Orchidea playone

Orchidea playone

Rod Pleione (Pleione) je malým zástupcom rodiny orchideí a zahŕňa asi 20 voľne žijúcich a kultivovaných druhov. V prírodnom prostredí zaberá táto orchidea lesné zóny v Thajsku, Indii, Laose a Barme a taktiež sa usádza na úpätí hôr Nepálu, Tibetu a Himalájí..

Popis orchidey playone

Popis orchidey playone

Pleione rastie podľa sympoidálneho typu vetvenia a usporiadania výhonkov, t.j. vyvíja sa horizontálne, ako plazivý vinič. Kríky sú poddimenzované okrúhlymi pseudobulbmi veľkosti vlašského orecha. Vzduchové žiarovky sedia tesne vedľa seba. Celoročne sa vo vnútri žiaroviek odohrávajú procesy aktívneho života. Na jar sa na zúženom vrchole pseudobulbu vytvoria 1-2 listy, ktorých dĺžka pri dozrievaní kríka dosahuje 10-20 cm. Listy rastliny sú pripevnené k stopkám a majú kopijovitý alebo elipsoidný tvar. Na kožovitom povrchu platní, v strede a v bočnom smere, sú tenké žilky.

V jesenných mesiacoch odumiera listová prízemná časť orchidey. Súčasne sa na výhonkoch začínajú objavovať kvetenstvo. Stopky vychádzajú zo spodnej časti žiaroviek skoro na jar. Playon sa vyznačuje jednokvetými šípkami s veľkými pohármi až do priemeru 10 cm Prvý rad okvetných lístkov rastie spolu do dlhej kolmo naklonenej trubice s bodkovaným vzorom. Rúrka je ozdobená okrajovým okrajom jasnej, viditeľnej farby. Zostávajúce okvetné lístky v množstve 5 kusov sú zoradené vo forme hviezdičky s úzkymi rozloženými lúčmi. Okvetné lístky sú rozprestreté v kopijovitom tvare ako vejár. Stopka z diaľky pripomína páví chvost. Vzhľadom na pôvodnú štruktúru kvetinového pohára vyzerá pohľad neobvykle a líši sa od ostatných foriem orchideí..

Opakovaným výskumom vyšľachtili chovatelia asi 150 odrôd Playone rôznych veľkostí a farieb, ktoré sú vhodné na domáce pestovanie. Existujú rastliny s jednofarebnými kvetenstvami a astronomickými druhmi. Divokým kríkom dominuje jemná lila-ružová paleta púčikov a domáce zvieratá sú namaľované v snehobielych, žltých, koralových a ružových odtieňoch. Napríklad odroda “Tongariro” má fialovú korunu a bielu trubicu s tmavými kontrastnými škvrnami. Shantung má jasne žlté kvety. Po stranách pery je viditeľná veľká náplasť s nerovnými obrysmi. Orchidea Snowcap sa môže pochváliť bielymi púčikmi.

Domáca starostlivosť o orchideu playone

Domáca starostlivosť o orchideu playone

Pri správnej domácej starostlivosti sa orchidea playone dokáže úspešne prispôsobiť a rozvíjať. Kvetina dobre rastie na čerstvom vzduchu, preto sa často používa na záhradné pestovanie..

Poloha a osvetlenie

Hrniec je umiestnený pod rozptýleným intenzívnym svetlom, ale je chránený pred priamymi lúčmi. Svetlý polotieň v slnečných hodinách rastline len prospeje. Orchidea je umiestnená na parapetoch v blízkosti okien orientovaných na východ alebo západ. Tu listy a puky získajú potrebné ľahké dobitie a kvetina nebude pociťovať nepohodlie z tepla a horúceho slnka..

Teplota

Pre plný rast by mala byť izbová teplota 18-22 ° C. Playone nie je zvyknutý na horúce podnebie, preto je rozmarný, ak mu chýba vlhkosť.

