Použitie kyseliny jantárovej pre orchidey

Použitie kyseliny jantárovej pre orchidey

Mnoho pestovateľov kvetov vie o pozitívnom účinku kyseliny jantárovej na domáce kvety. Táto kryštalická látka je bezfarebná, má kyslú chuť a nachádza sa v mnohých rastlinných kultúrach. V prírode sa kyselina nachádza aj v rôznych živiciach, hnedom uhlí a jantári, ktoré jej dali názov – práve z jantáru bol prvýkrát izolovaný pred niekoľkými storočiami..

Moderné technológie umožňujú extrahovať kyselinu nielen staromódnym spôsobom z jantáru, ale tiež ju syntetizovať umelo. To výrazne znižuje výrobné náklady, ale zloženie výslednej kyseliny sa nemení. V predaji sa táto látka objavuje vo forme bieleho prášku alebo tabliet bez zápachu, ktoré sa nachádzajú v lekárňach aj v záhradníckych obchodoch..

Kvetinárstvo používa kyselinu jantárovú na rôzne úlohy – dezinfekciu pôdy, stimuláciu rastu a zakorenenia atď. K tejto látke sa často uchýlia aj milovníci orchideí.

Vlastnosti kyseliny jantárovej

Vlastnosti kyseliny jantárovej

Kyselina jantárová má pre rastliny mnoho prospešných vlastností. Má pozitívny vplyv na metabolizmus, podporuje tvorbu energie, chráni rastlinné bunky a stimuluje dýchacie procesy. Kyselina sa zameriava presne na tie oblasti, ktoré podporu potrebujú najviac. Prebytočné látky sa zároveň nehromadí ani v pôde, ani v bunkách samotnej rastliny. V pôde sa kyselina rozkladá na jednoduché prvky, ktoré kvetina rýchlo absorbuje. Vďaka tomu je doplnok bezpečný a šetrný k životnému prostrediu. Kyselina je navyše lacná a dá sa kúpiť. Pred kúpou je však dôležité uistiť sa, že výrobok je zakúpený v čistej forme alebo ako súčasť prípravku vhodného pre rastliny. Farmaceutické komplexné doplnky stravy vrátane kyseliny jantárovej sú určené pre ľudí a okrem potrebnej zložky môžu obsahovať aj látky škodlivé pre rastliny. Tabletová forma obsahuje aj niektoré aditíva (kyselina askorbová, škrob atď.), Ale percento ich obsahu je malé a výrazne neovplyvňuje kvety.

V prípade kvetov sa kyslé prášky alebo tablety zvyčajne rozpúšťajú v teplej vode. Možno ho použiť aj v kompletných výrobkoch na ochranu rastlín. Roztok sa používa ako na zeleninové, tak aj na okrasné plodiny. V závislosti od konkrétneho typu a úlohy sa zmení aj dávkovanie roztoku a frekvencia jeho zavedenia..

Orchidey sú jednou z domácich kvetín, ktoré najlepšie reagujú na pridanie kyseliny jantárovej. Na normálny rast v byte vyžadujú tieto veľkolepé epifytické kvety určité podmienky. Nedodržanie pravidiel starostlivosti často vedie k tomu, že orchidey začnú bolieť alebo jednoducho zvýšia hmotnosť listov, pričom vôbec nevytvárajú kvety. Kyselina jantárová pomáha posilňovať imunitu orchidey a tiež aktivuje jej vnútorné vývojové procesy. Vzhľadom na otvorené korene reagujú tieto rastliny na používanie tejto látky obzvlášť rýchlo. Kyselina nenahrádza bežné kŕmenie, ale zvyšuje ich účinnosť a má tiež pozitívny vplyv na zloženie pôdy a imunitu kvetu. Najčastejšie sa používa pri pestovaní orchideí z rodu Phalaenopsis..

Na čo sa používa kyselina jantárová?

Na čo sa používa kyselina jantárová?

