Vnútorný ibištek

Vnútorný ibištek - domáca starostlivosť. Prerezávanie a opätovná výsadba. Reprodukcia. Hnojenie a zalievanie

Pre tých, ktorí chcú mať doma krásnu rastlinu, ale stále nevedia, ako zažiť starostlivosť o izbové kvety, je ibištek ideálny. Napriek svojej kráse je táto rastlina veľmi nenáročná. Ľahko odolá slabému svetlu, náhlym zmenám teploty a zákernému prievanu. Nestratí sa, ani keď zameškáte čas zalievania. Vďaka svojej nenáročnosti je ibištek často umiestnený v kanceláriách, obývačkách, v halách a na chodbách rôznych inštitúcií..

Ibištek sa nazýva „čínska ruža“ a toto meno vyjadruje krásu tejto rastliny čo najpresnejšie. Aby však ibištek nielen žil, ale aj vás potešil jasným kvitnutím, musíte si zapamätať niekoľko tipov.

Starostlivosť o izbový ibištek doma

Starostlivosť o izbový ibištek doma

Poloha a osvetlenie

Prvá vec, ktorú by sa mal začínajúci kvetinár naučiť, je rastlina ibišteka milujúca svetlo. Umiestnite ho k oknu alebo inému dobre osvetlenému miestu. Nezabudnite tiež, že ibištek rastie veľmi rýchlo a rastie pomerne veľký. V malej miestnosti môžu byť problémy s jej umiestnením: táto kvetina nemá rada stiesnenosť. Hrniec, v ktorom bude ibištek žiť, tiež hrá dôležitú úlohu: čím je kvetináč tesnejší, tým pomalšie bude rásť..

Teplota

Optimálna teplota pre čínsku ružu v lete je 20-22 stupňov. V zime by mala byť teplota znížená na 14-16 stupňov. Zníženie teploty v zime bude mať pozitívny vplyv na budúce kvitnutie ibišteka. Ak nemáte možnosť udržať kvetinu v nízkych teplotách, nenechajte sa odradiť – čínska ruža môže rásť v zime aj pri izbovej teplote..

Vlhkosť vzduchu

Ibištek potrebuje časté postreky, pretože kvetina miluje vysokú vlhkosť.

Ibištek potrebuje časté postreky, pretože kvetina miluje vysokú vlhkosť. Ak necháte ibištek v miestnosti so suchým vzduchom, potom je vysoká pravdepodobnosť, že sa kvety nebudú môcť úplne otvoriť. Postrek by sa mal vykonávať čo najšetrnejšie – voda by nemala padať na kvety, inak budú púčiky pokryté škvrnami a odpadnú.

Na zvýšenie vlhkosti môžete použiť paletu s expandovanou hlinkou alebo kamienky naplnené vodou. Nezabudnite však, že dno hrnca sa nesmie dotýkať vody.!

  Leták stonožka

Zalievanie

Ibištek miluje vlhkosť. Zalievajte ju výdatne, aby bola pôda v kvetináči úplne nasýtená vodou. Ale nestojí za to zalievať čínsku ružu príliš často – vrchná vrstva zeme by mala mať čas vyschnúť. Na jeseň a v zime by mala byť zálievka mierna, zhruba po 2-3 dňoch, polovica po vysušení vrchnej vrstvy. Na zalievanie je lepšie použiť konštantnú mäkkú vodu pri izbovej teplote..

Pôda

Pôda na pestovanie ibišteka by mala byť výživná a ľahká, mala by byť blízka neutrálnej (pH asi 6).

Pôda na pestovanie ibišteka by mala byť výživná a ľahká, mala by byť blízka neutrálnej (pH asi 6). Ideálne zloženie pôdy by bolo zmesou sodnej, listovej, humóznej pôdy a piesku v pomere 4: 3: 1: 1. K zloženiu zeme je možné pridať kúsky dreveného uhlia. Vhodné je aj zjednodušené zloženie pôdy: trávnik, humusová pôda a piesok v pomere 2: 1: 1.

Nezabudnite sa postarať o dobrú drenáž, kvet netoleruje stojatú vodu v kvetináči!

Top dressing a hnojivá

Top dressing hrá dôležitú úlohu v starostlivosti o izbový ibištek. Je veľmi dôležité, aby ste to s hnojivami nepreháňali. Na jar, keď sa ibištek chystá začať rásť, stojí za to ho nakŕmiť draselno-fosforečným hnojivom. Pre ostatné hnojivá bude optimálnym obdobím leto, keď kvetina rastie najaktívnejšie. Je však lepšie odmietnuť hnojivá obsahujúce dusík – ibištek ich nemá príliš rád.

Prenos

Mladé rastliny je potrebné každoročne presádzať.

Mladé rastliny je potrebné každoročne presádzať. Za týmto účelom primiešajte do vopred pripraveného hrnca alebo vane 2 diely záhradnej pôdy, 1 diel piesku a 1 diel rašeliny. Ak presádzate veľkú rastlinu, zmes by mala byť pripravená ťažšie..

