Opuncie

Kaktus opuncie

Kaktus opuncie (Opuntia) je považovaný za jeden z najpočetnejších rodov rodu Cactus. Obsahuje takmer 200 rôznych druhov. V prírode takéto kaktusy žijú na oboch amerických kontinentoch, pričom viac ako polovicu všetkých druhov nájdete v Mexiku. Nie je prekvapujúce, že táto konkrétna rastlina je zobrazená na erbe a vlajke tejto krajiny. Podľa legendy sa orol, sediaci na opuncii a požierajúci hada, stal zosobnením vôle bohov. Na mieste, kde bol tento obrázok odhalený starovekým Aztékom, bolo založené ich hlavné mesto..

Opuntia Indiáni široko používali ako jedlú rastlinu. Výhonky a plody týchto kaktusov boli použité ako potrava, navyše karmínové farbivo bolo získané z častí opuncií. Pichľavá hruška sa dnes často používa ako krmovina, ako aj na prípravu rôznych jedál a nápojov..

Je pozoruhodné, že pri prechode do iných oblastí vhodných na bývanie sa opuncie často začínajú nekontrolovateľne množiť a menia sa na škodlivú burinu. Na zničenie húštiny sa používajú špeciálne prípravky. Vďaka svojej nenáročnosti a originálnemu vzhľadu je kaktus opuncie jednou z domácich rastlín, ktoré sú rozšírené po celom svete..

Popis opuncie

Popis opuncie

Opuntia môže vyzerať ako stromy, vztýčené alebo plazivé kríky s plochými stonkami, rozdelené na segmentové segmenty. Ich povrch je pokrytý tŕňmi rôznych veľkostí a zväzkami malých hákov – glochídií. Na výhonkoch môže byť prítomné zmenšené olistenie. Kvety sú usporiadané jednotlivo a majú žltú, červenú alebo oranžovú farbu. Neskôr sú na svojom mieste uviazané jedlé plody-bobule v hustej škrupine. Majú sladkastú chuť a často sa im hovorí „indické figy“. Semená vo vnútri bobúľ majú veľkosť fazule..

Doma opuncia kvitne veľmi zriedka. K tomu dochádza najčastejšie v rastlinách, ktoré trávia leto vonku. Niektoré druhy týchto kaktusov rastú dobre vonku v relatívne miernom podnebí a veľmi zasnežených zimách a niektoré sú schopné odolať chladu. Pri pestovaní vonku v období mrazov sa tieto opuncie dehydratujú a vädnú, ležia na zemi, ale s návratom tepla opäť získajú dekoratívny vzhľad. Pichľavé hrušky sú obvykle v záhrade ozdobené vyvýšenými slnečnými miestami, kde sa vlhkosť ne ​​zdržiava. Na to sú však vhodné iba predpestované exempláre..

Opuncie, starostlivosť a údržba!Opuntia jemné vlasy, starostlivosť a údržba!

Stručné pravidlá pre pestovanie opuncie

V tabuľke sú uvedené stručné pravidlá starostlivosti o opuncie doma.

Úroveň osvetlenia Jasné slnko v ranných hodinách, potom – rozptýlené svetlo.
Teplota obsahu Počas vegetačného obdobia – vnútorné, počas vegetačného pokoja – 5-7 stupňov.
Režim zavlažovania Od jari do začiatku jesene – zriedkavé zavlažovanie paletou po vyschnutí pôdy, v zime v režime pokoja – nepolievajte vôbec.
Vlhkosť vzduchu Na optimálny rast je vhodná nízka až stredná vlhkosť..
Pôda Optimálna pôda je zmes, ktorá obsahuje hlinu a trávnik, dvojitú listovú pôdu a polovicu piesku. Na kaktusy môžete použiť hotový substrát kúpený v obchode..
Top dressing Každý mesiac od marca do začiatku jesene. Používajú sa minerálne formulácie s nízkou dávkou dusíka. Počas vegetačného pokoja sa hnojivá nepoužívajú.
Prenos Mladé kaktusy sú transplantované každú jar (pred začiatkom rastu) dospelými – 3-4 krát menej často.
Bloom Vo vnútorných podmienkach opuncie kvitnú extrémne zriedka..
Spiace obdobie Spiace obdobie trvá od polovice jesene do jari. Počas tohto obdobia sa rastliny premiestnia na chladné miesto (asi 5-7 stupňov), nie sú hnojené a zalievané oveľa menej často..
Reprodukcia Rezanie, menej často semenami.
Škodcovia Roztoče, červy, mušky, hlísty atď..
Choroby Rôzne druhy hniloby, neskoré plesne.

