Lipa širokolistá

Lipa širokolistá. Popis a foto

Strom patrí do čeľade lipovitých, označované ako lipa veľkolistá (Tilia platyphyllos) alebo širokolistá. Populárny názov je lutoshka alebo scrubber. Lipa širokolistá rastie v Ázii, Severnej Amerike a Európe. Miluje svetlé miesta, úrodnú pôdu a mierne zalievanie. Maximálna výška stromu je 35 metrov. Žije v priemere asi 600 rokov. Lipa sa rozmnožuje výsadbou semien.

Popis listnatej lipy

Pomerne veľký strom môže dosiahnuť výšku 35 metrov. Koruna je veľmi hustá, podobná pyramíde alebo kupole. Koreňový systém sa s vekom stáva veľmi silným. Štruktúra kmeňa je rovná s tenkou, hladkou kôrou svetlo šedej farby. U dospelého stromu kôra zhnedne a objavia sa praskliny. Mladé vetvy sú červenohnedé, zamatové.

Listy sú zvláštneho tvaru, vo forme srdca s rôznymi stranami a hrotom v hornej časti. Hore sú tmavozelené a dole svetlejšie. Každý mladý list má v pároch červenkasté palisty, ale netrvajú dlho. Na zadnej strane listu je chumáč chĺpkov.

Listy zvláštneho tvaru vo forme srdca s rôznymi stranami a špicatými špičkami

Lipa kvitne v lete, v júli, s nádhernými voňavými kvetmi. Každý z nich je zostavený v polovičnom dáždniku z 5 kusov svetlo žltej farby. Strom kvitne asi 10 dní. Plody dozrievajú uprostred jesene – to je perutýn s orieškom v hustej škrupine.

Lipa rýchlo rastie, nebojí sa mrazu. Preferuje dobrú a úrodnú pôdu. Ošetruje zatienené miesta pokojne, ale viac miluje veľa svetla, dobre znáša sucho. Normálne zakorení v meste. Strihanie a orezávanie jej neškodí. Môže existovať dlho – až 600 rokov. Lipa sa nachádza v rôznych dekoratívnych formách.

Podobný strom rastie v južnej a severnej Európe, v rozľahlosti Ukrajiny. V zmiešaných lesoch Ruska sa tiež nachádza, viac v európskej časti krajiny, až po pohorie Ural. Zaberá veľké územia v regióne strednej Volhy a je rozšírený v Baškortostane. Vyskytuje sa v oblastiach Krymu a na Kaukaze. Rastie jednotlivo a je zoskupený. Môže rásť na strmých povrchoch, skalách a svahoch. Pôda sa pod ním zlepšuje. Dobre vychádza s inými listnatými stromami, ihličnanmi a rôznymi kríkmi.

Listnatá lipa vyzerá skvele v krajinnom dizajne pri úprave krajinných rekreačných oblastí

Listnatá lipa vyzerá skvele v krajinnom dizajne pri úprave krajinných rekreačných oblastí. Možno použiť ako živý plot alebo na bosquety. Lipové kvety, jej listy a súkvetia sa široko používajú na liečebné účely..