Ambrózia

Rastlinný koreň

Rastlina (Senecio) patrí do čeľade Asteraceae. Kvet je trvácny, menej často ročný. Môžu byť vo forme kríkov, kríkov alebo malých stromov. Pôvodne pochádza z afrického kontinentu a v prírode rastie takmer vo všetkých klimatických pásmach sveta. Rodové meno Senecio pochádza z latinského „senex“, čo znamená starý muž.

Mnoho druhov rozmarínu je medzi pestovateľmi kvetov veľmi obľúbených kvôli svojim dekoratívnym vlastnostiam. Prízemná rastlina sa pestuje ako izbová rastlina a starostlivosť o ňu nie je obzvlášť náročná. Kvetina sa často používa na rezanie a následnú výzdobu kytíc..

Popis podzemku

Popis podzemku

Existujú rôzne druhy ružových stromov, ktoré sa môžu vzhľadovo veľmi líšiť. Výhonky môžu byť nahé aj dospievajúce. Listy môžu mať úplne odlišné tvary: eliptické alebo vajcovité, celokrajné alebo členité. Sú lalokovité, perovito laločnaté a striedavé. Kvetenstvo – kôš môže byť veľký alebo malý, samostatný alebo vo viacerých košíkoch, ktoré tvoria škrabance a paniky. Jediná vec, ktorá navonok spája všetky druhy, je strieborná puberta na listoch..

Krstný syn Rowleyho. Reprodukcia, výsadba a starostlivosť.Krstný syn Rowleyho. Reprodukcia, výsadba a starostlivosť.

Stručné pravidlá pre pestovanie rozmarínu

V tabuľke sú uvedené stručné pravidlá starostlivosti o podzemnú vodu doma..

Úroveň osvetlenia Pri priamom slnečnom svetle je potrebné dostatočné osvetlenie.
Teplota obsahu V teplom období je optimálna teplota 22-25 stupňov, na jeseň sa zníži na 13-15 stupňov, ale nie nižšie ako 7 stupňov.
Režim zavlažovania Na jar a v lete zalievanie v miernom režime. Na jeseň zalievanie obmedzte a v zime polievajte iba príležitostne..
Vlhkosť vzduchu Vlhkosť vzduchu nie je pre pestovanie podzemky dôležitá.
Pôda Za optimálnu pôdu sa považuje výživná a voľná pôda. Na sukulenty a kaktusy môžete použiť hotové substráty.
Top dressing Hnojivá aplikujte 2 -krát mesačne od marca do augusta.
Prenos Dospelé rastliny sa presádzajú raz za 2 až 3 roky a mladé rastliny sa presádzajú každoročne na jar..
Prerezávanie Je potrebné pravidelné prerezávanie vysoko predĺžených stoniek.
Bloom Kvitnutie začína na začiatku leta a trvá asi mesiac..
Reprodukcia Osivo, odrezky, vrstvenie.
Škodcovia Vošky, roztoče, červy.
Choroby V dôsledku nesprávnej starostlivosti môže byť ovplyvnená múčnatkou a sivou plesňou.

Domáca starostlivosť o podzemok

Domáca starostlivosť o podzemok

Osvetlenie

Rustikálne rastliny milujú dostatok svetla na priamom slnku. Východné a západné okno je ideálnym miestom na pestovanie týchto kvetov v byte.

Teplota

Na jar a v lete, aby sa divoká ruža udržala, musíte udržiavať teplotu 22-25 stupňov, na jeseň sa postupne znižuje na 13-15 stupňov. To je nevyhnutné na prípravu rastliny na zimné obdobie. Teplota v zime by zároveň nemala klesnúť pod 7 stupňov Celzia..

Zalievanie

Na jar av lete by mala byť podzemná rastlina napojená mierne, niekoľko dní po vysušení vrchnej vrstvy pôdy. Na jeseň je zálievka obmedzená a v zime je polievaná iba príležitostne alebo vôbec. Na zavlažovanie je potrebné použiť iba usadenú vodu. Preplnenie je mimoriadne nežiaduce, pretože predstavuje nebezpečenstvo pre rozvoj hnilobných procesov koreňov a zdravia rastliny ako celku..

Vlhkosť vzduchu

Ambrózia

Pre podzemok nie je potrebné vytvárať špeciálne podmienky – kvetina dokonale toleruje suchý vnútorný vzduch, takže nie je potrebná ďalšia vlhkosť.