Starostlivosť o opunciu doma

Starostlivosť o opuncie doma

Osvetlenie

Opuntia potrebuje dobré osvetlenie po celý rok. V ideálnom prípade by na rastlinu malo dopadať priame svetlo ráno a večer, nie však napoludnie. V zime môžu byť kaktusy celý deň na priamom slnku. Cez deň by mala byť rastlina s nimi osvetlená najmenej 4 hodiny. Pokiaľ ale kaktus stojí dlhší čas na tienistom mieste, musí byť postupne prispôsobený jasnejšiemu svetlu..

Pri nedostatku osvetlenia môžu kaktusové výhonky zblednúť a natiahnuť sa.

Teplota

Od jari do neskorého leta opuncie nepotrebujú špeciálne podmienky: kaktus dobre rastie pri izbovej teplote: asi 24 stupňov cez deň a asi 20 stupňov v noci. Opuntia nemá rád intenzívne teplo a spomaľuje rýchlosť vývoja na 35 a viac stupňov. Na leto môžete rastlinu preniesť na čerstvý vzduch..

V zime sa opuncie odporúča postupne presúvať na chladné miesto – do miestnosti, kde sa uchováva nie viac ako 7 stupňov. Minimálny prah je 5 stupňov. Takéto podmienky umožnia kaktusu správne odpočívať a spomaliť tempo rastu. Hneď ako vnútorná teplota stúpne na 12 stupňov, rastlina obnoví vývoj. V zime však kríky kvôli nedostatku svetla môžu rýchlo nadobudnúť nezdravý vzhľad. Ak s nimi necháte hrnce teplé, v tomto období sa rastliny výrazne natiahnu a stratia svoj dekoratívny efekt..

Zalievanie

Zalievanie opuncie

Rovnako ako všetky kaktusy, opuncie nepotrebuje výdatnú zálievku. Pretečenie môže viesť k rozvoju hniloby na koreňoch rastliny. Počas aktívneho rastu – v lete a na jar – je pôda zvlhčená až po úplnom vyschnutí pôdy, najlepšie neskoro popoludní. V zime, ak je kvetináč chladný, nemôžete ho polievať až do jari.

Pri opuncii sa odporúča používať iba spodnú zálievku. Mäkká voda sa naleje do palety – dážď alebo sa usadí najmenej jeden deň. Bude užitočné pridať do neho niekoľko zŕn kyseliny citrónovej (na 1 liter). Bežné zavlažovanie nad hlavou môže spôsobiť, že na stonku kaktusu padajú kvapky. Vápenatá voda zatvára svoje póry a narúša proces dýchania, čo môže spôsobiť pichnutie korku na pichľavých hruškách.

Aby sa vlhkosť v pôde udržala dlhšie a aby sa na povrchu zeme nevytvorila kôra, môžete vedľa kaktusu naliať tenkú vrstvu štrku..

Úroveň vlhkosti

Ako šťavnatá pichľavá hruška nevyžaduje vysokú úroveň vlhkosti. Suchý (alebo iba mierne vlhký) vzduch má pozitívny vplyv na rýchlosť rastu kaktusu, takže ho nemusíte postrekovať ani v lete, ani v zime..

Pôda

Pôda pre opuncie

Opuntia rastú dostatočne rýchlo, ale majú slabý koreňový systém. Takéto kaktusy sú vysadené v širokých, nízkych kvetináčoch a naplnia ich ľahkou, mierne kyslou pôdou. Výsadbová pôda môže zahŕňať hlinu a sodovku, dvojlistú pôdu a polovičný piesok. Môžete tiež použiť kaktusový substrát kúpený v obchode. Do výslednej zmesi je vhodné pridať jemnú expandovanú hlinku, zvyšky tehál a drvené uhlie. Hlavnou podmienkou je absencia humusu v pôde.

Top dressing

Aby sa zachovala normálna rýchlosť vývoja, opuncie sa pravidelne kŕmia. To sa robí iba počas vegetačného obdobia kaktusu: od jari do jesene. Mali by sa použiť minerálne formulácie so zníženým obsahom dusíka. Sú prinesené nie viac ako raz za mesiac. Niektorí pestovatelia pijú opuncie počas celého vegetačného obdobia iba raz – na konci marca s použitím odporúčaného dávkovania špecializovanej kompozície pre kaktusy. Verí sa, že tieto opatrenia pomáhajú stimulovať kvitnutie: časté kŕmenie môže vyvolať rast segmentov, ale nie tvorbu púčikov..

