Gaštan

Rastlinný gaštan

Gaštanová rastlina (Castanea) je strom z čeľade bukovitých. Rod je známy svojou nádhernou korunou a mnohými druhmi jedlých plodov, ktoré sú veľmi bohaté na živiny. Hodnotné je aj gaštanové drevo, vhodné na rôzne práce..

Rod gaštanu obsahuje 14 druhov, ktoré žijú v rôznych častiach severnej pologule. Niekedy slovo „gaštan“ označuje iné rastliny. Medzi nimi sú gaštanové semeno (zástupca rodiny strukovín) a pagaštan konský (z rodu Sapindov). Plody všetkých týchto stromov majú podobný tvar, pričom gaštan konský dostal svoje meno podľa toho, že jeho „orechy“ sú nejedlé.

Gaštany sa nachádzajú v Eurázii aj v Severnej Amerike. Tieto stromy preferujú mierne teplo a vlhké podnebie a môžu rásť aj v horách. Gaštany nájdete na juhu mnohých európskych krajín, milujú ich aj v Ázii – v Číne, Kórei a Japonsku. V Rusku gaštany rastú v oblastiach Kaukazu a na pobreží Čierneho mora.

Častými susedmi gaštanu sú jeho príbuzní – buky, habry, borovice a ďalšie ihličnany.

Popis gaštanu

Popis gaštanu

Gaštany sú veľké stromy so široko rozprestierajúcou sa korunou. Ich výška môže dosiahnuť 40 m. Drážkovaná kôra pokrýva kmeň až 2 m v obvode. Konáre sú červenohnedé. Rastie na nich sýto zelené podlhovasté lístie dlhé 8-25 cm, kožovité listové čepele sú nasmerované nahor. Koreňový systém obsahuje niekoľko veľkých koreňov, ktoré stromu poskytujú dobrú stabilitu, ale ich hĺbka nie je príliš vysoká. Kvôli tejto vlastnosti sú gaštany niekedy vysádzané cez pivnice. Takéto rastliny sa považujú za dlhé pečene a v prírodných podmienkach sú schopné žiť viac ako 500 rokov, aj keď priemerný vek stromov v lesoch dosahuje 100 rokov..

Gaštanové kvety začínajú v máji. Počas tohto obdobia sa na ňom objavujú vzpriamené kvetenstvo-klásky pozostávajúce z mnohých malých kvetov, ktoré sú medzi listami ťažko viditeľné. V období kvitnutia obzvlášť rýchlo rozoznáte skutočný gaštan od koňa. Ten má väčšie a veľkolepejšie bielo-ružové súkvetia, z ktorých vyžaruje príjemná aróma. V rastlinách existujú aj ďalšie rozdiely – napríklad listy pagaštanu konského majú štruktúru podobnú prstom a zárezy pozdĺž okrajov. Jedlé gaštany majú hladké okraje listov..

Gaštanové kvety sú opeľované hmyzom alebo vetrom. Potom sa na rastlinu uviažu lesklé ovocné orechy. Nachádzajú sa v špeciálnom sférickom plyši, charakteristickom pre druhy bukov. Kupula je zelená, pokrytá mnohými tvrdými ihlami a otvára sa, keď je ovocie úplne zrelé. Latinský názov rastliny Castanea je spojený práve so štruktúrou jej plodov a odkazuje na mýtus o cudnej nymfe Her, ktorá nepodľahla dvoreniu Jupitera. Samotné orechy majú hnedú farbu a vo väčšine druhov sa považujú za jedlé. V mnohých krajinách sa používajú na pečenie chleba, ako aj na prípravu iných jedál..

Gaštanové semená sa dajú jesť aj po určitom spracovaní, ale semená pagaštanu konského sa považujú za nejedlé, napriek veľkej podobnosti s bežnými gaštanmi. Majú horkú chuť a ich používanie môže viesť k vážnej otrave. Škrupina takýchto „gaštanov“ má vzácnejšie ostne a je tiež sfarbená do zelena. Napriek nejedlosti semien je gaštan tiež považovaný za dobrú medovú rastlinu..

