Pôda pre orchidey

Substrát orchidey doma. Ako nájsť najlepšiu pôdu pre orchidey

Majitelia vlastných záhradných pozemkov sa často nevedia rozhodnúť o výbere najoptimálnejšej pôdy pred vysadením takej rozmarnej okrasnej rastliny, ako je orchidea. Nie je vždy možné nájsť vhodnú zmes na pestovanie konkrétnej odrody, preto letní obyvatelia a záhradníci musia experimentovať a niekedy robiť chyby a omyly..

Všetky odrody orchideí sú rozdelené do niekoľkých skupín, ktoré sa nazývajú epifytické a pozemské. Prvý z nich sa môže prichytiť na povrch kameňov alebo iných rastlín. Ich koreňový systém nie je umiestnený v zemi, ale vo vzduchu, z ktorého dostáva potrebnú vlhkosť. V dôsledku toho nie je na kultiváciu epifytov potrebné použitie substrátu. Pozemkové orchidey sú veľmi odlišné a rastú v úplne iných podmienkach. Rastú medzi podrastom vo voľnej a úrodnej pôde.

Ak sa rozhodnete začať pestovať orchidey – tento náročný kvet, potom bude ideálnou pôdou hotová zmes, ktorá je určená špeciálne pre tieto rastliny. Je však lepšie ho kúpiť v špecializovaných záhradných predajniach, kde sa predáva pôda pre rôzne odrody. V predaji sú aj zmesi pre konkrétne druhy, napríklad phalaenopsis. Napriek tomu, že na obale je uvedený iba jeden kvet, dá sa použiť na pestovanie všetkých epifytických odrôd..

Zložky pôdy pre orchidey

Zložky pôdy pre orchidey

Zmes pôdy je potrebné zvoliť v závislosti od výšky kríka a objemu nádoby, v ktorej bude kvetina rásť. Ak sa má rastlina pestovať v koši alebo v samostatnom bloku, spravidla by mali byť jej hlavnou súčasťou komponenty zadržujúce vlhkosť. Dospelé kríky, ktoré sú zasadené v kvetináčoch, však tieto materiály v skutočnosti nepotrebujú..

Niekedy existujú odrody orchideí, ktoré na plný rozvoj potrebujú prítomnosť ťažkej pôdy. Prírodné a umelé zložky s vlastnými vlastnosťami môžu byť v ňom v rôznych pomeroch. Medzi tieto druhy orchideí patrí napríklad cymbidium.

Prírodné prísady

 • kôra stromu
 • sphangnum mach
 • korene papradí
 • rašelina
 • kokosový substrát
 • uhlie
 • Šišky
 • listová krajina
  Fialky v dome - aké znaky sú s nimi spojené

Zber kôry stromov sa vykonáva v lesoch z pílených alebo spadnutých borovíc. Niekedy sa používa suchá lúpaná kôra, ktorá sa opatrne odstráni zo stále rastúcich stromov. Nie je dovolené zbierať zhnité kúsky kôry, pretože obsahujú veľké množstvo patogénov, ktoré môžu poškodiť rastlinu.

Sphagnum mach, ktorý sa používa na plnenie hrnca, pôsobí ako antiseptikum a súčasť, ktorá zadržiava vlhkosť. Používa sa na prevenciu rizika vysychania pôdy, napríklad v sieťach, blokoch alebo iných nádobách, kde je prítomná cirkulácia vzduchu. Kvalitný mach sa zvyčajne zbiera z bažinatých oblastí alebo lesov. Pred použitím tejto zložky na pestovanie orchidey musí byť vetraná a vysušená. V bežných kvetináčoch alebo nádobách, v ktorých sú súvislé steny a otvory na odtekanie vody, sa mech nesmie používať. Postačí pridať plnivo na vrch pôdy.

Existujú odrody orchideí, ktoré dobre rastú iba v sphagnum, pretože mach má skutočne všetky prospešné látky. Stále však musíte dodržiavať pravidlá starostlivosti o rastlinu, aby ste predišli nedostatku alebo prebytku vlhkosti..

Korene papradí sú vyhrabané v lese, potom sú očistené od zeme a dôkladne umyté vo vode. Nakrájajte čisté a sušené korene na kúsky nie dlhšie ako 2 cm.

Uhlie sa používa na udržanie konštantnej kyslosti v pôde a vode. Malo by byť zahrnuté do zmesi pôdy s mierou, pretože má tendenciu hromadiť soli a tým ovplyvňovať celkovú rovnováhu solí. Pre rastliny, ktoré potrebujú pravidelné kŕmenie, je potrebné používať v pôde drevené uhlie v malých dávkach. Je tiež predpraný a sušený a potom rozdrvený na malé kúsky. Pripravené uhlie sa aplikuje priamo na pôdu alebo sa posype na povrch pôdy v nádobe na pestovanie orchideí.