Prenos

Transplantácia opuncie

Proces transplantácie opuncie netoleruje dobre a dlho sa prispôsobuje na novom mieste, preto by sa kríky mali premiestňovať iba v prípade potreby – raz za 3-4 roky. Transplantácia sa vykonáva na jar, pred začiatkom vegetačného obdobia. Ak opuncia získala farbu, nemali by ste kaktus transplantovať – ​​postup sa odkladá o rok. Výnimkou sú malé, aktívnejšie sa rozvíjajúce opuncie – transplantujú sa každoročne.

Pichľavá hruška sa transplantuje do nového hrnca v suchej pôde, opatrne sa prevalí a snaží sa nezničiť hrudku pôdy. Počas transplantácie a ešte týždeň po nej rastlina nie je napojená. Niekoľko týždňov po presťahovaní by mal kaktus stráviť na tienistejšom mieste..

Kvitnúca opuncia

Kvitnúca opuncia

Kvitnúca starostlivosť

Črepníkové opuncie kvitnú veľmi zriedka. Niektorí vedci spájajú tento jav s pomalým rastom kaktusov, zatiaľ čo iní – s neschopnosťou úplne obnoviť prírodné podmienky potrebné pre kvitnutie..

Niekedy sa však kvety objavia. Aby púčiky zostali na kríkoch dlhšie, aby nelietali okolo alebo sa nepremenili na jednoduché púčiky, v tomto období je potrebné kaktus obzvlášť starostlivo monitorovať. Po vytvorení púčikov nemožno hrniec s ním prestavať ani otáčať. Všetky manipulácie s rastlinou, ktoré si vyžadujú pohyb v kvetináči, vrátane transplantácie, sú zrušené. Ostatná starostlivosť – zalievanie a hnojenie – by mala zostať rovnaká.

Starostlivosť po odkvitnutí

Po ukončení kvitnutia opuncií sa postupne zníži objem závlahy a tiež sa prestanú kŕmiť. Preto prebieha príprava na odpočinok. Potom sa kaktus premiestni do chladnej miestnosti, kde zostane asi 5-7 stupňov. V takýchto podmienkach je rastlina ponechaná až do jari, úplne zastaví zalievanie a kŕmenie..

Chovné metódy opuncie

Chovné metódy opuncie

Rezne

Domáce opuncie sa najľahšie množia odrezkami. Segmenty sa opatrne oddelia (odlomia) od dospelého kríka a sušia sa asi 3-4 dni a udržiavajú sa vo vzpriamenej polohe. Počas tohto obdobia by mali byť plátky poriadne utiahnuté..

Na zakorenenie sú segmenty zasadené do mokrého a predtým dezinfikovaného piesku, pričom sa prehĺbia asi o 3 cm. Sadenice sú zhora pokryté priehľadným vreckom alebo nádobou. Každý deň sa prístrešok odstráni kvôli vetraniu a monitoruje sa aj udržiavanie pôdnej vlhkosti. Vhodná teplota zakorenenia je asi 20 stupňov, kvôli spoľahlivosti môžete použiť spodný ohrev. Korene by sa mali objaviť asi za 3-4 týždne. Po zakorenení sa odrezky vysadia do vlastných malých kvetináčov s použitím rovnakého substrátu ako pre výsadbu dospelej opuncie.

Ako zakoreniť nenáročný rýchlo rastúci kaktus opuncie (Opuntia)? Rozmnožovanie odrezkamiAko zakoreniť nenáročný rýchlo rastúci kaktus opuncie (Opuntia)? Rozmnožovanie odrezkami

Pestovanie zo semien

Ak máte semená opuncie, môžete ich skúsiť naklíčiť. Na zvýšenie klíčivosti musí byť hustá škrupina každého semena rozbitá pilníkom alebo brúsnym papierom. Klíček bude teda jednoduchšie preraziť „škrupinu“ semena..

Takto ošetrené semená sa uchovávajú vo vode 24 hodín. Môžete ich tiež namočiť do slabého roztoku manganistanu draselného asi na 10 minút, aby ste semeno vydezinfikovali. Potom sa semená umiestnia do vlhkej, sterilizovanej pôdy, vrátane riečneho piesku a listovej pôdy, ako aj do polovice jemného dreveného uhlia. Na dno nádoby musí byť položená drenážna vrstva..

