Štepenie izbových rastlín

Štepenie izbových rastlín. Ako správne štepiť izbové rastliny

Na rozmnožovanie a pestovanie rastlín bolo vynájdených mnoho spôsobov. Očkovanie je považované za najobľúbenejšie. Podstatou tejto metódy je štepenie požadovanej rastliny na inú, väčšinou nezdobnú a divokú rastlinu. Napríklad záhradná popínavá ruža naštepená na kmeň škótskeho šípky, inak – (divoká ruža) nakoniec poskytne malé kvety visiace z konárov pripomínajúcich vŕbové vetvy.

Vrúbľovanie sa používa pre rastliny, ktoré je ťažké zakoreniť. Patria sem: ruža, azalka, kaktus, kamélia, rododendron, citrusy. Prostredníctvom tejto manipulácie sa ukazuje, že rastie štandardná ružová forma, plačúca forma alebo trpasličí rastlina.

Podnož je názov rastliny, na ktorú je štepená. Štep je jednou z častí tejto okrasnej rastliny, ktorú chcete nakoniec získať.

Naštepená rastlina vyzerá takto: vrchná časť má dekoratívne; Spodná časť – z divokej rastliny.

Spodná časť hrá hlavnú úlohu pre dobrý rast a výživu rastliny a tiež chráni rastlinu pred chorobami. Očkovanie sa vykonáva s cieľom omladiť rastlinu a regulovať kvitnutie a výnos..

Keď sa rastlina adaptuje na nové podmienky, nezaškodí jej ani štepenie. Napríklad kaktus, ktorý sa v dôsledku zamokrenia nakazil patogénnymi mikróbmi, je možné pomocou jeho hornej časti naštepiť na už upravený kaktus a týmto spôsobom zachrániť.

Ako správne štepiť izbové rastliny

Ako správne štepiť izbové rastliny

Na úspešné štepenie izbovej rastliny je potrebné vziať do úvahy niekoľko hlavných faktorov, ktoré to ovplyvňujú:

  • Výber zdravej rastliny v potomstve a podpníku.
  • Správna očkovacia technika.
  • Dostupnosť potrebného náradia a materiálu.
  • Výber sezóny.

Túto manipuláciu je najlepšie vykonať v prvých jarných mesiacoch s použitím špeciálnej literatúry alebo praktických rád profesionálov na informačné účely. Verí sa, že na úspešné štepenie musí byť potomok a podpník rovnakého druhu alebo poddruhu. Napodiv, také očkovanie veľmi často vedie k negatívnemu výsledku. Silná a zdravá rastlina sa získava z rôznych druhov, ale patrí do tej istej rodiny..

  Orchidea Angrekum

Očkovanie sa vykonáva na časti rastliny, ktorá slúži ako dodávateľ živín. Spravidla ide o kmeň alebo vetvu. Takto prebieha cyklus medzi starou a novou rastlinou, v dôsledku čoho tvoria jeden celok a hlavný závod dostáva novú vlastnosť alebo vlastnosť. Stopka sa odreže pred začiatkom očkovania a nie predtým. Potom sa listy odstránia a umiestnia do vody, kde čaká na štepenie.

Hlavné metódy štepenia rastlín

Hlavné metódy štepenia rastlín

Existujú stovky spôsobov, ako zasadiť rastlinu. Vo väčšej miere sa tieto metódy používajú ako:

  • Pučanie (očkovanie obličiek) – púčik sa odreže malým množstvom kôry a vloží sa do rezu kmeňa podpníka.
  • Očkovanie odrezkami deje sa to rovnakým spôsobom ako vo vyššie opísanej metóde, namiesto púčika sa odoberie iba stonka.
  • Do rázštepu – na pažbe sa urobí rez horizontálne a vertikálne, potom sa rozdelí. Do vytvorenej medzery sa vloží niekoľko odrezkov potomka, predtým rozrezaných klinom. Ďalej je očkované miesto zabalené gázovým obväzom a zhora – páskou. Toto štepenie sa používa pre rastliny, ako sú kaktusy a ihličnaté stromy alebo kríky..
  • Šikmé štepenie – obe rastliny (vrúbeľ a podpník) rovnakej veľkosti sú rezané pod rovnakým uhlom a kosené. Potom sú pevne pritlačené k sebe a pritiahnuté k sebe niečím tesným.

Rastlina naštepená jednou z vyššie uvedených metód sa umiestni na teplé, dostatočne osvetlené miesto. Zalievanie by malo byť mierne, ale stále. Nedoporučuje sa, aby aktívne slnko zasiahlo novo naštepenú rastlinu. Ak je očkovanie úspešné, vrúbeľ a podpník dorastú do dvoch týždňov..

Štepenie citrusov (video)

OČKOVANIE CITRUSU (ORANŽOVÁ, CITRÓNOVÁ, MANDARÍNA, KUMKVATOVÁ, SLADKÁ). ÚVOD EXOTICKÝ OKNÁOČKOVANIE CITRUSU (ORANŽOVÁ, CITRÓNOVÁ, MANDARÍNA, KUMKVATOVÁ, SLADKÁ). ÚVOD EXOTICKÝ OKNÁ