Zamioculcas (dolár)

Zamioculcas (dolárový strom)

Populárna domáca kvetina Zamioculcas je členom rodiny Aroid. Podľa rôznych klasifikácií rod neobsahuje viac ako štyri druhy. Rodnou krajinou rastliny sú africké trópy. Zamioculcas vďačí za svoje bizarné meno vždyzelenej Zamii, rodáčke z amerického kontinentu. Napriek tomu, že tieto rastliny nie sú príbuzné, odlišujú sa podobnosťou listov..

Druhé meno kvetu zamiokulkas – „dolárový strom“ sa vysvetľuje jeho miernou podobnosťou s iným častým obyvateľom okenných parapetov – „strom peňazí“.

Popis zamiokulkas

Napriek obľúbenému názvu zamiokulkas nevyzerá ako strom. Je to krátka bylinná rastlina s hľuzovitým oddenkom a mäsitými koreňmi. Hrubé sekery-raši na listových listoch sú určené na skladovanie zásob vody. To pomáha kvetu prežiť africké horúčavy. Každý list môže mať dĺžku až jeden meter. Samotné listy peria sú kožovité a na dotyk veľmi husté. V období sucha ich rastlina môže zhodiť z hornej časti dosky, aby si udržala vlhkosť. Voda sa uchováva nielen v listoch zamiokulkas, ale aj v jej hľuzách.

Pri dodržaní všetkých podmienok starostlivosti môže dolár kvitnúť aj doma. Stopka vyrastá zo spodnej časti listov, navonok pripomína krémový klas z drobných kvetov.

Základné pravidlá pre pestovanie zamiokulkas

Základné pravidlá pre pestovanie zamiokulkas

 1. Bloom. Napriek možnosti vzhľadu kvetov sa zamiokulky pestujú kvôli svojim veľkolepým listom..
 2. Osvetlenie. Jasné rozptýlené svetlo budete potrebovať po celý rok.
 3. Teplota obsahu. Na jar a v lete – asi +25 stupňov. V zime – nie nižšia ako +12 stupňov.
 4. Režim zavlažovania. Od jari do neskorého leta je kvetina polievaná, pretože horná vrstva pôdy schne. S nástupom chladného počasia sa objem zavlažovania zníži. Ak dolár prezimuje v chladnej miestnosti, zaleje ho, keď je hlinená guľa úplne suchá..
 5. Úroveň vlhkosti. Zamioculcas bude spokojný s obvyklou strednou alebo nízkou vlhkosťou, ale v horúčave by mali byť jeho listy pravidelne navlhčené.
 6. Top dressing. Od konca jari do konca leta sa rastlina hnojí dvakrát mesačne pomocou formulácií na kaktusy alebo sukulenty. V zime a na jeseň sa kŕmenie nevykonáva.
 7. Doba odpočinku. Od polovice jesene do začiatku jari.
 8. Transplantáty. Vykonáva sa podľa potreby, približne každé tri roky, na jar alebo v lete.
 9. Voľba pôdy. Zloženie hlinenej zmesi by malo zahŕňať piesok, listovú pôdu, rašelinu a trávnik v rovnakých pomeroch. Môžete do nich pridať trochu humusu alebo uhlia..
 10. Reprodukčné metódy. Rozdelenie koreňov a listové odrezky.
 11. Potenciálni škodcovia. Vošky a drobný hmyz.
 12. Choroby. Chyby v starostlivosti môžu viesť k výskytu tmavých škvŕn na listoch. Môžu tiež lietať okolo. Možno ťahanie výhonkov alebo rozvoj hniloby.

STAROSTLIVOSŤ O ZAMIOCULKY A PREKLAD &# 127807; Čo robiť po kúpe &# 127807; Dolárový stromSTAROSTLIVOSŤ O ZAMIOCULKY A PRENOS �� Čo robiť po kúpe �� Dolárový strom

Starostlivosť o strom dolára doma

Starostlivosť o strom dolára doma

Poloha a osvetlenie

Všetky dobre osvetlené okná sú vhodné na pestovanie zamiokulkas. Ideálny bude južný smer, ale prijateľný je aj západný alebo východný smer. Rastlina sa nebojí priameho slnečného svetla, mala by byť zatienená iba v príliš horúcich hodinách. Nevystavujte však mladú alebo nedávno získanú rastlinu jasnému svetlu bez náležitej prípravy. Prudká zmena životných podmienok môže viesť k popáleninám, preto by ste kópie obchodov mali učiť slnku postupne. To isté urobte po dlhom oblačnom počasí..

