie kvitnutia Phalaenopsis

Obdobie kvitnutia Phalaenopsis

Phalaenopsis môže začať kvitnúť v akomkoľvek období, v zásade načasovanie závisí od zdravia kríka a podmienok, v ktorých sa nachádza. Jeho kvitnutie môže trvať od 2 mesiacov do šiestich mesiacov. Najčastejšie sa za rok objavia dve vlny kvetov, ale niekedy sa môže vyskytnúť aj tretina. Každá kvetinová šípka zvyčajne kvitne od 3 kusov po niekoľko desiatok púčikov. V priemere môžu dosiahnuť 15 cm, aj keď existujú aj druhy s oveľa menšími 2 cm kvetmi..

Počet kvetov na každej šípke môže závisieť od stupňa jej rozvetvenia, ako aj od priaznivých podmienok pestovania. Dĺžka šípky môže niekedy dosiahnuť takmer 1 meter, v tomto prípade sa na rastline môže vytvoriť asi sto kvetov pomerne veľkej veľkosti. Každý kvet má jemnú vôňu. Paleta možných farieb je veľmi rôznorodá: okvetné lístky môžu mať žltú, bielu, červenú, purpurovú alebo ružovú hlavnú farbu s rôznymi škvrnami alebo škvrnami na pozadí.

Nedostatok kvitnutia

Phalaenopsis zvyčajne opäť kvitne 3 mesiace po odkvitnutí. Ak sa tak nestane a ker jednoducho pokračuje v raste, môže to mať niekoľko dôvodov naraz:

  • Nedostatok svetla. Keď sa obnovia normálne podmienky, rastlina by mala vytvoriť puky..
  • Nadbytočné dusíkaté hnojivá. V takom prípade budete musieť počkať, kým sa phalaenopsis asimiluje a nespracuje všetok dusík nahromadený v pôde. Paralelne môže byť kvet kŕmený fosforečnými hnojivami..
  • Únava rastlín. Orchidea nemá dostatok sily na to, aby vytvorila stonky kvetov, a potrebuje určitý čas na zotavenie. Po určitom čase sa môžete pokúsiť stimulovať kvitnutie. Na tento účel sa odporúča znížiť nočnú teplotu v miestnosti (optimálny rozdiel medzi dňom a nocou by mal byť asi 7 stupňov) a tiež znížiť zalievanie a súčasne používať lieky na urýchlenie tvorby púčikov. Takéto podmienky pomôžu kríku opäť kvitnúť..

Starostlivosť po odkvitnutí

RchOrchida vybledla, čo robiť s pedunkom a starostlivosťou✿RchOrchida vybledla, čo robiť s pedunkom a starostlivosťou✿

Najčastejšie po dokončení kvitnutia šípky začne tento výhonok phalaenopsis schnúť, potom sa odstráni. Ale niekedy šíp zostane zdravý a zelený. V tomto prípade existujú tri možnosti akcie:

  1. Zachráňte stopku.
  2. Nakrájajte na vetvenie.
  3. Odstráňte celú šípku a ponechajte iba krátky pahýľ.

Rezanú šípku je možné vložiť do pohára vody. Tam sa na ňom po chvíli bude môcť dieťa formovať. Šípka ponechaná na mieste nakoniec poskytne bočné výhonky, kde sa vytvoria aj púčiky, ale toto kvitnutie bude slabšie v porovnaní s hlavnými kvetinovými vetvami.

Reprodukčné metódy orchidey phalaenopsis

Reprodukčné metódy orchidey phalaenopsis

Reprodukcia s pomocou detí

Existujú orchidey, ktoré sa môžu rozmnožovať delením oddenku, ale Phalaenopsis medzi ne nepatrí. V prírode sa zvyčajne šíri semenami a výhonkami, ale metóda osiva vo vnútorných podmienkach sa používa zriedka: je to veľmi ťažké.

