Tatársky javor

Tatársky javor

Tatarský javor (Acer tataricum) je rastlina z rovnomennej rodiny, aj keď niektoré klasifikácie ho nepripisujú javoru, ale Sapindovu. Medzi obľúbené názvy takého javora patria ne-javor, ginnala a čiernolisté. Rastlina bola prezývaná čierny klon kvôli tmavej farbe svojej kôry. “Neklyon” je spojený s atypickou pevnou formou lístia pre členov rodiny..

Javor tatársky rastie v Eurázii, od Rakúska na západe po juhozápadné oblasti Ruska a severného Kaukazu na východe a po Irán a Malú Áziu na juhu. S takouto rastlinou sa môžete stretnúť v listnatých lesoch. Javor tiež miluje vlhké pobrežné oblasti a často rastie v blízkosti riek alebo v blízkosti roklín..

Tento nenáročný a atraktívny strom s jasnými semenami sa často používa na úpravu záhrad a parkov..

Popis tatarského javora

Popis tatarského javora

Tatársky javor môže mať podobu veľkého kríka alebo stromu s výškou 2 až 12 m. Jeho kmeň je pokrytý tenkou sivohnedou alebo takmer čiernou kôrou. Na mladých výhonkoch je hladký a mierne rozbrázdený, ale postupne začína praskať. Rebrované tenké konáre majú červenkastú farbu a môžu byť mierne dospievajúce. Krátke a takmer zaoblené púčiky sú sýto červenohnedé. Ich veľkosť dosahuje 4 mm.

Listy sú oválne alebo v tvare delty. Jeho dĺžka sa pohybuje od 5 do 11 cm a šírka je 3 až 7 cm Listy môžu byť buď celé, alebo rozdelené na 2 až 5 lalokov a po okrajoch majú denticely. Vonkajšie sú lístie holé a natreté zelenou farbou, zvnútra je jeho farba bledšia a na žilách dochádza k dospievaniu. Na jeseň listy zmenia farbu na jasne červenú alebo žltú, potom spadnú.

Listy sú držané na ružovkasto-zelených stopkách dlhých 2 až 5 cm Na konci jari, v období kvitnutia, ktoré trvá asi 2-3 týždne, sa na rastline objavia voňavé svetlo žlté kvety veľkosti 5 až 8 mm. Javor začína kvitnúť po odkvitnutí listov. Jeho kvety majú svetlo červenkastý odtieň a na koncoch vetiev tvoria panikulárne súkvetia, pozostávajúce z niekoľkých škrabancov. Na iných javoroch sú súkvetia miniatúrnejšie a objavujú sa skôr..

Plody tatarského javora sú levíky dvoch polovíc. Dĺžka každého z nich dosahuje 2 cm a sú spojené v pravom uhle. K dozrievaniu semien dochádza na konci leta. Ako sa perutýn vyvíja, mení farbu, najskôr je ružovkastý alebo červený a so zrelosťou získava červenohnedú farbu. Samotné semeno je konvexný a mierne predĺžený orech.

Rozvetvené korene rastliny sú spravidla plytké. Koruna má sférický alebo vajcovitý tvar a jej priemer môže dosiahnuť 6 m. Priemerná výška takéhoto stromu je asi 10 m. Je pozoruhodné, že tatársky javor zanecháva listy oveľa skôr ako jeho príbuzní, ale kvitne oveľa neskôr. Semená, ktoré dozrievajú na začiatku jesene, môžu zostať na vetvách až do úplného chladu. V prírodnom prostredí to je rozmnožovanie semien, ktoré javoru pomáha pri šírení, v záhradníctve na to slúžia aj koreňové výhonky alebo vrstvenie.

Na vhodnom mieste a s náležitou starostlivosťou môže tatarský javor žiť asi storočie, alebo dokonca 2-3 krát dlhšie. Rýchlosť vývoja stromu nie je príliš vysoká, ale zároveň je v starostlivosti úplne nenápadná. Javor úspešne odoláva obdobiam sucha, ako aj odoláva znečistenému mestskému vzduchu a slanosti pôdy. Zrelé javory odolávajú silnému mrazu.

  Katalpa

Výsadba tatárskeho javora

Výsadba tatárskeho javora

Výsadba tatarského javora by sa mala vykonávať buď skoro na jar, pred prebudením púčikov, alebo na jeseň po páde listov. Miesto na výsadbu sa začína pripravovať vopred a ak je javor vysadený na jar, potom aj na jeseň.

Najprv by ste mali vybrať vhodné miesto pre strom. Javor dobre rastie na svetlých miestach; v tieni bude farba jeho listov menej intenzívna. Napriek tomu, že v prírode taká rastlina miluje skôr vlhké rohy, na mieste, kde prebytočná vlhkosť nestagnuje, sa stále vyberá suché miesto. Ak je podzemná voda dostatočne vysoká, je potrebné dbať na to, aby mala dobrú drenážnu vrstvu. Môžu byť vyrobené z tehlových zvyškov, kamienkov alebo sute. Z nich sa na dne výsadbovej jamy vytvorí vrstva s hrúbkou 10 až 20 cm. Hĺbka a šírka samotnej jamy by mala byť od 50 do 70 cm.