Pôda

Pôda na pestovanie divokej ruže potrebuje výživné a voľné, pH neutrálne. Môžete si kúpiť hotové substráty pre sukulenty alebo kaktusy, alebo zmiešať listovú pôdu s pieskom v pomere 2: 1. Na výsadbu podzemku je lepšie použiť plytké a široké hlinené nádoby..

Top dressing

Hnojivá je potrebné aplikovať dvakrát mesačne, začínajúc v marci a končiac v auguste. Ako vrchný obväz sú vhodné bežné hnojivá pre sukulenty..

Prenos

Transplantácia šípky

Dospelý koreň sa transplantuje raz za 2-3 roky a mladé kvety sa transplantujú každú jar. Je dôležité vziať do úvahy, že korene rastliny sú veľmi krehké a nachádzajú sa na samom povrchu Zeme. Preto je potrebné všetky postupy vykonávať veľmi opatrne..

Transplantácia Rowleyho šípky. Senecio Rowleyanus. Šnúrka perál.Rowleyho šípková transplantácia. Senecio Rowleyanus. Šnúrka perál.

Prerezávanie

Je nevyhnutné pravidelné prerezávanie silne predĺžených stoniek podzemku. Je lepšie odrezať výhonky pod samotnou základňou, takže kvetina bude mať elegantnejší dekoratívny vzhľad.

Bloom

Kvitnutie divokej ruže začína na samom začiatku leta a trvá asi mesiac. Rastlina je cenená viac kvôli dekoratívnym a šťavnatým zeleným listom, ktoré sa počas celého roka nemenia..

Metódy šírenia

Metódy šírenia

Reprodukcia sa vykonáva pomocou odrezkov, vrstvenia a semien. Pri prvom rozmnožovaní sa výhonok dlhý 9-10 cm odreže z koreňovej mladiny, odstráni sa niekoľko spodných listov a potom sa nechá uschnúť. Potom sa pripravené odrezky vysadia do malých kvetináčov s piesočnatou pôdou na zakorenenie a umiestnia sa na svetlé a teplé miesto. Potom, čo odrezky zakorenia, musia byť transplantované do väčšieho hrnca..

Propagácia semien sa nepoužíva tak často. Semená potrebné na siatie musia byť čerstvé a predklíčené. Aby sa získala krásne pestovaná rastlina, niekoľko pripravených semien sa umiestni do jedného kvetináča naraz. Osivo sa musí zvlhčiť postrekom vodou. Vzniknuté sadenice sa vo fáze kotyledónu prenesú do nových malých kvetináčov.

Hneď ako si všimnete, že vaša rastlina veľa narástla, môžete vedľa nej položiť malé nádoby so substrátom a vložiť do nich zarastené výhonky a zatlačiť ich do zeme. Potom, čo sa zakorenia, je potrebné ich odrezať z materskej rastliny..

Ľubovník bodkovaný (Senecio roulianus) – odrezky a starostlivosťĽubovník bodkovaný (Senecio roulianus) - odrezky a starostlivosť

Choroby a škodcovia

Rustikálne rastliny sú málokedy postihnuté škodcami a chorobami. Iba nesprávna starostlivosť o podzemok a nedostatok čerstvého vzduchu môže vyvolať výskyt vošiek, roztočov, červov, múčnatky a sivej hniloby..

Poškodenie mladých výhonkov, listov a kvetenstva nastáva v dôsledku vošky pelargónia: púčiky prestanú kvitnúť, kvetenstvo hnedne a listy žltnú. Na odstránenie vošiek musíte miestnosť viac vetrať, postriekať vodou z rozprašovača a v prípade závažných lézií aplikovať insekticídne prípravky.

Poškodenie roztočom spôsobuje, že sa listy zavŕtajú a na vnútornej strane listu je vidieť najtenšiu pavučinu. Aby ste sa zbavili kliešťov, musíte pravidelne zvlhčovať vzduch v miestnosti a opláchnuť podzemnú rastlinu vlažnou vodou. Ak je infekcia rozsiahla, použite Actellic.

Prímorské a citrusové múčniky vysávajú všetku listovú šťavu, a aby ste sa ich zbavili, musíte ošetriť celú rastlinu mydlom alebo alkoholovým roztokom a v prípade vážnych lézií – emulziou karbofosu.