Zalievanie

Orchidea je hojne zvlhčená

Orchidea je v období rýchleho rastu listnatej hmoty hojne zvlhčovaná. Substrát potrebuje stálu vlhkosť. Na zavlažovanie sa odoberá iba mäkká voda, ktorá sa, ako vyplýva, usadila pri izbovej teplote. Ideálna je filtrovaná voda.

Vlhkosť vzduchu

Keď stopky začnú vyčnievať a vytvoria sa listy, je lepšie preniesť rastlinu do miestnosti s vysokou vlhkosťou. Kríky sa pravidelne osviežujú. Bez postreku rastlina vädne a vyzerá neatraktívne. Na palety sa nanesie expandovaná hlina a na zvlhčenie vzduchu sa pridá voda.

Top dressing a hnojivá

Hnojivo stačí aplikovať raz týždenne od začiatku jari do okamihu tlmenia vývoja a ukončenia vegetačného obdobia. Spravidla sa to pre väčšinu odrôd stáva v októbri. Na subkortex rastliny sa používa špeciálne hnojivo pre plodiny orchideí. Na jeseň, keď listy zožltnú, sa výživa kríkov zastaví.

Pôda

Pleione je chované na voľnom, vzdušnom substráte

Pleione je chované na voľnom, vzdušnom substráte, ktorý dokáže udržať vlhkosť. Pôda by mala obsahovať borovicovú kôru, sphagnum a vermikompost. Tieto prírodné zložky sú zmiešané v rovnakom pomere.

Výsadba žiaroviek sa vykonáva v nízkom priestrannom kvetináči s malými otvormi, na ktorého dno sa naleje drvená expandovaná hlina alebo kamienky, potom môže kvapalina ľahko presakovať cez pôdu a prebytočná voda sa odparí..

Dospelé vzorky sa transplantujú každý rok na jar a pokúšajú sa ponoriť žiarovky nie príliš hlboko do pôdy. Vrchol nie je pokrytý zeminou iba štvrtinu. Kroviny zbavené sušených a starých žiaroviek, aby uvoľnili miesto pre tvorbu nového materiálu.

Spiace obdobie

Keď listy playone odpadnú a holé stonky kvetov zostanú na svojom mieste, črepník sa prestaví, aby vychladol. Optimálna teplota je 2 až 5 ° C. Podmienky nižších teplôt povedú k zmrazeniu koreňového systému.

Po dokončení fyziologických procesov môžu byť pokojové pseudobulbs uložené niekoľkými spôsobmi. Napríklad kontajner s kríkom sa presunie do suterénu. Ak je však v miestnosti veľmi zima, žiarovky zamrznú. Ďalším spôsobom je získať žiarovky, vysušiť ich a narezať korene po stranách vo vzdialenosti 2-3 cm od škrupiny a potom ich zabaliť do plastového vrecka alebo novín. V tejto forme je materiál uložený na poličke v chladničke v časti, kde je uložené ovocie a zelenina. Je dôležité nenechať žiarovky vyschnúť a hromadiť kondenzát v obale, inak materiál nebude vhodný na výsadbu..

Metódy chovu detských ihrísk

Metódy chovu detských ihrísk

Orchidea Playone sa reprodukuje pomocou dcérskych žiaroviek, ktoré sú po vytvorení jarného tepla oddelené od hlavnej rastliny..

Choroby a škodcovia

V pazuchách výhonkov sa často skrývajú mealybugy a roztoče. Listy infikovaného kvetu sa umyjú pod teplou sprchou. Aby sa zabránilo vniknutiu vody do hrnca, je navrchu obalený polyetylénom. Ak táto metóda nefunguje, budete sa musieť uchýliť k ošetreniu chorej kultúry insekticídnymi chemikáliami. Ak sa škodcovia nemohli prvýkrát odstrániť, postup sa opakuje. Pri nesprávnej starostlivosti a transfúzii pôdy rastlina ochorie hnilobou.

Orchidey na parapete Pleione sú orchidey snežienky. Stránky "Záhradný svet"Orchidey na parapete Pleione sú orchidey snežienky. Stránky