Cibuľové ovocie durian

Cibuľové ovocie durian. Fotografia ovocia, kde rastie

Durian civet (Durio zibethinus) je ovocný strom z čeľade Malvaceae. Rod durian obsahuje asi 30 druhov, z ktorých iba 9 je jedlých. Jedlé plody majú vynikajúcu chuť a rôzne liečivé vlastnosti. Ale ich štipľavý zápach a problémy so skladovaním neumožňujú rastline rozsiahlu distribúciu. Durian civet je najznámejším druhom z rodu durian. Jeho plody sa pestujú a predávajú nielen vo svojej prirodzenej domovine, ale aj v zahraničí..

Slovo durian pochádza z malajského duri, čo znamená tŕň. Plody tejto rastliny sú pokryté hustou škrupinou s početnými tŕňmi. Pre mimoriadnu chuť ich dužiny sú duriani niekedy nazývaní „kráľom ovocia“..

Kde rastie durian

Pôvodne pochádza z juhovýchodnej Ázie, Malajzie, Indonézie. Potrebuje horúce tropické podnebie s množstvom svetla a vlhkosti, častú zálievku alebo blízkosť nádrže. Pestuje sa vo svojej vlasti, ako aj v Indii, Afrike, Brazílii, Indočíne, na Srí Lanke a na Filipínach.

Popis ovocného stromu

Durian civet je vysoký tropický strom dosahujúci výšku 40-45 m. Listy sú tvrdé, striedavé, s rovnomernými, rovnými okrajmi a špicatým hrotom. Ich oválny tvar dosahuje 30 cm na dĺžku a 7 na šírku. Horná strana listu je hladká, jasne zelená, spodná strana je striebristá, drsná, s drobnými zlatými šupinkami.

Kde a za akých podmienok rastie strom durian?

Kvety sú obojpohlavné, bielej, žltej alebo ružovej farby, umiestnené na konároch a kmeni stromu. Ich veľkosť nie je príliš veľká – asi 5 cm, ale sú zhromaždené v polovičných kvetenstvách obsahujúcich až 30 kvetov na každej vetve. Kvitne v noci. Štipľavá kyslá vôňa priťahuje netopiere, živia sa nektárom, durianskym peľom a opeľujú kvety.

Plody sú veľké, okrúhle, ťažké. S veľkosťou asi 30 cm v priemere a hmotnosťou viac ako 5 kg je padajúce ovocie schopné zlomiť hlavu každému okoloidúcemu. Dužina je pokrytá tvrdou, hustou kôrkou s mnohými tŕňmi. Ostnatá srsť je zelenohnedá alebo žltkastá, vnútorný obsah je biely, krémový alebo žlto-červený. Semená sú rozdelené do piatich hniezd.

Vôňa ovocia je nechutná. Ostré a kyslé sa porovnáva so zhnitou cibuľou, zhnitými vajíčkami, terpentínom atď. Buničina je šťavnatá, sladká, jemná a maslová. Chutí ako vanilkový krém s jemnou vôňou mandlí, smotany, ananásu a jahôd. Podľa miestnych obyvateľov vôňa durianu vyvoláva myšlienky na nočné mory v pekle, jeho chuť – na rajské radovánky.

Durian civet je vysoký tropický strom dosahujúci výšku 40-45 m

Rôzne odrody sa mierne líšia chuťou a vôňou. Červený durian má jemnú karamelovú príchuť, ale škaredú terpentínovú vôňu a odroda Mera vonia ako vyprážané mandle. Thajské odrody sú uznávané ako najlepšie pre najsladšiu chuť a najmenej štipľavú vôňu..

Pestovanie durianu

Na durian je vhodná dobre hnojená, priepustná pôda. Rovnako ako mnoho tropických rastlín je veľmi náročný na teplo, svetlo a vysokú vlhkosť..

Dobre hnojená, dobre odvodnená pôda dobre funguje na durian.

