Jelša čierna

Jelša čierna

Tento strom patrí do rodu jelša, rodina breza, má niekoľko mien. Jelša čierna, lepkavá, európska (Alnus glutinosa). Jelša pochádza z Európy. Rastlina je svetlo milujúca, ale dobre znáša aj tieň. Pôda miluje úrodnú, dobre zvlhčenú. Uprednostňuje výdatnú zálievku. Dorastá do výšky 35 metrov a môže trvať asi sto rokov. Vysadené semenami.

Popis čiernej jelše

Listnatý strom je pomerne vysoký, môže byť mnohokmenný. Kôra dospelého stromu je takmer čierna, v mladej rastline je stále svetlo hnedá, ale dosť tmavá.

Listy jelše čiernej sú striedavé, tmavozelenej farby, oválne alebo zaoblené so zárezom v hornej časti, lepkavé, lesklé.

Popis čiernej jelše

Jelša má jednodomé kvety, ktoré tvoria mačky. Kvitnú skoro na jar, niekedy dokonca rýchlejšie ako listy. Počas celého obdobia rastu a vývoja stromu prebieha proces kladenia náušníc. Pri tyčinkách sa to stane za 5-6 mesiacov, niekde od júla, a pri piestikoch-1-2 mesiace od septembra. Na stopkách, rozšírenej štítnej žľaze, sú tri samčie kvety. Vonkajšia časť (perianth) je jednoduchá, 4-rezná alebo 4-listová. Samice sa nachádzajú v dutinách váh, ktoré obsahujú veľa dužiny, a sú umiestnené v pároch.

V čase zrenia šupiny tvrdnú a vytvárajú takzvaný kužeľ, veľmi podobný plodu ihličnanov. Čierna jelša sa reprodukuje pomocou semien alebo leteckých výhonkov (rast pňov).

Fotografia a popis jelše európskej

Plody jelše sú malé šišky, ktoré majú úzke krídlo, ale môžu byť aj bez neho. Farba ovocia je najskôr zelená, potom sa stáva hnedou s červeným odtieňom. Obdobie dozrievania nastáva na začiatku jesene. Na zimu sú kužele zatvorené a na začiatku jari sa otvárajú a vypadávajú semená. Vietor ich nesie a roztavená voda tiež podporuje šírenie semien.

Kde rastie jelša čierna?

Túto rastlinu nájdete takmer v celej Európe, okrem severnej časti. Malé Ázie, severná Afrika a Severná Amerika sú tiež podnebím vhodným pre jelšu. V Rusku rastie jelša v jej európskej časti.

  Olšová sivá

Strom miluje vlhké, odvodnené pôdy, a preto je možné jelšu často vidieť na brehoch riek, jazier a iných vodných plôch. Pre túto rastlinu sú vhodné aj mokrade, ako aj hlinité a chudobné pôdy, skalnaté a piesočnaté.

Kde rastie jelša čierna?

Dokonale koexistuje s stromami ako jaseň, breza, dub, lipa a smrek. Ale môže si vytvárať vlastné húštiny (jelša). Tam, kde rastie jelša, je pôda obohatená dusíkom.

Škodcovia a choroby

Patogénna huba rodu Tafrin môže infikovať strom. Podobný parazit poškodzuje ženské náušnice a vyvoláva ich rast vo forme listov. Iné druhy húb poškodzujú listy, farbia ich a scvrkávajú sa..

Aplikácia jelše čiernej

Kôra stromov a šišky sa už dlho používajú v lekárskej oblasti. Infúzia na kôru je dobre sťahujúca a pôsobí antibakteriálne a protizápalovo. Odvar z kôry rastliny je vynikajúci pri zápche, môže byť hemostatickým činidlom a dobre hojí rany. Liečivo zo semena sa používa na problémy so žalúdkom a črevami, tento vývar má adstringentné a dezinfekčné vlastnosti. Tinktúra listov a kôry vypudzuje žlč z tela, zmierňuje kŕče a zápaly.

Môže byť použitý ako prírodné farbivo na vlnu a kožu. Umožňuje získať žltú, ako aj červenú a čiernu farbu. Škoricová farba pochádza z púčikov. Jelša je právom považovaná za medonosnú rastlinu. Včely zo živicových látok jelšových listov a púčikov vyrábajú propolis. Suché listy stromov je možné kŕmiť hospodárskymi zvieratami.

Samotné drevo jelše čiernej je mäkké a ľahké, ale aj krehké

Samotné drevo jelše čiernej je mäkké a ľahké, ale aj krehké. Používa sa v stolárstve a nábytku, používa sa pri stavbe hydraulických konštrukcií. Je to dobrý materiál pre škatule, ktoré pojmú potraviny alebo domáce potreby. Z jelše sú vyrobené aj cievky a ďalšie výrobky..

Z tejto rastliny môžete tiež získať drevný ocot a drevené uhlie na maľovanie, na to musíte vykonať suchú destiláciu. Alder sa tiež podieľa na výrobe strelného prachu. Na živé ploty sa používajú hladké kmene. Jelša je nepostrádateľná pre vykurovanie pecou. Vďaka nej sa predtým zbavili nadbytočných sadzí, ktoré sa nahromadili v rúrkach pece. Ak údíte ryby na pilinách a jelšových hoblinách, získate veľmi chutné jedlo. Ovísanie na kmeňoch jelše je nádherným dekoratívnym prvkom dekorácie.

  Brest hladký

Zber a obstarávanie surovín

Takzvané hrbole sa dajú zbierať od novembra do marca budúceho roka. V tomto prípade je potrebné pomocou nožníc starostlivo odrezať koniec vetvy, na ktorej sú umiestnené kužele, a odrezať ich. Ovocie, ktoré samotné spadlo z konárov, je už nepoužiteľné.

Takzvané hrbole sa dajú zbierať od novembra do marca budúceho roka.

Púčiky musia byť dobre vysušené. Na to musia byť rozložené v rovnomernej vrstve v miestnosti s dobrým vetraním (napríklad podkrovie) alebo umiestnené pod baldachýn. Keď je vonku teplo, môžete sušiť na čerstvom vzduchu, ale nezabudnite všetko premiešať. Po vysokokvalitnom sušení sú hrbole uložené až tri roky..