Ďalšou zložkou, ktorá zbiera vlhkosť, je rašelina, ktorá sa vyznačuje silnou základňou z hrubých vlákien a nízkym obsahom soli. Nie je potrebné ho drviť.

  Orchidea Phalaenopsis

Šišky sa očistia od semien a iných cudzích trosiek a premyjú sa vodou, potom sa váhy oddelia od seba. Potom sa na niekoľko minút ponoria do vriacej vody na dezinfekciu a potom sa vysušia. Namiesto kôry je možné použiť šišky. Krehké šupiny smrekových šištičiek nie sú na tieto účely vhodné..

Listová pôda sa po odstránení listov a malých vetvičiek používa ako pravidelný záhradný substrát, ktorý sa pridáva do hotových zmesí na pestovanie cymbidia.

Umelé komponenty

 • perlit
 • expandovaná hlina
 • vermikulit

Perlit a vermikulit majú tú vlastnosť, že dodáva pôdnej zmesi voľnosť. Po uvoľnení do vody napučia a potom opäť získajú svoj predchádzajúci vzhľad, pričom uvoľňujú rozpustené živiny.

Dno nádoby je pokryté expandovanou hlinkou. Je to drenážny materiál, ktorý dokáže absorbovať nahromadenú vlhkosť.

Pôda na pestovanie epifytov

Pôda na pestovanie epifytov

Substrát používaný na pestovanie odrôd epifytických orchideí plní nielen výživnú funkciu. Jeho hlavnou úlohou je udržať ker vzpriamený a poskytnúť vzduch koreňom. Z tohto dôvodu nesmie taký substrát obsahovať žiadne uvoľňujúce sa zložky alebo pôdu, ale pozostáva iba z kôry, uhlia alebo hrubého piesku..

Nie je potrebné pridávať všetky uvedené komponenty súčasne. Väčšina epifytických orchideí sa úplne vyvinie, ak sa pestujú v zmesi koreňov dreveného uhlia, kôry, sfagna a papradia, ktoré sa odoberajú v rovnakom pomere. Také podmienky sú však vhodné iba pre tie exempláre, ktoré rastú v sieťach alebo blokoch s voľnou cirkuláciou vzduchu. Použitie machu v takýchto zmesiach je povinné, aby sa zachovalo požadované množstvo vlhkosti a chránila orchidea pred vyschnutím. Sphagnum pomáha určiť, či potrebuje zalievať.

Zmes pre črepníkové orchidey by mala obsahovať jeden diel dreveného uhlia a päť dielov borovicovej kôry. Takáto kompozícia sa vyznačuje nízkou úrovňou kapacity zadržiavania vlhkosti a schopnosťou prechádzať vzduchom. Pri izbových odrodách pestovaných v košoch alebo blokoch sa vyžaduje použitie substrátu, ktorý dlho udržuje vlhkosť, čo by malo zahŕňať uhlie, mach, borovicovú kôru. Pridávajú sa v pomere 1: 2: 5.

  Vanilková orchidea (vanilková orchidea)

Pôda na pestovanie suchozemských orchideí

Pozemné orchidey je potrebné pravidelne kŕmiť. Na svoj rast vyžadujú zmes dreveného uhlia, rašeliny, borovicovej kôry a listovej pôdy..

Často sa používa epifytický substrát, ku ktorému sa dodatočne pridá suché sphagnum, ktoré zadržiava vlhkosť, a záhradná pôda.

Pri absencii hotovej zmesi sa kôra, uhlie, mach a rašelina nalejú do hrnca v prísnom poradí, aby sa zvýšila plodnosť. Musí sa však pridávať striedmo, aby nezaťažovalo pôdu, inak môžu korene ľahko hniť. Zložky sa starostlivo zmiešajú, na dno hrnca sa naleje expandovaná hlina.

Vzhľadom na to, že počas celého obdobia jeho života v rastline postupne dochádza k rôznym exkrétom koreňov, substrát sa časom zničí a zmení sa na nepoužiteľný prach. Vplyv na to má aj prítomnosť baktérií a húb, ktoré urýchľujú rozklad organických zložiek v zmesi. V tomto ohľade sa substrát stáva nevhodným na pestovanie orchideí. Cirkulácia vzduchu vo vnútri kvetináča je tiež narušená, čo má negatívny vplyv na vývoj koreňového systému rastliny. Ak spozorujete akékoľvek varovné signály, je lepšie kvetinu transplantovať do nového substrátu alebo zmeniť pôdu v tejto pestovateľskej nádobe..

Substrát orchidey: príprava a príprava (video)

Substrát orchidey. Zber a príprava.Substrát orchidey. Zber a príprava.