Reprodukcia spathiphyllum

Reprodukcia spathiphyllum odrezkami, semenami, delením kríka

Vnútorný kvetinový spathiphyllum je už dlho veľmi obľúbený a pestovatelia kvetov ho rešpektujú kvôli mnohým výhodám. Kombinuje atraktivitu a krásu so schopnosťou čistiť vzduch v obytných priestoroch. Spathiphyllum je nenáročná rastlina, ktorá sa ľahko rozmnožuje a nevyžaduje veľa skúseností v kvetinárstve. Ak máte dospelý exemplár, môžete ľahko získať sadivový materiál vo forme semien, odrezkov alebo rozdeleného kríka..

Propagácia semien

Táto metóda je náročná a časovo náročná. Proces pestovania spathiphyllum zo semien bude vyžadovať veľa trpezlivosti a času. Semená veľmi rýchlo strácajú klíčivosť a nemožno ich skladovať. Odporúča sa zasiať ich ihneď po zbere. A aby semená dozreli, musíte najskôr opeliť kvitnúcu izbovú rastlinu. Pretože ide o zložité a zdĺhavé povolanie, je oveľa jednoduchšie kúpiť semená v špecializovaných predajniach pre pestovateľov kvetov. Klíčivosť dokonca aj tých najčerstvejších semien je asi polovica, takže pri nákupe sadivového materiálu je veľmi dôležité dbať na jeho trvanlivosť..

Na siatie semien môžete použiť malý kontajner (napríklad tanier alebo tanier) a ako pôda je vhodná zmes rovnakých dielov rašeliny a piesku. Podmienkou klíčenia semien by mal byť skleník s teplotou vzduchu 24-25 stupňov. Zalievanie pôdy sa vykonáva postrekom. Pri umiestňovaní kontajnera do mini skleníka je veľmi dôležité vykonávať v ňom pravidelné vetranie. Nadmerná vlhkosť na povrchu pôdy môže prispieť k rozvoju plesní, čo povedie k smrti osiva.

Reprodukcia rozdelením kríka

Reprodukcia rozdelením kríka

Táto metóda je veľmi pohodlná a ľahko sa vykonáva. Pre dospelého spathiphyllum je tiež užitočný, pretože „riedi“ husté húštiny dospelého kvetu. Rastlina rastie veľmi rýchlo a početné mladé rozety absorbujú všetky živiny z pôdy, čím sa zbavuje materskej rastliny. Delenie kríkov podľa potreby má priaznivý vplyv na ďalší rast a vývoj spathiphyllum.

Na oddelenie mladých rastlín je potrebné dodržať odporúčania skúsených kvetinárstiev..

  Najlepších 10 izbových rastlín do škôlky

Rozdelenie kríkov by sa malo vykonávať skoro na jar, pred začiatkom vegetačného obdobia. Koreňový systém každého rezu musí byť veľmi pevný a bez poškodenia. Delenka je pripravená na nezávislý rast, ak má tri dobre vyvinuté listy. Pri výsadbe by mal byť koreňový krček mladých rastlín na rovnakej úrovni pôdy ako materský krík..

Kvetinový kontajner na výsadbu mladých spathiphyllum by mal mať malý objem, pretože koreňová časť sa bude aktívne rozvíjať v hlbokých a širokých kvetináčoch, čo povedie k rýchlemu rastu listovej časti a oneskoreniu kvitnutia..

Rozdelenie koreňového systému dospelej rastliny sa musí vykonať s minimálnym traumou pre korene a celý kvet ako celok. Pred začatím postupu sa odporúča hojne zalievať pôdu v kvetináči, čo uľahčí extrakciu kvetu spolu s hlinenou hrudkou a poskytne koreňom čas absorbovať vlhkosť, aby sa znížila ich krehkosť.

Po odstránení rastliny musíte starostlivo opláchnuť všetky korene zo zeme a ak je to možné, rozmotať. V tejto forme bude rozdelenie koreňovej časti jednoduchšie a správnejšie. Rezne sa odporúča posypať na korene rozdrveným alebo aktívnym uhlím a nechať chvíľu zaschnúť..

Pred zasadením každej delenky ich musíte starostlivo preskúmať a odstrániť sušené alebo zhnité časti koreňového systému a listov. Každá mladá rastlina je zasadená do malého samostatného kontajnera. Krehké korene je potrebné rozsypať po povrchu pôdy a opatrne posypať zmesou pôdy a potom pôdu mierne zhutniť.

Zloženie pôdy: listová pôda (1 diel), rašelinová pôda (1 diel), drená pôda (1 diel), riečny hrubý piesok (1/2 dielu). Na výsadbu odrezkov si môžete kúpiť aj hotovú pôdnu zmes určenú pre rastliny rodiny Aroid..

Rozmnožovanie odrezkami

Rozmnožovanie odrezkami

Odrezky sú listové rozety oddelené od dospelého spathiphyllum. V prítomnosti malých koreňov môžu byť odrezky ihneď zasadené do pôdy, a ak chýbajú, musia byť vložené do nádoby s vodou a aktívnym uhlím, kým sa nevytvorí koreňová časť..

  Gerbera indoor

K rýchlejšej tvorbe koreňov na mladých rastlinách dochádza na špeciálnych substrátoch (napríklad v perlite alebo hrubozrnnom riečnom piesku, v rašelinisku alebo rašeliníku), ak je kvetinová nádoba umiestnená v skleníku alebo pod skleneným krytom, aby sa zachoval vysoká úroveň vlhkosti.

Kvet Spathiphyllum – reprodukcia a transplantácia (video)

Spathiphyllum / Kvet Ženské šťastie REPRODUKCIA a PREKLAD SpatiphyllymSpathiphyllum / Kvet Ženské šťastie REPRODUKCIA a PREKLAD Spatiphyllym