Starostlivosť o kaktusy

Starostlivosť o kaktusy

Od neskúsených pestovateľov kvetov môžete často počuť podobnú vetu: „Nie je čas? Zaobstarajte si teda kaktus, o ktorý sa vôbec nemusíte starať. Zasadil som ho a nechal rásť … “. Ale milovník našich zelených bratov so slušnými skúsenosťami vie, že kaktusy a iné sukulenty tiež nemôžu pohodlne existovať bez starostlivosti majiteľa. Nenáročnosť kaktusov je viac stereotypom než realitou. Kaktusy majú skutočne rezervu života, ktorá je výhodná v porovnaní s inými okrasnými rastlinami, ale nie je nekonečná, sami chápete.

Málokto vie, že napríklad kaktusy kvitnú. A všetci kvitnú. Ak vám váš pichľavý priateľ nerobí radosť krásnymi kvetmi, znamená to, že mu nevenujete dostatočnú pozornosť. A ak to dáte, znamená to, že jeho čas ešte neprišiel, vek nie je plodný.

Málokto napríklad vie, že kaktusy kvitnú. A všetci kvitnú

Nie je teda také jednoduché nechať si takéto rastliny doma. Ani na tomto nie je nič zložité, ale keďže ste si už zaobstarali zelené oddelenie, nemávnite s ním rukou, ale pamätajte na neho toľkokrát, koľko je potrebné pre jeho pohodlný život. Teraz sa pozrime bližšie na starostlivosť o kaktusy..

Ak ste sa rozhodli rozhodnúť sa pre „pichľavú hlavu“, okamžite sa rozhodnite pre miesto jeho bydliska. Žiadame vás, aby ste prestali veriť rozprávke o tom, že kaktus dojčí na strieľni a preberá žiarenie z vášho počítača. Nič také neexistuje. Prípadné žiarenie sa vám vyrovná. Takže škoda aspoň jeho, nevinnej obete. Ak už v dôsledku dlhého pobytu v blízkosti vášho monitora nejaví známky života, nejde o žiarenie, ale o to, že chudák jednoducho nemal dostatočné osvetlenie. To však neznamená, že položenie kaktusu vedľa počítača je zakázané pod dohľadom smrti..

To však neznamená, že položenie kaktusu vedľa počítača je zakázané pod dohľadom smrti.

Ak je váš počítač v tesnej blízkosti okna, ktoré poskytuje dostatok svetla, prečo nevyzdobiť stôl zeleným obyvateľom? V tejto polohe sa také sukulenty ako echinopsis, rebutia a hymnocalycium budú cítiť skvele. Väčšina mammillaria však takéto miesto pravdepodobne nebude mať rada, pre ich pohodlie by bol parapet juhovýchodného okna ideálny. Na kvalitu osvetlenia nie sú až také náročné, ľudovo nazývané lesné kaktusy – Decembrist, Epiphyllum, Ripsalis. Neurazia sa za vás kvôli nedostatku osvetlenia..

Dôležitou súčasťou správnej starostlivosti o kaktusy a iné sukulenty je správne zalievanie. Porozprávajme sa o tom. V lete by mali byť kaktusy zalievané rovnako ako všetky ostatné izbové rastliny – pretože pôda schne. Nezabudnite na pravidelné hnojivá, nebudú nadbytočné. V zime tieto rastliny skutočne vyžadujú drastické obmedzenie zálievky – iba trikrát za zimu, to znamená, že vášmu zelenému miláčikovi bude stačiť prísun vlhkosti raz za mesiac.

Starostlivosť o kaktusy je skutočne priamočiara, ale bez ohľadu na to, čo sa dá povedať, vyžaduje si to aj investovanie času a úsilia.

Za zmienku stojí ešte jeden známy stereotyp. Niektorí „chovatelia“ kaktusov si myslia, že ideálnym miestom pre rast jeho rastlín by bolo miesto v blízkosti vykurovacej batérie. Ale nie! Pre vašu informáciu, na prírodných miestach, kde rastú kaktusy, je aj zimný čas a ten vôbec nie je taký teplý, ako sa nám zdá. Preto nezabráni vášmu tŕňu v hibernácii a nevytvorí na to optimálnu teplotu asi 15 stupňov nad nulou, ale nie pod 10 stupňov. Samozrejme, existujú úžasné príklady sukulentov, ktoré vydržia aj ľahké mrazy, ale neposmievajme sa svojim rastlinám a snažme sa im vytvoriť priaznivé podmienky na existenciu..

Starostlivosť o kaktusy je skutočne priamočiara, ale bez ohľadu na to, čo sa dá povedať, vyžaduje si to aj investovanie času a úsilia. Aj rastliny potrebujú pozornosť, cítia sa dobre, keď sa k nim majiteľ správa s náležitou starostlivosťou a vďačne mu odpovedá. Vaše kaktusy vás za vhodných podmienok každoročne potešia kvitnutím a výskytom nových výhonkov, pomocou ktorých môžete svojho miláčika rozmnožovať. Verí sa, že ak budete hovoriť s izbovými rastlinami, budú rásť oveľa rýchlejšie. Toto je nápad na experiment. Prečo sa nerozprávať s kaktusmi?