Môže sa množiť semenami, štepením, zakoreňovaním, výhonkami. Sadenica durian dosiahne svoju zrelosť a začne prinášať ovocie až po 15 rokoch. Stromy pestované štepením poskytujú prvý zber po 4-5 rokoch. Durian sa najčastejšie pestuje zo semena spôsobom sadenice. Toto je najľahšia a najpohodlnejšia možnosť pristátia. Plodenie takýchto rastlín začína od 7 do 15 rokov. Ale bohužiaľ, semená majú krátku dobu implementácie. Čerstvé semená klíčia do 7 dní a vyvíjajú sa veľmi dobre a rýchlo. Sušené väčšinou vôbec nevyklíčia..

Vyvíjajúci sa strom je pravidelne hnojený, mulčovaný a hojne polievaný. V marci až apríli rastlina začína kvitnúť a nepríjemne zapáchať. Kyslá vôňa v noci láka hlavných opeľovačov – netopiere. Plody v tvare gule sú viazané na hrubé vetvy a kmeň durianu. Počas zrenia tvrdá dužina ovocia kvasí vo vnútri, objaví sa nepríjemný zápach niečoho zhnitého. V júli až auguste zo stromu opadávajú zrelé plody, tŕnistá kôra sa otvára. Niekedy trvá asi 7 dní, kým dozreté ovocie dozreje. Prezretá dužina získava silnú horkosť a nie je jedlá.

Na vetvách a kmeni stromu sa nachádzajú obojpohlavné kvety, biele, žlté alebo ružové

Maximálny výnos cibetky durian dosahuje 50 plodov z jedného stromu. Ovocie sa zberá, keď jeho tvrdá škrupina začne praskať. Ak je ovocie nakrájané, nechá sa niekoľko dní dozrieť. Všetky práce by sa mali vykonávať v prilbe, neodporúča sa ísť bez ochranných prostriedkov pod strom. Ťažké ovocie (s hmotnosťou viac ako 5 kg) môže spadnúť z veľkej výšky (rast stromu 30-40 m) a spôsobiť vážne zranenie.

Rovnako ako mnohé rastlinné ovocie, aj durian možno skladovať na chladnom a suchom mieste, ale oddelene od potravín. Ovocie je ťažké udržať vo vnútri a vedľa iných potravín kvôli hroznému zápachu. V krajinách juhovýchodnej Ázie je prítomnosť durianu na mnohých verejných miestach zakázaná.

Aplikácia

Durian, alias „kráľ ovocia“, má vynikajúcu chuť a je považovaný za vynikajúcu pochúťku. Konzumuje sa čerstvý, ale aj sušené, varené, solené a pripravujú sa rôzne omáčky. Rozdrvené semená sú skvelým korením.

Ovocie obsahuje veľa vitamínov a mikroelementov: aminokyseliny, vlákninu, draslík, vitamíny A, C, D, K, vitamíny B, karotenoidy, rastlinné bielkoviny.

Fotografie a popisy ovocia, ako vonia, ako chutí

Poľovníci používajú durian ako návnadu na odchyt niektorých voľne žijúcich zvierat.

Liečivé vlastnosti ovocia pomáhajú liečiť mnohé choroby. V krajinách juhovýchodnej Ázie sa verí, že durian omladzuje telo. Mangán a vláknina v ňom obsiahnuté sú veľmi prospešné pre diabetikov, pretože prispievajú k regulácii hladiny cukru v krvi. Lieky sa pripravujú z rôznych častí rastliny na liečbu prechladnutia, radu kožných chorôb a žltačky. Durian zlepšuje funkciu čriev, odstraňuje karcinogény, je široko používaný v tradičnej medicíne.

Bohaté minerálne zloženie a mimoriadna chuť dodávajú dužine ovocia veľkú výživovú hodnotu, mnoho liečivých účinkov, ale jeho nepríjemný zápach bráni širokému rozšíreniu rastliny..