Javor tatársky rastie najlepšie v zmesi 3 dielov humusu, 2 dielov trávnika a piesku. Kyslosť pôdy sa môže pohybovať od 6 do 7,5. Ak pôda na mieste nie je dostatočne výživná, pri výsadbe sa na jamku aplikuje dusičnaté hnojivo (napríklad asi 130 g nitroammofosky). Pri výsadbe sadenice by nemal byť zakopaný koreňový krk. Po výsadbe je tatársky javor dobre napojený a potom je oblasť blízko kmeňa mulčovaná rašelinou.

Ak je na mieste vysadených niekoľko rastlín naraz, medzi stromami sa udržiava vzdialenosť asi 1,5-2 m.

Starostlivosť o tatársky javor

Starostlivosť o tatársky javor

Zalievanie

Napriek svojej nenáročnosti si tatársky javor stále vyžaduje istú starostlivosť. Prvýkrát po výsadbe sa sadenice pravidelne zalievajú a snažia sa zabrániť vysychaniu pôdy v blízkosti rastliny. Okrem zalievania by sa malo vykonávať aj odstraňovanie buriny a uvoľňovanie. Keď javor zakorení a zosilnie, môžete ho polievať, ako pôda vysychá. Mladé stromy sa polievajú spravidla týždenne a dospelých – mesačne, mali by ste sa však riadiť počasím. V teple sa zalievanie vykonáva častejšie, na jeden javor za týždeň sa spotrebuje asi 1-2 vedrá vody. Ak prší dostatočne často, rovnakú sadzbu je možné predĺžiť o mesiac. Mulčovanie pomôže zachovať vlhkosť v pôde: pôda alebo rašelina sú rozptýlené v blízkosti rastliny vo vrstve 3 až 5 cm.

Top dressing

Ak počas výsadby v jame neboli aplikované žiadne hnojivá, sadenica by mala dostávať živiny spolu so zavlažovaním. Na jar môžu byť výsadby oplodnené močovinou (40 g na 1 m2), draselnými soľami (po 15-25 g) a superfosfátom (asi 40 g). V lete môžete použiť komplexné formulácie, napríklad 100 g „Kemira Universal“ na 1 m2..

  Jelša čierna

Prerezávanie

Hygienická starostlivosť a formatívne prerezávanie tatarského javora, podobne ako jeho výsadba, sa vykonáva v prvej polovici jari alebo bližšie ku koncu jesene. Zo stromu odstráňte všetky poškodené, staré alebo nesprávne umiestnené výhonky, ktoré zahusťujú korunu. Mladé rastliny na zimu navyše izolujú – na rozdiel od dospelých javorov sú citlivejšie na zimomriavky. Koreňový krk takýchto sadeníc je pokrytý smrekovými vetvami. Prvých pár rokov po výsadbe je štandardná výsadba navyše zabalená v pytlovine a obalí jej kmeň v 1-2 vrstvách. Ak je rastlina v zime stále zmrazená, na jar sú takéto výhonky odrezané. Koruna sa zotaví na úkor mladého rastu, ktorý bude mať čas pred ďalším mrazom znecitlivieť.

Reprodukcia tatarského javora

Reprodukcia tatarského javora

Na rozmnožovanie tatarského javora môžete použiť jeho semená. Rastlina ich začína formovať od 5-8 rokov veku. Výsev sa vykonáva na jeseň, po zbere alebo na jar, ale v tomto prípade bude musieť byť sadivový materiál stratifikovaný tak, že bude v chladničke 3-4 mesiace. Pred výsadbou môže byť semenný plášť mierne napilovaný a namočený na deň v horúcej vode. Výsev sa vykonáva povrchne, iba mierne naplní semená zeminou a zvlhčí. Klíčenie semien trvá dva roky.

Choroby a škodcovia

Najčastejšou chorobou javora tatarského je špinenie koralov. Táto choroba sa zvyčajne prejavuje na konároch vo forme škvŕn pre rast koralov a pri zanedbaní môže viesť k ich vädnutiu a odumretiu celého stromu. Poškodené škvrnité vetvy by mali byť ihneď odrezané a rezy ošetrené záhradným ihriskom alebo práškované drveným uhlím. Síran meďnatý sa používa na prevenciu tejto choroby, ako aj iných hubových infekcií. Postrek roztokom sa vykonáva na jar pred otvorením púčikov..

Múčnatka často postihuje aj tatársky javor. V tomto prípade sa listy pokryjú belavým kvetom a vyschnú. Aby sa zabránilo šíreniu choroby, listy sa postriekajú z oboch strán čerstvo pripraveným roztokom sódy a mydla. V prípade vážneho poškodenia sa okamžite uchýlia k fungicídom..