Semená sa povrchovo rozložia, posypú tenkou (až 1 cm) vrstvou zeminy, postriekajú rozprašovačom, potom sa prikryjú filmom a umiestnia sa na teplé, dobre osvetlené miesto, pričom sa nezabúda na pravidelné odstraňovanie úkrytu pre vetranie. Je tiež potrebné monitorovať obsah vlhkosti v pôde. V tomto období ho nesušte. Optimálna teplota na klíčenie závisí od druhu opuncie a môže sa pohybovať od 20 do 35 stupňov. Priateľské výhonky by sa nemali očakávať – ​​proces vzniku výhonkov môže trvať mesiac alebo dokonca celý rok. Klíčivosť závisí od čerstvosti semena, ako aj od podmienok jeho skladovania..

Keď sú vzchádzajúce sadenice poriadne spevnené, ponoria sa do vlastných kvetináčov. Rast sadeníc bude trvať asi dva roky. Mladé rastliny sa uchovávajú na svetlom mieste a chránia ich pred priamym slnečným žiarením. Keď sú sadenice dostatočne staré, presadia sa do pôdy vhodnej pre dospelé kaktusy..

Choroby a škodcovia

Škodcovia

Škodcovia opuncie

Domáce opuncie môžu napadnúť škodcovia. Whiteflies sú jedny z najbežnejších. Dospelí kríkom neškodia, ale ich larvy sa živia kaktusovými šťavami. Od nich, ako aj od iného sacieho hmyzu (roztoče, šupináč, múčniky) pomáhajú insekticídy alebo akaricídy. Aplikujú sa na rastlinu postrekom, ak je to potrebné, prikrytím pôdy v kvetináči balíkom. Po 7 až 10 dňoch sa liečba opakuje.

Útoky koreňov háďatka sú najťažšie rozpoznateľné. Ich prítomnosť je viditeľná iba počas transplantačného obdobia. Je potrebné preskúmať korene opuncií. Ak sú na nich vypukliny, je to práca hmyzu. Ovplyvnené oblasti by mali byť narezané ostrými nástrojmi na zdravé tkanivo a potom by mali byť korene namočené v teplej (45-50 stupňovej) vode asi 10 minút. Koreňový krček zároveň nemožno navlhčiť. Po spracovaní sa korene sušia a potom sa na miesta rezu posype drvené uhlie. Potom sa kaktus presadí do čerstvej dezinfikovanej pôdy..

Choroby

Choroby opuncií

Opuntia môžu byť postihnuté hubovými chorobami. Patogénne mikroorganizmy obvykle vstupujú do rastliny zo substrátu, pričom sa aktivujú v dôsledku prebytku dusíka alebo častej stagnácie vlhkosti. Medzi takéto choroby patria rôzne hniloby, ako aj neskoré plesne..

Ovplyvnené oblasti rastliny sú vyrezané a potom ošetrené fungicídnym roztokom. Môžete použiť síran meďnatý, zmes Bordeaux, Oxyhom atď. Pri spracovaní by ste mali dodržiavať pokyny a prísne dodržiavať bezpečnostné opatrenia..

Antracnóza sa môže vyvinúť aj na opuncii. Stonky postihnutej rastliny sú pokryté svetlohnedými plochami s malými ružovými škvrnami a začínajú zvlhčovať. Je nepravdepodobné, že by sa taký kaktus mohol vyliečiť. Najčastejšie sa choroba vyvíja v dôsledku neošetrenej pôdy pred výsadbou rastliny. Súčasne sa ostatné výsadby ošetria prípravkom obsahujúcim meď na preventívne účely..

Niektoré problémy s rastom a vývojom opuncie môžu byť spojené s chybami v starostlivosti o ne..

