Astrofyt

Rastlina Astrophytum

Rastlina astrophytum (Astrophytum) je rod kaktusov, ktoré žijú v juhoamerických krajinách a Mexiku. Ich názov je možné preložiť ako „rastlinná hviezda“. Ľudovo sa im hovorí aj kaktusy v tvare hviezdy. Je to spôsobené tvarom fazetového stonky takýchto rastlín a vzhľadom na otvorené lusky semien. Astrofytia sa vyznačujú veľkou odrodovou odrodou a sú veľmi obľúbené v domácom kvetinárstve. Tieto rastliny sú nenáročné, ale dostatočne dekoratívne..

Popis astrofytu

Popis astrofytu

Astrophytum spravidla tvorí zaoblený symetrický kmeň s výraznými alebo slabo viditeľnými rebrami. Má hnedozelenú farbu a je pokrytý charakteristickými svetlými škvrnami a škvrnami tvorenými chumáčmi drobných chĺpkov. Väčšina astrofytov sa nelíši vo veľkých ihliciach a niekedy ich úplne postráda. Takéto druhy niekedy viac pripomínajú rebrované sivasté kamene ako rastliny. V lete dochádza k rozkvetu astrofytov. V tejto dobe sa na vrchole rastliny objavujú veľké jednotlivé kvety žltkastej alebo bielej farby. V niektorých odrodách rastliny sú okvetné lístky zvnútra sfarbené na červeno-oranžovú. Kvety zostanú na kaktuse len niekoľko dní a potom sa zmenia na plody sivej, ružovej alebo červenkastej farby.

Astrophytum – kaktusová hviezda … Astrophytum.Astrophytum je kaktusová hviezda ... Astrophytum.

Stručné pravidlá pre pestovanie astrofytu

V tabuľke sú uvedené stručné pravidlá starostlivosti o astrofyt doma..

Úroveň osvetlenia Astrophytum miluje jasné slnko a potrebuje dostatočné množstvo priamych lúčov. Snažia sa s ním držať hrniec na južnej alebo juhovýchodnej strane domu..
Teplota obsahu V lete sa astrofyt bude cítiť príjemne pri dostatočne vysokých okolitých teplotách – až do 28 stupňov. V jesennom a zimnom období musí rastlina znížiť teplotu na 12 stupňov.
Režim zavlažovania Od jari do jesene je pôda v kaktusovom kvetináči zalievaná pravidelne, ale s mierou..
Vlhkosť vzduchu Kaktus dobre znáša nízku vlhkosť vzduchu a nepotrebuje postrek.
Pôda Astrophytum potrebuje ľahkú a dobre vodivú zeminu, ktorá neobsahuje príliš veľa organických látok..
Top dressing Vhodný na univerzálne kŕmenie kaktusov.
Prenos Astrophytum sa transplantuje len zriedka. Dospelému kaktusu bude stačiť jedna transplantácia vo veku 4-5 rokov..
Bloom Ak je o astrofyt správne postarané, kvety sa môžu na rastlinách objavovať od neskorej jari do začiatku jesene..
Spiace obdobie Spiace obdobie pre kaktus začína v zime.
Reprodukcia Semená.
Škodcovia Mealybug, rootbug, hmyz z rozsahu.
Choroby Koreňová hniloba.

Starostlivosť o astrofyt doma

Starostlivosť o astrofyt doma

Osvetlenie

Rovnako ako väčšina jeho príbuzných, Astrophytum miluje jasné slnko a potrebuje dostatočné množstvo priamych lúčov. Hrniec sa s ním pokúšajú udržať na južnej alebo juhovýchodnej strane domu. Ale v lete, v období maximálnych horúčav, sa kaktusy stále pokúšajú zatieniť. V zime, keď astrofyt odpočíva, nebude potrebovať ďalšie osvetlenie. Na jar sa rastlina vracia do predchádzajúceho režimu osvetlenia postupne, aby sa na stonke netvorili popáleniny..

Teplota

V lete sa astrofyt bude cítiť pohodlne pri dostatočne vysokých okolitých teplotách – až do 28 stupňov. Napriek tomu, že letné horúčavy nie sú pre astrofyt hrozné, v tejto dobe sa kvetináč s ním dá premiestniť na vetranejšie miesto: na balkón alebo verandu, pričom sa postará o ochranu kaktusu pred zrážkami. Rastlina dobre znáša nočné poklesy teploty. Pohyb prúdov vzduchu má dobrý vplyv na jeho vývoj, preto sa pokúšajú pravidelne vetrať miestnosť kaktusom..

