Výroba dosiek z umelého kameňa vlastnými rukami

Pultová doska z umelého kameňa urobená svojpomocne. Video

Pracovná doska je neustále vystavená teplote a vlhkosti, preto po niekoľkých rokoch strácajú výrobky z MDF svoju pôvodnú príťažlivosť. Jednou z najpraktickejších a najestetickejších možností zdobenia pracovnej plochy v kuchyni je výroba dosiek z umelého kameňa urob si sám. Napriek tomu, že je to dosť komplikovaný a časovo náročný proces, výsledok vás príjemne prekvapí. Starostlivo sledujte technológiu a potom za pár týždňov môžete vytvoriť vysokokvalitnú a krásnu dosku.

Ako si vyrobiť kuchynskú dosku vlastnými rukami

Pred začatím práce musíte vybrať správny umelý kameň, aby harmonicky zapadol do existujúceho interiéru vašej kuchyne. Bez kresieb sa nezaobídete, pretože doska by sa mala ideálne hodiť pod kuchynskú súpravu. Môžete si vyrobiť dosku z umelého kameňa, a to ako do kuchyne, tak do kúpeľne, takže budete musieť vypočítať miesto pre drez.

Pred začatím práce musíte vybrať správny umelý kameň, aby harmonicky zapadol do existujúceho interiéru vašej kuchyne.Urobte si fotografiu z pultu

Do kúpeľne je najlepšie objednať umývadlo z umelého kameňa, vhodné sú aj výrobky z nehrdzavejúcej ocele. Upozorňujeme, že výrobná technológia dosky sa môže líšiť v závislosti od zvoleného umelého materiálu..

Prečítajte si tiež: DIY drevený záhradný nábytok

Ako vyrobiť kremennú dosku

Výroba kremenných dosiek začína rezaním polotovarov s malými prídavkami. Potom musíte na dosku prilepiť pásy kameňa tak, aby hotový výrobok perfektne sadol na obrubník. Keď sú konce prilepené, môžete začať rezať dosku na požadovanú veľkosť. Okraj výrobku musí byť leštený.

Výroba kremenných dosiek začína rezaním polotovarov s malými prídavkami. Potom musíte na dosku prilepiť pásy kameňa tak, aby hotový výrobok perfektne sadol na obrubník.Fotografia kremennej dosky

Ďalším krokom pri výrobe dosky z kremenného kameňa je vyrezanie otvorov pre varnú dosku a drez. Majte na pamäti, že po inštalácii stolovej dosky by nemala byť pri stene žiadna vzdialenosť, preto je dôležité vyrobiť bočnú dosku z umelého kameňa. Jeho výška by mala byť najmenej 1-1,5 cm, pričom bude nanesená na kremenný povrch. Potom, čo je doska vyrobená, je nainštalovaná, rovnako ako je v nej namontovaná varná doska a drez..

Ďalším krokom pri výrobe dosky z kremenného kameňa je vyrezanie otvorov pre varnú dosku a drezKremenná fotka

Ako si vyrobiť dosku sami z akrylového kameňa

Počiatočná fáza výroby akrylových dosiek je rovnaká ako pre umelý kremenný kameň. Je potrebné pripraviť polotovary s prihliadnutím na výkresy a schémy. Okraje akrylovej dosky sa tvarujú oveľa jednoduchšie ako pri kremennej doske, takže im môžete dať zaoblený tvar. Za týmto účelom sa konce zahrejú v špeciálnej rúre na teplotu a potom sa pomocou špeciálnych vodítok ohne. Potom sú konce prilepené k spodnej časti dosky stola, aby sa dal ľahko nainštalovať na skrinku.

Je potrebné pripraviť polotovary s prihliadnutím na výkresy a schémy. Okraje akrylovej dosky sa tvarujú oveľa jednoduchšie ako kremenná doska.Fotografia akrylovej dosky

Teraz musíte leštiť a profilovať okraj a potom vyrezať otvory pre drez alebo varnú dosku. Nezabudnite si vyrobiť obojok, ktorý je možné aplikovať alebo vložiť. V druhom prípade sa vytvorí pocit monolitickej štruktúry. Keď je akrylová doska nainštalovaná, začína fáza dokončovania leštenia..

Ako vyrobiť betónovú dosku

Dnes je betón jedným z najrozšírenejších a najžiadanejších materiálov, pretože kombinuje také parametre, ako je dostupná cena a všestrannosť použitia. Vďaka špeciálnym prísadám môžete dobre upraviť vlastnosti betónu a potom ho použiť nielen v stavebníctve, ale aj v procese výroby remesiel pre domácnosť.

Betón je dnes jedným z najrozšírenejších a najžiadanejších materiálov, pretože kombinuje také parametre, ako je dostupná cena a všestrannosť použitia. Vďaka špeciálnym prísadám môžete dobre upraviť vlastnosti betónu a potom ho použiť nielen v stavebníctve, ale aj v procese výroby remesiel pre domácnosť

Zaujímavý článok: Konferenčný stolík z dreva

Na výrobu betónovej dosky potrebujete:

  1. Portlandský cement 500 alebo cementová trieda najmenej 400.
  2. Hrubé a jemné plnivo.
  3. Zmäkčovadlá.
  4. Forma na nalievanie.
  5. Farby a farbivá.
  6. Preglejka alebo drevotrieska.
  7. Nástroje na betón.

