Japonský šarlátový strom

Japonský šarlátový strom

Šarlátový strom je významným predstaviteľom listnatých stromov žijúcich v Číne, Japonsku a ďalších ázijských krajinách. Tento strom vyžaduje svetlo a miluje dobre priepustnú pôdu, vlhkosť, preto výdatnú zálievku. Dorastá do tridsať metrov, žije až tristo rokov, preto je považovaný za strom s dlhou životnosťou. Vysádza sa semenami aj odrezkami. Tento strom sa najčastejšie nachádza v zmiešaných japonských alebo čínskych lesoch. Ako je uvedené vyššie, purpur môže dosiahnuť výšku tridsať metrov a za priaznivých klimatických a všeobecných podmienok až štyridsaťpäť metrov.

Ak hovoríme o rastline podrobnejšie, stojí za zmienku jej vzhľad. Šarlát rastie s niekoľkými kmeňmi zo základne, vďaka čomu má jeho koruna pyramídový vzhľad a vyzerá mohutne. Kôra japonskej šarlaty je tmavošedá s prasklinami. Výhonky sú sivohnedé. Listy pripomínajú tvar srdca, zaoblené v priemere päť až desať centimetrov, predná strana je tmavozelená, vnútorná strana je sivá alebo svetlozelená s červenými žilkami. Keď listy práve kvitnú, majú ružový odtieň, na jeseň zožltnú a potom karmínovej farby. Pokiaľ ide o kvitnutie karmínovej, je málo nápadné a nenápadné, preto nenesie estetické a dekoratívne.

Šarlát rastie s niekoľkými kmeňmi zo základne, vďaka čomu má jeho koruna pyramídový vzhľad

Strom rýchlo rastie, ročne pribudne až štyridsať centimetrov. Plod od pätnástich rokov. Ovocie-prefabrikované sklopné letáky v tvare strukov.

Výsadba japonskej šarlátovej

Výsadba japonskej šarlátovej by mala byť na dobre osvetlenom mieste. Pôda, ako už bolo uvedené, musí byť úrodná, odvodnená a vlhká. Zalievanie by malo byť bohaté, pretože rastlina zle znáša sucho. Priame slnečné lúče sú tiež deštruktívne. Počas mrazov môžu mladé výhonky mierne zamrznúť, ale majú schopnosť zotaviť sa. Radšej to neriskujte a na zimu zakryte šarlát.

Rast stromu je rýchly, ročne sa pridáva až štyridsať centimetrov

Japonské šarlátové semeno sa zriedka šíri semenami; na úspešnú reprodukciu je lepšie použiť odrezky. Odrezky sa najlepšie zberajú koncom júla, majú asi 15 centimetrov s dvoma internódiami. Zasaďte do letného skleníka s teplotou najmenej dvadsaťpäť stupňov. Pôda musí byť vždy vlhká..

  Javor nórsky

Japonská šarlátová kyvadlo

Najbežnejšou formou japonskej šarlaty je Pendula. Získal si popularitu vďaka svojmu neobvyklému dekoratívnemu vzhľadu, ktorý pripomína plačúcu vŕbu. Pendula dosahuje výšku šesť metrov.

Japonská šarlátová kyvadlo

Vonkajšie charakteristiky stromu sú nasledujúce: kôra je v trhlinách tmavošedá, listy až 10 centimetrov kvitnú, majú červenú farbu, potom zelenú, do jesene zožltnú a potom sa stanú jasne oranžovými a červenými. Pendula nenápadne kvitne, má drobné svetlé plody, ktoré dozrievajú do septembra. Rastlina odolná voči suchu.

Použitie japonského šarlatu

Japonský šarlát je vďaka svojim vlastnostiam (mrazuvzdornosť, krása, nenáročnosť) široko používaný v krajinnom dizajne. Pestuje sa v botanických záhradách pre parkové úpravy a ulice. Je to nádherná dekorácia kvôli neobvyklému tvaru a farbe lístia. V jesennom období sa karmínový strom mení na jasnú fontánu farieb.

Tipy a triky na pestovanie šarlátu v záhrade

V Rusku je bohužiaľ zriedka vidieť túto rastlinu, dôvodom je, že nie každý záhradník má schopnosti pestovať šarlát a nie je ľahké nájsť túto rastlinu. Táto rastlina dosiahla najväčšiu popularitu v európskych krajinách, Severnej Amerike a samozrejme vo svojej domovine. Na jeseň z japonského šarlátového stromu vyžaruje sladká aróma, pre ktorú ho v Nemecku prezývali perníkový strom, pretože keď padajú listy, aróma stromu zmizne..