Na jeseň sa astrofyt postupne začína pripravovať na nadchádzajúce zimovanie a postupne znižuje teplotu v miestnosti. V zime by to malo byť asi 10-12 stupňov. V takýchto podmienkach kaktus úplne prestáva byť napojený. Teplé zimovanie nedovolí rastline vytvárať púčiky pre budúcu sezónu..

Zalievanie

Zalievanie astrofytom

Rastové obdobie astrofytu trvá od jari do jesene. Po celú dobu je pôda v kaktusovom kvetináči zalievaná pravidelne, ale s mierou. Pred ďalším zalievaním by mala mať pôda čas poriadne vyschnúť. Astrophytum sa polieva ráno, keď slnko prudko svieti. Na zavlažovanie používajte mäkkú, usadenú a mierne teplú vodu. Je dôležité, aby sa po zalievaní vlhkosť nehromadila v blízkosti koreňového krčka – takéto podmienky rýchlo vedú k rozvoju chorôb alebo k celkovému oslabeniu rastliny. Kaktus môžete zalievať aj cez paletu – táto metóda zaistí astrofyt proti kvapkám vody na povrchu stonky. Tvrdá voda, keď je suchá, môže upchať stomaty rastliny, čo vedie k problémom s respiračnými procesmi v jej tkanivách..

Na jeseň sa zálievka postupne znižuje, vykonáva sa asi raz za mesiac a v zime sa kaktus vôbec nepolieva. Je obzvlášť dôležité to monitorovať, ak Astrophytum prezimuje v chladnej miestnosti..

Úroveň vlhkosti

Hviezdny kaktus dobre znáša nízku vlhkosť vzduchu a nepotrebuje postrek. Je obzvlášť dôležité chrániť rastlinu pred vlhkosťou v zime: v kombinácii s nízkou teplotou vlhkosť rýchlo povedie k tvorbe hniloby.

Pôda

Pôda pre astrofyt

Astrophytum potrebuje ľahkú a dobre vodivú zeminu, ktorá neobsahuje príliš veľa organických látok. V predaji je mnoho rôznych hotových zmesí na sadenie kaktusov, ale často najbežnejšie a najlacnejšie z týchto substrátov nie sú vysokej kvality. Na úpravu zloženia takýchto pôd sa do nich pridáva piesok. Aby ste predišli kazu, môžete do substrátu pridať trochu drveného uhlia. Reakcia výslednej zmesi by mala byť neutrálna..

Ak je to žiaduce, substrát pre astrofyty je možné pripraviť vlastnými rukami. Zmes obsahuje listovú pôdu, trávnik, rašelinu a hrubý riečny piesok. Všetky zložky sa odoberajú rovnako a riadne premiešajú. Pôda sa musí najskôr dezinfikovať rozliatím roztokom manganistanu draselného a vysušením. Substrát je možné piecť aj v rúre. Do hotovej zmesi sa pridá drevené uhlie alebo zeolit..

Na ochranu kaktusov pred potenciálnym zamokrením je dôležité postarať sa o dobrú drenážnu vrstvu – jej výška by mala byť až 1/3 hrnca. V tejto kapacite sa používa expandovaný íl alebo tehlový odpad. Po výsadbe je povrch pôdy pokrytý jemnou drenážou, napríklad kamienkami. To ochráni výsadbu pred zamokrením koreňového krčka..

Pri pestovaní kozorožca astrofyt a iných tŕnistých druhov sa do pôdy pridáva vápnik – prispeje k zdravému rastu ihličia. Za týmto účelom môžete do substrátu pridať trochu drvenej škrupiny. Je však dôležité, aby ste to s vápnikom nepreháňali – jeho prebytok spomalí vývoj kaktusu..

Top dressing

Horné obliekanie astrofyt

Astrofyty sú vhodné na univerzálne kŕmenie kaktusov. Hnojia sa od jari do konca leta asi raz za mesiac s použitím polovičnej dávky kompozície odporúčanej na obale. Na jeseň a v zime, keď kaktusy odpočívajú, sa hnojivá nepoužívajú.

Prenos

Hybrid Astrophytum roztrhol hrniec. Moje kaktusy. Transplantácia. Kaktus.Hybrid Astrophytum roztrhol hrniec. Moje kaktusy. Transplantácia. Kaktus.

