Willow

vŕba

Vŕba (Salix) je rastlina z čeľade vŕbovitých. Tento rod zahŕňa veľké aj miniatúrne stromy a kríky. Medzi bežné názvy rôznych typov vŕb patrí vŕba, vŕba, vŕba atď..

S vŕbou je spojených mnoho tradícií a legiend. Tento strom symbolizuje príchod jari a jeho vetvy visiace nad vodnými plochami inšpirujú básnikov a výtvarníkov. Vŕba je naďalej obľúbená u krajinných dizajnérov a záhradníkov. Aby taký strom vyzeral na mieste rovnako malebne ako na obrazoch, je potrebné oň správne starať.

Popis vŕby

Popis vŕby

Vŕby môžu mať rôzne podoby. Okrem stromov s obvyklými visiacimi vetvami existujú kríky s lepiacimi sa vetvami alebo výhonky plaziace sa po zemi. Priemerná výška takýchto rastlín je asi 15 m s priemerom kmeňa 30 centimetrov. V prírode existujú aj obrovské vŕby až do výšky 40 m, ale v podmienkach záhradného pestovania sú výsadby spravidla kompaktnejšie. Na severe a v horách je výška vŕb pomerne malá – len niekoľko centimetrov. Vŕby sa v priemere dožívajú asi pol storočia..

Listy vŕby majú vo väčšine prípadov tmavú alebo sivozelenú farbu. Množstvo lístia, jeho tvar a odtieň môžu závisieť od druhu alebo odrody, ako aj od veku a biotopu konkrétneho stromu. Každý list je pokrytý sieťou žíl. Stipuly sú umiestnené na spodnej časti stopky, ktoré často pomáhajú presne určiť typ konkrétnej rastliny..

Úzke a tenké vetvy vŕby sú pružné, ale nie príliš silné. Obličky sú sfarbené do červena. Kvitnutie sa najčastejšie vyskytuje skoro na jar a vyskytuje sa pred kvitnutím listov. Jednotlivé vŕbové kvety sú sotva badateľné, ale spolu tvoria súkvetia vo forme náušníc. Vŕby sú dvojdomé a medzi ich súkvetia patria iba samičie alebo samčie kvety. Po opelení sa na mieste súkvetí objavia škatule s malými nadýchanými semenami. Vzhľadom na ich malú veľkosť sa šíria vo vetre..

Štruktúra vŕbového koreňového systému priamo závisí od jeho typu a rovnomernej odrody. Preto sa vyvinuli plačúce vŕby a silné korene, ktoré môžu pri hľadaní vody výrazne rásť. Kozia vŕba má naopak malé a slabé korene, ale životnosť takýchto stromov je len asi 20-30 rokov..

Takmer všetky druhy vŕb milujú vodu a žijú v blízkosti jej zdrojov – na mokrej zemi. Takéto stromy sa najčastejšie nachádzajú v krajinách severnej pologule. Vŕba je bežná v stredných šírkach, niekedy rastie a vytvára veľké húštiny na brehoch riek. Napriek láske k vlhkosti sa takéto rastliny v močiaroch vyskytujú len zriedka. Vŕby niekedy rastú v lesoch spolu s inými stromami..

Ako pestovať vŕbu? Šťastné poznámkyAko pestovať vŕbu? Šťastné poznámky

Výsadba vŕby na otvorenom priestranstve

Výsadba vŕby na otvorenom priestranstve

Pred vysadením vŕby je potrebné určiť jej vhodné miesto. Drvivá väčšina takýchto rastlín uprednostňuje vlhkú pôdu a práve v tejto pôde sa im najlepšie darí. Napriek tomu, že vŕby môžu rásť takmer v akejkoľvek pôde, najlepšie sa im hodia piesočnaté hliny a hliny. Ak je pôda na mieste príliš chudobná, plochu na výsadbu je možné vopred hnojiť humusom alebo kompostom..

Pred výsadbou je pre vŕbu pripravená jama, ktorej rozmery súvisia s objemom hrudky sadenice. Je inštalovaný v jame a pokrytý pôdou, kde môžete okamžite miešať hnojivá. Po výsadbe sa vŕba hojne zalieva. Obvykle sa takéto výsadby rýchlo zakorenia a začnú rásť..

