Vistéria

Rastlina vistárie

Rastlina vistárie (Glicinia), nazývaná aj vistéria, je členom rodiny strukovín. Rastie vo východoázijských krajinách (čínske lesy sú považované za ich vlasť), ako aj v Severnej Amerike, kde sa dovážané exempláre dokázali zakoreniť. Viničom sa najlepšie darí v subtropickom podnebí: tieto rastliny uprednostňujú teplo a vlhkosť..

Rod zahŕňa stromovité listnaté viniče s previsnutými popínavými výhonkami. Názov rastliny pochádza zo slova „sladký“ a slovo „wisteria“ označuje priezvisko amerického profesora Wistara.

Vzhľadom na svoj neobvyklý a veľmi atraktívny vzhľad sú vistárie veľmi obľúbené v záhradníctve a v teplých krajinách sa často pestujú na ozdobu pozemkov. Vinič je obzvlášť bežný v ázijských krajinách – Číne a Japonsku, ale záhradníci z celého sveta dokázali oceniť krásu vistárie. Americkí a európski chovatelia sa dnes zaoberajú aj vývojom nových odrôd..

Popis vistárie

Popis vistárie

Vistárie sú stromovité kríky až do výšky 18 m. Ich výhonky visiace ako liany môžu mať pubertu alebo byť holé. Pôvabné pernaté listy majú jasne zelenú farbu, do jesene sa často menia na žlté.

Počas kvitnutia sa na vistáriách objavia zhluky súkvetí dlhých 10 až 80 cm, ktoré obsahujú kvety modrej, bielej alebo ružovej farby. Vyžaruje silnú a príjemnú arómu. Kvetenstvo môže kvitnúť súčasne aj postupne, začínajúc od dolných konárov.

Doba kvitnutia vistérií a zvláštnosti ich vývoja závisia od druhu. Americké kríky sú považované za menej mrazuvzdorné a kvety sa na nich objavujú v druhej polovici leta. Vistárie pôvodom z Ázie kvitnú na jar, od konca marca do leta. Čínska vistéria má niekedy dve vlny kvitnutia: na konci jari (keď jej kvitnú listy) a na začiatku jesene. Po odkvitnutí sa na viniči vytvoria asi 15 cm dlhé dospievajúce fazule. Obsahujú okrúhle a lesklé hnedé semená s priemerom až 1,5 cm..

Napriek svojmu jemnému vzhľadu je vistéria považovaná za jedovatú rastlinu – nebezpečná látka sa nachádza vo všetkých častiach kríka..

Vlastnosti rastúcej vistérie (vistárie).Vlastnosti rastúcej vistérie (vistéria).

Stručné pravidlá pre pestovanie vistérie

V tabuľke sú uvedené stručné pravidlá pre pestovanie vistárií na otvorenom poli..

Pristátie Výsadbu vistárie je možné vykonať na jar alebo na jeseň..
Osvetlenie Pre zdravý rast potrebujete svetlý kútik záhrady, kde aspoň 6 hodín denne svieti priame slnko. Na tienistých miestach začne vinič bolieť.
Režim zavlažovania V suchom jar je rastlina napojená hojne, počas rastu sa objem zálievky mierne zníži a na začiatku jesene sa úplne zastavia..
Pôda Pôda na pestovanie vistárií by mala byť výživná a ľahká.
Top dressing Rastlinu môžete systematicky kŕmiť. Ak bol krík pôvodne vysadený v živnej pôde, kŕmenie sa niekedy vôbec nevykonáva.
Bloom Kvitnutie zvyčajne začína koncom marca a trvá až do leta..
Prerezávanie Kríky by mali byť pred upevnením na podpery orezané. Celý minuloročný rast sa skráti o 2-3 púčiky.
Reprodukcia Semená, vrstvenie, odrezky.
Škodcovia Vošky, lístočky, roztoče ďateliny, húsenice.
Choroby Chloróza, múčnatka.