Vzhľadom na pomalú rýchlosť vývoja koreňov je astrofyt veľmi zriedka transplantovaný. Dospelému kaktusu bude stačiť jedna transplantácia vo veku 4-5 rokov. Vykonávajú sa iba vtedy, ak je to potrebné – napríklad ak rastlina prestala zapadnúť do starého kontajnera alebo je chorá. Ak je kaktus chorý alebo poškodený hmyzom, jeho korene budú musieť byť očistené od starej pôdy a starostlivo preskúmané a v prípade potreby spracované. Zdravé rastliny sa premiestňujú na nové miesto a snažia sa nezničiť hrudku pôdy.

Pri transplantácii astrofytu je dôležité nechať koreňový krk kaktusu na úrovni zeme – jeho prehĺbenie môže viesť k rozvoju chorôb. Korene rastliny nie sú veľké a vyvíjajú sa do šírky, preto sa pre takéto kaktusy pokúšajú vybrať nízke, ale široké kvetináče a pokúšať sa orientovať podľa veľkosti stonky. Hrniec by mal byť len o niečo širší ako samotný kaktus.

Po transplantácii nie je kaktus zalievaný asi týždeň – takže korene, ktoré sa pri tomto postupe náhodne poškodia, budú mať čas vyschnúť a rozhodne nebudú hniť.

Bloom

Kvitnúce astrofyt

Kvety astrophyta sa vyvíjajú v hornej časti kmeňa a vyrastajú z areolov. Nie sú držané na krátkych a hustých pubertálnych stopkách. Kvety tvarom väčšinou pripomínajú gerberu, ale môžu mať aj tvar lievika. Keď je kvet úplne otvorený, jeho okvetné lístky dosahujú dĺžku 4 až 10 cm. Farba okvetných lístkov zahŕňa rôzne odtiene žltej, zatiaľ čo hltan môže byť zafarbený na červeno. Spolu s jednoduchými kvetmi môžu astrofyty tvoriť dvojnásobok.

Napriek pomalému tempu rastu takéto kaktusy začínajú kvitnúť dostatočne skoro. Ak je o astrofyt správne postarané, kvety sa môžu na rastlinách objavovať od neskorej jari do začiatku jesene. Snažia sa ale črepník nerušiť rozkvitnutým kaktusom a ani ho neobrátiť.

Reprodukcia astrofytu

Reprodukcia astrofytu

Astrofytty nevytvárajú odnože, takže hviezdicovité kaktusy je možné množiť iba pomocou semien. Ich klíčivosť trvá asi 2 roky. Pred sejbou je potrebné semená spracovať tak, že ich necháte asi pol hodiny v teplej vode. Potom sa na 10 minút namočia do svetlého roztoku manganistanu draselného a mierne vysušia.

Na výsev pripravte plytkú nádobu naplnenú zmesou hrubého piesku, hliny a dreveného uhlia (5: 1: 1/4). Semená sa umiestnia na vyrovnaný povrch substrátu a zľahka sa doň vtlačia, posypú tenkou vrstvou zeminy a zľahka posypú. Zhora je nádoba pokrytá fóliou alebo sklom, aby sa vytvorili skleníkové podmienky. Sadenice by sa mali skladovať na svetlom a dostatočne teplom mieste (asi 20-22 stupňov). Prístrešok sa pravidelne otvára na vetranie a tiež sa monitoruje, aby sa v hornej vrstve pôdy udržiavala mierna vlhkosť.

Astrophytum (hviezdny kaktus) a Echinocactus Gruson – pestovanie zo semien, domáca starostlivosťAstrophytum (hviezdny kaktus) a Echinocactus Gruson - pestovanie zo semien, domáca starostlivosť

Ak sú splnené všetky podmienky, prvé výhonky by sa mali objaviť do 1-2 týždňov. Malé kaktusy sa pokúšajú zalievať mimoriadne teplou vodou. Keď sadenice zosilnejú a získajú sférický tvar, opatrne sa ponoria do samostatných kvetináčov vhodnej veľkosti..

Dospelé astrofytá sú niekedy očkované proti echinopsis.

Choroby a škodcovia

Choroby a škodcovia astrofytu

Astrofytické choroby sa zvyčajne vyvíjajú v dôsledku nevhodných podmienok rastu: príliš nízkych teplôt a vysokej vlhkosti. Ak je kaktus chovaný vonku alebo na otvorenej verande, mal by byť chránený pred dažďom tým, že ho prinesiete do domu počas dlhších zrážok. V zime pri výbere miesta pre chladný obsah by kaktusy nemali byť umiestnené vo vlhkých pivniciach. V takýchto podmienkach rastliny začnú rýchlo hniť a odumierať..

