Lilac

Lilac: výsadba a starostlivosť na otvorenom poli, pestovanie v záhrade

Orgován obyčajný (Syringa vulgaris) je kvitnúci ker z čeľade olivovníkovitých. Existuje asi 35 druhov tejto rastliny a viac ako 2 000 rôznych odrôd. Šeříky sa dajú použiť na vytvorenie zaujímavých terénnych úprav v záhrade a šeříky sa dajú použiť aj na spevnenie svahov, ktoré sú vystavené zlomeninám. Tento článok vám podrobne povie o pravidlách výsadby, pestovania a starostlivosti o záhradu, prerezávania a reprodukcie šeříkov..

Popis kríka orgován

Lilac je mnohonásobný a opadavý ker, ktorý môže dorásť do výšky 2 až 8 metrov. Kmeň sirény môže mať priemer až 20 cm Kôra je sivohnedá, v mladosti hladká, v starých s malými prasklinami. Listy sú celé alebo perovito oddelené. Môžu byť oválne, srdcovité, vajcovité alebo predĺžené, svetlej alebo tmavozelenej farby. Kvety sú biele, orgovánové, purpurové, modré, fialové alebo ružové, zbierané v latách, najčastejšie ovisnuté. Lilac bloom sa vyskytuje u všetkých druhov rôznymi spôsobmi. Obvykle sa to však stáva v období od druhej dekády apríla do júna. Počas kvitnutia ker veľmi chutí. Vôňa je veľmi príjemná a jemná. Semená dozrievajú v lastúre.

Lilac je jedným z najobľúbenejších všetkých záhradníkov. Nepotrebuje špeciálnu starostlivosť, nebojí sa mrazu a môže žiť až 100 rokov.

Výsadba orgovánov na otvorenom priestranstve

Výsadba orgovánov na otvorenom priestranstve

Vhodný čas na výsadbu šeříkov je druhá dekáda júla a prvá dekáda septembra. Na jeseň a na jar je lepšie nevysádzať šeříky, pretože sa dlho zakorenia a budú rásť pomaly. Výsadba šeříkov je najlepšia na dobre osvetlenom mieste. Pôda by mala byť stredne vlhká a bohatá na humus.

Pri nákupe sadeníc orgovánu je nevyhnutné starostlivo preskúmať koreňový systém. Najlepšie je vybrať tie, v ktorých je vyvinutý a dobre rozvetvený. Bezprostredne pred výsadbou je potrebné korene opatrne orezať na 30 cm, poškodené a suché časti odstrániť. Vzdialenosť medzi sadenicami by mala byť 2-3 m.

Na vysádzanie šeříkov musíte najskôr pripraviť jamy. V úrodnej pôde by mala byť veľkosť jamy o niečo väčšia ako koreňový systém sadenice. A v chudobnej pôde jamy musíte urobiť viac, aby bol priestor pre úrodnú pôdu (humus + superfosfát + popol z dreva). Aby bola pôda dobre odvodnená, je potrebné na dno položiť malú vrstvu sutiny, expandovanej hliny alebo rozbitej tehly. Potom ju naplňte úrodnou pôdou a nalejte ju šmýkačkou. Potom sa sadenica musí položiť na kopec a opatrne rozložiť korene, pokryť úrodnou pôdou a mierne rozdrviť. Po výsadbe je potrebné sadenicu výdatne zalievať a potom pôdu dôkladne zamulčovať rašelinou alebo humusom.

  Jelša čierna

Starostlivosť o orgován v záhrade

Starostlivosť o orgován v záhrade

Starostlivosť o orgován je celkom jednoduchá. V prvej dekáde leta je potrebné vykonávať bohaté a pravidelné zavlažovanie, do jedného kríka by malo ísť najmenej 25 litrov vody. Od druhej polovice leta treba zálievku mierne obmedziť a ker zalievať iba za suchého počasia. Minimálne 4 krát za sezónu je potrebné uvoľniť pôdu na území kruhu kmeňa. Tiež je potrebné pravidelne odstraňovať burinu. Ak pravidelne vykonávate všetky tieto jednoduché činnosti, po 5 rokoch z malého sadenice vyrastie veľký a svieži orgován..