Na severnej strane domu zamiokulky nevädnú, ale jeho listy budú menšie. V takom prípade by sa mala polievať menej často..

Teplota obsahu

Na jar, v lete a na začiatku jesene potrebuje rastlina teplo, zamioculcas bude vhodný pre teploty nad +20 stupňov. V zime, keď začína obdobie jeho odpočinku, je vhodné udržať kvetinu v chlade – +16 stupňov sa považuje za optimálne. Rastlina potrebuje príliv čerstvého vzduchu, preto je potrebné miestnosť pravidelne vetrať..

Režim zavlažovania

Na jar a v lete je kvetina napojená iba vtedy, keď je pôda v kvetináči čiastočne suchá. V ostatných obdobiach sa odporúča znížiť množstvo zálievky. V chladných a zamračených dňoch je strom dolára tiež menej napojený. Ak sa toto počasie predĺžilo, nezalievajte rastlinu, kým hlinená hrudka úplne nevyschne.

Na zavlažovanie sa používa mäkká voda, ktorá sa usadila najmenej jeden deň. Stagnácia vlhkosti v koreňoch môže viesť k chorobám, ale je tiež nežiaduce príliš ju sušiť. Sucho môže spôsobiť vysušenie listov v hornej časti taniera.

Úroveň vlhkosti

Zamioculcas

Podmienky v miestnosti nerobia Zamiokulkasovi problémy: vyhovuje mu obyčajná vlhkosť. Nepotrebuje neustále striekanie, ale tento postup je možné vykonať v dusných horúcich dňoch. Je dovolené používať fľašu s rozprašovačom aj listy otrieť mäkkou, vlhkou špongiou. Stojí za to ich umyť aj v prípade kontaminácie..

Pôda

Pôda pre rastlinu by nemala byť ílovitá. Ako substrát sa spravidla používa zmes rašeliny s pieskom, trávnikom a listovou pôdou. Uhlie sa do hotovej pôdy pridáva v malých množstvách. Nezabudnite na drenážnu vrstvu: najmenej 4 z objemu hrnca.

Top dressing

Kŕmenie dolára je potrebné iba počas obdobia rastu – v teplom období. Optimálny rozvrh je raz za dva týždne alebo dokonca raz za mesiac. Z hotových hnojív môžete použiť zmesi na kaktusy a sukulenty. Po nástupe chladného počasia nie je rastlina oplodnená.

Prenos

Transplantácia Zamiokulkas

Zamioculcas sa transplantuje, keď rastie. Jar a leto sú považované za najlepšie časy na procedúru. Obvyklý interval medzi transplantáciami je 2 až 4 roky. Ak ich nerobíte vôbec, rast kríka sa spomalí..

Ako nádoba je vybraný vysoký hlinený hrniec, ktorý zodpovedá objemu koreňov. Nadmerná šírka nádoby povedie k tomu, že vývoj kvetu bude nejaký čas smerovať ku koreňom, a nie k vzdušnej časti. Kvetinu by ste nemali presádzať do kvetináča „kvôli rastu“ – vo veľkom objeme pôdy bude voda dlhšie stagnovať.

Pri výsadbe kríka by ste sa mali uistiť, že jeho hľuzy mierne stúpajú nad povrch pôdy. Neoplatí sa ich príliš prehlbovať..

Doba kvitnutia

Doma môže kvitnúť iba dospelá, dobre tvarovaná rastlina. Vytvára krátky stopku s kvetenstvom vo forme ucha, zabaleného do svetlo zeleného listu..

Podväzky a podpery

Dlhé listy dospelého zamiokulkasa sa môžu rozpadnúť do strán. Aby bol kvet kompaktný, stojí za to použiť pre ne špeciálnu podporu s krúžkami..

Vlastnosti reprodukcie zamiokulkas

Vlastnosti reprodukcie zamiokulkas

Zamioculcas sa môže množiť delením kríkov, ako aj zakoreňovaním odrezkov alebo jednotlivých listov. Prvý spôsob je veľmi jednoduchý. Krík sa vyberie z hrnca, oddenok sa rozdelí na časti, ktoré sa mierne vysušia a potom sa zasadia do rôznych kvetináčov.

Ako odrezky sa používa časť listovej čepele, na ktorej je púčik. Po vysušení sa vysadí do samostatnej nádoby a prehĺbi sa iba na základňu. Môžete sa o ňu starať ako o plnohodnotnú rastlinu..

