Sparmania – lipa izbová

Sparmania je vnútorná lipa. Domáca starostlivosť. Kultivácia, transplantácia a reprodukcia sparmánie

Sparmania je vždyzelený ker pôvodom z Južnej Afriky. Názov rastliny pochádza z priezviska známeho botanika zo Švédska Andersa Sparmana. Na pestovanie v interiéri je vhodný iba jeden druh – africká sparmánia.

Táto vždyzelená rastlina má vzpriamené výhonky a pomerne veľké listy s miernym dospievaním. Sparmania kvitne bielymi kvetmi so svetložltými tyčinkami v strede.

Starostlivosť o Sparmaniu doma

Starostlivosť o Sparmaniu doma

Poloha a osvetlenie

Osvetlenie má veľký význam pre rozvoj sparmánie. Jasné slnko je pre rastlinu kontraindikované, tu je nevyhnutné veľké množstvo svetla v zime. Na predĺženie denného svetla izbového kvetu môžete použiť umelé osvetlenie.

Teplota

Teplotné podmienky na udržiavanie sparmánie sa líšia v zime a v lete. Od marca do augusta – 20 – 25 stupňov Celzia a od septembra do februára – od 10 do 12 stupňov. Rastlina potrebuje krátke vetranie, ale nie studený prievan..

Vlhkosť vzduchu

Vnútorná sparmania uprednostňuje rast v podmienkach vysokej vlhkosti.

Vnútorná sparmania uprednostňuje rast v podmienkach vysokej vlhkosti. Postrek by sa mal vykonávať denne. Je potrebné striekať vodu pomocou najmenšieho rozprašovača, aby sa predišlo vzniku škvŕn na listoch v dôsledku prebytočnej vlhkosti.

Zalievanie

Bohaté zalievanie sparmánie sa vykonáva počas teplého obdobia. Ale s príchodom chladného počasia sa objemy vody postupne znižujú. Každé ďalšie zavlažovanie sa odporúča iba vtedy, keď je celý povrch pôdy (hĺbka 1-1,5 cm) suchý. Jediná vec, pred ktorou musíte chrániť izbovú rastlinu, je úplná suchosť hlinenej kómy.

Top dressing a hnojivá

Organické a minerálne obväzy by sa mali aplikovať striedavo každých desať dní.

Organické a minerálne obväzy by sa mali aplikovať striedavo každých desať dní. Všetky hnojivá sa odporúčajú používať iba od marca do septembra..

Prenos

Sparmania sa transplantuje, ako rastie. V prvom roku vývoja sa to môže stať dokonca dvakrát a v budúcnosti sa budú transplantácie vyžadovať iba raz za 3-4 roky. Je dôležité, aby v kvetináči bola drenážna vrstva a drenážne otvory. A pôdna zmes by mala pozostávať z piesku, humusu a listovej zeme..

Prerezávanie

Výhonky z izbovej sparmánie musíte odrezať až po skončení kvitnutia. Včasné prerezávanie tvorí krík a v nasledujúcej sezóne podporuje bohaté kvitnutie.

Reprodukcia sparmánie

Reprodukcia sparmánie

Domácu lipu množia predovšetkým semená a odrezky..

Propagácia semien

Na rozmnožovanie rastliny semenami je potrebné zasadiť ich začiatkom marca do plytkých ryh (asi jeden centimeter), mierne zavlažovať, prikryť hustým plastom a uchovávať v teplej a svetlej miestnosti, kým sa neobjavia výhonky..

Reprodukcia párením odrezkov

Na reprodukciu je výhodnejšie použiť apikálne odrezky. Môžu byť ošetrené stimulátorom rastu koreňov a potom ponechané na zakorenenie vo vlhkej pôde alebo v nádobe s vodou v miestnosti s teplotou vzduchu najmenej 20 stupňov.

Choroby a škodcovia

Choroby a škodcovia

  • Sparmania prestala kvitnúť a nerastie – je potrebné ďalšie kŕmenie.
  • Na listoch sa objavili červenohnedé škvrny – vplyv jasného slnka.
  • Suché alebo stočené listy – nedostatok vlhkosti alebo prekročenie teplotného limitu.
  • Najčastejšími škodcami sú roztoče a múčniky.

Dekoratívny strom sparmania bude nádhernou ozdobou vášho domova, okrem toho je rastlina v starostlivosti nenáročná..