Pôda pre izbové rastliny

Pôda pre izbové rastliny. Akú pôdu si vybrať pre konkrétnu rastlinu

Skúsení pestovatelia vedia, že rast a vývoj izbových rastlín závisí od správnej pôdy. Každá rastlina potrebuje vlastnú pôdnu zmes, ktorá je pre jej zloženie najvhodnejšia. Napríklad citrón, cyprus a väčšina palmových druhov vyžadujú mierne kyslé a zásadité pôdy. Papraď, kamélia, rododendron sú ideálne pôdy s vysokou kyslosťou. Neutrálne pôdy sú vhodné na pestovanie prvosienky, Kalanchoe, pelargonium a pre kaktusy sú vhodné kamenisté a piesočnaté pôdy. Pre ušľachtilé orchidey je potrebná špeciálna zalievacia zmes. Obsahuje drevené uhlie, mach, kôru stromov a korene papradí.

Každý typ pôdy má svoju vlastnú základňu. Černozemské pôdy napríklad patria k neutrálnym pôdam, rašelinové do kyslých a ílovito-zásadité do zásaditých pôd. Priepustnosť vody a vzduchu pre korene rastlín, a teda aj ich vývoj a život vo všeobecnosti, závisí od zloženia a hustoty pôdy. Včasné zabezpečenie a nasýtenie pôdy potrebnými hnojivami poskytuje rastlinám aj vysokokvalitnú výživu..

Zloženie pôdnych zmesí môže zahŕňať prírodné zložky (napríklad rašelina, piesok, popol, humus, piliny, ihly, listy, mach atď.) A umelé (napríklad expandovaná hlina, perlit, hydrogél). Pre každý druh rastliny je potrebné zvoliť vlastné optimálne zloženie pôdy..

Obchodné siete ponúkajú veľký počet rôznych typov pôdnych zmesí, ktoré sa líšia kyslosťou, prítomnosťou hnojív a rôznych kvasiniek..

Rašelinové pôdy

Rašelinové pôdy môžu byť dvoch typov: niektoré pozostávajú z rašelinísk s vysokou rašeliniskom a iné z nížinných.

Mach, ktorý rastie v horných častiach rašelinísk, sa v procese rozkladu mení na vysokú rašelinnú rašelinu. Tento typ rašelinovej pôdy má svoje pozitívne aj negatívne vlastnosti. Dobrá priedušnosť a ľahkosť, ako aj schopnosť absorbovať vlhkosť a udržiavať ju. Posledná uvedená vlastnosť je súčasne nevýhodou, pretože dlhodobé zadržiavanie vlhkosti v pôde môže viesť k hnitiu koreňa rastliny. A ak je taká pôda presušená, bude ťažké ju znova navlhčiť a navlhčiť. Ďalšou nevýhodou sú nízke úrodné vlastnosti a minimálne množstvo minerálov v pôde..

Rašelina, ktorá sa ťaží z bažinatých nížin jazier, riek a samotných močiarov, je ťažšia, ale obsah minerálnych prvkov v nej je veľmi vysoký. Tento typ pôdy sa používa iba ako prísada do pôdnych zmesí, pretože v čistej forme je vždy príliš mokrý a hustý. V takejto pôde sa korene rastlín nevyvíjajú, ale hnijú v dôsledku prebytku vlhkosti a nedostatku vzduchu..

Biohumus

Vermicompost je produkt získaný pri spracovaní hnoja pomocou dážďoviek. Takáto pôda je považovaná za hodnotnú pre rastliny, pretože obsahuje veľké množstvo účinných mikroorganizmov a užitočných prírodných látok. Pri skladaní pôdnej zmesi doma môže malá časť vermikompostu nahradiť humus a obohatiť jeho zloženie.

Obchodné siete ponúkajú široký sortiment pôdnych zmesí. Takmer pre každú rastlinu si môžete vybrať individuálny substrát, ale môžete si ho aj poskladať sami. Hlavná vec je, že sú k dispozícii všetky potrebné komponenty..

Kompilácia pôdy urobená vlastnými rukami

Kompilácia pôdy urobená vlastnými rukami

Listová zem

Pri pestovaní izbových rastlín sa ako hlavná pôda používa zmes listovej a sodnej pôdy. Obsahuje zhnitú listovú časť mnohých druhov stromov (napríklad jabloň a orech, lipa a javor, hruška a brest).

Sodská zem

Tento typ pôdy sa používa najčastejšie, pretože má dobrú priepustnosť pre vodu a vzduch a tiež obsahuje obrovské množstvo živín. Takúto pôdu nájdete na lúkach, lesoch alebo nevyužívaných pasienkoch pre zvieratá..

