Pentas – egyptská hviezda

Pentas. Pestovanie a starostlivosť doma. Opis, druhy a reprodukcia

Pentas je jedným zo vzácnych zástupcov rastlinnej ríše, ochotný potešiť majiteľov kvetmi v najoblačnejších mesiacoch – od októbra do februára. V tomto období robí akákoľvek zeleň, akýkoľvek list alebo kvet obrovskú radosť, aj keď rastie iba na parapete. Je nemožné ľahostajne sa pozerať na nadýchaný klobúk pentas, ktorý je posiaty jasnými päťcípimi hviezdami. A viac ako jeden záhradník sa zamiloval do tejto rastliny, pretože jej kvety blikajú ako novoročné svetlá v našich ponurých miestnostiach a pomáhajú nám trochu zabudnúť na smútok v očakávaní jari.

V izbových skleníkoch mu hovoria kytica v kvetináči a tiež egyptská hviezda. A plne podporujem takéto mená, pretože iba jeden kvetináč s týmto nádherným kvetom môže rozptýliť nudnú monotónnosť každodenného života a rozveseliť. Kvetenstvo penty akoby absorbovalo celé farebné spektrum – môžeme obdivovať irizáciu mliečnych, bielych, orgovánových, ružových, telových, červených, karmínových farieb. Starostlivosť o tohto pekného muža má niekoľko zvláštností. Poviem vám o nich..

Starostlivosť a pestovanie penty doma

Starostlivosť a pestovanie penty doma

V kvetinárstve v interiéri sú najobľúbenejšie kopijovité penty. Práve tento druh sa často považuje za základ pre chov hybridov s úžasnými farbami. Často sa stáva, že máte vysiate semená rovnakého odtieňa a potomstvo vyrástlo vo všetkých farbách dúhy. Zaujímavé? Potom pokračujte!

Penty kvitnú počas sezóny niekoľkokrát. Noví pestovatelia kvetov si môžu myslieť, že rastlina sa na určitý čas jednoducho zastaví, aby vytvorila kvety, ale tento proces je prirodzený. Hostiteľ môže v skutočnosti len priamo ovplyvniť trvanie kvitnutia. Kŕmenie rastliny predlžuje toto obdobie a ak prestanete používať hnojivá, pentas dostane príležitosť na odpočinok. Moja rada: nenechajte sa uniesť kŕmením. Ak si všimnete, že kvet je už „unavený“ z kvitnutia, dajte mu čas na odpočinok, ďalšia vlna bude ešte veľkolepejšia.

Poloha a osvetlenie

Náš fešák má najradšej južné okno a slnečné lúče. Pamätajte si však, že nemôžete dať kvetinu tam, kde je veľa svetla. Radšej učiť postupne, bez zbytočných popálenín. V lete musí byť okno zatienené, inak môžu listy spáliť. Ak máte súkromný dom, určite preneste rastlinu do záhrady, ak ide o výškovú budovu – na lodžiu alebo balkón. Ak tieto možnosti nie sú k dispozícii, vetrajte miestnosť častejšie. Pentas dobre znáša prievan.

Teplota

Je lepšie udržiavať jeho indikátory v rozmedzí 20-25 ° С, v horšom prostredí listy zvädnú a stonky sa začnú naťahovať a strácajú stabilitu..

Zalievanie

Ako správne pestovať pentas kopijovitý kvet doma

Ak si prajete do leta obdivovať kvitnúce penty v kvetináči, zálievku by ste mali zvýšiť už od jari. Naberáme vodu izbovej teploty a usadíme sa. Nezabudnite pridať komplexnú minerálnu kompozíciu na kvitnutie, kde je veľa fosforu – to stimuluje tvorbu púčikov. Na jeseň av zime by mala byť voda mierne, ale nie zriedkavo, pretože sušenie pôdy vedie k žltnutiu listov..

