Jazero úzkolisté

Ako pestovať dub úzkolistý alebo ruský olivovník

Táto rastlina sa nachádza vo forme kríka alebo nízkeho stromu. Patrí do rodu Lokh (Elaeagnus), rodina Lokhovyh (Elaeagnaceae). Vlasťou prísavníka úzkolistého je Severná Amerika a tiež Čína. Jedná sa o svetlo milujúcu rastlinu. Pôda môže byť akákoľvek. Vlhkosť pôdy by mala byť mierna. Dorastá do výšky 10 metrov a dožíva sa až 60 rokov. Môžu byť vysadené odrezkami alebo vetvami, tiež so semenami..

Popis stromu

Jazero je malý opadavý strom so širokou a rozložitou korunou. Kôra je červenohnedej farby, sú tam tŕne, dosahuje dĺžku 3 centimetre. Kmeň v období rastu nadobúda zakrivený tvar. Strom vytvára dospievajúce mladé výhonky so striebristým odtieňom. Má silný a silný koreňový systém.

Zeleň. Tvar listov je oválny, pripomína vavrín, v spodnej časti zúžený a v hornej časti špicatý. Spodok je biely a vrch je šedozelený. Povrch je pokrytý šupinami. Na strome sú listy držané odrezkami, ktorých dĺžka je 4-7 cm.

Dub úzkolistý. Foto, výsadba a starostlivosť, ovocie. Ruský olivovník

Kvety. Strom kvitne jednoduchými drobnými kvetmi. Ich vnútorná časť je oranžovožltá, vonkajšia časť je striebristá. Majú silnú arómu a veľa nektáru. Kvitnutie padá v júni, trvá až 20 dní.

Ovocie. Od augusta do septembra začínajú plody dozrievať. Je to oválna alebo sférická kôstka so sladkou chuťou a červeno-žltou farbou. Hmotnosť ovocia je asi 3 g, dĺžka je 1 cm. Proces zrenia je nerovnomerný, ale tie plody, ktoré sú už prezreté, sú ešte dlho na vetvách. Na úplné dozrievanie potrebuje plod prísavníka dlhé teplé obdobie. Rastlina, ktorá dosiahla 3-5 rokov, začína kvitnúť a prinášať ovocie.

Kde rastie husa?

V prírodnej prírode sa táto rastlina nachádza na Kaukaze, na Ukrajine a v rozľahlosti Strednej Ázie. V Rusku los úzkolistý rastie v jeho európskej časti. Miluje lesostep a step a tiež preferuje brehy riek. Na opustených územiach Kazachstanu sa vytvorili celé húštiny takýchto kríkov a dokonca sa im začalo hovoriť „tugai lesy“.

Kde rastie husa?

Rastlina je odolná voči suchu, rastie na akejkoľvek pôde, nepohrdne ani fyziologickým roztokom a chudobnou pôdou. Prísavky rastúce v piesočnatých pôdach produkujú mnoho náhodných koreňov. Sú nenároční na podmienky mesta, pokojne sa týkajú prašného znečisteného ovzdušia. Silné mrazy v zime však ťažko znášajú.

Rastlina rastie dostatočne rýchlo. Každý rok rastie o 1 meter. Po 4 rokoch existencie strom uvoľní bočné výhonky.

Plody prísavky úzkolistej

Navonok sú podobné dátumom a majú sťahujúcu, sladkú chuť a sú veľmi výživné. Vďaka tenkým dlhým stopkám sa dajú ľahko zostaviť. Môžu byť uložené dlho. Dokonca aj izbová teplota im umožňuje udržiavať ich počas celej zimy..

Zloženie ovocia obsahuje: vlákninu, soli, fosfor a draslík, tanín (látka s adstringentným účinkom), bielkoviny 10%, vitamíny, až 40% cukru. Plod má červenú kosť a dužinu. Môžu byť použité čerstvé aj mrazené a sušené. Pomocou sušeného ovocia sa pripravujú infúzie a liečivé odvary a mrazené sa používajú na ozdobenie dezertov.