Múčnatky sa môžete zbaviť použitím základov podľa pokynov po odstránení všetkých poškodených častí rastliny.

So sivou hnilobou sa objavujú suché škvrny so žltkastým okrajom. Na boj proti nemu sa používa oxychlorid meďnatý a tiež stojí za to zastaviť sa, aby ste substrát nadmerne zvlhčili, ochladili a udržali rastlinu pri slabom svetle.

Rastúce ťažkosti

Ťažkosti s pestovaním ružice

  • Listy zhnednú a potom vyschnú – s najväčšou pravdepodobnosťou sú ovplyvnené roztočmi; vnútorná nízka vlhkosť a vysoká teplota; zalievanie je nepravidelné a nedostatočné.
  • Hnedé škvrny môžu byť spálené slnkom v dôsledku dlhodobého pôsobenia priameho svetla..
  • Listy sú malé, strácajú farbu alebo sa pri prirodzenom špinení iba zazelenajú – nedostatočné osvetlenie.
  • Predĺžené stonky s malým olistením – nedostatočné osvetlenie.

Druhy a odrody rozmarínu s fotografiami a názvami

Euphorbiaceae (Senecio anteuphorbium)

Euphorbiaceae

Trvalý krík opúšťajúci listy. Senecio anteuphorbium môže dorásť do výšky asi 1,5 m. Jeho vzpriamené stonky majú šťavnatú štruktúru. Ich hrúbka môže byť až 1,5 cm Na stonkách sú malé sivozelené listy dlhé asi 3 cm. Majú kopijovitý tvar a výraznú žilu a v hornej časti každého listu je malý tŕň. Počas kvitnutia sa tvoria kvetenstvo vo forme košov, zbieraných z malých svetlo žltých kvetov.

Kĺbová mladina (Senecio articulatus)

Kĺbový podzemok

Malý krík, ktorý na zimu vrhá lístie. Senecio articulatus je vysoko rozvetvený. Jeho výhonky môžu dosiahnuť výšku až pol metra. Majú svetlošedú farbu a sú mierne zaoblené. Každá vetva môže mať hrúbku až 2 cm. Listy sú koncentrované v hornej časti vetiev. Má rovnakú svetlošedú farbu a môže mať rôzne (delené alebo delené) tvary. Každá doska je umiestnená na dlhom stopke. Počas obdobia kvitnutia druh tvorí niekoľko korymbóznych súkvetí. Kvety sú žlté.

Ľubovník bodkovaný (Senecio grandifolius)

Podzemník veľkolistý

Zástupcovia tohto druhu sú stredne veľké stromy, ktorých výška nepresahuje 3 m. Senecio grandifolius sú vždyzelené rastliny. Ich kmene sa začnú na vrchole vetviť a samotný povrch kôry je pokrytý mnohými výrastkami, bradavicami. Lístie má mierne srdcový alebo oválny tvar. Dĺžka každej platne môže byť až 30 cm Šírka je asi 15 cm Okraje listov sú pokryté drážkami a denticami. Listové dosky majú zvnútra pubertu, ale ich vonkajšia strana je úplne hladká. Počas obdobia kvitnutia sa na vrcholoch výhonkov vytvárajú veľké a husté kvetenstvo-štíty zozbierané zo žltých kvetov..

Pelyň Greya (Senecio greyi)

Rustikálna šedá

Takáto podzemka tvorí vždyzelený ker vysoký až 3 m. Senecio greyi sa vyznačuje ľahkými pubertálnymi stonkami. Jeho kožovité listy majú tvar vajíčka. Jeho dĺžka môže dosiahnuť 10 cm a šírka je asi 3 cm Z vnútornej strany sú listy tiež pokryté plstenou ľahkou chumáčou. Na prednej strane je pubescencia prítomná iba na hlavnej žile. List sa nachádza na stopke nie dlhšej ako 3 cm. Počas obdobia kvitnutia druh tvorí kvetenstvo-koše, umiestnené štítmi. Pripomínajú harmančekové koše. Počet trstinových kvetov môže byť až 15 ks. Sú sfarbené do žlta. Stredné kvety sú drobné zvončeky.

Rustikálna bylina (Senecio herreianus)

Podzemnica mladistvá

Tento druh má zaoblené stonky plaziace sa po zemi. Senecio herreianus má pozoruhodné hrubé listy s ostrohým útvarom na vrchole. Každý list vyzerá skôr ako ovocie. Jeho dĺžka môže byť až 2 cm a šírka je asi 1,5 cm Každý list je ozdobený nahnedlými pruhmi. Kvetenstvo je malé.