Ak bolo miesto pre strom zvolené nesprávne, mladú vŕbu je možné transplantovať, ale neodporúča sa rušiť druhy so slabým koreňovým systémom..

Willow. Výsadba, poľnohospodárska technika, skladovanie. Majstrovská trieda od Oksany SakhnovskejWillow. Výsadba, poľnohospodárska technika, skladovanie. Majstrovská trieda od Oksany Sakhnovskej

Starostlivosť o vŕbu

Starostlivosť o vŕbu

Starostlivosť o vŕby na otvorenom priestranstve do značnej miery závisí od ich druhu, ale má aj spoločné črty. Všetky tieto stromy a kríky teda potrebujú určitý režim zavlažovania, kŕmenia a prerezávania..

Zalievanie

Pre rýchly rast a vývoj si musí pôda v blízkosti vŕby udržiavať konštantnú miernu vlhkosť. Aby strom netrpel nedostatkom vlahy, v lete, v horúcom a suchom počasí, treba polievať výsadbu. Jedna dospelá rastlina si môže vziať niekoľko vedier vody..

Ak vŕba rastie v regióne so zasneženými a mrazivými zimami, stromy nebudú mať v tomto období problémy s vlhkosťou, ale v teplých oblastiach sa suché obdobia môžu vyskytnúť aj počas zimných mesiacov. V tomto prípade bude musieť byť vŕba v zime napojená..

Top dressing

Pravidelné kŕmenie vŕby sa nevyžaduje, ale v prípade výsadby ju môžete stále kŕmiť. Potrebu takýchto postupov je možné posúdiť podľa vzhľadu vŕby. Zastavenie rastu alebo rýchle vädnutie lístia môže naznačovať príliš chudobnú pôdu, do ktorej sa zavádzajú potrebné živiny – organické látky a minerálne zlúčeniny. Ak sa vŕba vyvíja normálne, neodporúča sa ju kŕmiť..

Prerezávanie

Nie všetky druhy vŕb budú potrebovať prerezávanie. Vykonávajú sa iba v prvých rokoch života rastliny, začínajúc od 3-4 rokov. Tento postup prispeje k vytvoreniu bujnejšej koruny. Koná sa na jar (ale nie počas obdobia kvitnutia) alebo na začiatku jesene, pred mrazom. Hroty konárov sú skrátené asi o 30 cm, ale riadia sa veľkosťou výhonkov. Vŕba dobre toleruje prerezávanie. Akonáhle bude strom príliš vysoký na odstránenie konárov, môžete sa obmedziť iba na hygienické postupy prerezávania suchých konárov v prístupnej oblasti..

Choroby a škodcovia

Choroby a škodcovia vŕby

Napriek tomu, že vŕba je považovaná za pomerne nenáročnú rastlinu, rovnako ako ostatné stromy, môže byť ovplyvnená rôznymi chorobami:

 • Vŕba vrbová je hubové ochorenie, ktoré postihuje mladé listy. Čerstvé listy a výhonky takýchto rastlín sčernejú.
 • Múčnatka je ďalšou plesňovou infekciou, ktorá v lete postihuje mnohé záhradné a divoké výsadby. Hlavným znakom je belavý povlak na listoch a vetvách. S takouto chorobou by sa nemalo začínať a čím skôr sa prijmú vhodné opatrenia, tým rýchlejšie sa vŕba zotaví..
 • Listové špinenie (hnedé, čierne alebo hnedé) – listy postihnutého exemplára sú pokryté škvrnami určitého odtieňa.
 • Korunná žlč – objavuje sa vo forme výrastkov na vŕbovej kôre. Takto strom reaguje na plesňovú infekciu, po ktorej sa na kmeni vytvorí podoba abscesu. Ak je rastov málo, je celkom ľahké sa ich zbaviť, ale veľké množstvo hál predstavuje pre vŕbu nebezpečenstvo..
 • Nekróza kôry je jednou z najnebezpečnejších chorôb vŕby. Trpia tým spravidla oslabené exempláre mladých stromov. Zo stovky infikovaných rastlín prežije len asi päť, takže je jednoduchšie chorobe predchádzať, ako ju liečiť. Aby sa tomu vyhlo, v prvých rokoch života sa o vŕbu treba starať obzvlášť opatrne.
 • Biela hniloba stonky v tvare srdca je nevyliečiteľná choroba, ktorá začína v strede vŕbového kmeňa. V čase, keď sú jeho znaky viditeľné (dutiny s prehnitými oblasťami), je strom už príliš zle ovplyvnený..

