Vŕba kozia

Vŕba kozia. Fotografovanie, sadenie, orezávanie a ošetrovanie. Popis odrôd

Patrí do rodiny vŕb a dosahuje výšku asi 10 metrov s priemerom kmeňa 0,75 metra. Má hladké, vzduchom červenajúce sa drevo pokryté sivozelenou kôrou. Jeho husté, rozprestierajúce sa vetvy sú ozdobené dlhými, eliptickými, tmavozelenými listami. Tento strom začína kvitnúť v apríli, pred otvorením listov a doba kvitnutia trvá 10-13 dní. Kvitne ženskými a mužskými kvetmi v tvare náušníc. Plodenie v máji v semenách, ktoré vietor ľahko prenáša na dlhé vzdialenosti.

Vysádzanie a odchádzanie

Koziu vŕbu je možné zasadiť do akéhokoľvek substrátu – nie je náročný na pôdu, aj keď sa lepšie cíti na ľahkých, čerstvých hlinách. Má plytký koreňový systém, ktorý je veľmi citlivý na vlhkosť. Miluje dobre osvetlené oblasti bez prievanu. Dobre znáša mrazivé zimy, ale najmladšie výhonky môžu trpieť silnými mrazmi..

Starostlivosť oň spočíva v odstránení nepotrebných výhonkov pod očkovacími miestami, ako aj v včasnom prerezávaní na kontrolu výšky rastu..

Vysádzanie a odchádzanie

Tento druh sa rozmnožuje pomocou odrezkov, ktoré sa veľmi dobre zakoreňujú, najmä ak sú pred výsadbou umiestnené do nádoby s vodou. Rezne sú zasadené do pôdy, vopred zmiešané s kompostom. Miesto výsadby je dobre napojené, potom sa zalieva 2-3 krát týždenne.

Užitočné využitie vŕby kozej

Vŕba sa pestuje na kmeni ako dekoratívny prvok záhradného pozemku. Je ľahké sa oň starať a zaberá málo miesta. Najdôležitejšie je, že na udržanie konzistentného tvaru vyžaduje neustále prerezávanie. Na pestovanie na kmeni sa používa určitý druh – „Pendula“. Kmeň samotného stromu sa používa ako kmeň. Výsledkom je malý, ale krásny strom so zavesenými vetvami..

Jeho kôra obsahuje mnoho trieslovín používaných pri spracovaní kože. Opaľovacie extrakty izolované z vŕbovej kôry sa používajú na úpravu tenkej kože, z ktorej sa vyrábajú rukavice, a vyrába sa aj Maroko. Tento strom je vynikajúcou medonosnou rastlinou a včelári si ho veľmi vážia. Včely z tohto stromu spracovávajú všetko: kvetenstvo, medovku, sekrét lepkavých púčikov, premieňa ich na med a propolis.

  Trpasličí breza

Užitočné využitie vŕby kozej

Tento strom je obzvlášť široko používaný v ľudovej medicíne ako sedatívny, antipyretický, choleretický prostriedok na hojenie rán. Odvar z kôry tohto stromu sa používa na choroby sleziny a obličiek, na prechladnutie a reumatizmus. Na zápal ústnej dutiny sa používa odvar z kôry vŕby, môže sa tiež užívať perorálne na normalizáciu práce potných žliaz.

Od staroveku až dodnes sa vŕbové drevo používa v stavebníctve, na výrobu nábytku a rôznych remesiel. Zvlášť široko sa používajú vŕbové prúty, ktoré sú veľmi pružné a dosť silné. Z tyčí sa vyrábajú koše rôznych tvarov a účelov. Vo vidieckych oblastiach nie je možné nájsť farmu, ktorá nemá „koshul“ utkanú z vetvičiek vŕby. Tento kôš sa používa pri zbere zemiakov. Koše a koše na zber lesných plodov a húb sú vyrobené z lúpaných tyčiniek, vyrábajú sa škatule na cukrovinky, košíky na chlieb a ďalšie potreby pre domácnosť. Odlišujú sa od plastových (moderných) prirodzenejším, prirodzenejším vzhľadom a šetrnosťou k životnému prostrediu, sú schopné vymaľovať akýkoľvek stôl a akýkoľvek domov. Na remeslá sa používajú jednoročné alebo dvojročné vŕbové výhonky..

Odrody

Vŕba kozia Pendula. Listnatý strom s plačúcou korunou pripomínajúcou stan až do troch metrov na šírku a do 2 až 3 metrov na výšku. Môže rásť v tieni, ale svetlo milujúci, na pôdach s akoukoľvek vlhkosťou, až 30 rokov. Používa sa na dekoráciu parkov a záhrad. Je mrazuvzdorný, ale na zimu je vhodné ho prikryť. Najdôležitejším momentom odchodu je prerezávanie. Ak sa v prvých rokoch života začne s tvorbou koruny, bude v budúcnosti veľmi ťažké napraviť jej rast. Vyzerá dobre vedľa trvaliek, zakrpatených ihličnanov.

Aké odrody vŕby existujú

Plačúca kozia vŕba. Veľmi krásny a zaujímavý strom s pružnými, plačúcimi výhonkami. Tieto výhonky tvoria sférickú korunu, ktorá je spustená až na samotnú zem. Na jar, počas obdobia kvitnutia, je koruna husto spojená s nadýchanými náušnicami.

  Willow

Vŕba kozia týka sa trpasličích foriem a má nízky kmeň so sférickou korunou tvorenou neobvyklými výhonkami smerujúcimi nadol. Rýchlo rastúca vŕbová forma sa používa na výsadbu parkových a záhradných pozemkov na vytváranie živých plotov.

Kozia vŕba Kilmarnock. Štandardná rastlina, nie vysoká (až 1,5 metra) s dlhými vetvami visiacimi až k zemi. Začínajú kvitnúť v apríli početnými žltkastými ihličkami, ktoré vydávajú príjemnú arómu. Tento strom by sa mal pestovať na dobre osvetlenom mieste a na akomkoľvek type pôdy. Tento strom je zároveň odolný voči vetru a mrazu..

Vŕba biela (Cremesina) – v zahraničí veľmi obľúbený druh, ktorý má jasnú šarlátovú kôru mladých výhonkov. Jeho odroda vŕby bielej (Vitellina) má mladé výhonky zlatožltého odtieňa. Tieto rastliny sú neustále strihané tak, aby mali iba jednoročné výhonky. Vďaka tomu je možné obdivovať svetlé konáre skoro na jar na pozadí snehu. Napriek tomu, že ide o veľké rastliny, je možné ich pestovať na malej ploche, pričom ste vopred správne vytvorili korunu. Na vytvorenie koruny vo forme gule je kmeň odrezaný v požadovanej výške. Prípadne odrežte strom zo zeme a vytvorte guľu „ležiacu na zemi“.

Babylonská vŕba jedna z najkrajších vŕb a je najlepšou ozdobou parkov na juhu Ruska. Jej vlasťou je severná a stredná Čína. Preferuje údolia riek s piesočnatými alebo vápenatými pôdami. Na extrémnom juhu Ruska nepúšťa listy takmer po celý rok (od februára do januára). V januári zhodí listy a už koncom februára listy zakvitnú. V tejto dobe babylonská vŕba v malebnej kráse prekonáva mnoho vždyzelených stromov..