Výsadba vistérie na otvorenom priestranstve

Výsadba vistérie na otvorenom priestranstve

Najlepšie miesto na pristátie

Pred vysadením vistérie na otvorenom priestranstve musíte nájsť najvhodnejšie miesto. Ker má dlhú životnosť a v dobrých podmienkach môže existovať až 150 rokov. Na zdravý rast potrebujete svetlý kútik záhrady, kde aspoň 6 hodín denne svieti priame slnko. Na tienistých miestach začne vinič bolieť. Ďalšou dôležitou podmienkou pestovania je teplo a dobrá ochrana pred ľadovým vetrom. Cez deň kríky potrebujú aspoň 20 stupňov, neznášajú chladné noci. Najlepšie je vysadiť vistárie na juhovýchodnej alebo juhozápadnej strane záhrady. Aby sa vinič neopieral o hmotnosť výhonkov, je upevnený na spoľahlivej podpore. Vzhľadom na hmotnosť rastúcich vetiev by mal byť použitý pevný základ, ktorý môže uniesť hmotnosť nerovných horizontálnych výhonkov. Zrelé vetvy sa dokážu uživiť. Ale smerovanie vistárie priamo na steny domov nestojí za to – veľký krík môže poškodiť mriežky alebo odkvapy. Nefungujú ani nespoľahlivé vratké ploty na podporu..

Pôda na pestovanie vistárií by mala byť výživná a ľahká. Zadržanie vlhkosti v pôde a jej vápnenie môže mať za následok rozvoj chlorózy a iných chorôb. Dekoratívnosť a zdravie rastliny môžu byť kvôli tomu výrazne ovplyvnené. Krík je vo všeobecnosti nenáročný na zloženie pôdy, ale verí sa, že uprednostňuje mierne kyslé pôdy..

Stonky vistárie sa zvyčajne nezávisle držia na podpere a otáčajú sa okolo nej proti smeru hodinových ručičiek. To ale treba sledovať pravidelným viazaním výhonkov na správnych miestach, aby sa príliš neprepletali. Tento postup zjednodušuje prípravu na zimné obdobie, keď sa puzdro musí oddeliť od podper..

Vlastnosti pristátia

VŠETKO O WISCINII. LIANA NA STRÁNKE. PRISTÁVANIE A STAROSTLIVOSŤ.VŠETKO O WISCINII. LIANA NA STRÁNKE. PRISTÁVANIE A STAROSTLIVOSŤ.

  Starší

Výsadbu vistárie je možné vykonať na jar alebo na jeseň. Tento proces nie je nijak zvlášť komplikovaný. Pre rastlinu je pripravený otvor s hĺbkou o niečo viac ako pôdna kóma, šírka otvoru by mala byť 2-3 krát väčšia ako jeho priemer. Na výsadbu sa do pôdy pridávajú kompostové a dusíkaté hnojivá. Korene puzdra sú umiestnené v strede výsledného otvoru. V tomto prípade by ste nemali prehĺbiť vistériu – jej koreňový krčok by mal mierne stúpať nad úroveň zeme. Po umiestnení sadenice do jamy zasypte zvyšnú pôdu, utlačte ju a dobre zalejte. Koreňový krk je mulčovaný do výšky 10 cm. Na to môžete použiť suchú trávu alebo rašelinu.

Starostlivosť o vistériu

Starostlivosť o vistériu

Vistéria nie je príliš náročná na starostlivosť, ale napriek tomu potrebuje určitú starostlivosť. Aby sa krík lepšie vyvíjal a kvitol veľkolepejšie, budete sa oň musieť pravidelne starať..

Vistéria by nemala byť transplantovaná bez potreby, preto by malo byť ihneď zvolené optimálne miesto pre jej kultiváciu. Ak sa krík napriek tomu musel premiestniť na nové miesto, môže zostať dlho v „zmrazenom“ stave bez toho, aby sa vyvinula nadzemná časť. Rastlina trávi toto obdobie na obnove koreňového systému. Sadenice vistérie, vysadené na jar, niekedy zostanú rovnaké počas celého leta a uvoľňujú mladé výhonky iba na jeseň. Zvlášť opatrne sa pokúšajú pokryť takéto vetvy. Do druhého roku života by sa krík mal normálne vyvíjať..