Rozmnožovanie takejto orchidey je najľahšie vegetatívne. Obvykle sa na to používajú bočné vetvy, rastúce z stopky alebo zo základne listovej ružice. Orezávanie je možné vykonať až potom, čo phalaenopsis vybledne a potom odpočíva najmenej mesiac alebo dva. Jigingu sa podrobujú iba tie mladé výhonky, ktoré vytvorili najmenej dve listové čepele a majú vyrastené vzduchové korene dlhé asi 5 cm. Nemali by ste však čakať príliš dlho: príliš veľké deti môžu rodičovskú rastlinu vyčerpať. Oddelené dieťa musí byť sušené najmenej jeden deň a potom zasadené do substrátu vytvoreného z jemnozrnnej kôry. Nad sadenicou je usporiadaný improvizovaný skleník, kde sa teplota udržuje na +23 +24 stupňov.

Phalaenopsis súčasne nezávisle tvorí bočné procesy pomerne zriedka, zvyčajne dôvodom ich vzhľadu sú chyby v starostlivosti o rastliny, čo vedie k rozpadu bodu rastu. Ak sa o kvet staráte správne, je možné stimulovať rast jeho púčikov umelými prostriedkami. Na základe vyblednutého stopky sa na to hľadá spiaci púčik. Pomocou ostrého nástroja sa na kôre obličky urobí plytký rez vo forme polkruhu, ktorý sa pokúša dotknúť iba hornej stupnice. Potom sa odrezaná oblasť kôry odstráni pinzetou. Zhora je možné obličku ošetriť roztokom, ktorý stimuluje tvorbu koreňov. Niekedy je nahradená čerstvo zozbieranou brezovou šťavou..

Na dezinfekciu môžete obličku ošetriť cytokínovou pastou a potom ju prikryť kúskom machu. Po niekoľkých mesiacoch sa z ošetreného púčika začne vyvíjať ružica niekoľkých listov a o niečo neskôr si vyvinie vlastné korene. Na urýchlenie vývoja dieťaťa môžete na puzdro dať priehľadné vrecko. Pomôže to vytvoriť teplé a vlhké prostredie, aby sa dieťa mohlo rýchlejšie rozvíjať. Potom, čo korene dosiahnu najmenej 2 cm, je dieťa odrezané spolu s časťou materskej vetvy a zasadené do hrnca, pričom sa semenáčik opäť uzavrie vreckom, aby sa vytvorila zvýšená vlhkosť. Aby ste nepoškodili materskú phalaenopsis, nemali by ste prebúdzať viac ako jednu obličku naraz..

Zrezanú zelenú stonku možno použiť aj na narodenie dieťaťa. Rovnakým spôsobom sa z nej odstráni vodný kameň, potom sa šípka ponorí na niekoľko centimetrov do veľmi slabého (0,005%) roztoku minerálnych hnojív. Potom sa stopka umiestni do improvizovaného skleníka a voda v nádobe sa pravidelne vymieňa..

Odrezaná stonka orchidey vychováva dieťa! Reprodukcia phalaenopsis.Odrezaná stonka orchidey vychováva dieťa! Reprodukcia phalaenopsis.

Choroby phalaenopsis

Choroby phalaenopsis môžu byť infekčné alebo neinfekčné, ale všetky sú zvyčajne spôsobené nesprávnou starostlivosťou o rastliny. Medzi hlavné infekčné choroby:

Fusarium

Často ide o hubovú chorobu postihujúcu tento druh orchideí. Koreňový systém phalaenopsis ním najskôr trpí a potom sa na samotnej rastline začnú objavovať príznaky ochorenia. Hlavnou príčinou fusária je nadbytok vlhkosti v pôde. Takúto chorobu nemožno vyliečiť, stačí sa kríka úplne zbaviť. Ďalšie podobné choroby (iné druhy hniloby, hrdze, antraknózy alebo škvrnitosti) je možné liečiť postrekom fungicídnymi prostriedkami. Na zničenie malej lézie sú zvyčajne potrebné dve ošetrenia s intervalom 10 dní..