Plody prísavky úzkolistej

Takéto plody majú vo vedeckej medicíne značnú hodnotu. Také lieky, ako je pshatín, sa vyrábajú presne z ovocia prísavky. Pomáha pri žalúdočných alebo črevných problémoch. Vďaka svojim sťahujúcim vlastnostiam našli tieto plody uplatnenie v ľudovom liečiteľstve, pri tráviacich ťažkostiach a pomáha aj pri katarakte. Odvar z takéhoto ovocia je dobré použiť na prechladnutie, zimnicu, ochorenia dýchacích ciest. Tiež sa používa ako účinný liek na zápal v ústnej dutine, výplachom.

Ovocie môžete použiť aj na jedlo. Dobré pridať do pečiva, polievok a ďalších. Vhodné čerstvé aj nasekané.

Starostlivosť a pristátie

Starostlivosť o takú rastlinu je pomerne jednoduchá. Každý rok ho stačí nakŕmiť a uvoľniť pôdu v blízkosti kmeňa. S nástupom jari zrieďte vodou a pridajte močovinu, mulleín a dusičnan amínový. Začiatkom jesene naneste nitroammofosk. Na zimu treba mladé stromčeky dobre prikryť. Na jar sa zastrihávajú sušené konáre. V lete sa účes robí dvakrát (na začiatku a na konci leta).

Môžete ho množiť akýmkoľvek spôsobom: semená, vrstvy, odrezky. Ale odrezky sa môžu zakoreniť až po druhom roku života. Výsev semien je najspoľahlivejší spôsob. Už v prvom roku života sa tu objavujú sadenice, ktoré dorastajú do 1 metra.

Starostlivosť a pristátie

Pred výsadbou je vhodné vybrať si miesto a pripraviť pôdu. Miesto musí byť chránené pred vetrom, aby nárazy vetra nezničili mladú rastlinu. Pôda je žiaduca mierne kyslá a neutrálna. Vápno pomôže s vysokou kyslosťou.

Výsadba by sa mala vykonávať v poslednom mesiaci jesene alebo skoro na jar. Medzi sedadlami je potrebná vzdialenosť 2 až 3 metre, hĺbka jamky je až pol metra. Pred výsadbou by mal byť do jamy umiestnený piesok, úrodná pôda a kompost a dno by malo byť pokryté kamienkami alebo malými kamienkami (druh drenáže). Pre zdravý rast a vývoj je možné do pôdy pridať drevený popol; dusíkaté hnojivá a dvojitý superfosfát nebudú zasahovať. V prvých dňoch (3-4) je potrebná dobrá zálievka.

Kde je aplikovaný hlúpy strom

Jeho listy, kvety, kôra a plody sa používajú na liečebné účely. Skorbut, srdcové choroby, edém a kolitída, na všetky tieto choroby sa odporúčajú odvar a infúzie vyrobené z prísavných kvetov. Liečivé infúzie z listov rastliny môžu pomôcť pri dne, pri reumatickom záchvate a hojení rán.

Listy a kôra rastliny sú prírodnými farbivami na kožu, dodávajú čiernu a hnedú farbu. Plody stromu je možné konzumovať a používať na varenie. Z dreva môžu byť vyrobené rôzne hudobné nástroje a prísavka slúži aj ako materiál na výrobu nábytku a všetkých druhov stolárskych výrobkov..

Kde je aplikovaný hlúpy strom

Je to nádherná medonosná rastlina. Med z nektáru kvetov prísavky má krásnu jantárovú farbu a úžasnú vôňu a príjemnú chuť. Strom je možné použiť na jednorazové výsadby, ako aj na skupinu. Účes, ktorý je vhodný na úpravu akejkoľvek oblasti, je ľahký. Môže pôsobiť na posilnenie pôdy.

Vyzerá skvele ako okrasná rastlina vďaka strieborným listom, jasnej kôre, žltým kvetom a červenému ovociu.