Top dressing a hnojivá

V prvých 2-3 rokoch je potrebné kŕmiť šeříky malým množstvom dusíka. V druhom roku musíte pridať viac močoviny a dusičnanu amónneho. Najlepšie je však uprednostniť organické hnojivá, ako napríklad hnojovica. Na prípravu takéhoto vrchného obväzu je potrebné jednu časť kravského trusu zriediť piatimi časťami vody. Takúto organickú hmotu je potrebné zaviesť nie bližšie ako 1,5 m od kmeňa orgovánu.

Hnojivá obsahujúce draslík a fosfor sa musia aplikovať raz za 2-3 roky. Dusičnan draselný a dvojitý superfosfát sa musia aplikovať na pôdu do hĺbky 6-8 cm; po aplikácii je nevyhnutné pôdu zalievať. Vyššie uvedené minerálne hnojivá je možné nahradiť obyčajným popolom zriedeným vo vode.

Prenos

Dva roky po výsadbe sadenice je potrebné transplantovať orgován. Ker veľmi rýchlo čerpá všetky živiny z pôdy a dokonca ani pravidelné hnojenie ich nemôže úplne obnoviť. Preto na takej pôde šeříky nebudú schopné aktívne rásť a hojne kvitnúť..

Kríčkové orgovánové kríky je potrebné transplantovať koncom mája, keď končí obdobie kvitnutia. Na presádzanie musíte jamy pripraviť vopred, potom krík opatrne vyhrabte a presuňte na olejovej utierke na nové miesto výsadby. Šeříky je potrebné transplantovať spolu s hlinenou hrudkou, aby sa rýchlejšie zakorenili. Pred výsadbou je potrebné odstrániť všetky poškodené, suché a nepotrebné časti kríka. Potom, čo by mal byť krík umiestnený do pripraveného otvoru a dobre posypaný úrodnou pôdou. Po výsadbe musíte ker hojne zalievať..

Prerezávanie

Kry, ktoré majú menej ako tri roky, nepotrebujú prerezávanie. Ale trojročný krík musí začať vytvárať korunu. To bude trvať asi 2-3 roky. Prerezávanie by sa malo vykonávať skoro na jar, predtým, ako sa rastlina prebudí zo zimného spánku. Musíte nechať iba 5-7 silných a krásne usporiadaných vetiev a zvyšok musíte odstrániť. V druhom roku bude potrebné odstrániť dokonca aj kvitnúce výhonky. Po prerezaní by na jednej hlavnej vetve nemalo zostať viac ako osem živých púčikov. Je to nevyhnutné, aby sa ker počas kvitnutia nepreťažoval. Je tiež potrebné odstrániť všetky poškodené, suché a nesprávne rastúce vetvy, ktoré zasahujú do správneho rastu a vývoja kríka..

Bloom

Na jar, keď orgován začne aktívne kvitnúť a tešiť sa svojou krásou, je tiež potrebné postarať sa o krík.

Na jar, keď orgován začne aktívne kvitnúť a tešiť sa svojou krásou, je tiež potrebné postarať sa o krík. Je nevyhnutné zbierať chrobáky z mája. Zrežte viac ako polovicu kvitnúcich výhonkov, aby sa budúci rok tvorili intenzívnejšie. Po skončení obdobia kvitnutia je potrebné odstrániť všetky súkvetia, ktoré už vybledli a uschli..

Lila po odkvitnutí

Dospelé orgovánové kríky nepotrebujú na zimu ďalší úkryt, ale mladé, naopak. Pôda okolo mladých sadeníc na jeseň musí byť mulčovaná silnou vrstvou pilín, rašeliny alebo suchého lístia. Pomôže to ešte nie silným sadeniciam ľahšie znášať zimné mrazy..