Kleinov kríž (Senecio kleinia)

Kleinov krstný syn

Vytrvalý vždyzelený sukulent. Senecio kleinia tvorí ker vysoký až 3 m. Jeho stonky sú vretenovité. Ich dĺžka môže dosiahnuť 40 cm Každá stopka je zafarbená svetlo zelenou farbou a má vzor vo forme tmavých škvŕn alebo pruhov. Stonky sú segmentované a ich zložky je možné ľahko oddeliť. Lístie sa zbiera na vrchole stoniek. Má tvar úzkej predĺženej elipsy. Dĺžka každej dosky môže byť až 15 cm so šírkou maximálne 2 cm Farba listov je šedo-zelená. Počas obdobia kvitnutia sa vytvárajú malé svetlo žlté kvety zhromaždené v štítoch.

Červená ruža (Senecio pulcher)

Rustikálna červená

Bylinná šťavnatá. Senecio pulcher tvorí stonky, ktoré môžu dorásť až do výšky jedného metra. Jeho laločnaté listy sa nachádzajú v koreňovej oblasti alebo priamo na stonkách. Okraje striebristo zelených listov sú mierne vrúbkované. Počas obdobia kvitnutia sa na stonkách otvárajú kvetenstvo vo forme košov. Ich šírka dosahuje 7 cm Farba rúrkovitých kvetov je sýto žltá a trstinové kvety môžu mať orgovánové alebo ružovo-purpurové farby. Na každom kríku sa môže otvoriť asi 10 takýchto súkvetí..

Ľubovník bodkovaný (Senecio macroglossus)

Koreň mladosti trstinovej

Šťavnatá rastlina s plazivými stonkami. Senecio macroglossus tvorí slabo rozkonárené stonky, ktoré časom začnú tuhnúť. Na nich, na malých stopkách, sú vrcholnaté listy, rozdelené na niekoľko lalokov. Vzhľadovo mierne pripomínajú listy brečtanu. Dĺžka každého listu môže byť až 8 cm Kvety harmančeka majú sférický stred a sú doplnené bledožltými jazykmi. Môžu rásť jednotlivo alebo v pároch..

Tento druh rozmarínu je považovaný za nenáročný na starostlivosť a je medzi pestovateľmi kvetov veľmi obľúbený. Na jej pestovanie je vhodná ľahká a dobre priepustná piesočnatá pôda. Krík veľkého by mal byť uchovávaný na svetlom mieste, ale nemal by byť vystavený rastline horiacim lúčom. Počas obdobia rastu je krík napojený, aby mala pôda čas vyschnúť. V zime nie je pôda vôbec navlhčená. Počas odpočinku môže rastlina zbaviť listov..

Na množenie druhu sú odrezky vynikajúce. Jeho odrezky veľmi rýchlo zakorenia aj v polosuchom piesočnatom substráte, hlavnou požiadavkou takýchto sadeníc je teplo. Zvlášť známa je pestrá odroda Variegatus. Jeho listy zdobia ľahké krémové škvrny a škvrny..

Podzemok (Senecio radicans)

Zakorenenie podzemku

Nevylučujúce sa šťavnaté. Senecio radicans má rozvetvené, plazivé stonky, charakterizované rýchlym zakoreňovaním. Ich dĺžka dosahuje pol metra. Na nich sa striedavo nachádza sivozelené lístie. Hrúbka každého listu dosahuje 1 cm a dĺžka je asi 2,5 cm. Každý list je na oboch okrajoch špicatý a jeho povrch je ozdobený tmavozelenými pruhmi. Na dlhých stopkách, jeden po druhom alebo vo dvojiciach, kvitnú kvety-koše bielej farby.

Podzemnica plazivá (Senecio serpens)

Plazivá podzemok

Tento druh má formu nízko rastúceho kríka. Senecio serpens dorastá do výšky iba 20 cm, častejšie je však ešte menší. Jeho výhonky sa líšia hrúbkou asi 6 mm. Bližšie k vrcholu každého výhonku sú hrubé, predĺžené listy dlhé asi 4 cm a široké 7 mm. Ich farba je sivomodrá. V hornej časti každého listu je mierne zaostrenie. Na stopkách kvitne pomerne veľa súkvetí vo forme košov. Farba kvetu – biela.