Pri dodržaní dávkovania nemá táto látka žiadny škodlivý účinok na kvety. Kyselinu jantárovú môžete použiť, ak sú orchidey choré alebo oslabené, potrebujú opätovnú výsadbu alebo zle absorbujú živiny z pôdy. Okrem posilnenia samotnej rastliny majú také ošetrenia dobrý vplyv na zloženie pôdy. Zavedenie kyseliny vám umožní zničiť toxické látky obsiahnuté v pôde, zlepšiť zloženie mikroflóry a podporiť rýchlu absorpciu živín zavedených počas kŕmenia. Kyselina jantárová je teda veľmi užitočná pre orchidey a rieši mnoho rôznych problémov:

 • Stimulácia procesov obnovy v prípade poškodenia nadzemnej časti teplom alebo mrazom;
 • Posilnenie imunity oslabených rastlín, urýchlenie ich regenerácie, ako aj resuscitácia umierajúcich orchideí;
 • Obnova rastlín po stresovej situácii: sťahovanie, presádzanie atď .;
 • Rozvoj odolnosti voči nepriaznivým vonkajším podmienkam – jasné slnko, nedostatok alebo prebytok vlhkosti v pôde, chladné počasie atď .;
 • Zrýchlenie fotosyntézy;
 • Stimulácia produkcie chlorofylu, ktorý je zodpovedný za rýchlosť vývoja a príťažlivosť rastlín;
 • Obnovenie pružnosti listov a nasýtenia vlhkosťou;
 • Pozitívny vplyv na početnosť a trvanie kvitnutia orchideí v dôsledku ladenia metabolických procesov vo vnútri rastliny;
 • Aktivácia rastu koreňa, obzvlášť dôležitá pre mladé exempláre, v ktorých ešte rastie koreňový systém;
 • Stimulácia rastu koreňov v odrezkoch a zvýšenie percenta ich miery prežitia – pokiaľ ide o pôsobenie, kyselina je podobná stimulantom tvorby koreňov;
 • Zlepšenie klíčivosti semien;
 • Zlepšenie pôdy a vyváženie jej zloženia;
 • Zrýchlenie asimilácie obväzov.
  Hľuzová begónia

Ako zriediť kyselinu jantárovú pre orchidey

Ako zriediť kyselinu jantárovú pre orchidey

Pozitívny účinok kyseliny jantárovej na Phalaenopsis a iné druhy orchideí do značnej miery závisí od dodržiavania dávkovania a pravidiel prípravy roztoku. Hotové tekuté kvetinové prípravky na báze kyseliny jantárovej môžu obsahovať váš vlastný návod na použitie. V ostatných prípadoch sa roztok pripraví podľa nasledujúcich receptov.

Tabletový roztok

Ak bola kyselina jantárová kúpená v tabletách, prvým krokom je ich rozomletie na práškový stav. To sa dá urobiť bez vybratia tabliet z obalu. Odstrčia sa kladivom alebo maltou a prášok získaný z 1 tablety (0,1 g účinnej látky) sa rozpustí v pohári horúcej vody – studená voda sa nerozpustí..

Po zmiešaní sa roztok pri izbovej teplote pridá k vode na objem potrebný na zavlažovanie. Pre zdravé orchidey použite 0,5 l až 1 l vody a pre slabých alebo chorých asi 0,25 l. Roztok musí byť teplý.

Práškový roztok

Kúpa hotového prášku eliminuje potrebu drviť tablety, ale mierne komplikuje dávkovanie. 1 g prášku je určený na rozpustenie v 5 litroch vody. Ak nemáte po ruke šupiny, môžete naberať trochu prášku úplnou špičkou noža – toto množstvo sa bude približne rovnať jednej tablete. Rovnako ako v prípade rozdrvených tabliet sa zriedi v malom množstve horúcej vody a objem kompozície sa upraví na 0,5 litra pre zdravé kvety a až 0,25 litra pre pacientov..

Užitočné rady

Na prípravu roztoku sa neodporúča používať hliníkový riad. Na tento účel je vhodnejšie sklo alebo plast. Kyselinu jantárovú môžete zriediť aj v nádobách na potraviny – táto látka nepoškodzuje ľudí, a dokonca naopak – môže byť prospešná.

Výsledný roztok by ste nemali uchovávať dlhšie ako 2-3 dni – potom stratí svoje prospešné vlastnosti. Zvyšky sa nalejú do nepriehľadnej nádoby, hermeticky uzavrú a odstránia na chladnom mieste, mimo zdrojov tepla. Za najúčinnejší roztok sa považuje čerstvo pripravený roztok – kompozícia začne postupne strácať svoju silu v priebehu niekoľkých hodín po zriedení, preto je jednoduchšie okamžite vypočítať požadovanú dávku prášku a znova pripraviť roztok na ďalší liečenie.