Zalievanie

Vistéria rastie v oblastiach s vysokou vlhkosťou, ale nemá rada podmáčanú pôdu. Neustála stagnácia tekutiny v koreňoch môže viesť k vypadávaniu konárov a púčikov. Pôdu by ste však nemali príliš vysušovať. V suchom jar je rastlina napojená hojne, počas rastu sa objem zálievky mierne zníži a na začiatku jesene sa úplne zastavia. To poskytne viničom príležitosť lepšie sa pripraviť na nadchádzajúcu zimu..

Aby sa zabránilo vistárii suchému vzduchu, môžu sa rastliny postrekovať v období letných horúčav. Takéto opatrenia znížia počet zálievok, a tým zaistia rastlinu pred zamokrením. Dospelé kríky majú čas na vytvorenie silných koreňov, ktoré dokážu extrahovať vlhkosť z hlbín..

Top dressing

Hnojivá vistéria

Vistárie môžete systematicky kŕmiť. Počas vegetačného obdobia je krík schopný rásť asi 5 m na výšku, takže bude potrebovať dostatočné množstvo živín. Minerálne prísady do lián sa striedajú s organickými. Na začiatku sezóny 10-20 g komplexného zloženia na 1 m2. m plocha. Potom môžete kŕmiť vistárie a organické látky, napríklad ich hnojiť infúziou mulleínu.

Malo by sa však pamätať na to, že prebytok doplnkov dusíka bude mať zlý vplyv na kvitnutie. V období pučania sa prestávajú zavádzať. Niektorí záhradníci dusík na kŕmenie vistárií vôbec nepoužívajú. Rovnako ako všetky strukoviny, rastlina je schopná ho fixovať špeciálnymi uzlami na koreňoch, takže hlavnou súčasťou pridaných prísad môže byť draslík a fosfor. Ak bol krík pôvodne zasadený do výživnej pôdy, kŕmenie sa niekedy vôbec nevykonáva.

Na jar sa tiež odporúča priniesť popol pod kríky. To bude nielen slúžiť ako výživový doplnok pre vinič, ale tiež ho ochráni pred účinkami škodcov. Ak je pôda, v ktorej vistéria rastie, príliš kyslá, môžete rastliny zalievať kriedovým roztokom (100 g na 1 vedro vody).

Prerezávanie

Prerezávanie vistárie

Hojnosť kvitnutia vistérie závisí od prerezávania. Tento postup sa vykonáva na jar, hneď ako sa rastliny uvoľnia z úkrytu. Kríky by mali byť pred upevnením na podpery orezané. Celý minuloročný rast sa skráti o 2-3 púčiky. Koruna rastliny je vytvorená rovnakým spôsobom..

Aby vistéria kvitla bohatšie, na začiatku leta sú z nej odstránené vlaňajšie vetvy a narezané na úroveň 30 cm. Na konci augusta sa vykoná ďalšie prerezávanie, ktoré skráti nový rast o 4-5 púčikov.

Ak sa vistéria pestuje horolezecky, bočné stonky sa odstránia. Prispievajú iba k rastu listov, čím sa znižuje počet kvetov na kríku, takže sú skrátené na 30 cm.Takéto opatrenia umožňujú kvetinám neskrývať sa pred pohľadom a byť pôsobivejšie umiestnené na vetvách. Príliš veľa prerezávania však nestojí za to: na kvitnúcu lianu je potrebná určitá listová hmota.

Kmeňová rastlina musí mať silný kmeň, takže zvyšné vetvy musia byť odrezané. Na takúto formáciu sú vhodné mladé liany s jedným hlavným výhonkom..

Ako pestovať vistériu. Stránky "Záhradný svet"Ako pestovať vistériu. Stránky

Príprava na zimovanie

Napriek tomu, že niektoré odrody vistérie sú schopné odolať mrazu, väčšina odrôd rastliny netoleruje výrazné poklesy teploty. Aby výsadba v zime nezmrazila, odstráni sa z podpery a zakryje sa. Rastliny nie sú umiestnené priamo na zem, ale sú umiestnené na podlahovej podlahe. Pomôže to zabrániť tlmeniu na jar. Stonky položené na substráte sú pokryté zeminou, pokryté vrstvou agrofibru alebo sa používajú smrekové vetvy.

