Popínavé rastliny na balkón

Horolezecké rastliny na balkón: rýchlo rastúce, viacročné a jednoročné kvety

Ak chcete vytvoriť útulnú a harmonickú atmosféru a ozdobiť balkón alebo lodžiu, nemôžete robiť bez kvetov. Kvety a iné okrasné rastliny chránia interiér miestnosti pred prebytočným slnečným žiarením, čistia vzduch a absorbujú hluk z ulice. Na pestovanie na balkóne sú vynikajúcou možnosťou popínavé rastliny, ktoré so svojim hustým olistením a dlhými stonkami vytvárajú prírodnú zelenú stenu. Väčšina týchto druhov sa vyznačuje krásnym a dlhým kvitnutím, ktoré zdobia nepopísateľné steny štruktúr..

Ako si vybrať popínavé rastliny

Pri výbere popínavých rastlín na pestovanie doma na balkóne je potrebné vziať do úvahy mnoho faktorov. Niektoré z nich uprednostňujú slnečnú stranu, iné môžu kvitnúť a rozvíjať sa iba na zasklených balkónoch..

Pre otvorené lodžie nie sú vhodné druhy, ako sú plamienky. Ich výhonky sú veľmi krehké, preto sa pri silnom vetre rýchlo lámu. Aby rastliny vyzerali harmonicky na pozadí steny, musia byť vybrané na rozdiel od farby steny. Žiarivo biele alebo žlté kvety budú vyzerať skvele na tehlovom povrchu.

Na nezasklených balkónoch je možné pestovať iba teplotne odolné a vyberavé jednoročné alebo viacročné odrody.

Ak je balkón umiestnený na slnečnej strane budovy, je lepšie rozhodnúť sa v prospech nasturcia, svitania, aktinidie, zimolezu alebo čínskej magnólie.

Na miestach, kde je tieň, je vysadený brečtan, ktorý pokojne odoláva silným nárazom vetra. Jeho mrazuvzdornosť je však dosť slabá, takže rastlinu treba zberať na zimu. Dievčenské hrozno je napríklad odolnejšie ako brečtan. Bude to skvelá dekorácia pre každý balkón. Ak je balkón otočený na severnú stranu, potom by mala byť rastlina označená tak, aby neprekážala prenikaniu slnečného svetla do miestnosti..

Do teplých oblastí sú na pestovanie vhodné popínavé ruže, vistéria. V stredných zemepisných šírkach však takéto rastliny nebudú žiť dlho..

  Izbové rastliny a kvety vo feng shui

Výsadba popínavých rastlín

Popínavé rastliny sú vysadené v hlbokých drevených debničkách, ktorých dĺžka musí byť najmenej 1 meter. Takéto kontajnery je možné kúpiť v každom záhradnom obchode alebo vyrobiť ručne. Ako výsadbová pôda sa používa voľná a úrodná pôda pozostávajúca z trávnika, listovej zeme a piesku. Spodok škatule je pokrytý expandovanou hlinkou alebo keramickými črepmi, aby poskytoval lepšie drenážne vlastnosti.

Clematis sa vysádza do škatúľ, ktorých výška by mala byť asi 65 cm, Po vykonaní opatrení na výsadbu sú kontajnery inštalované na podlahu balkóna alebo lodžie. Aby ste im poskytli stabilitu a oporu, je potrebné dodatočne nainštalovať drevený alebo kovový rošt..

Najpopulárnejšie popínavé rastliny na balkón

Najpopulárnejšie popínavé rastliny na balkón

Clematis

Medzi najobľúbenejšie kvitnúce popínavé rastliny patria plamienky, ktorým sa darí na zasklených balkónoch a vonkajších priestoroch. Optimálne usporiadanie škatúľ s kvetmi sa považuje za južné alebo východné. Boxy sú umiestnené na paletách, aby prebytočná voda mohla voľne odtekať z nádoby drenážnymi otvormi. Potom sú inštalované pozdĺž bočnej alebo zadnej steny balkóna..

Medzi plamienkami sú najbežnejšie tieto odrody: Zhakmana, Integrifolia, Florida a Viticella. Potrebujú výdatnú zálievku a pravidelné uvoľňovanie pôdy. Stonky musia byť včas zviazané.

Na konci jesene sa výhonky odstránia z roštu a umiestnia sa na vrch škatúľ, po ktorých sa pokryjú pilinami. V zime môže byť plamienok uložený na balkóne, ale uistite sa, že teplota neklesne pod 12 stupňov. Ak sa vyskytnú silné mrazy, nádoby je potrebné preniesť do bytu..

Ranná sláva

Je to jednoročná popínavá rastlina, ktorá rýchlo rastie a dlho kvitne. Kvety rastú až do priemeru 12 cm.Odroda modrej svitavky môže kvitnúť až do neskorej jesene. Kontajnery Ipomoea je najlepšie umiestniť na slnečnú stranu budovy a sledovať frekvenciu zavlažovania..

  Jedovaté izbové rastliny s fotografiami a názvami

Sladký hrášok

Rastlina patrí medzi jednoročné odrody. Kvety vyžarujú závratnú vôňu. V krátkom čase môže rastlina dosiahnuť výšku asi 3 metre, vyznačuje sa odolnosťou proti mrazu.

Tieto dva druhy sa vysádzajú začiatkom apríla. Ak chcete získať produktívne zdravé semená, je lepšie použiť metódu sadeníc. Veľkokveté druhy často produkujú duté semená..

Panenské hrozno

Je hlavným predstaviteľom popínavých viacročných rastlín. Výsadbové boxy by mali byť objemné a dno je obložené drenážnym materiálom. Pre plný rozvoj je obzvlášť dôležité používanie úrodnej a voľnej pôdy, ako aj pravidelné kŕmenie komplexnými hnojivami.

Horolezecké rastliny na balkón (video)