Žihľavka

Ďalšia bežná choroba orchideí. Choré vzorky možno rozpoznať podľa škvŕn na listoch, ich veľkosť môže byť až 3 cm. Za hlavnú príčinu takejto choroby sa považuje príliš vysoká vlhkosť v kombinácii so studenou atmosférou v miestnosti a zlým vetraním. Keď sa kvet vráti do normálnych podmienok, mal by sa zotaviť..

Botrytis

Slabý pohyb vzduchu a nadmerná vlhkosť môžu spôsobiť ďalšie ochorenie – botrytídu. Ako prvé v tomto prípade trpia kvety. Na okvetných lístkoch sa objavujú tmavohnedé škvrny, po ktorých kvety začnú slabnúť. Môžete spomaliť vývoj ochorenia zvýšením teploty v miestnosti. Okrem toho sa musíte pokúsiť upraviť podmienky na udržanie kríka zvýšením ventilácie a ošetrením baktericídnym liekom..

Neprenosné choroby sú tiež dôsledkom nesprávnej starostlivosti o orchideu phalaenopsis. Príčinou ich vzniku je predčasné zavlažovanie, nesprávny rozvrh kŕmenia, prebytočné svetlo alebo používanie pesticídov. Lístie chorej phalaenopsis začne vysychať alebo sa pokryje škvrnami a korene odumrú, okrem toho môžu byť ovplyvnené ďalšie rastlinné tkanivá. Pád listov môže byť spôsobený priamymi prúdmi studeného vzduchu, nestabilitou kríkov – problémami s koreňmi a vädnutím listov – nesprávnym plánom zavlažovania. Šanca zachrániť krík sa objaví, keď je identifikovaná hlavná príčina problému, ale nebude ľahké opustiť chorý exemplár, v tomto prípade je oveľa jednoduchšie pokúsiť sa zabrániť chorobe, ako ju vyliečiť..

Otázky ohľadom chorôb orchideí PhalaenopsisOtázky ohľadom chorôb orchideí Phalaenopsis

Hlavní škodcovia orchidey phalaenopsis

Phalaenopsis sa niekedy môže stať obeťou škodlivého hmyzu:

Mealybug

Vzhľad múčnatky vedie k žltnutiu a lietaniu po listoch phalaenopsis. Škodcu sa môžete zbaviť ošetrením listov a vetvičiek kríka mydlovým roztokom.

Roztoč pavúk

Dôvodom vzhľadu roztočov je zvyčajne príliš nízka vlhkosť v miestnosti. Známky poškodenia sú tenká, ľahká pavučina pokrývajúca lístie. Malé ohniská sa môžete zbaviť ošetrením mydlovým roztokom; používa sa tiež v boji proti voškám alebo červom. Veľký počet roztočov je možné odstrániť iba vhodným akaricídnym činidlom..

Thrips

Kvety a listy orchideí môžu infikovať strapce. Obvykle sa v tomto prípade na nich vytvoria malé hnedasté škvrny. Rastlinu pomôžu zachrániť iba insekticídne činidlá, zatiaľ čo z celej odrody sa odporúča zvoliť šetrnejšie a menej toxické, napríklad Fitoverm.

Štíty

Vzhľad hnedastých hľúz na listových listoch naznačuje prítomnosť šupinatého hmyzu. Tento hmyz sa živí miazgou rastliny a spôsobuje jej vädnutie. Aby ste sa ich zbavili, môžete vyskúšať mydlový roztok a budete potrebovať najmenej dve ošetrenia s týždennou prestávkou..

Slimáky

Ak orchidea rastie vo vidieckom dome, slimáky alebo slimáky môžu na rastlinu zaútočiť. Vďaka svojej veľkej veľkosti rýchlo pohltia listy phalaenopsis. Škodcov sa môžete zbaviť nočným vstávaním a zbieraním z rastliny ručne. Ďalším spôsobom, ako vystopovať slimáky, je usporiadanie návnad pre ne. Na tento účel sa na povrch substrátu položí nakrájaná zelenina alebo ovocie: mrkva, uhorky alebo jablká. Aby sa zabránilo vzniku plesní na zemi, mali by byť kusy odstránené ráno..