  Okrasné kríky do záhrady: fotografie a mená

Mladé nezrelé vistérie budú potrebovať taký spoľahlivý úkryt. Čerstvý porast cez zimu zvyčajne zamrzne, ale tieto konáre by bolo treba počas rezu ešte odstrániť, takže to rastline neškodí. Dospelé a silné kríky necháme na podperách prezimovať. Drevnaté stonky sa budú odstraňovať príliš ťažko a môžu byť dostatočne silné, aby odolali mrazom..

Reprodukcia vistárie

Vistéria sa môže množiť semenom, ale táto metóda sa považuje za časovo náročnejšiu a nie vždy zaručuje prenos vlastností odrody. Aby ste získali potrebnú rastlinu, najčastejšie sa používa vegetatívne rozmnožovanie..

Pestovanie zo semien

Pestovanie vistérií zo semien

Ak sa napriek tomu vistéria rozhodne rásť zo semien, začiatkom decembra sa vysejú do skleníka. Možný je aj jarný výsev na otvorenom priestranstve. Na výsadbu použite zmes trávnika a piesku s listovou pôdou (1: 1: 4). Semená sa distribuujú povrchne, iba ich jemne posypeme pieskom. Potom je nádoba s plodinami prikrytá fóliou alebo sklom a uprataná na tmavom mieste – to sú podmienky, ktoré semená potrebujú na klíčenie..

Klíčenie trvá až 4 týždne. Klíčivosť semien je zvyčajne nízka – vyklíči iba štvrtina semien. Keď sa klíčky objavia, film sa odstráni, ale mladá vistéria sa naďalej uchováva v čiastočnom tieni. Po vytvorení páru listov sa sadenice ponoria do samostatných kvetináčov. Ak je vonku dostatočne teplé počasie, prenášajú sa každý deň na niekoľko hodín do vzduchu a snažia sa ich chrániť pred prievanom. Takto získané sadenice začínajú kvitnúť iba 6-10 rokov po zasiatí, nie je však zaručená hojnosť kvitnutia a farba kvetov..

Vistéria zo semienVistéria zo semien

Rezne

Rezne z vistárie je možné rezať na jar av lete. Odoberajú sa zo strednej časti výhonkov aktuálnej sezóny. Dĺžka rezu by mala byť asi 5-7 cm, každý by mal mať až 3 púčiky. Výsledný rez je zasadený do substrátu, ktorý obsahuje rašelinu, humus, trávnik a piesok. Takéto odrezky sa zvyčajne bez problémov zakoreňujú, ale kvôli spoľahlivosti je možné ich predbežne ošetriť stimulátorom zakorenenia. Horná časť sadenice je spevnená na podložke. Začiatkom jesene sa zakorenená sadenica prenesie na trvalé miesto. Ak boli odrezky odrezané na jeseň, hibernujú pri +3 stupňoch vo vlhkej pôde, na jar sa presadia do nádob s pieskom a na jeseň sa zakorenené rastliny transplantujú na jeden rok rastu..

Na rozmnožovanie je možné použiť aj koreňové odrezky vistérie. Aby ste to urobili, v marci je zo zeme vykopaný krík a jeho korene sú mierne orezané – veľké aj malé. Potom sa rastlina vráti na svoje miesto. Potom vistéria začne vytvárať nové korene, na ktorých sa vyvinú náhodné výhonky. Na jeseň sa mladé výhonky s koreňmi oddelia od kríka ostrým nástrojom, ošetria fungicídom a presadia do nádoby s vhodnou pôdou. Takéto rastliny zimujú na teplom mieste a na jar, s konečným nástupom tepla, sa transplantujú na zvolené miesto. Hlavnou nevýhodou tejto metódy je riziko prílišného poškodenia dospelého kríka, z ktorého budú vrstvy odobraté. Poškodenie koreňa môže výrazne ovplyvniť vývoj a kvitnutie vistárií.