Niekedy sa na vŕbe objaví škodlivý hmyz. Sú medzi nimi rôzne listové chrobáky, vošky vŕby, roztoče a iné.

Aby sa zabránilo chorobám vŕb a výskytu nadmerného počtu škodcov, stromy sa pravidelne skúmajú a pokúšajú sa okamžite odstrániť príčiny takýchto problémov:

 • Vŕba by mala byť zbavená škodlivého hmyzu a znakov hlodavcov. Keď sa objavia, pristátie je ošetrené vhodnými prostriedkami;
 • Na preventívne účely je možné vŕbu dvakrát ročne ošetriť fungicídmi – roztokom zmesi Bordeaux (3%) alebo síranu meďnatého. Takéto postupy pomôžu chrániť strom pred mnohými infekciami;
 • Vzhľad veľkého počtu žltých listov alebo plesní môže naznačovať ochorenie. Ovplyvnené listy sa odstránia a pokúsia sa zistiť a odstrániť príčinu jeho žltnutia..

Propagácia vŕby

Propagácia vŕby

Pestovanie zo semien

Na rozmnožovanie vŕby doma môžete použiť semená alebo odrezky týchto rastlín. K množeniu osiva sa zriedka uchýli, aj keď v prírode sa vŕby týmto spôsobom rozmnožujú. Napriek obrovskému počtu semien tvorených jedným stromom trvá ich klíčenie vo väčšine druhov doslova niekoľko dní. Semená zozbierané nie viac ako pred týždňom najčastejšie vyklíčia a získať takéto čerstvé semeno môže byť náročné. Výnimkou je vŕba päťhlavá – jej semená môžu klíčiť budúci rok. Je pozoruhodné, že vŕbové semená môžu zostať životaschopné vo vode oveľa dlhšie – až niekoľko rokov. Keď voda, do ktorej semeno spadlo, uschne, rýchlo vyklíči vo vzduchu – preto sa v miestach suchých vodných plôch často objavuje vŕba.

Rezne

Šírenie vŕby plačúcejŠírenie vŕby plačúcej

Je oveľa jednoduchšie získať novú rastlinu z odrezkov. Výhonky na to je možné rezať skoro na jar alebo neskoro na jeseň. Odrezky z mladých konárov najlepšie zakoreňujú. Optimálna dĺžka segmentu je asi 25 cm Odrezky sa uchovávajú vo vode, kým sa nezobrazia korene, alebo sa ihneď zasadia do hrnca alebo skleníka. V teple sa vŕba rýchlo zakorení a začne sa rozvíjať. Do polovice jesene alebo budúceho roka je možné takúto rastlinu vysadiť v záhrade – na jar sa to robí po roztopení snehu. Korene môžu dávať nielen špeciálne pripravené odrezky, ale dokonca aj obyčajné čerstvé vŕbové vetvičky alebo kolíky zakopané v zemi.

Okrem toho si môžete kúpiť hotovú vŕbu požadovanej odrody v škôlke alebo obchode. Takéto sadenice sa tiež rýchlo zakorenia a umožňujú vám získať dospelý strom alebo krík za kratší čas..

Druhy a odrody vŕby s fotografiou

Zo všetkej rozmanitosti vŕb (viac ako 500 druhov) sa v záhradných podmienkach najčastejšie pestujú tieto:

Plačúca vŕba alebo babylonská (Salix babylonica)

Plačúca vŕba alebo babylonská

Najbežnejší druh vŕby, považovaný za jeden z najznámejších. Salix babylonica rýchlo rastie a je atraktívny. Takéto stromy sa rýchlo zakorenia, môžu rásť takmer v akejkoľvek pôde a vytrvalo vnímať nepriaznivé podmienky. Obvykle je taká vŕba vysadená v blízkosti nádrže alebo ako pásomnica na trávniku..