  • Ak sa stonka scvrkne a segmenty začnú klesať, kaktus vyschol – medzi zalievaním uplynie príliš veľa času a v miestnosti je príliš teplo alebo na kaktus dopadajú horiace lúče. To môže byť niekedy spôsobené stiesneným hrncom. Zmenšenie stonky v zime často naznačuje, že izbová teplota je príliš vysoká. V takom prípade musí byť rastlina napojená obvyklým spôsobom a potom sa pokúste ju premiestniť do podmienok vhodnejších na zimné udržiavanie..
  • Vzhľad korku v spodnej časti stonky u kaktusov starších ako 2 roky je prirodzeným starnutím tkanív. Ak sa korková vrstva objaví na čerstvých porastoch, je pravdepodobné, že na ne kvapkali kvapky tvrdej vody. Jeho soli upchávajú póry rastliny a urýchľujú ich starnutie. To sa môže stať, keď častice pôdy zasiahnu kaktus..
  • Nadmerná vlhkosť v zime alebo dlhá absencia vhodných obväzov môžu spomaliť rast kríkov. Ak je opuncia držaná vo vhodných podmienkach, ale nerastie, môže to byť spôsobené chorobou.
  • Svetlý bod z boku okna – takto sa môže objaviť popálenina z príliš jasných lúčov. Obvykle sa také škvrny objavujú s prudkou zmenou scenérie, napríklad prenosom z čiastočného tieňa na otvorené slnko. Optimálny čas na postupné prispôsobenie rastliny novým podmienkam je niekoľko týždňov..
  • Kaktus sa začal nakláňať alebo sa zafarbiť – stonka pravdepodobne začala hniť kvôli nadmernému zalievaniu. Ak sa počas studeného zimovania objavia škvrny, izbová teplota môže byť príliš nízka..
  • Praskajúce stonky – znak zamokrenia.

Druhy opuncií s fotografiami a menami

Zo stoviek druhov opuncií je možné mnohé pestovať doma, ale najbežnejšie z nich sú tieto:

Bielovlasá opuncia (Opuntia leucotricha)

Bielovlasá opuncia

Kmeň tohto kaktusu je stromovitý a pozostáva zo segmentov dlhých 10-20 cm, ktoré sú pokryté hustými štetinami a žltými glochidiami. Kvety Opuntia leucotricha majú zlatú farbu a zelené stigmy. Priemer jedného kvetu dosahuje 8 cm. Plody dobre voňajú, dajú sa jesť.

Bergerova opuncia (Opuntia bergeriana)

Bergerova opuncia

Stonka Opuntia bergeriana pozostáva zo svetlo zelených úsekov až 25 cm dlhých. Povrch stoniek je pokrytý riedkymi areolmi vrátane tŕňov rôznych veľkostí. Majú žltú alebo hnedastú farbu. Počas kvitnutia sa na kríkoch vytvára veľa žltooranžových kvetov so zelenkastými stigmami..

Opuntia main (Opuntia basilaris)

Opuntia domov

Alebo hlavná opuncia. Tento druh tvoria huňaté rastliny s dlhými rozkonárenými stonkami. Opuntia basilaris má zelené segmenty s červeným alebo modrastým nádychom. Ich dĺžka sa pohybuje od 8 do 20 cm Hnedasté depresívne areoly majú malý počet tŕňov a sú mierne pubertálne. Farba kvetov môže byť odlišná: jasne červená alebo ružová. Táto opuncia má dva poddruhy: cordata a nana..

Opuntia gosseliniana (Opuntia gosseliniana)

Opuntia Gosselina

Tento druh tvorí kríky, ktoré rastú do malých zhlukov. Stonky Opuntia gosseliniana sú rozdelené na tenké segmenty. U mladých kaktusov je ich farba svetlo červená a u dospelých je sivozelená. Na areolách v hornej časti kaktusu sú mäkké ihly. Kvety sú žlté.

Táto opuncia má poddruh santa rita. Vyznačuje sa modrastým kvetom na okrajoch segmentov, ako aj orgovánovým rámovaním dvorcov..

Pichľavá hruška s dlhými kosťami (Opuntia longispina)

Opuncie s dlhými kosťami

Alebo je pichľavá hruška dlhá. Plazivý pohľad. Opuntia longispina má stonky, ktoré sú rozdelené na malé sférické segmenty, ktoré tvoria akési reťazce. Sú mierne sploštené a majú asi 4 cm. Areoly sú sfarbené do hneda a glochidia a okrajové tŕne sú načervenalé. Centrálna chrbtica je väčšia ako ostatné. Kvety sú široko otvorené a maľované v odtieňoch oranžovej alebo červenej.

Opuntia curassavica

Opuntia curasavskaya

Tento druh sa vyznačuje zavesenými výhonkami. V Opuntia curassavica sú stonky vytvorené v úzkych segmentoch, ktoré sa pri zlomení ľahko oddelia. Majú zelenú farbu a dĺžku 2 až 5 cm. Malé areoly sú pokryté krátkymi štetinami a doplnené svetlými ihlami..

Opuntia fragilis (Opuntia fragilis)

Krehká opuncia

Tento kaktus má tvar kríka s ľahko oddeliteľnými segmentmi dlhými až 3 cm. U Opuntia fragilis môžu byť okrúhle alebo ploché. Malé areoly sú umiestnené v pomerne malej vzdialenosti od seba. Ich dospievanie je svetlej farby a glochidia sú žltkasté. Areola má tiež 4 žltohnedé ostne dlhé až 3 cm, umiestnené krížom. Kvety majú žlté okvetné lístky a zelené stigmy.