Reprodukcia vrstvením

Propagácia vistárií vrstvením

Oddelenie vrstvenia sa považuje za menej nebezpečné a časovo náročné. Za týmto účelom sa na jeseň po opadaní lístia vyberie na krík silný spodný výhonok, mierne narezaný a pripevnený k zemi v pripravenej drážke. Zhora je vetva pokrytá zeminou a jej vrchol zostáva na povrchu s 2-3 púčikmi. Je uviazaná na kolíku. Na jar, predtým, ako sa začne aktívny vývoj viniča, sa vrstvy oddelia od rastliny. Cez leto sa mu podarí konečne zakoreniť a na jeseň sa vistéria transplantuje na konečné miesto. Tento postup je možné vykonať na jar, pričom separácia sa vykonáva na jar alebo na jeseň. Ak sadenica nemá dostatočne vyvinuté korene, môžete ju presadiť do nádoby na pestovanie.

Odrezky rastliny rastliny požadovanej odrody môžete tiež naštepiť na krík druhu vistárie. K tomu použite zimný koreňový štep..

Škodcovia a choroby

Škodcovia a choroby vistérie

Vistéria nie je vysoko imunitná rastlina. Aby sa včas zaznamenali príznaky choroby alebo výskytu škodcu, musia sa pravidelne kontrolovať výsadby a vykonávať preventívne ošetrenia..

Najnebezpečnejšími škodcami viniča sú vošky, listy a roztoče. Húsenice niekedy môžu jesť lístie rastlín. Môžete sa pokúsiť liečiť malé lézie ľudovými prostriedkami, ale proti škodcom sa zvyčajne používa vhodný liek.

V príliš zásaditej pôde môže vistéria vyvinúť chlorózu. Zároveň jeho listy začnú blednúť. Proti chloróze pomôže listové kŕmenie prípravkom obsahujúcim železo. Ak boli na mladej sadenici pozorované známky chlorózy, môže rásť na zlom mieste. Odporúča sa transplantovať takýto krík..

  Zimostráz

Múčnatka je ďalším potenciálnym problémom. Súčasne sa na listoch postihnutej vistérie vytvára plaketa podobná bielej pavučine. Na zničenie patogénov bude potrebné ošetrenie fungicídmi. Používajú sa prísne podľa pokynov..

Druhy a odrody vistérií s fotografiami a názvami

Rod zahŕňa 9 druhov vistárií, z ktorých sú najrozšírenejšie iba dva – čínske a bohato kvitnúce. Práve tieto rastliny sú zvyčajne vybrané na ozdobu záhrad alebo parkov. Obe tieto vistárie obľubujú teplé podnebie, takže nie každá krajina ich dokáže pestovať..

Vistéria čínska (Wisteria chinensis)

Čínska vistéria

Výška takýchto rastlín dosahuje 20 m. Mladé vinice Wisteria sinensis majú dospievajúce výhonky, zatiaľ čo u dospelých sú vetvy lesklé a hladké. Kvety vytvárajú svieže strapce až do 30 cm. Najčastejšie majú lila alebo lila farbu, ale v dvojitých formách je aj biela farba..

Kvitnutie takejto vistérie začína na všetkých vetvách súčasne. Kvetenstvo kvitne s výskytom prvých listov a zostáva na strome takmer celé leto. Spolu s perovitým olistením pôsobia kvety obzvlášť pôsobivo. Niektoré formy takýchto vistérií majú dve vlny kvitnutia – v máji a v auguste až septembri. Mladé rastliny kvitnú okolo 3. roku kultivácie..

Tieto vinice sú považované za odolné voči mestskému znečisteniu ovzdušia, a preto sú vhodné aj na terénne úpravy. Napriek svojej teplomilnosti je čínska vistéria schopná odolávať krátkodobým mrazom až do -20 stupňov. Najpopulárnejšie odrody:

  • Alba – odroda bielych kvetov.
  • Modrý zafír – s modrastými modrými kvetmi.
  • Plodný – s fialovomodrým súkvetím.