Javor môže trpieť aj inými hubovými chorobami, ktoré poškodzujú jeho listy alebo spôsobujú hnilobu. Takže stupňovaná rakovina vedie k vzniku vredov na kôre. Nekróza, ktorá spôsobuje smrť rastliny bez ošetrenia, sa považuje za nemenej nebezpečnú. Fungicídne činidlá tiež pomôžu vyrovnať sa s týmito chorobami. Aby sa zabránilo infekcii, je dôležité monitorovať zdravie výsadieb a nezabúdať na preventívne vyšetrenia..

Oslabená rastlina často priťahuje škodcov a niekedy sa sami stávajú zdrojom nebezpečných chorôb. Na tatárskom javore sa niekedy môže objaviť sací škodlivý hmyz – vošky, šupináč alebo šupináč, ako aj roztoče. Žijú na listoch alebo vetvách a postupne zo stromu vyťahujú šťavu. Húsenice motýľov môžu okusovať javorové listy a rovnaký účinok majú aj piliarky. Títo škodcovia sa môžu živiť semenami rastliny. Ak spozorujete množstvo škodcov, mali by ste použiť vhodný insekticíd..

  Japonská Sophora

Dekoratívne a úžitkové vlastnosti

Vlastnosti tatarského javora

Aj keď sa tatársky javor často nepoužíva na ozdobu záhradných pozemkov, stále ho možno nájsť v parkoch a záhradách, najmä v Európe. Najčastejšie sa používa na vytvorenie živého plotu. Vzhľadom na jasnú farbu listov na jeseň sú tieto rastliny obzvlášť atraktívne. Dekoratívnosť javoru dodáva aj červená nedospelá perutýn. Niekedy sa tento strom pestuje vo forme bonsai..

Strom sa vďaka svojim užitočným vlastnostiam v priemysle rozšíril. Kôra rastliny sa používa na liečebné účely a šťava je základom špeciálneho sirupu. Má mnoho cenných vlastností, pomáha zlepšovať imunitu, predchádzať obezite, pozitívne ovplyvňuje fungovanie gastrointestinálneho traktu, posilňuje cievy a chráni pred ochorením parodontu. Sušenú kôru a lístie, ako aj semená, používajú aj tradiční liečitelia. Sú zahrnuté v zložení liekov na zápal pľúc a dokonca aj na tuberkulózu a používajú sa aj na liečbu rán. Liečivé vlastnosti očierneného boli známe dvorným lekárom Kataríny II..

Spolu s týmito vlastnosťami môže byť tatarský javor v záhrade použitý ako medonosná rastlina. Neskoré obdobie kvitnutia, v teplejších dňoch, umožňuje včelám nazbierať z neho viac nektáru ako z iných kongenérov. Med získaný zo stromu má vynikajúcu chuť. Má tiež značnú hodnotu a pomáha posilňovať nervový systém a celkový tonus tela, najmä mimo sezóny. Poznamenáva sa pozitívny účinok takéhoto medu na orgány zraku, trávenia a srdcovej činnosti. Javorový sirup sa vyrába skoro na jar. Je sladšia ako breza. Med aj sirup z tejto rastliny sa používajú na výrobu kozmetiky, ktorá prispieva k omladeniu a obnove pokožky. Drevo sa používa pre potreby priemyslu: je vhodné na výrobu nábytku a dokončovacích materiálov. Vyrába sa tiež z hudobných nástrojov a drobných domácich potrieb..

Vďaka antibakteriálnym vlastnostiam javora tatarského je jeho vetvy dobrou surovinou pre saunové metly. Vyžarujú príjemnú arómu a podporujú relaxáciu, hojenie rán a elimináciu toxínov..

Fakty z tatarského javora

Fakty z tatarského javora

Navonok čierny javor pripomína riečny javor. Niektoré klasifikácie dokonca považujú rieku za jeden z jej poddruhov. Rastliny možno rozlíšiť podľa typu listov: riečny javor má lesklé listové čepele s výraznejšími a hlbšími čepeľami. Listy tatárskeho javora sú matné.

Okrem terénnych úprav sa strom používa aj na ochranu polí a rekultivačné výsadby. Na rozdiel od poľných alebo nórskych javorov je odolnejší voči odolnosti voči suchu a soli, preto sa často používa na vytváranie ochranných plantáží v stepiach a polopúšťach..

Nie je také ľahké kúpiť liečivý med z čiernych listov: strom kvitne relatívne krátko, navyše včely môžu súčasne zbierať nektár z iných rastlín. Aby ste nekúpili drahý falošný, musíte kontaktovať včelárov alebo dôveryhodných dodávateľov. Med z čiernych listov má svoje vlastné rozdiely: je tmavý a hustý, dlho nekryštalizuje a chuť nie je príliš sladká, kyslá a pikantná.