Mnoho výberových plačúcich vŕb je hybridných rastlín pochádzajúcich z babylonských, bielych, krehkých a krásnych vŕb. Niektoré z týchto hybridov sú považované za mrazuvzdorné a iné sú teplomilné, ale kvôli veľkému zmätku v označeniach môže byť ťažké tieto rastliny rozlíšiť..

Vŕba plazivá (Salix repens)

Vŕba plazivá

Veľkosť tohto kríka je asi 1 m na výšku, na jeho plazivých stonkách sú umiestnené malé listy, ktoré môžu byť pokryté pubertou. Veľkosť listov a ich farba závisí od odrody. Kvitnutie začína výskytom listov. Vo svojom prirodzenom prostredí Salix repens obvykle žije na chudobných piesočnatých pôdach, preto je nenáročný, ale potrebuje dobrú drenáž.

Vŕba (Salix fragilis)

Vŕba krehká

Tento druh sa nazýva aj bakita. Takéto stromy majú veľkolepú tmavozelenú sférickú korunu. Výška Salix fragilis dosahuje 15-20 m. Takáto vŕba začína kvitnúť neskoro – až v máji. Medzi výhody tohto druhu patrí rýchle prežitie a vysoká rýchlosť rastu. Krehká vŕba plní svoje meno – jej vetvy sa dajú zlomiť skutočne ľahko. Keď však tieto odpadky spadnú na zem, môžu sa ľahko zakoreniť a prispieť k reprodukcii rastliny. Hybridy tejto vŕby s inými druhmi môžu byť odolnejšie voči vetru..

Užitočné vlastnosti vŕby

Užitočné vlastnosti vŕby

Vŕba sa už dlho používa v rôznych oblastiach výroby. Túto rastlinu nájdete:

 • V ľudovom liečiteľstve. Kôra vŕby je súčasťou čajov, ktoré môžu zmierniť horúčku, migrénu, reumu a mnoho ďalších chorôb. Takýto nápoj je tiež užitočný pri chorobách žalúdka a čriev;
 • Flexibilné vŕbové prúty sa široko používajú na tkanie domácich potrieb a dekoratívnych doplnkov;
 • Vŕbové drevo možno použiť ako stavebný materiál alebo palivo;
 • Vŕba môže slúžiť ako kŕmna plodina – napríklad kozia vŕba dostala svoje meno práve preto, že kozy a ovce milujú jej mladé výhonky;
 • Vŕbové húštiny pomáhajú posilňovať brehy nádrží – koreňový systém neumožňuje zemi skĺznuť do vody;
 • Niektorí záhradníci veria, že vŕba vysadená v chudobnej pôde ju robí úrodnejšou. Navyše, takmer všetky vŕby sú považované za rané medonosné rastliny..

S rastlinou je spojených aj veľa presvedčení, niekedy veľmi rozporuplných. Vďaka nádhere koruny, milosti vetiev a nenáročnosti bola vŕba častým symbolom zdravia a dlhého života, ale niekedy jej ovisnuté vetvy niekedy vyvolávajú asociácie so smútkom a smútkom..

Vŕba v krajinnom dizajne

Vŕba v krajinnom dizajne

Na ozdobu záhrad sa používajú veľké aj poddimenzované alebo trpasličí stromy a kríky tohto rodu. Najvyššie vŕby sa spravidla nachádzajú v blízkosti záhradných jazierok – to im umožňuje poskytnúť im optimálne podmienky na rast a tiež vytvoriť krásnu krajinu. Veľké stromy je možné použiť na úpravu rekreačných oblastí a poskytnúť dobrý tieň. Menšie vŕby sa často vysádzajú v kompozíciách z rôznych výsadieb. Trpasličí alebo plazivé druhy sú umiestnené v skalkách alebo skalkách. Nenáročnosť, ako aj rôzne tvary koruniek, farba listov a ďalšie charakteristiky vám umožňujú vybrať si správnu vŕbu do záhrady akejkoľvek veľkosti, zdobenej v akomkoľvek štýle..