Reprodukcia jediným listom bude trvať najdlhšie. List sa oddelí, niekoľko dní suší a potom sa vloží do zmesi piesku a rašeliny, pričom sa prehĺbi asi o tretinu. Na vytvorenie skleníkových podmienok môže byť taká sadenica prikrytá nádobou alebo vreckom, pričom nezabúda na pravidelné vetranie. Trvá asi šesť mesiacov, kým sa z takého listu vytvorí plnohodnotná koreňová hľuza. Zakorenenie – vzhľad nových listov.

Propagácia listov zamioculcasuPropagácia listov zamioculcasu

Choroby a škodcovia

Choroby dolárových stromov sú zvyčajne spôsobené nesprávnou starostlivosťou. Odumretie platinovej platne môže byť dôsledkom poškodenia. Kvôli nedostatku dostatočného osvetlenia sa môžu výhonky zbytočne naťahovať. Za výskyt škvŕn na listoch môže spravidla studený prievan alebo pretečenie. Rovnaké dôvody môžu spôsobiť vývoj hnilobných procesov. Rastlina je veľmi odolná voči škodcom, ale niekedy ju môžu postihnúť vošky alebo drobný hmyz. Proti nim sa používajú štandardné prostriedky boja. Deň po ošetrení liekom by sa mali listy dobre opláchnuť a pokryť pôdu polyetylénom.

Ak horná časť zamiokulkas z nejakého dôvodu zmizla, rastlinu by ste nemali vyhadzovať. Prvým krokom je posúdenie stavu hľúz a koreňov. Ak vyzerajú dostatočne zdravo, môžete ich trochu podržať v bledom roztoku manganistanu draselného, ​​vysušiť a presadiť do čerstvej pôdy. Ak bola smrť listov spôsobená nepriaznivými podmienkami, je možné, že kvetina začne opäť rásť na novom mieste..

Žltnutie listov zamiokulkas môže byť spôsobené prudkou zmenou vonkajších podmienok. Ak okolo neho začali lietať spodné listy, ale samotná rastlina vyzerá zdravo, nemali by ste sa obávať – ​​je to prirodzený znak dospievania. V tomto prípade by žltnúce listy nemali byť odstraňované, kým nie sú úplne suché..

Druhy a odrody zamiokulkas s fotografiou

Zamioculcas zamiifolia

Zamioculcas zamielistny

Tento druh sa nazýva aj Loddigesa zamioculcas. V prírode žije vo východnej Afrike. Podnožou takého dolárového stromu je hľuza, z ktorej vyrastajú listové platne dlhé až 60 cm.Každý z nich môže mať až 6 párov listov. V období sucha odhodí zamioculcas aj horné listy, aby odparil čo najmenej hodnotnej vlhkosti..

Zamioculcas variegate (Zamioculcas variegate)

Zamioculcas pestrý

Pestrá forma zamiokulkas je na trhu oveľa menej bežná. V prírodných podmienkach ho nájdete iba na ostrove Madagaskar. Aj doma môže taká rastlina dosiahnuť značné veľkosti – jej výška je až 1,5 metra. Listy sú usporiadané symetricky a striedavo. Ich farba je tmavozelená so svetlými škvrnami. Je dosť ťažké dosiahnuť kvitnutie tohto druhu, pomôcť môže len veľmi dobrá starostlivosť. Kvetenstvo pripomína ucho.

Kopijovitý Zamioculcas (Zamioculcas Lanceolata)

Zamioculcas kopijovitý

Líši sa v dlhších listoch pôvodného tvaru. Svet sa s touto odrodou prvýkrát zoznámil na konci minulého storočia na holandskej aukcii kvetov. Tento druh sa vyznačoval veľkou veľkosťou – viac ako 1,5 m na výšku. V roku 2007 boli vedci schopní vyvinúť jeho miniatúrnu verziu, dosahujúcu iba 60 cm. Listy malého kopijovitého zamiokulkasu majú rovnaké zaujímavé rozmery..

Zamioculcas Black

Čierne zamiokulky

Najneobvyklejšia odroda sa môže pochváliť tmavými, takmer čiernymi listami. Sú v ňom namaľované taniere aj samotné odrezky. Zvyšok vzhľadu sa nelíši od bežného dolárového stromu. Mladé listy majú šalátový odtieň, ale časom začnú tmavnúť. Je zaujímavé, že úroveň osvetlenia v miestnosti vôbec neovplyvňuje intenzitu farieb. Vďaka kombinácii tmavého a sviežeho zeleného lístia pôsobia čierne zamiokulky veľmi dekoratívne.