Pripravte si formu na nalievanie betónu. Malo by mať rozmery budúcej dosky. Ako základ sa berie hladká preglejka alebo drevotrieska. Aby ste získali drážky alebo otvory, naskrutkujte tyče alebo figuríny vhodného tvaru. V takom prípade betón nespadne na zbytočné miesta a nebudete musieť míňať energiu na upevnenie.

Pripravte si formu na nalievanie betónu. Mal by mať rozmery budúcej dosky. Ako základ sa berie hladká preglejka alebo drevotrieska. Aby ste získali drážky alebo otvory, zaskrutkujte tyče

Aby boli okraje stola krásne a rovnomerné, môžete formulár naplniť plastelínou. Vyrovnanie špachtľou.

Potom je výsledný drevený rám naplnený betónovou zmesou. Najlepšie je to urobiť na vibračnom stole, aby bolo hrubé plnivo roztoku rovnomerne rozložené. Plnenie sa musí vykonávať v dvoch fázach – najskôr prvá polovica, potom položiť výstužný materiál a druhá polovica malty. Po prvom nalievaní je potrebné počkať asi 24 hodín, kým roztok stuhne..

Potom je výsledný drevený rám naplnený betónovou zmesou. Najlepšie je to urobiť na vibračnom stole, aby bolo hrubé plnivo roztoku rovnomerne rozložené. Plnenie sa musí vykonávať v dvoch fázach.Fotografia betónovej dosky

Keď je celá doska naliata, neponáhľajte sa odstrániť drevené trámy. Odporúča sa počkať, kým betón úplne nevyschne, a potom pokračovať v jeho ďalšom spracovaní. Aby ste to urobili, budete musieť stráviť asi 2-3 dni.

Po odstránení dreveného rámu je potrebné prevrátiť dosku z umelého kameňa. Potom sa pomocou brúsky s veľkým nadstavcom odstráni takmer 1 mm vrstvy. Teraz musíte dosku dobre povysávať a umyť a potom ošetriť cementovou maltou, aby sa skryli póry.

Po odstránení dreveného rámu je potrebné prevrátiť dosku z umelého kameňa. Potom sa pomocou brúsky s veľkým nadstavcom odstráni takmer 1 mm vrstvy. Teraz musíte povysávaťFotografia povrchového brúsenia

Zostáva ešte niekoľkokrát brúsiť betónovú dosku a potom ju nainštalovať na pripravený povrch. Výhodou betónovej dosky je, že je dosť ťažká, takže pri inštalácii nie je potrebné používať skrutky a klince.

Pozrite si video: ako vyrobiť dosky z umelého kameňa

Master class: výroba dosiek z keramických dlaždíc

Keramické dlaždice sú ideálne na výrobu kúpeľňových dosiek, pretože sú vodotesné, krásne a odolné voči mechanickému poškodeniu. Výroba dosky z keramických dlaždíc je pomerne jednoduchá. Musíte pripraviť rovný podklad z materiálu odolného voči vlhkosti, dať mu príslušný tvar a položiť murivo.

Keramické dlaždice sú ideálne na výrobu kúpeľňových dosiek, pretože sú vodotesné, krásne a odolné voči mechanickému poškodeniu. Vyrobte si dosku z keramickej dlažbyFotografia dlaždíc

Podklad musí byť najskôr očistený od prachu a natretý špeciálnym prostriedkom na drevo, čo zvýši odolnosť stolovej dosky voči rôznym chorobám. Pripravte si aj materiál na lemovanie pracovnej dosky, napríklad samolepiaci pásik alebo kovové lemovanie..

Podklad musí byť najskôr očistený od prachu a natretý špeciálnym prostriedkom na drevo, čo zvýši odolnosť stolovej dosky voči rôznym chorobám. Pripravte si tiež materiál na lemovanie dosky stola

S pomocou špeciálneho lepidla začnite pokladať dlaždice. Majte na pamäti, že čím je murivo hladšie, tým úhľadnejšia bude doska. Ak chcete, aby bol povrch kompletný, nemusíte medzi dlaždicami ponechávať vzdialenosť. Doska vyzerá originálne so švami, ktoré sú spracované zálievkou vhodnej farby. Pracovná doska z keramických dlaždíc bude krásne vyzerať aj v kuchyni. Jeho hlavnou črtou je reliéf, ale môžete si naň zvyknúť, ak správne premyslíte dizajn miestnosti..

S pomocou špeciálneho lepidla začnite pokladať dlaždice. Majte na pamäti, že čím je murivo hladšie, tým úhľadnejšia bude doska. Ak chcete, aby bol povrch kompletný,

Ručne vyrobená doska z umelého kameňa sa stane skutočnou dekoráciou interiéru. Nie je potrebné hľadať pomoc od špecialistov, pretože pevnú a spoľahlivú pracovnú plochu si môžete vyrobiť sami z kremenných, akrylových, betónových alebo keramických dlaždíc. Ušetrite peniaze a vyrobte si výrobky akejkoľvek zložitosti pre svoj domov sami.