JEDLÝ KAŠTAN – lahodná exotika v záhrade! Bude rásť s vami!JEDLÝ KAŠTAN - lahodná exotika v záhrade! Rastie aj vám!

Výsadba a starostlivosť o gaštany

Výsadba a starostlivosť o gaštany

Gaštany rastú najlepšie v slnečných alebo mierne zatienených oblastiach s dobrým pohybom vzduchu. Vlhkosť pôdy by mala byť stredná. Uprednostňujú sa odvodnené pôdy, ktoré sú „priedušné“ a neudržiavajú vlhkosť. Ale sušenie pôdy môže mať zlý vplyv na zdravie výsadby, ako aj na jej bažinu. Príliš zásadité pôdy pre gaštan nie sú vhodné, v prírode rastie na hlinitej lesnej pôde.

Pri výbere miesta pre gaštanovú sadenicu by ste mali vziať do úvahy tempo jej vývoja a ďalší rast. Okolo takejto rastliny zostáva najmenej 5 m voľného miesta. Na výsadbu sa vyberú sadenice staré 1 až 2 roky. V tomto období budú rastliny najlepšie schopné zakoreniť na novom mieste..

Pred výsadbou je pripravená diera pre strom široký a hlboký asi pol metra. V spodnej časti je položená drenážna vrstva z tehlových štiepok, kamienkov alebo sutín. Pôda zostávajúca po príprave jamy sa zmieša s humusom a pieskom. Do výslednej zmesi sa odporúča pridať dolomitovú múku (asi 0,5 kg). Otvor sa naleje do vody a potom sa do neho nainštaluje sadenica bez prehĺbenia koreňového krčku pod úrovňou zeme. Súčasne je do jamy nainštalovaná podpera, ktorá podporí krehký gaštan. Zostávajúce prázdne miesta sú pokryté zeminou, starostlivo podbíjané a potom znova napojené. Ak je to potrebné, do jamy pridajte viac pôdnej zmesi..

Gaštan sadíme pestujeme rastlinu gaštan starostlivosť o gaštany zeleninová záhrada ružová záhrada kvetinová záhradaGaštan vysádzame sadíme pestujeme rastlinu gaštan starostlivosť o gaštany zeleninová záhrada ružová záhrada kvetinová záhrada

Mladé sadenice potrebujú systematickú starostlivosť – zalievanie a malé uvoľnenie kruhu kmeňa niekoľkokrát v lete. Staršie rastliny bude potrebné zalievať iba v extrémnych horúčavách. Na konci jesene sa odporúča oblasť v blízkosti kmeňa zamulčovať kôrou, rašelinou, trávou alebo pilinami. Mladé gaštany sú citlivejšie na mráz, takže niekedy je ich kmeň navyše zabalený v pytlovine. Na jar sa stromy kŕmia pridaním hnoja alebo komplexnej minerálnej kompozície do pôdy.

Pestovanie gaštanov z vlašských orechov

Pestovanie gaštanov z vlašských orechov

Gaštan sa dá vypestovať z orecha – takto sa v prírode rozmnožuje. Plody začínajú rodiť stromy staršie ako 15 rokov. Mali by sa zbierať až po úplnom dozretí. Jeho načasovanie sa líši v závislosti od druhu a odrody, ale zber obvykle prebieha v prvej polovici jesene. Orechy sa neobjavujú každý rok, ale vo vlnách, raz za 2-3 roky. Keď plody spadnú na zem, zozbierajú sa, vyberú sa zrelé neporušené gaštany a ihneď sa zasadia do zeme. Hĺbka výsadby je 5-7 cm. Záhon sadeníc je pokrytý vrstvou lístia.

Môžete zasadiť orechy na jar, ale to bude vyžadovať stratifikáciu. Gaštany zozbierané na jeseň sa umiestnia do nádoby s pieskom a umiestnia sa na chladné (asi 4 stupne) miesto. Týždeň pred budúcou výsadbou sa gaštany vytiahnu a namočia do vody a pravidelne ju nahradia.