Od troch rokov potreba ročnej transplantácie zmizne: dospelú rastlinu je potrebné transplantovať každé 2-3 roky.

Prerezávanie

Na túto otázku existuje kategorická odpoveď – áno, máme! Formatívne prerezávanie sa musí vykonávať každoročne, iba za týchto podmienok vás čínska ruža poteší svojim kvitnutím. Zakaždým po odkvitnutí treba ostrihať končeky výhonkov, potom vyrastú postranné výhonky, na ktorých sa naopak vytvoria púčiky. Majte na pamäti, že kvety ibišteka sa objavujú iba na mladých výhonkoch, takže každý výhonok, ktorý nie je včas odrezaný, je ďalším kvetom, ktorý na budúci rok nepočítate..

  Fytodesign v interiéroch domov

Na začiatku jari je veľmi užitočné zaštipnúť všetky výhonky – vrátane mladých. Aj keď je možné orezávanie ibišteka vykonávať počas celého roka, vôbec mu to neuškodí..

Výhonky, ktoré rastú rovnobežne s hlavným kmeňom (nazývajú sa „vrcholy“), musia byť odrezané. Rovnako ako vetvy rastúce vo vnútri koruny. S kvetom si nerobte starosti, pravidelné prerezávanie mu prospieva, zaisťuje zdravý rast a bohaté kvitnutie..

Reprodukcia vnútorného ibišteka

Reprodukcia vnútorného ibišteka

Ibištek izbový sa šíri semenami a odrezkami. So semenami je však pre začínajúceho pestovateľa príliš veľa problémov – táto metóda je dosť namáhavá a je vhodnejšia pre tých, ktorí sa zaoberajú výberom izbového ibišteka. A rozmnožovanie odrezkami má niekoľko nesporných výhod. Po prvé, táto metóda si zachováva všetky odrodové vlastnosti vlastné rodičovskej rastline. A za druhé (čo je obzvlášť dôležité pre amatérskeho pestovateľa), pri tejto metóde rastlina začína kvitnúť v prvom roku.

Propagácia semien

Semená sa najlepšie vysievajú od konca januára do polovice marca. Pred zasadením semien do zeme by mali byť namočené na 12 hodín v Epine. Semená musíte zasadiť do zmesi rašeliny a piesku. Po výsadbe je kvetináč pokrytý sklom alebo fóliou, aby sa vytvorili skleníkové podmienky. Je potrebné neustále udržiavať teplotu v rozmedzí 25-27 stupňov. Nezabudnite tiež hrniec pravidelne vetrať a pôdu postrekovať semenami..

Keď majú mladé klíčky 2-3 listy, môžu byť transplantované do samostatného hrnca. Ibištek vypestovaný zo semena bude kvitnúť iba 2-3 roky.

Rozmnožovanie odrezkami

Na množenie sa najlepšie hodia mladé odrezky. Vložte ich do vody alebo pôdy, aby zakorenili. V prvom prípade budete potrebovať nádobu, najlepšie z tmavého skla, naplnenú vodou. Vložte do nej stopku a prikryte „vrchnákom“ – napríklad sklenenou nádobou. To je nevyhnutné na zvýšenie obsahu vlhkosti. Rezne zakorenia asi za 25-30 dní. Keď sa objavia korene, odrezok bude potrebné transplantovať do hlinenej zmesi obsahujúcej veľké množstvo rašeliny. Odporúča sa tam pridať sphagnový mach – to je obzvlášť užitočné pre mladú rastlinu.

  Pelargonium royal

Na zakorenenie priamo do pôdy potrebujete zmes hrubého piesku a rašeliny. Nezabudnite však, že predtým je potrebné z rezu odstrániť všetky listy, okrem dvoch horných..

Rastúce ťažkosti

Rastúce ťažkosti

  • Púčiky sa objavujú, ale neotvárajú sa a čoskoro spadnú – nedostatočné zalievanie; sušenie z pôdy; nedostatok živín v pôde; nízka izbová teplota.
  • Spodné listy opadávajú, nové listy žltnú – zvýšený obsah vápnika a chlóru v pôde; nedostatok železa a dusíka; príliš suchý vnútorný vzduch; hojné zalievanie studenou vodou; nízka teplota.
  • Nedostatok kvetov s príliš bujnou korunou – prebytok hnojív obsahujúcich dusík; kvet nemá dostatok svetla, teplota je v zime príliš vysoká.
  • Na listoch sa objavujú ružovkasté škvrny – nedostatok svetla; prebytočné hnojivo.
  • Listy sa scvrkávajú a sú letargické – nedostatok vlhkosti.
  • Korene vysychajú – teplota pôdy je príliš nízka.
  • Listy vyschnú – vzduch v miestnosti je príliš suchý; vysoká teplota v zime.

Choroby a škodcovia

Najväčším nebezpečenstvom pre ibištek izbový je roztoč hmyzu a roztoče. Aby ste sa týchto škodcov zbavili, musíte listy najskôr umyť mydlovou vodou a potom postriekať roztokom actellik..

Vnútorný ibištek. Reprodukcia a starostlivosťVnútorný ibištek. Reprodukcia a starostlivosť