Ako používať kyselinu jantárovú pre orchidey

Ako používať kyselinu jantárovú pre orchidey

Skúsení pestovatelia kvetov používajú aj kyselinu jantárovú, ale môže byť obzvlášť užitočná pre začiatočníkov. Roztok sa používa na ošetrenie rôznych častí rastliny a môže byť aplikovaný rôznymi spôsobmi. Ale každá z týchto metód má svoje vlastné charakteristiky, ktorých neznalosť môže anulovať výhody postupu..

Ošetrenie koreňa orchidey

Keď je Phalaenopsis transplantovaný do iného kontajnera, jeho korene môžu byť ošetrené kyslým roztokom, aby sa urýchlil prištep na nové miesto. Spracovanie bude tiež slúžiť na zabránenie vzniku hniloby.

Ak je krík zdravý, jeho koreňový systém sa umiestni do nádoby s čerstvo pripraveným roztokom asi pol hodiny. Na prípravu roztoku vezmite 1 tabletu prípravku na 0,5 l vody.

Ak sa transplantuje chorá a oslabená rastlina, ktorá potrebuje núdzové záchranné opatrenia, predbežne sa preskúmajú jej korene a odstránia sa všetky poškodené alebo rozpadnuté oblasti. Potom je zvyšok koreňového systému ponorený do čerstvého roztoku na 2-3 hodiny (v závislosti od stupňa poškodenia, ale nie viac ako 4 hodiny). Aby sa zvýšil prietok vzduchu ku koreňom, sú vytiahnuté z roztoku každú pol hodinu asi 5 minút. Po tomto ošetrení sú korene poriadne vysušené a ponechajú rastlinu niekoľko hodín na vzduchu. Potom sa orchidea transplantuje do čistého hrnca s dezinfikovanou pôdou. Zakorenenie trvá spravidla niekoľko týždňov, potom Phalaenopsis aktívne začína rásť. Predbežná výsadba koreňov umožňuje kríkom rýchlejšie kvitnúť a vytvárať viac veľkých kvetov.

Zalievanie orchideí kyselinou jantárovou

Ak rastlinu nie je potrebné transplantovať, môžete roztok pridať zalievaním. Za týmto účelom sa 1 tableta kyseliny zriedi v 1 litri vody. Zalievanie sa odporúča ráno, aby mala pôda čas do noci trochu vyschnúť. Orchidey zalievame z úzkych hrdielok bez difuzéra. Roztok sa naleje do hrnca v tenkom prúde a postupne sa zvlhčí celý povrch pôdy. Keď voda začne pretekať drenážnymi otvormi, zavlažovanie je ukončené. Po vypustení prebytočnej tekutiny sa naleje z panvice.

  Calathea safran

Orchideu môžete polievať aj ponorením. Zdravá rastlina je namočená v roztoku asi pol hodiny 1-2 krát mesačne. Ak rastlina kvitne alebo odpočíva, takéto ošetrenia sa nevykonávajú..

Ak sú kvety pestované v nádobe bez drenážnych otvorov, zalievajú sa tiež z kanvy. Aby nedošlo k nadmernému navlhčeniu pôdy, keď je zem úplne nasýtená, kvetináč jemne nakloňte a nalejte prebytočný roztok na vrchol. Aby ste rastlinu nepoškodili, druhou rukou ju jemne držte..

Spracovanie listov

Kyselina jantárová robí zázraky! Oživte orchidey a nechajte ich kvitnúť po celý rok!Kyselina jantárová robí zázraky! Oživí orchidey a nechá ich kvitnúť po celý rok!

Na ošetrenie listov je možné použiť aj roztok kyseliny jantárovej. Ak ich rozotriete, kyselina môže byť absorbovaná orchideou cez póry..

Podobný spôsob kŕmenia je vhodný aj pre rastliny s poškodenými alebo zažltnutými listami. V takýchto prípadoch v silnom (1 tabletu na 0,25 l vody) kyslého roztoku navlhčite vatový tampón alebo bavlnený obrúsok a ráno s ním utierajte listy kvetov, kým sa ich turgor úplne neobnoví. Je dôležité, aby sa počas týchto postupov roztok nedostal do spodnej časti výstupu a lístia. Kvapky nemožno ponechať ani na listoch, odstraňujú sa suchým obrúskom..