Vlhkosť vzduchu

Režim vlhkosti by mal byť asi 60% – súhlasíte, je to veľa. Ale vlhkosť je pre penty veľmi dôležitá. Postrek lístia veľa pomáha, je však lepšie nemáčať kvetenstvo. Najlepšou možnosťou môže byť paleta, kde je položená expandovaná hlina alebo mach – a dno by nemalo prísť do styku s vodou. Takýto „systém“ umožní poskytnúť rastline vlhké prostredie..

Prenos

Pri pestovaní penty sa pripravte na časté transplantácie, kvetina ich veľmi miluje. Rastlina aktívne tvorí mladé výhonky, ktoré sa rýchlo zakorenia, a v kvetináči sa stiesňuje. Mladé penty sa transplantujú raz za rok, zatiaľ čo „starci“ môžu meniť svoje bydlisko menej často – raz za dva roky. Je pravda, že ak si vytvoríte zvyk každoročne alebo po roku omladzovať kvet, potreba transplantácie rastliny zmizne..

Základný náter

Pri výbere pôdy pre penty vezmite kompozíciu pre okrasné listnaté rastliny

Pri výbere pôdy pre penty vezmite kompozíciu na dekoratívne listnaté rastliny. Kvet dobre rastie v úrodnej pôde, ale nepoteší, ak je v pôde zvýšený obsah soli.

Tvorba kríkov

Už ste videli, že penty nie je ťažké čistiť. Oveľa problematickejšie je monitorovať nie jeho fyzickú kondíciu, ale estetický vzhľad: buď sa naťahuje, potom rastie na zlom mieste, potom sa chce plaziť do strany. Ak spozorujete také „zbytočné“ pohyby, je načase kvet prichytiť. Aby krík vyzeral úhľadne, neustále odrezávajte výhonky – niekde vo výške 40 – 50 cm – inak bude rastlina vyzerať nezmontovaná a stratí časť svojej krásy.. Dôležité: Štípanie vykonávame iba v intervaloch medzi obdobiami kvitnutia.!

Reprodukcia pentas

Mnoho záhradníkov tvrdí, že pentas je ročný. To bude pravda, ak neprestrihnete predĺžené stonky – takže rastlinu treba neustále omladzovať. Po dvoch alebo troch rokoch kríky stratia svoj vzhľad a rozpadnú sa, preto sa postarajte o náhradné odrezky alebo si kúpte semená. Ako som už spomenul, penty môžu v lete vytvárať púčiky a kvety. Je však lepšie prinútiť izbovú rastlinu, aby sa vyvíjala podľa klasických pravidiel. Nie je potrebné, aby kvetina stanovila svoje vlastné pravidlá, nechala kvitnúť v zimných mesiacoch a v lete odpočívať. Ale jasné egyptské hviezdy na záhone sú iná vec! Je to nádherná dekorácia pre letnú záhradu..

Pre otvorený priestor je lepšie chovať penty so semenami (prostredníctvom sadeníc)

Pre otvorený priestor je lepšie chovať penty so semenami (prostredníctvom sadeníc). Rastlina aktívne rastie a v máji ju už možno vysadiť na záhon. Kvetina pre izbový skleník sa rozmnožuje odrezkami. Na zakorenenie sú podľa potreby ponorené do vody alebo priamo do zeme..

Spiace obdobie

Odpočinok rastliny je dosť ťažká otázka, pretože rastlina potrebuje chladné miesto, ale kde ju v lete nájdete? Koncom zimy, keď penty slabnú, zovriem stonky, porezám púčiky a prenesiem ich do najchladnejšej miestnosti – pivnice. Zalievam občas, len aby pôda nevyschla. V auguste vyberám kvetináč, vymieňam pôdu a pomaly si zvykám na slnko – vychádzam zo severného okna. Hojnejšie zvlhčujem. V septembri až októbri rastlina rastie zelená a vitálna, a v novembri je pokrytá žiariacimi hviezdami..

To je základné. Bol by som rád, keby vám moje skúsenosti s chovom penty boli užitočné!