Humus

Takáto pôda pozostáva z malého množstva ornice a zhnitého hnoja. Táto pôda je ľahká a voľná a tiež obsahuje veľké množstvo živín. Mnoho plodín je schopných kvalitatívne sa rozvíjať a rásť na humusovej pôde..

Vresová pôda

Takáto pôda je považovaná za vzácnosť, pretože sa dá získať iba na miestach, kde rastú ihličnany a vždyzelené kríky vresu. Tmavosivá vresová zemina zmiešaná s bielym pieskom má voľnú štruktúru, dobrú priepustnosť vzduchu a vody. Jeho zloženie je možné porovnať so zmesou piesku (jeden diel), listu (dva diely) a rašeliny (štyri diely) pôdy. Vresová pôda je najpriaznivejšia na pestovanie rododendronov, azaliek a kamélií..

Ihličnatá pôda

Táto pôda sa často nachádza v zalievacej zmesi a je určená pre mnoho rastlín (napríklad vres a orchidey). Takáto pôda sa získava v ihličnatých lesoch. Smrekové, borovicové a jedľové ihličie sa po rozložení premení na voľnú a kyslú pôdu. Pri zbere ihličnatej pôdy je potrebné odstrániť hornú vrstvu – stále je nevhodná na prípravu pôdnych zmesí a pestovanie rastlín. Musíte použiť iba druhú spodnú vrstvu..

Korene papradí

Nastrúhané a sušené korene papradia sú cennou živinou pre zalievanie pôdy.

Mech

Niektoré staré časti rastliny rašeliníka sphagnum odumierajú, opadávajú a nakoniec vytvárajú vysokú rašelinnú rašelinu. Zber sphagna sa vykonáva v septembri – októbri. Najprv sa vyčistí od veľkých konárov a ďalších nepotrebných komponentov. Potom sa rozdrví, dôkladne vysuší a sparí. Takáto príprava je potrebná na dezinfekciu pôdy. Škodlivý hmyz hynie, čo znamená, že v budúcnosti nebude existovať žiadne nebezpečenstvo pre rast a vývoj rastlín. Po vykonaní preventívnych opatrení je mach pripravený na použitie..

Moss je súčasťou mnohých pôdnych zmesí a robí ich sypkými a schopnými určitý čas udržiavať potrebnú vlhkosť..

Riečny piesok

Kvetinárstva ponúkajú rôzne druhy piesku (hrubý, stredný a jemný), ale môžete ho zbierať aj na brehu rieky. Pred použitím pripravte piesok. Najprv je vhodné ho preosiať, zbaviť sa rôznych odpadkov a veľkých kameňov a dobre ho očistiť od nečistôt čistou vodou.

Takmer všetky pôdne zmesi obsahujú piesok, pretože robí pôdu priedušnou, zabraňuje jej zhutňovaniu a spekaniu a dokonale preniká vodou, aj keď neobsahuje žiadne živiny.

Zalievacie zmesi s takouto prísadou do piesku sú nevyhnutné na pestovanie takmer všetkých druhov paliem a kaktusov..

Drevené uhlie alebo popol

Uhlie a popol sa používajú na dezinfekciu koreňov rastlín a na hojenie rán na konároch a stonkách. Táto zložka zabraňuje tvorbe hniloby, pretože je prírodným antiseptikom. Najčastejšie používané drevené uhlie zostane po spálení konárov osiky alebo brezy..

Takmer každá pôdna zmes obsahuje najmenej 5% drveného dreveného uhlia. Uhlie zvyšuje priepustnosť pôdy a jej drobivosť. Zmesi s dreveným uhlím sú nevyhnutné pre pestovanie kaktusov, orchideí a mnohých ďalších izbových rastlín..

Prevencia pri príprave komponentov pre zalievaciu zmes

Prevencia pri príprave komponentov pre zalievaciu zmes

Pri príprave komponentov na zalievaciu zmes musíte zbierať pôdu na rôznych miestach: v lese, na lúke, v poli a na brehu rieky. Prirodzene, taká krajina obsahuje veľké množstvo rôznych hmyzu a ich lariev, spór húb, ktoré môžu spôsobiť hubové choroby. Aby v budúcnosti pri pestovaní rastlín neboli žiadne problémy, je potrebné takú pôdu pred použitím pripraviť. Odporúča sa vykonávať povinné tepelné spracovanie vo forme pary.

Vyberte si veľkú nádobu, na dno nasypte malú vrstvu dobre navlhčeného piesku (asi 3-4 centimetre) a navrch všetky súčasti budúcej pôdnej zmesi. Nádobu dajte na mierny oheň, aby sa zahriala a naparila. Pri zahrievaní mokrý piesok uvoľňuje paru, ktorá postupne zohreje zvyšok zmesi. Zahrievanie desaťlitrovej nádoby bude trvať asi jednu hodinu..