Nesprávna starostlivosť o astrofyt môže byť posúdená podľa jeho vonkajších charakteristík..

  • Hnedé škvrny na stonke – použitie nestabilnej vody alebo príliš zriedkavé zalievanie;
  • Zmenšenie stonky, hnilobné škvrny na jej základni – podmáčanie pôdy, najmä v chladnej miestnosti.
  • Pomalý rast – nedostatok vlhkosti alebo zamokrenie počas zimovania.

Ak hniloba koreňov astrofytu ešte nedosiahla stonku, rastlinu je možné transplantovať. Súčasne sa odstránia zhnité korene, zdravé sa ošetria fungicídom, substrát sa úplne nahradí a kvetináč sa vydezinfikuje..

Hlavnými škodcami astrofytu sú sací hmyz, najmä drobný hmyz a drobný hmyz. Pochvy sa držia na stonkách vo forme sivastých výrastkov. Mealybugs za sebou zanechávajú stopy lepkavého povlaku a sami sa zdajú byť pokrytí vatou. Malý počet týchto hmyzu je možné z rastliny odstrániť mydlovým roztokom. Ak sa škodcom podarilo rozmnožiť, kaktus bude musieť byť ošetrený insekticídom..

Nie všetkých škodcov však možno vidieť voľným okom. Na rozdiel od hmyzu, ktorý žije v nadzemnej časti kríka, koreňové červy žijú v zemi a utláčajú koreňový systém kaktusu. Ich prítomnosť možno rozpoznať podľa spomalenia rastu astrofytu, jeho slabosti a celkového depresívneho vzhľadu. Na koreňoch takého kaktusu bude viditeľný ľahký kvet. Ak chcete rastlinu zachrániť, vyberte ju z hrnca, očistite korene od starej pôdy a krátko ich spustite v horúcej (asi 80 stupňovej) vode. Po tomto ošetrení sa korene posypú práškom síry a nechajú sa úplne vysušiť. Potom sa kaktus presadí do nového hrnca s čerstvou dezinfikovanou pôdou..

Druhy astrofytu s fotografiami a menami

Divoké kaktusy tohto rodu sú považované za rozmarnejšie než tie, ktoré sú určené na domácu kultiváciu. Preto sa v kvetinárstve zvyčajne používajú hybridy tejto rastliny alebo kaktusy naočkované na echinopsis. Nasledujúce typy astrofytu sa zvyčajne stávajú základom pre domáce odrody:

Astrophytum capricorn (Astrophytum capricorne)

Astrophytum Kozorožec

Elegantné astrofyt, ktorého výška za ideálnych podmienok môže dosiahnuť asi 30 cm s priemerom až 17 cm, Astrophytum capricorne v prvých rokoch života má sférický tvar, ktorý sa postupne mení na tvar elipsy. Obvykle majú tieto rastliny osem rebier, ale počet sa môže líšiť. Samotný kmeň je natretý zelenou farbou, ale na povrchu takého kaktusu je veľa svetelných škvŕn, ktoré takmer úplne skrývajú svoju hlavnú farbu.

V hornej časti rebier druhu kozorožec sa nachádzajú pubescentné areoly. Každý z nich pestuje asi 6 až 7 dlhých skrútených ihiel s veľkosťou až 10 cm, pretože kvôli svojmu bizarnému tvaru dostala rastlina také meno. U dospelých kaktusov tieto ihly takmer úplne pokrývajú kmeň..

Tento druh kvitne na začiatku leta. Púčiky sa tvoria na samom vrchole kaktusového kmeňa. Farba ich okvetných lístkov môže byť svetlá alebo jasne žltá a dĺžka dosahuje 6 cm.

Astrophytum myriostigma alebo škvrnitá (Astrophytum myriostigma)

Astrophytum myriostigma alebo škvrnitá

Pohľad bez tŕňov. Hladký kmeň Astrophytum myriostigma je pokrytý zamatovými škvrnami. Obvykle majú tieto kaktusy 5 výrazných rebier. Nachádzajú sa na nich nadýchané areoly. Rozmery kmeňa dospelej rastliny dosahujú priemer 25 cm. Tento druh sa kvôli svojmu tvaru nazýva aj biskupská mitra..

