Užitočné buriny v krajine

Užitočné a liečivé buriny v krajine

S príchodom jari začína každý pociťovať nával síl, revitalizácie. Príroda prebudená zo zimného spánku, čistý jarný vzduch, spev vtákov vracajúcich sa z juhu a mnohé ďalšie zmeny súvisiace s príchodom jari blahodárne pôsobia na náladu a na celkovú náladu ľudského tela. V tomto období chcem pracovať na letnej chate, vykonávať opravy v byte, športovať a samozrejme posilňovať svoje zdravie..

Neoddeliteľnou súčasťou zdravého životného štýlu je dobrá výživa, ktorá nesmie obsahovať ovocie a zeleninu. Je pravda, že ich úroda bude musieť počkať do leta. Ale na jar musíte využiť ďalšie dary prírody – úžitkové rastliny. Mnohí budú prekvapení, ale obyčajná burina – púpava, žihľava a lopúch – sú užitočné a liečivé jarné rastliny. Existuje niekoľko jednoduchých receptov, ktoré tieto buriny používajú..

Púpava

Púpava

Púpava je bylina používaná na liečivé a profylaktické účely, z jej listov a púčikov si môžete pripraviť zdravý a výživný šalát. Na jednu porciu stačí 100 g listov, ktoré je potrebné pred použitím namočiť na 30 minút do studenej osolenej vody. Po namočení je potrebné listy vytlačiť a jemne nakrájať. K nakrájanej listovej hmote sa pridá varené vajíčko nastrúhané na hrubom strúhadle a dressing zo slnečnicového oleja alebo kyslej smotany. Podľa chuti dosolíme.

Užitočné látky obsiahnuté v púpavových listoch (karotén, vitamíny, soli a ďalšie) sú nevyhnutné pri liečbe zápchy, nedostatku vitamínov a anémie.

Žihľava

Žihľava

Výživové vlastnosti žihľavy sú porovnateľné s hubami a strukovinami a ich liečivé vlastnosti sú veľmi podobné púpavám. Táto burina pomáha normalizovať hladinu hemoglobínu v krvi v prípade anémie, môže sa použiť na zastavenie krvácania. Neodporúča sa však používať žihľavu pre ľudí s diagnózou fibroidov, tromboflebitídy a počas tehotenstva..

Žihľava je vhodná na prípravu šalátov, zelených cestovín na chlebíčky a tiež ako prísada do miešaného zeleninového šalátu. Pred použitím sa odporúča listy opariť vriacou vodou. Pri použití žihľavy na polievky by sa listy mali pridať 3-5 minút pred tým, ako bude jedlo pripravené..

  Kaucia Matum

Lopúch

Lopúch

Lopúch je ďalšou burinou, ktorá sa prirodzene vyskytuje vo veľkom množstve. Jeho listy majú nutričnú hodnotu, pretože obsahujú veľa užitočných prvkov a stopových prvkov. Rastlinu môžete použiť na výživu nielen na jar, ale aj v lete..

Pred prípravou polievky alebo šalátu sa odporúča listy držať pol hodiny vo vriacej vode, aby vyšla prebytočná horkosť. Potom je potrebné ich umyť a jemne nakrájať. Šalát je ochutený ľubovoľnou omáčkou (voliteľné) a listy sa do polievky pridávajú až potom, ako sú zemiaky a obilniny pripravené. Korenie, mrkva a cibuľa dodajú každému podľa chuti.

Tieto užitočné a dostupné bylinky, ak sa používajú pravidelne, posilnia imunitný systém a celkové zdravie..