Stávkový strom ukázal

Strom Coca-Cola ukázal. Fotografia a popis rastliny

Pola Cola (Cola acuminata) je ovocný strom z rodu Cola, podrodiny Sterkuliyeva, čeľade Malvovy. Z jej ovocia a názvu vznikli slávne limonády značky Coca-Cola. „Coca“ – použitie rastliny Coca (Erythroxylum coca) v pôvodnom zložení nápoja, neskôr nahradeného kofeínom. “Cola” – druhá hlavná zložka, špicatá cola.

Popis stromu Coca-Cola

Rastlina preferuje tropické podnebie, rastie hlavne v západnej Afrike. Pestuje sa aj v Strednej Amerike, Brazílii, Indonézii..

Vždyzelený strom so širokým kmeňom, vysoký 15-20 m. Kôra je šupinatá, vločkovitá. Šírka kmeňa dosahuje 50 cm.

Listy sú striedavé, hladké, kožovité, podlhovasto eliptické, s hladkými okrajmi a ostrou špičkou. Usporiadané na koncoch vetiev v kytici 5-15 kusov.

Kde rastie strom coca-coly?

Kvety s veľkosťou 2 cm môžu byť jednopohlavné a obojpohlavné. Majú široko od seba päť okvetných lístkov. Svetlo žltý odtieň kvetov kontrastuje s tromi červenými pruhmi na každom okvetnom lístku a rovnako červeným alebo hnedastým okrajom. Zhromaždené na vetvách v panikulárnych súkvetiach.

Plody sú kožovité alebo drevnaté letáky tmavohnedej farby. Obsahuje 4-5 plodolistov, z ktorých sa vyvinie iba 1-2. Vnútri je 8-9 veľkých semien, ktoré sa používajú na potraviny a nazývajú sa „kola orechy“.

Aplikácia rastliny cola

Horká chuť semien coly dala vzniknúť veľkému počtu sýtených nápojov (Coca-Cola, Pepsi-Cola atď.).

Aplikácia rastliny cola

„Orechy“ obsahujú obrovské množstvo kofeínu, trikrát viac ako kávové zrná.

Mleté colové semená sa používajú na prípravu prípravkov vo forme tabliet, sirupov a čokolády, ktoré stimulujú centrálny nervový systém. Pomáhajú zvyšovať vytrvalosť a výkonnosť pri vysokej fyzickej a psychickej záťaži..

  Užitočné buriny v krajine