Okrem stírania listov ich môžete pravidelne striekať. Za týmto účelom sa 1 tableta vody rozpustí v 0,5 l vody. Takéto ošetrenia stimulujú vývoj čerstvých výhonkov. Mladé výhonky začnú rásť obzvlášť rýchlo – kyselina najviac stimuluje vývoj už vytvorených rastlinných pletív. Aby postrek prispel k kvitnutiu, vykonávajú sa denne ráno, kým sa neobjavia púčiky. Choré orchidey sa postrekujú každých pár dní, kým sa neobjaví pozitívny účinok. Preventívne striekanie alebo stieranie je možné vykonať raz týždenne.

Rovnako ako v prípade zalievania, kvitnúce a odpočívajúce orchidey nie sú ošetrené kyselinou jantárovou.

Ošetrenie osiva

Ak sa rozhodnete pestovať novú orchideu zo semien, roztok môžete použiť na predsejbovú úpravu (asi 2 g kyseliny na 1 liter vody). Tento postup urýchli proces klíčenia. Semená sa namočia na 12 hodín, potom sa vysušia a vysejú do pripravenej pôdy.

Resuscitácia orchidey bez koreňov kyselinou jantárovou

Resuscitácia orchidey bez koreňov kyselinou jantárovou

Niekedy kvôli zraneniu kríka, chorobe alebo nedodržaniu podmienok pestovania môže Phalaenopsis stratiť väčšinu koreňov. Kyselina jantárová pomôže obnoviť aj silne poškodené rastliny. Na stimuláciu vývoja nových koreňov je možné použiť rôzne metódy..

Postrek

Výhonky, olistenie a koreňový golier poškodenej orchidey ráno postriekame roztokom vo vyššej koncentrácii (na 1 liter vody sa použijú 4 tablety) pomocou rozprašovača s jemným postrekom. Postrek pokračuje, kým krík nezačne vytvárať čerstvé korene. Nemali by ste sa báť predávkovania liekom – orchidea použije presne toľko látok, koľko potrebuje. Na striekanie použite roztok pripravený nie viac ako 2-3 dni.

Ako ŽIŤ ORCHIDY a iné VNÚTORNÉ RASTLINYAko ŽIŤ ORCHIDY a iné VNÚTORNÉ RASTLINY

Ponorenie do roztoku

Namiesto postreku je možné postihnutý orchideový ker jednoducho držať v roztoku. Jeho koncentrácia zostáva rovnaká – 4 karty. na 1 liter vody. Hotový roztok sa naleje do priehľadnej nádoby a umiestni sa do neho krík tak, aby sa rastlina (najmä jej krk) udržiavala na povrchu roztoku. Orchidea je fixovaná a ponechaná v roztoku. Nádobu s takouto rastlinou by ste mali skladovať na vlhkom, teplom a svetlom, ale nie príliš slnečnom mieste. Keďže roztok spotrebuje kvet a jeho odparenie, ako aj dátum exspirácie kompozície, naleje sa do nádoby čerstvo zriedená kyselina. Orchidea je v nej držaná, kým sa neobjavia korene, takže metóda trvá dlho – asi 2-3 mesiace. Do vody je možné tiež pridať liečivé a výživové kompozície kompatibilné s kyselinou jantárovou. To urýchli proces zakorenenia. Keď veľkosť koreňov dosiahne 5 cm, kvetina sa presadí na trvalé miesto..

Spracovanie odrezkov

Zjednodušenie spracovania umožní poprášenie odrezkov orchideí práškom kyseliny jantárovej. Prášok z 2-3 tabliet je potiahnutý oblasťou, z ktorej by sa mali objaviť korene. Ošetrená rastlina sa umiestni do priehľadnej nádoby s vetracími otvormi a substrátom vhodným pre kvetinu. Kým sa nevytvoria nové korene, zalievanie a postrek sa vykonávajú ako obvykle..

  Hydropónia doma

Použitie kyseliny jantárovej s inými liekmi

Použitie kyseliny jantárovej s inými liekmi

Kyselinu jantárovú je možné ľahko kombinovať s mnohými látkami a prípravkami užitočnými pre kvety, vrátane vitamínov a stimulátorov rastu. Často sa vyrába ako jedna zo zložiek výživových a tonických zmesí vhodných pre orchidey. Medzi nimi:

 • Vyživujúce tonikum. Podporuje stimuláciu tvorby púčikov a tvorbu rozvinutého koreňového systému. Na 1 liter vody sa zmieša kyselina jantárová (2 tab.) A glukóza (1 tab.) S vitamínmi PP, C, B12 a B6, odobraté do 1 ampulky. Tonikum je vhodné na zalievanie a spracovanie listov. Spracovanie sa odporúča ráno. Rovnako ako bežný kyslý roztok, takáto zmes sa skladuje najviac 3 dni. Po odkvitnutí ošetrenia vydržia zhruba 1-2 mesačnú prestávku..
 • Obnovujúci kokteil. Používa sa na obnovenie tónu rastliny. Na 1 liter vody budete potrebovať polovicu tablety vitamínov B1, B6 a B12, 1/5 tabuľky. vitamín PP a 2 tablety. kyselina jantárová. Do výsledného roztoku sa pridá malý Kornevin. Koktejl je vhodný aj na polievanie, namáčanie koreňov alebo ošetrovanie listových čepelí. Počet aplikácií – ako pri základných resuscitačných postupoch.

Výhody a poškodenia kyseliny jantárovej pre orchidey

Výhody a poškodenia kyseliny jantárovej pre orchidey

Kyselina jantárová má mnoho prospešných vlastností, ktoré môžu prispieť k zlepšeniu vývoja orchideí. Dokonca ani jeho nadmerná aplikácia sa pre kvetinu zvyčajne nestane problémom – jednoducho nepoužije látky získané z kyseliny nad rámec požadovanej normy. V niektorých prípadoch však predčasne zavedená kyselina môže výsadbe ešte uškodiť.. Nemal by sa používať v období kvitnutia orchideí a vegetačného pokoja..

Odpočívajúca orchidea nepotrebuje stimulovať rastové procesy. Pokusy o aktiváciu vývoja kvetov v tomto čase ich iba vyčerpajú a narušia vnútorný rozvrh vývoja kríka. Preto sa kyselina jantárová a iné podobné prísady do pôdy nepridávajú na jeseň a v zime. Výnimku tvoria iba rastliny, ktoré vyžadujú urgentnú resuscitáciu. Ale aj v tomto prípade sa obvyklá koncentrácia roztoku zníži použitím 1 tablety na 2-3 litre vody. Najlepším spôsobom aplikácie v tomto prípade je postrek (nie viac ako niekoľkokrát za mesiac).

Kvitnúce rastliny v dôsledku zavedenia kyseliny môžu prepínať energiu na vývoj koreňov a listov, čo niekedy vedie k vypadnutiu púčikov. Potreba použitia takejto prísady by sa mala posúdiť na základe stavu puzdra a kyselina by sa mala používať iba vtedy, ak je to nevyhnutné. Prebytok kyseliny jantárovej kvety neabsorbujú a príliš časté aplikácie sa neospravedlnia.

Napriek tomu, že kyselina jantárová má pozitívny vplyv na zloženie pôdy v kvetináči, nemala by sa používať na substráty s vysokou kyslosťou. To ho môže len ďalej zvýšiť. Ak sa do pôdy pridávajú kyslé roztoky príliš často, odporúča sa pravidelne ju vápniť, aby sa obnovila rovnováha..

V týchto prípadoch nepoužívajte Kyselinu jantárovú! Ako môže kyselina jantárová zabíjať rastlinyV týchto prípadoch nepoužívajte Kyselinu jantárovú! Ako kyselina jantárová môže zabíjať rastliny

Je kyselina jantárová nebezpečná pre ľudí

Kyselina jantárová nie je považovaná za nebezpečnú látku pre ľudí – dokonca sa používa ako okysľovač potravinárskych prídavných látok (E363), ale v koncentrácii môže pri kontakte s pokožkou alebo sliznicami spôsobiť podráždenie. Pri práci s kyselinou dodržiavajte všeobecné bezpečnostné opatrenia a používajte rukavice. Ak sa prášok dostane do očí, čo najskôr ich vypláchnite vodou. V prípade kontaktu s pokožkou ju môžete opláchnuť roztokom sódy a potom vodou. U niektorých ľudí môže kyselina jantárová spôsobiť alergické reakcie. S takýmito príznakmi by ste mali okamžite konzultovať lekára..

Kyselina jantárová nie je univerzálnym liekom na rôzne problémy s orchideami a inými domácimi kvetmi, ale môže jemne urýchliť procesy ich obnovy a ďalšieho rastu. Aplikáciu roztoku je možné kombinovať s inými postupmi starostlivosti o kvety. Racionálne a včasné používanie tohto produktu urobí izbové rastliny krajšími a zdravšími..