Takéto spracovanie má jednu významnú nevýhodu – je to stopercentná smrť prospešných mikroorganizmov, ktoré sú životne dôležité pre rast a vývoj rastlín. Bez nich nemôžu rastliny absorbovať žiadne organické potraviny. Na vyriešenie tohto problému bude potrebný určitý čas a trpezlivosť. Keď uplynie najmenej 30 dní po výsadbe izbovej kvetiny, môžete začať osídľovať pôdu novými užitočnými „obyvateľmi“.

Nasýtenie pôdy dôležitými mikroorganizmami sa musí vykonávať postupne a snažiť sa udržať ich počet. Živé mikroorganizmy sa nachádzajú v mnohých špeciálnych prípravkoch a organických krmivách. Špecializované obchody pre záhradníkov a kvetinárstva ponúkajú na tieto účely použitie prostriedkov „Ecostyle“, „Bajkal“, „Vostok EM-1“ a „Vozrozhdenie“.

Ako dezinfekčný postup pre pôdu môžete vyskúšať zmrazenie alebo spracovanie pomocou chemikálií. Chemikálie zabijú všetky škodlivé baktérie a spóry húb a zbavia vás infekčných chorôb. A po zmrazení pôdy sa jej štruktúra dokonca zlepšuje..

Zloženie zmesi pôdy pre konkrétne rastliny

Zloženie zmesi pôdy pre konkrétne rastliny

 • Pre kaktusy – listová pôda, rašelina (vysoké rašelinisko) a 50% piesok. Malo by existovať minimálne množstvo živín a vysoká priepustnosť vody.
 • Pre orchidey – kôra stromov, rašelina, mach z rašeliníka, drevené uhlie. Pri rôznych druhoch a odrodách orchideí je malý rozdiel v zložení zalievacej zmesi. Rašelina napríklad nie je súčasťou zalievacej zmesi na pestovanie odrôd orchideí, ktoré rastú na stromoch..
 • Pre palmy – trávnatá a listová pôda, rašelina (vysoký rašelinisko) a riečny piesok. Pôda by mala byť dobrá pre vzduch.
 • Pre papradie – organická zmes pôdy s povinným pridaním humusu alebo vermikompostu.
 • Pre gardénie sú vhodné kyslé pôdne zmesi, ktoré obsahujú rovnaké množstvo listovej a ihličnatej pôdy, ako aj riečny piesok a vysokú rašelinu.
 • Pre azalky – hlavnou by mala byť rašelinová pôda (kôň) s malým množstvom ihiel. Predpokladom je ľahkosť, priepustnosť pre vzduch a vodu.

Kyslosť pôdy

Kyslosť pôdy hrá dôležitú úlohu vo vývoji rastlín. Rast, množstvo kvitnúcej kultúry, jej adaptabilita na život a schopnosť odolávať škodcom a chorobám závisia od jej úrovne..

Pre niektorých zástupcov flóry potrebuje pôda chudobnú a kyslú pôdu, pre ostatných – úrodnú a nasýtenú veľkým počtom účinných mikroorganizmov so strednou alebo neutrálnou kyslosťou. Napríklad alkalická pôda je potrebná pre rastliny rastúce na skalnatých horských svahoch a mierne kyslá pôda je vhodná pre väčšinu rastlín..

PH pôdy je možné určiť dvoma spôsobmi:

 • Použitie špeciálneho lakmusového testu
 • S meračom pôdy

Pri nákupe hotových substrátov je kyslosť určená digitálnymi indikátormi na obale:

 • pH nad 8 – silne zásadité
 • pH 7 až 8 – zásadité
 • pH 6 až 7 – neutrálne
 • pH od 5 do 6 – mierne kyslé
 • pH od 4 do 5 – kyslé
 • pH od 3 do 4 – silne kyslé

Merač kyslosti pôdy ukáže presnejšie údaje o vybranom substráte a lakmusový papierik ukáže výsledok pomocou farebného indikátora. K dispozícii je špeciálna farebná škála. Je potrebné položiť lakmusový papierik na povrch dobre navlhčenej pôdy a niekoľko sekúnd pevne pritlačiť a potom skontrolovať výsledok oproti navrhovanej mierke. V prítomnosti mierne zásaditej pôdy sa papier zmení na modrý, neutrálny – svetlo zelený alebo modrý, mierne kyslý – žltý, kyslý – ružový, silne kyslý – červený..

Ako pripraviť správny rastlinný substrát

# 7 Ako pripraviť správny substrát pre rastliny# 7 Ako pripraviť správny substrát pre rastliny