Čerstvé orechy dobre klíčia. Rastlina, ktorá sa z nich vyvinula, vyrastie o rok asi o 30 cm. V 5. roku života môže byť jeho výška niekoľko metrov. Ak plánujete znova zasadiť sadenice gaštanov, odporúča sa to urobiť pred dosiahnutím veku 2 rokov..

Okrem plodov na chov gaštanov môžete použiť aj ich odrezky, vrstvenie, ako aj potomstvo, ktoré sa objavuje v blízkosti pňa.

Gaštan. AKO RASTÚŤ ?? !! AKO ZASTAVIŤ???!!!Gaštan. AKO RASTÚŤ ?? !! AKO ZASTAVIŤ ??? !!!

Škodcovia a choroby

Počet gaštanov výrazne ovplyvňuje mnoho chorôb a škodcov. Nie všetky takéto rastliny sú voči nim odolné. Najnebezpečnejšie pre gaštany sú:

  • Múčnatka – plesňová infekcia postihujúca listy rastlín. V prvom rade sa choroba prejavuje na dolných listoch, potom sa šíri do celej koruny. Ak nepodniknete potrebné kroky, strom začne hniť..
  • Hrdza Je ďalšia hubová choroba, ktorá môže výrazne ovplyvniť počet výsadieb. Infekcia postihuje kmeň a výhonky rastliny, v dôsledku čoho začína zhadzovať listy a schnúť.
  • Atramentová choroba – ďalšia huba, ktorá vedie k odlupovaniu kôry a výraznému oslabeniu stromov.

Niekedy gaštany začnú bolieť kvôli porušeniu poľnohospodárskych pravidiel alebo zle vybranej pestovateľskej oblasti. Napríklad častá stagnácia vody v zemi môže tiež viesť k výskytu plesňových infekcií. Začínať s chorobami nestojí za to. V USA sa v dôsledku náhodne zavlečenej huby Endonia parasitica počet zubatých gaštanov znížil o takmer 95%.

Gaštan postihnutý plesňovou chorobou musí byť ošetrený fungicídom a síranom meďnatým. Všetky postihnuté časti kôry a konárov sa odstránia a sekcie sa namažú špeciálnymi prostriedkami a tmelom. Vošky, škodlivý hmyz, ako aj weevily, oriešky a molice môžu tiež poškodiť. Proti hmyzu sa používajú insekticídy. Malo by sa však pamätať na to, že gaštan je ovocný strom, preto sa všetky chemické prípravky používajú striktne podľa pokynov a v určitých obdobiach..

Preventívna starostlivosť môže pomôcť predchádzať škodcom alebo chorobám. Stromy sa pravidelne kontrolujú, v prípade potreby vykonávajú sanitárne prerezávanie, rany a praskliny zakrývajú smolou a listový mulč sa ošetruje fungicídmi.

Druhy gaštanu s fotografiou

Zo 14 druhov gaštanov v Rusku sa nachádzajú iba tri.

Výsev alebo gaštan jedlý (Castanea sativa)

Výsev alebo gaštan jedlý

Najbežnejší typ. Castanea sativa je veľký strom, ktorý rastie rýchlym tempom a je nenáročná na starostlivosť. Jeho výška dosahuje 35 – 40 m. Najbujnejšia koruna sa tvorí na osamelých stromoch – v lesných oblastiach alebo v blízkosti iných rastlín má kompaktnejší vzhľad. Kopinaté listy sú v lete jasne zelené a na jeseň žltnú.

Ozubený alebo americký gaštan (Castanea dentata)

Ozubený gaštan alebo americký

30-metrový strom má sférickú korunu. Castanea dentata je považovaná za mrazuvzdornejší druh, je schopná odolávať chladným teplotám až do -37 stupňov. Gaštany takejto rastliny majú zvyčajne malú veľkosť, ale sú sladké a najčastejšie sa používajú pri varení. Kvitnutie sa vyskytuje v júli.