Reprodukcia lila

Kvitnúce kríky do záhrady &# 127802; LILAC ➡ Ako správne rezať? &# 127802; Majstrovská trieda HitsadTVKvitnúce kríky do záhrady �� LILAC ➡ Ako správne odrezky? Master HitsadTV master class

Iba skúsení záhradníci, ktorí pracujú v škôlke, môžu množiť šeřík semenami. Preto, ak existuje potreba množiť šeříky v záhrade, je lepšie to urobiť pomocou štepenia, vrstvenia alebo odrezkov. Sadenice získané týmito metódami lepšie a rýchlejšie zakorenia na novom mieste a majú tiež vysokú mrazuvzdornosť..

Choroby a škodcovia

Lilac môže napadnúť choroby, ako je múčnatka, verticilóza, bakteriálna hniloba, bakteriálna nekróza a bakteriálna hniloba. Zo škodlivého hmyzu, roztočov listových alebo púčikov, jastrabieho mola, orgovánového, baníckeho.

Pri bakteriálnej nekróze sa listy stanú popolavými sivými a výhonky zhnednú alebo zhnednú. Aby sa zabránilo výskytu tejto choroby, je potrebné z lila pravidelne prerezávať a odstraňovať škodlivý hmyz.

Ak sa na kríku objavia príznaky infekcie bakteriálnou hnilobou, potom je potrebné ker okamžite starostlivo ošetriť chloridom meďnatým a ošetrenie opakovať najmenej trikrát v intervale desiatich dní..

Keď sú napadnuté múčnatkou, listy sú pokryté svetlošedým kvetom. S chorobou musíte bojovať hneď, ako sa objavia prvé príznaky. Ovplyvnené oblasti je potrebné odstrániť a spáliť mimo záhrady, potom opatrne ošetriť roztokom fungicídov.

Proti verticilióze je potrebné bojovať postrekom kríka roztokom mydla na pranie alebo sódy na obohatenie vápnika. Všetky poškodené kvety musia byť odstránené, lístie zhromaždené okolo kríka a spálené mimo záhradu.

Proti hmyzu proti škodcom je potrebné bojovať pomocou starostlivého ošetrenia kríkov špeciálnymi insekticídnymi roztokmi..

Druhy a odrody lila

Druhy a odrody lila

Je známych viac ako 30 druhov šeříkov. Najpopulárnejšie z nich budú podrobne popísané nižšie..

Orgován (Syringa amurensis) – Tento druh dobre znáša tieň a obľubuje vlhkú pôdu. Môže dorásť až do výšky 10 m. Listy sú tmavozelené, na jeseň oranžovo-purpurové. Kvety sú bielej alebo krémovej farby a majú príjemnú medovú arómu. Amurský orgován je mrazuvzdorný a na zimu nepotrebuje úkryt.

Maďarský orgován (Syringa josikaea) – môže dorásť až do výšky 7 m. Výhonky sú husté, rozvetvené a smerujú nahor. Listy sú široko eliptické, lesklé, tmavozelenej farby. Kvety sú orgován. Tento typ je nenáročný a ľahko sa stará..

Meyerov orgován (Syringa meyeri) – tento druh je dosť mrazuvzdorný. Rastie maximálne 1,5 m. Listy sú široko eliptické, zhora tmavozelené a zospodu svetlo zelené. Lila-ružové kvety.

Perzský orgován (Syringa x persica) – dosahuje výšku asi 3 m. Listy sú kopijovité, tenké a na koncoch špicaté. Svetlofialové kvety.

Orgován čínsky (Syringa x chinensis) – krík vysoký až 5 m. Listy sú vajcovito kopijovité, na koncoch špicaté. Voňavé kvety svetlej lila alebo červeno-lila farby.

Lilac hyacint (Syringa x hyacinthiflora) – listy sú široko vajcovité alebo v tvare srdca, na konci špicaté, tmavozelenej farby. Kvety majú príjemnú arómu a jemnú lila-ružovú farbu. Tento druh má neuveriteľne krásne odrody s dvojitými kvetmi..

Bežne pestovaných druhov a odrôd šeříkov je oveľa viac. Každý záhradník si vyberie ten najvhodnejší. Preto sú takmer všetky známe záhradné druhy orgovánu považované za obľúbené..

Jednoduché tipy na starostlivosť o orgován (video)

Lilac. Rada od Andreja Tumanova // FORUMHOUSELilac. Rada od Andreja Tumanova // FORUMHOUSE