Habr

Habr. Popis, vlastnosti, kde rastie

Habr je strom z brezovej rodiny, ktorého dĺžka života je až 300 rokov. Počas tejto doby môže rásť až do výšky 30 metrov, pričom priemer jeho kmeňa nie je veľký, do 40 cm. Rastie prakticky na celej kontinentálnej časti Európy, je bežný v Malej Ázii, na Kaukaze a v Zakaukazsku, v Iráne vysočiny. Rastie pomaly, pričom uprednostňuje listnaté lesy. Niekedy nájdete čisté plantáže a na Zakaukazsku sa týči do výšky 2 000 metrov a viac..

Habr patrí medzi jednodomé rastliny. Kvitne v apríli až máji samčími a samičími kvetmi vo forme náušníc. Plod v septembri až októbri. Plody sú malé hnedé, lesklé oriešky, veľké 3-6 mm. Jeden kilogram zozbieraných orechov môže obsahovať 30 až 35 tisíc malých orechov.

Má veľmi tvrdé drevo odolné voči oderu. V procese rastu je kmeň hrabu ohnutý a stáva sa nevhodným na stavbu, ale napriek tomu je jeho drevo od pradávna veľmi cenené. Používala sa v zlievárni, kováčstve a šperkárstve. Drevo tohto stromu vydáva bezdymový plameň, ktorý ho umožňoval používať v pekárňach a hrnčiarskych dielňach. Jeho silné a trvanlivé drevo bolo použité a stále sa používa na výrobu rúčok pre rôzne nástroje, sekery a rôzne hrebene. V súčasnosti sa z nej vyrábajú biliardové tágo, rezacie dosky, podlahové krytiny, parkety, všetky druhy strojov a iné predmety každodennej potreby..

drevo je od pradávna veľmi cenené

Napriek tomu, že hrab je pevný a odolný, rýchlo stráca svoje vlastnosti bez dodatočnej vonkajšej ochrany. Súčasne je veľmi ľahké maľovať a spracovávať inými ochrannými chemikáliami..

Listy a obzvlášť mladé výhonky tohto stromu je možné kŕmiť hospodárskymi zvieratami. Kôra sa používa na činenie kože a z listov sa získavajú éterické oleje, ktoré sa používajú v modernej kozmetológii. Z plodov habru sa vyrába olej, ktorý je možné použiť pri varení.

Tento strom nezanedbával ani liek. Kôra a listy habru obsahujú veľký podiel trieslovín, aldehydov, kyselín gallovej a kávovej, bioflavonoidov, kumarínov, silíc a kyseliny askorbovej. Ovocie obsahuje rastlinné tuky. V prípade nesprávneho obehu a neoplázie mozgu sa používajú infúzie z kvetov tohto stromu. Mladé výhonky sú neoddeliteľnou súčasťou lekárskej zbierky používanej pri neplodnosti a komplikáciách počas tehotenstva. Rovnakým spôsobom sa infúzia listov používa na hnačku. Miazga tohto stromu obsahuje veľa cukru a organických látok..

Ako vyzerá hrab strom na fotografii

Má priradené skutočne zázračné vlastnosti: podľa ezoterikov je schopný ovplyvniť myšlienky človeka a jeho strom podporuje správne činy a skutky. Opierajúc sa o kmeň stromu môžete nabiť energiou a zostať tak energický a energický po dlhú dobu..

Hrab sa šíri semenami, ale môže sa množiť odrezkami a vetvami. Semená sa vysejú bezprostredne po zbere na jeseň, ale môžete aj budúci rok. Semená sa dobre skladujú v papierových alebo plastových vreckách po dobu 2-3 rokov. V tomto prípade musí byť pred pristátím vykonaná určitá príprava. Za týmto účelom sa udržujú pri teplote + 20 ° C 15-60 dní a potom pri teplote 1-10 ° C 90-120 dní. Potom sa semená môžu ihneď zasiať alebo klíčiť pri teplote + 20 ° C. V takom prípade sa získajú zaručené sadenice. Rezne zakorenia veľmi rýchlo. Hrab je celkom odolný voči chorobám a škodcom.

Hrab nie je náladový na svetelné podmienky: môže dobre rásť na otvorených priestranstvách aj v tieni. Na pôdu je ale prieberčivý a dáva prednosť dobre prihnojenej pôde s dostatkom vlahy. Odolný voči mrazu a vetru, dokonale sa prispôsobí mestským podmienkam. Môže tolerovať nedostatok vlhkosti, ale vyžaduje trvalé zalievanie počas veľmi suchých období.

Odrody hrabov

Na svete existuje viac ako 30 druhov tejto rastliny, z ktorých väčšina je bežná v Ázii. Európa sa môže pochváliť iba dvoma pohľadmi, zatiaľ čo Rusko iba tromi. Medzi bežné typy patria:

Habr belošský. Je veľmi populárny v Malej Ázii, na Kaukaze, v Iráne a na Kryme. Tento strom je vysoký asi 5 metrov, ale exempláre nájdete aj vyššie. Často môžete nájsť celé húštiny kaukazského hrabu – hrab. Rastie často v blízkosti duba, buka a gaštanu.

Habr belošský

Habr prímorský (srdcovitý). Má listy, ktoré v spodnej časti vyzerajú ako srdce, a preto dostalo meno. Tento strom s výškou asi 10-20 metrov nájdete na juhovýchode Primorského územia, Kórei, Číne a Japonsku. Tu uprednostňujú oblasť na úpätí hôr s výškami od 200 do 300 metrov a zaberajú druhú úroveň zmiešaných tienistých lesov. Šialene krásny a jedinečný listnatý strom.

Habr prímorský (srdcovitý)

Hrab Karolinska. Jeho biotopom je východ zo Severnej Ameriky. Tu sa nachádza v blízkosti brehov rieky a na okraji močiarov. Jeho výška môže dosiahnuť 5-6 metrov a priemer kmeňa je 150 mm. Veľmi často môžete nájsť huňatú formu hrabana Karolínskeho.

Hrab Karolinska

Hrab Virgínia. Jeden z poddruhov habra Karolinského a rastie na juhovýchode Severnej Ameriky. Môžete tiež nájsť kríky podobné tomuto druhu s výškou kríkov asi 4 metre a korunou s priemerom asi 400 cm Tento strom je široko používaný v krajinnom dizajne. Vzhľadom na to, že rastie pomaly, je schopný udržať si svoj dekoratívny tvar po dlhú dobu: od okrúhleho po štvorcový alebo pyramídovo-lichobežníkový. Veľmi dobre znáša strihanie vlasov a transplantácie. Vysadením tejto rastliny môžete ľahko vytvárať ozdobné živé ploty alebo živé sochy, ako aj vytvárať celé krajinné maľby..

Medzi typmi bežných hrabov je možné uviesť niekoľko dekoratívnych foriem:

  • Pyramidálne. Tento strom má úzku pyramídovú korunu..
  • Stĺpcový. Má úzku, stĺpcovú korunu.
  • Plačúci. Koruna má tvar plačúcej vŕby s tenkými vetvami.
  • Výrez. Má úzke, cezmína laločnaté listy.
  • Dub-listnaté. Má hlboko listnaté širokozubé listy.
  • Fialová. Po odkvitnutí listy okamžite zmodrejú a potom sa zazelenajú.