Vistéria hojne kvitnúca alebo viackvetá (Wisteria floribunda)

Hojne kvitnúca vistéria, alebo viackvetá

Kompaktnejší ker až 10 m vysoký. Listy Wisteria floribunda dosahujú dĺžku 40 cm. Súčasne s tým sa na konároch objavujú dvojfarebné fialovomodré kvety, zhromaždené vo zväzkoch. Súčasne kvitnutie druhu začína o niekoľko týždňov neskôr ako vistéria čínska. Kvetenstvo nekvitne spolu, ale postupne, začínajúc od dolných konárov. Obvykle toto obdobie pripadá na jún, ale u niektorých odrôd v druhej polovici leta začína druhá vlna tvorby púčikov. Sadenice začínajú kvitnúť až v 10. roku kultivácie, ale záhradné formy, množené vegetatívne, môžu vytvárať súkvetia oveľa skôr..

Vysoká dekoratívnosť vistárie je pre chovateľov veľmi zaujímavá. Záhradné formy tejto rastliny môžu mať rôzne farby kvetenstva, dvojité kvety alebo pestré listy. Niektoré odrody sú pozoruhodné svojou vyššou mrazuvzdornosťou -vydržia mrazy až do -22-24 stupňov.

  • Japonská vistéria alebo japonská vistéria – je považovaný za synonymum viacfarebného. Druhé meno dostala podľa miesta pôvodu. Japonci sa niekedy nazývajú formy vistérie, ktoré tvoria biele alebo ružové súkvetia. Medzi nimi je odroda „Rosea“. Najčastejšie sa vyskytuje na Kaukaze.

Krásna vistéria (Wisteria venusta)

Krásna vistéria

Ďalší nie príliš vysoký výhľad, dosahujúci až 10 m výšky. Wisteria venusta kvitne od neskorej jari do takmer polovice leta. Kvety môžu byť biele, orgovánové alebo purpurové a z kríka doslova urobia rozkvitnutý oblak..

Krík vistéria (Wisteria frutescens)

Vistéria krovinová

Tento druh sa pestuje na Kryme. Kríky Wisteria frutescens sa uchovávajú v špeciálnych nádobách a dodávajú im štandardný tvar. Výška takejto vistérie dosahuje 12 m a jej súkvetia sú namaľované v jemnom purpurovo-modrastom odtieni..

Vistéria veľká (Wisteria macrostachya)

Veľká vistéria

Wisteria macrostachya začína kvitnúť v júni a trvá asi 2 týždne. V tejto dobe na vetvách kvitnú modré až 25 cm dlhé strapce. Medzi najznámejšie odrody – “Blue Macrostachia”. Tento druh je tiež pozoruhodný svojou obzvlášť vysokou mrazuvzdornosťou. Niektoré odrody sú schopné prežiť mrazy až do -36-38 stupňov.

Vistéria v krajinnom dizajne

Vistéria v krajinnom dizajne

Vzhľadom na zvláštnosti štruktúry kríka sa vistéria najčastejšie používa vo vertikálnom záhradníctve, výsadbe v blízkosti domu alebo plotu. Z kríka sa postupne stáva veľkolepý zelený živý plot. Vistéria sa v záhrade môže ovinúť okolo altánkov, oblúkov alebo pergol. Voňavé kvety z nich visiace dodajú krajine atraktivitu. Bujný krík dokáže dokonale zamaskovať nevzhľadné zákutia záhrady alebo môže slúžiť ako prostriedok na jej zúženie. Napriek dĺžke stoniek rastlina zaberá málo miesta, takže sa zmestí aj na malú plochu..

Vistérie je možné vysádzať jednotlivo, v skupinách alebo v kombinácii s inými kvetmi. Jemné modrofialové kvety, ktoré sa objavujú na jar, vyzerajú dobre s cibuľovitými rastlinami. Kríky vistérie niekedy nie sú vysadené na otvorenom priestranstve, ale v prenosnom kontajneri, ktorý ho uchovávajú na verande alebo v zimnej záhrade. Vistériu možno použiť aj na výrobu bonsai.