Kaucia Matum

Ovocný strom kdoule Baile Matum alebo Bengálsko z Indie

Plody tohto stromu majú liečivé vlastnosti a sú liekom v krajinách juhovýchodnej Ázie. Sú veľmi užitočné, možno práve preto sa používajú v obetách budhistického náboženského kultu bohom. Listy Baile, rastúce v troch na rukoväti, pripomínajúce trojzubec boha Šivu, sa v šaivizme používajú na sprchovanie Shivalingamu.

Stručný opis

  • Divoké prostredie: Indočína, Pakistan, India.
  • Pôvod: Druhy rodu Aegle z čeľade Rutaceae.
  • Forma života: listnatý strom s plodmi.
  • Ovocie: podlhovasté alebo okrúhle, v priemere päť až dvadsať centimetrov, žlté so svetlooranžovou sladkou dužinou.
  • Listy: zelené, štyri až desať centimetrov dlhé a dva až päť centimetrov široké, usporiadané tri na jednom stopke.
  • Starostlivosť: nenáročná, prežije tam, kde ostatné rastliny nemôžu rásť.

Distribúcia baile

Popis kaucie a fotografia

Kaucia sa v Rusku nepestuje. Tu sa niekedy nachádza v skleníkoch, zimných záhradách a medzi izbovými rastlinami amatérskych pestovateľov kvetov. Rastie až do troch metrov na výšku, je nenáročný na údržbu, potrebuje dobré osvetlenie a pravidelnú zálievku..

V Indii, Malajzii, Indonézii a ďalších krajinách sa tento strom pestuje na ovocie. Na výšku môže dosiahnuť dvanásť až pätnásť metrov. Nezrelé plody sú zelené s tvrdou kôrkou, ale existujú aj dezertné odrody, v ktorých kôrka nie je taká tvrdá. Keď je ovocie zrelé, zožltne, trochu ako hruška. Dužina ovocia vonia ako ruža.

Vnútro plodu obsahuje jadro a osem až dvadsať trojuholníkových segmentov s oranžovými stenami, plnených svetlooranžovou pastovitou dužinou, sladkej chuti s mierne sťahujúcou pachuťou. Existujú kultivary baile, ktoré neobsahujú takmer žiadne semená, bez ostrej adstringentnej chuti..

Kaučukové kvety sú zeleno-žlté s mnohými žltými tyčinkami

Kaučukové kvety sú zeleno-žlté s mnohými žltými tyčinkami, kvitnú po celej dĺžke konárov. Kvety sú umiestnené v zväzkoch až siedmich kusov. Sú veľmi voňavé.

Kaučukové semená v dužine sú predĺžené, ploché s chĺpkami. Pri výsadbe semien môžete pestovať bujný strom.

Použitie kaucie pri varení

Plody sa konzumujú čerstvé alebo sušené. Baile má ďalšie názvy, ktoré charakterizujú jeho vlastnosti. Kôstkové jablko sa nazýva baile kvôli veľmi tvrdej škrupine ovocia, ktorú je možné zlomiť iba kladivom. Egle marmeláda, vďaka sťahujúcim látkam obsiahnutým v ovocí. Bail sa používa na výrobu marmelády.

Použitie kaucie pri varení

Čerstvé ovocie obsahuje množstvo živín a vitamínov. V krajinách juhovýchodnej Ázie sa zo zrelého ovocia pripravuje lahodný nápoj, ktorý sa nazýva šarbat. Šaláty sa vyrábajú z jemných, mladých listov a semien baile v Thajsku.

Liečivé vlastnosti ovocia

Na liečebné účely sa používajú zrelé aj zelené plody baile. Nezrelé plody sa používajú na zažívacie poruchy a žalúdočné choroby ako adstringentné, protizápalové činidlo, ktoré pomáha proti hnačke a dokonca úplavici. Zrelá dužina sa naopak používa ako preháňadlo, zlepšuje trávenie a zvyšuje chuť do jedla..

Liečivé vlastnosti ovocia

Kaucia sa používa na liečbu skorbutu. Varí sa vitamínový čaj, ktorý je dobrým prostriedkom proti prechladnutiu. Dužina ovocia sa používa v krajinách južnej Ázie namiesto mydla na umývanie, má čistiaci a hojivý účinok. Látka psoralen, obsiahnutá v dužine, podporuje regeneráciu pokožky, má hojivý účinok pri psoriáze a chráni pokožku pred spálením od slnka.