Počas letného obdobia kvitnutia sa na kaktuse vytvárajú jasne žlté kvety. Ich okvetné lístky sú v hornej časti špicaté a zdobené hnedastým okrajom. V strede kvetu sú znateľné tyčinky a zaoblený piestik. Každý kvet zostane na rastline asi 2-4 dni. Po dozretí plodov sa škatule na semená otvoria vo forme hviezd, čím kaktusu dodajú dekoratívnosť. Tento druh je obzvlášť nenáročný a má tiež množstvo odrôd bez škvrnitého vzoru..

Hviezdne astrofyt (Astrophytum asterias)

Astrophytum hviezda

Mexický druh, ktorý žije na severe krajiny. Astrophytum asterias sa nevyvíja rýchlo. Má sférický, mierne sploštený kmeň hnedozelenej farby. Kmeň je rozdelený na 6-8 nenápadných rebier, čo dáva rastline podobnosť so zaoblenou zelenou tekvicou. V ich strednej časti sú zaoblené areoly pravidelného tvaru, obklopené svetelnými škvrnami. Rastú z nich dlhé, ostré, hnedé ihličie..

Počas letného kvitnutia sa na areolách vytvárajú púčiky. Veľkosť žltkastých kvetov s červeným stredom dosahuje priemer 7 cm. Kvety takéhoto kaktusu môžete obdivovať iba vo dne. Na základe tohto druhu bolo získaných mnoho rôznych odrôd..

Astrophytum coahuilense (Astrophytum coahuilense)

Astrophytum Coahuil

Táto rastlina je považovaná za poddruh škvrnitých. V porovnaní so svojimi príbuznými môže taký kaktus dosiahnuť pôsobivé veľkosti. Za vhodných podmienok je schopný vyvinúť až meter na výšku s priemerom asi 25 cm. V mladom veku má Astrophytum coahuilense dobre definované rebrá, ale ako rastie, jeho kmeň sa narovnáva. Má jasne zelenú farbu a je doplnený mnohými sivými bodkami. Tento druh netvorí ihly a jeho areoly sú viditeľné iba počas kvitnutia. Okvetné lístky takého kaktusu sú zafarbené na citrón a ich stred je červenooranžový..

Zdobené astrophytum alebo ornatum (Astrophytum ornatum)

Zdobené astrofyt alebo ornatum

Nenáročná rastlina v kvetináči, ktorá môže dorásť až do 30-40 cm. Astrophytum ornatum má tmavozelenú farbu kmeňa, svetlé škvrny, na ktorých sú usporiadané rovnomerné pruhy. Väčšina týchto škvŕn je sústredená na rebrách a vytvára tam vzory krátkych plyšových vlákien. Zväzky ihiel umiestnené na dvorcoch majú svetlo hnedú farbu..

Takáto rastlina začína kvitnúť až v 6. roku kultivácie, dosahuje výšku 15 cm.Veľkosť a farba kvetov v rôznych odrodách sa môže líšiť, ale najčastejšie existujú kaktusy so žltkastými kvetmi.

Astrophytum Kabuto alebo Super Kabuto (Astrophytum Kabuto)

Astrophytum Kabuto alebo Super Kabuto

Tento druh zahŕňa skupinu náhodne získaných hviezdicovitých hybridov s inými astrofytmi. Japonský chovateľ Takeo kúpil v Amerike materský kaktus s neobvyklým škvrnitým vzorom a po odkvitnutí z neho zozbieral semená. Približne 30% získaných sadeníc si dokázalo zachovať vlastnosti hlavnej rastliny. Ďalšia práca na mladých kaktusoch umožnila získať množstvo odolných hybridných odrôd. Semená hybridov Astrophytum Kabuto už neprenášajú vlastnosti pôvodného kaktusu. Medzi obľúbené odrody týchto rastlín patria:

  • biely sneh – s kmeňom pokrytým početnými bielymi škvrnami;
  • Tiger (alebo zebra) – s pruhmi na sude.

Astrophytum head-medusa (Astrophytum caput-medusae)

Hlava medúzy Astrophytum

Existuje ďalší zaujímavý, nedávno objavený druh astrofytu, ktorý sa nazýva „hlava Medúzy“. Astrophytum caput-medusae má veľmi neobvyklý vzhľad. Hľuzy umiestnené na jeho stonke majú pôsobivú dĺžku a viac pripomínajú dlhé vetvy.