Randte s Robelenou

Rande Robelena - domáca starostlivosť. Kultivácia dátumu Robelen, transplantácia a reprodukcia. Popis. Foto

Dátum Robelen (Phoenix roebelenii) sa nachádza vo voľnej prírode v južnej Číne, Indii a Laose vo vlhkých lesných pôdach a podnebí s vysokou vlhkosťou. Táto krásna exotická rastlina patrí do rodiny Palm a je to dva alebo tri metre strom s tenkým, rovným kmeňom s hrboľatým povrchom v spodnej časti a bujným zväzkom prelamovaných listov v hornej časti. Pol metra alebo meter dlhé tmavozelené listy so striebristým odtieňom majú oblúkovitý zakrivený tvar a v mladom veku je ich povrch pokrytý práškovým bielym povlakom. Palma kvitne drobnými žltými kvetmi. Jedlé čierne oválne plody majú nepríjemnú chuť a sú dlhé len asi jeden centimeter..

Starostlivosť o rande Robelen doma

Starostlivosť o rande Robelen doma

Datľovník Robelena je ako izbová rastlina považovaný za dosť rozmarný kvet a vyžaduje si osobitnú pozornosť a prísne dodržiavanie všetkých pravidiel starostlivosti a údržby..

Poloha a osvetlenie

Pestovateľská oblasť by mala byť dobre osvetlená alebo v blízkosti zdroja svetla. Dátum Robelena môže rásť v polotieni a na otvorenom slnku. V období krátkych denných hodín je možné použiť dodatočné osvetlenie pomocou fytolampov. Aby mala koruna symetrický krásny tvar, odporúča sa z času na čas obrátiť nádobu s rastlinou v rôznych smeroch smerom k svetlu.

Teplota

Dátum Robelena je jedným z najviac teplomilných typov paliem, ktoré v zimných mesiacoch negatívne reagujú na chladné vetranie a prievan, ale tiež nevítajú blízkosť horúcich radiátorov ústredného kúrenia..

Najpriaznivejšia teplota v lete a na jar je 20-25 stupňov Celzia, na jeseň av zime-15-18 stupňov Celzia.

Zalievanie

Rande Robelena miluje vlhko, takže zalievanie by malo byť výdatné, ale nie prehnané

Každé ďalšie zavlažovanie sa odporúča až potom, čo povrch pôdy vyschne asi o 2-3 cm.Datum Robelena miluje vlahu, preto by zálievka mala byť výdatná, ale nie prehnaná. Prebytočná voda bude v kvetináči stagnovať a viesť k hnilobe koreňov.

Vlhkosť vzduchu

Pestovanie datlí v miestnosti alebo byte so suchým vzduchom nebude fungovať, pretože uprednostňuje iba vysokú vlhkosť. Takúto vysokú úroveň je možné udržiavať pomocou zvlhčovačov vzduchu pre domácnosť, ako aj pravidelným každodenným postrekom ráno a večer (alebo výdatnou sprchou – raz denne). Na vodné procedúry tohto typu sa odporúča používať iba prevarenú vodu s teplotou asi 25 stupňov Celzia..

  Ako zalievať orchideu doma

Pôda

Pri nákupe hotovej pôdnej zmesi pre palmové plodiny je potrebné mať na pamäti, že takéto zmesi nemajú dostatočnú výživovú hodnotu a čoskoro bude potrebná nová pôda. Je lepšie ihneď pripraviť vysokokvalitný a výživný substrát. Bude to vyžadovať dve časti humusových a drenových pozemkov, jednu časť zhnitého hnoja, rašelinovú pôdu a hrubý riečny piesok. Pred položením substrátu do kvetináča nezabudnite na spoľahlivú drenážnu vrstvu z expandovanej hliny, ktorá nedovolí stagnácii prebytočnej vody..

Pri presádzaní dospelej rastliny veľkej veľkosti do novej kvetinovej nádoby sa odporúča dať na dno slušné vážiace činidlo, ktoré nedovolí, aby sa palma prevrátila pod vlastnou hmotnosťou..

Top dressing a hnojivá

Komplexné minerálne hnojivá sa odporúčajú aplikovať v tekutej forme

Komplexné minerálne hnojivá sa odporúčajú podávať v tekutej forme, obdobie obliekania je každých 10-15 dní od marca do novembra.

Prenos

Izbovú rastlinu Robelen môžete transplantovať v každom ročnom období, okrem jesene. Jesenná transplantácia povedie k smrti kultúry. Samotný tento proces sa odporúča vykonať iba vtedy, ak je to nevyhnutné, pretože palma naň reaguje negatívne a koreňový systém sa ľahko poškodí. Kvetinárstva odporúčajú presádzanie len kvôli veku izbovej kultúry, ktorá sa už nehodí do starého kontajnera na kvety. Je veľmi dôležité udržiavať hlinenú hrudku neporušenú a bezpečnú. To pomôže minimalizovať stres pre rastlinu a v budúcnosti zníži čas na prispôsobenie kvetu na novom mieste..

Krytí kvetinári odporúčajú každoročne obnovovať vrchnú vrstvu pôdy v kvetináči. Za týmto účelom sa odstráni vrstva zeme od 3 do 10 cm a na jeho miesto sa naleje čerstvý živný substrát..

Prerezávanie

Orezaniu podliehajú iba spodné sušené alebo staré listy, ktoré kazia dekoratívny efekt rande Robelen. Na základni každého stopky sú ostré dlhé tŕne, čo je potrebné vziať do úvahy pri vykonávaní postupu.

  Microsorum

Reprodukcia dátumu Robelen

Reprodukcia dátumu Robelen

Na rozmnožovanie datle Robelen sa najčastejšie používajú semená. Keďže táto kultúra patrí k pomaly rastúcim rastlinám, veľkú semená pestovanú datľovú palmu bude možné vidieť len o niekoľko rokov..

Choroby a škodcovia

Na likvidáciu škodcov, ako sú roztoče, vošky, drobný hmyz a múčniky, sú potrebné vhodné cielené alebo zovšeobecnené insekticídy. Odporúča sa ich používať striktne podľa pokynov na obale..

Rande Robeleny je odolné voči infekčným chorobám. Sušenie špičiek listov môže byť jednou z možných chorôb. Choroba je spojená s nedodržiavaním pravidiel starostlivosti a údržby. Najmä špičky listov začínajú schnúť v suchom vnútornom vzduchu alebo pri vysokých teplotách okolia..

Poznámka pre kvetinárstvo!

Milovníci izbových rastlín s malými skúsenosťami môžu počuť o dátumoch s viacerými stonkami, ktoré v skutočnosti neexistujú. Takéto rozvetvenie kmeňov alebo „viac stoniek“ je možné umelo vytvoriť počas výsadby mladých plodín. Vysadením niekoľkých exemplárov do jedného kvetináča naraz a ich umiestnením veľmi blízko seba môžete získať taký neobvyklý dátum Robelen s niekoľkými kmeňmi. Takúto nádhernú ilúziu vytvárajú dojemné kmene paliem..

Datľovník – domáca starostlivosť (video)

Phoenicia Starostlivosť o dlaň Date domaPhoenicia Starostlivosť o dlaň Date doma