Opuncie (Opuntia microdasys)

Opuncie

Tento druh má rozvetvené stonky dlhé pol metra. V mikrodasách Opuntia pozostávajú z malých zaoblených segmentov s tmavozelenou farbou. Na každom zo svetlých areolov je veľa zlatých glochídií. Kvety majú zlatú vnútornú stranu a biely stĺpik.

Indická opuncia (Opuntia ficus-indica)

Indická opuncia

Alebo indický fikus. Tento druh tvorí kríky so vzpriamenými drevnatými výhonkami. Keď sa priblížia k vrcholu, začnú sa vetviť. Opuntia ficus-indica je tvorená sivozelenými oválnymi segmentmi. Ich povrch je pokrytý niekoľkými areolmi. Obsahujú svetlo žlté glochidie, ktoré sa dajú ľahko oddeliť od rastliny, a svetlé ihly. Farba kvetov je jasne červená. Ovocie má hruškovitý tvar a považuje sa za jedlé. Ich farba môže byť žltá, zelená alebo červená. Každé ovocie pozostáva z priehľadnej bielej, jemne sladkej dužiny a veľkých semien.

Opuntia scheeri

Opuntia Sheri

Silne rozvetvený kaktus. Opuntia scheerii má modrozelené segmenty. Ich veľkosť dosahuje 30 cm Na stonkách je veľa blízko seba umiestnených areolov. Pozostávajú z nahnedlých glochídií, malých tŕňov a chĺpkov. Kvety majú svetlo žlté okvetné lístky a zelený piestik. Keď kvety slabnú, žltá farba kvetov sa zmení na lososovú..

Opuntia stlačená (Opuntia compressa)

Stlačená opuncia

Tento druh má plazivé výhonky rozdelené na jasne zelené zaoblené segmenty. Opuntia compressa môže byť úplne bez tŕňov. Niekedy sú umiestnené iba v hornej časti výhonkov. Kaktus má mierne špicaté listy a svetlo žlté kvety.

Vlastnosti Opuntia

Vlastnosti Opuntia

Užitočné vlastnosti

Všetky časti opuncií majú určité cenné vlastnosti. Listy a plody obsahujú bielkoviny, glukózu a stopové prvky (vápnik, horčík a fosfor). Stonky obsahujú bielkoviny a škrob, cukor a vitamín C. Kvety sú bohaté na aminokyseliny. Pichľavá hruška navyše obsahuje veľa vitamínov a tiež rôzne užitočné vlákna..

Kaktus môže pomôcť pri liečbe chorôb dýchacieho systému a ústnej dutiny, normalizovať činnosť nervového systému a pomôcť tráviacim orgánom. Rastlina pomáha obnovovať metabolické procesy, pomáha pri cukrovke, problémoch so srdcom a cievami, ako aj s pohybovým aparátom. Okrem toho sa kaktus používa ako liek na kocovinu. Je tiež schopný posilniť telo, podporiť hojenie rán a pomôcť pri obezite..

Opuntia je široko používaná ako kozmetický výrobok. Pomáha očistiť telo od škodlivých toxínov a môže byť užitočný pri starostlivosti o vlasy a pokožku. Olej v jedlom ovocí je bohatý na vitamín E a mastné kyseliny. Prispievajú k boju proti skorému starnutiu pokožky. Olej je často súčasťou krémov na tvár a masiek na vlasy a používa sa aj v aromaterapii..

Priemyselná hruška sa okrem liekov používa aj na priemyselné účely. Z rastliny môžete získať potravinárske farby, pektín, olej, lepidlo a tiež použiť opuncie na výrobu dezodorantov a všetkých druhov pracích prostriedkov..

Kontraindikácie

Ako každý liek, aj opuncia má množstvo kontraindikácií. Nemal by sa používať na exacerbáciu cystitídy alebo hemoroidov. Kaktus je navyše exotickou rastlinou, preto pred použitím produktov na jeho základe sa musíte poradiť s odborníkom..

V niektorých prípadoch môže opuncia spôsobiť alergie. Známky individuálnej neznášanlivosti sa prejavujú bolesťami hlavy, nevoľnosťou a vracaním, ako aj výskytom červenkastej vyrážky na tele pol hodiny po užití lieku. S takýmito príznakmi je potrebné prestať používať opuncie..