Kaštan japonský alebo ryhovaný (Castanea crenata)

Japonský gaštan alebo rohovník

Kratší, 15-metrový gaštan. Castanea crenata má bordovo-hnedé vetvičky a tvorí veľké oriešky. Tento druh sa najlepšie vyvíja v oblastiach s miernym podnebím. Napriek relatívnej teplomilnosti (odoláva mrazom až do -20 stupňov) je považovaný za obzvlášť odolný voči hubovým infekciám. Vďaka svojmu obzvlášť rýchlemu rastu začína prinášať ovocie už od 3. roku života. Najpopulárnejšími formami sú Pendula Miyoshi so zvislými konármi a Edilus Nakai s veľkým a chutným ovocím. Orechy kultivovaných foriem tohto druhu sú držiteľmi rekordov vo veľkosti. Sú považované za vysoko výživné a dajú sa jesť čerstvé aj po rôznom spracovaní..

Aplikácia gaštanu

Aplikácia gaštanu

Gaštanové drevo štruktúrou pripomína dub, ale považuje sa za menej trvanlivé. Je dosť ľahké to spracovať. Položky vyrobené z gaštanu si dobre zachovávajú svoj tvar a sú považované za odolné voči hnilobe. Vďaka svojej nádhernej štruktúre sa drevo najčastejšie používa na dekoračné práce, ako aj na výrobu nábytku. Gaštan sa okrem toho môže používať aj v iných oblastiach: napríklad pri výrobe sudov na výrobu vína, ako aj pri stavbe lodí. V nedávnej minulosti sa z gaštanových kmeňov vyrábali telegrafné stĺpiky. Ale od roku 2012 je na príkaz Rosselchoza zakázané ťažiť gaštanové drevo.

Gaštanové ovocie je tiež jedným z častých dôvodov jeho pestovania. Chutia dobre a obsahujú veľa cenných prvkov. Gaštany obsahujú vitamíny, triesloviny, ale aj sacharidy a bielkoviny. Medzi minerály, ktoré obsahujú, patrí horčík, fosfor a draslík. Napriek tomu, že gaštany sú orechy, považujú sa za menej tučné, ale vo výživovej hodnote nie sú nižšie ako ostatné orechy. Môžu sa jesť v rôznych formách: sú vyprážané, pečené, varené a tiež sa používajú ako prísada do múky. Hoci gaštany možno jesť surové, ich lúpanie je náročné a varenie zlepšuje chuť. Surové alebo dusené orechy sa však považujú za zdravšie. 1 hektár gaštanových výsadieb prinesie až 1 tonu ovocia. Je pozoruhodné, že stromy sú prospešné nielen počas plodenia, ale aj počas kvitnutia: rastliny sú považované za medonosné rastliny. Gaštanový med má koláčovú príchuť a je považovaný za jeden z najzdravších.

Rôzne časti rastliny sa používajú na domáce potreby, ako aj na kozmetické a lekárske účely. Gaštanová múka môže napríklad škrobovať a bieliť látky. Tradičná medicína používa aj gaštanovú kôru, ktorá je bohatá na triesloviny..

Gaštan v krajinnom dizajne

Gaštan v krajinnom dizajne

Na ozdobné účely sa najčastejšie používa menovec gaštana sejacieho – gaštan konský. Priťahuje svojimi krásnymi listami pripomínajúcimi ventilátor, úhľadnou korunou a voňavými súkvetiami, ktoré vyzerajú ako svieže zvislé pyramídy. Takéto rastliny sa často používajú na ozdobu mestských parkov, uličiek a rekreačných oblastí..

Aj keď je gaštan sejací v dekoratívnosti nižší ako gaštan konský, môže sa použiť aj na ozdobu záhrady alebo parku. Takéto rastliny sa najčastejšie používajú v skupinových výsadbách. Hodia sa k ihličnanom, akácii a breze. Na účely krajinného dizajnu sa používa aj japonský gaštan. Takéto stromy môžu vytvárať živé ploty..

Vzhľadom na vysoký rast dospelého gaštanu na bežných záhradných pozemkoch sú tieto rastliny vzácne, ale niekedy sa v záhradách pestujú poddimenzované formy gaštanov..