Ľubovník bodkovaný (Senecio rowleyanus)

Krstný syn Rowleyho

Stálezelený druh s veľmi rýchlym rastom. Výhonky Senecio rowleyanus môžu visieť alebo sa šíriť po zemi. Ich dĺžka môže byť asi 20 cm alebo až 60 cm. Hrúbka samotných výhonkov je malá, ale listy na nich umiestnené sa líšia v celkom originálnej forme. Každý list pripomína zaoblenú guľu s malou špicatou špičkou. V nich africká rastlina obsahuje zásoby vlhkosti. Šírka takého listu môže byť až 1 cm.Kvetenstvo tohto druhu má tiež tvar gule. Biele kvety v nich obsiahnuté šíria jemnú arómu pripomínajúcu škoricu. Tento druh je považovaný za nenáročný na starostlivosť, ale ako väčšina roľníkov je jedovatý. Je lepšie držať takú rastlinu mimo dosahu detí..

Stapeliiformis (Senecio stapeliiformis)

Stapeliformný podzemok

Tento druh tiež patrí k počtu sukulentov. Senecio stapeliiformis tvorí silný stonok dlhý až 20 cm a široký asi 2 cm. Bližšie k základni sa začína vetviť. Povrch kmeňa je natretý rôznymi zelenými odtieňmi a je doplnený malými vzácnymi hrotmi. Listy tejto podzemky sú pomerne malé, pripomínajú šupiny a nepresahujú dĺžku 0,5 cm. Jej farba je sivozelená. Počas kvitnutia sa na rastline objavujú krátke stopky. Kvitnú červenými kvetmi-košíkmi, podobne ako klinčeky.

Ľubovník bodkovaný (Senecio haworthii)

Haworth's Rustic

Tento druh sa podobá na asi 30 cm vysoký krík. Senecio haworthii vytvára vzpriamené výhonky, jednoduché alebo mierne rozvetvené. Na nich sú listové dosky vo forme zužujúcich sa valcov usporiadané v špirále. Povrch listov je pokrytý svetlo striebristým kvetom. Dĺžka platní môže byť až 5 cm Kvety sú guľovité a tvoria guľovité súkvetia. Ich farba je oranžová alebo žltá..

Tento druh rozmarínu je považovaný za dosť rozmarný a často sa nepoužíva ako izbová rastlina. Na jej pestovanie je vhodná piesočnatá pôda s dostatočnou drenážou. Krík je udržiavaný v rozptýlenom svetle. Počas obdobia rastu je rastlina napojená pravidelne, ale postupne, a v zime je udržiavaná úplne bez zalievania. Prebytočná vlhkosť v pôde je pre tento druh obzvlášť bolestivá. Takúto podzemnú vodu môžete množiť pomocou odrezkov. Sú zakorenené v suchom piesku tak, že sadenice umiestnia na teplé a svetlé miesto, kde nespadá priame slnečné svetlo..

Podzemnica krvavá (Senecio cruentus)

Krvavá zemina

Tento druh sa nazýva aj záhradná alebo krvavá cineraria a podľa moderných klasifikácií patrí do rodu Pericalis. Senecio cruentus je okrasný ker vysoký asi 60 cm. Jeho listy sú mierne dospievajúce a veľmi príjemné na dotyk. Môže mať tvar oválu alebo trojuholníka a pozdĺž okrajov sú malé zuby. Vonkajšia strana listu je sýtozelená a vo vnútri načervenalá. Kvety tohto druhu pripomínajú sedmokrásky. Ich veľkosti sa líšia v závislosti od odrody a môžu sa pohybovať od 3 do 8 cm.Farba okvetných lístkov môže byť veľmi rôznorodá a niekedy kombinovať niekoľko farieb. Kvety môžu byť dvojité.

Tento druh je tiež veľmi citlivý na vlhkosť pôdy. Presušenie pôdy poškodí kvitnutie a podmáčanie môže vyvolať choroby rastlín. Bush zároveň ocení vysokú vlhkosť v období rastu. Takáto podzemka sa šíri pomocou semien. Výsledné rastliny sa spravidla pestujú ako jednoročné na záhradných záhonoch alebo v kvetináčoch. Pri kúpe hotového kríka by ste mu mali okamžite poskytnúť náležitú starostlivosť..