Castanospermum (gaštan izbový)

Castanospermum (gaštan izbový)

Jeho druhé meno – gaštan izbový – castanospermum (Castanospermum australe) má vďaka pôsobivým kotyledónom, ktoré navonok pripomínajú plody gaštanu. Práve z nich rastú výhonky tohto bizarného vždyzeleného stromu.

Krajinou pôvodu kastanospermu je Austrália. Vďaka prominentným semenám sa tam často označuje ako „čierne fazule“. Rastlina sa nachádza vo vlhkých lesoch pri kontinentálnom pobreží. Jediný zástupca tohto rodu, južné kastanospermum, je vhodný na domácu kultiváciu. V prírode môže jeho rast dosiahnuť obrovské výšky, ale vo vnútorných podmienkach bude veľkosť stromu oveľa kompaktnejšia. Môžete ju pestovať ako bonsai. Často je niekoľko z týchto „gaštanov“ vysadených v jednom kvetináči.

Gaštan izbový patrí do rodiny strukovín. Rovnako ako jeho ostatní predstavitelia, aj tento strom je schopný konzumovať dusík z atmosféry. Za obvyklých podmienok doma poteší oko neobvyklými žiarivými červeno-oranžovými farbami až na šesť mesiacov. Kultúra v kvetináči bohužiaľ nekvitne. Majitelia sa musia uspokojiť s exotickými kotyledónmi a bohatým zeleným lesklým olistením..

Ale castanospermum nie je vhodné pre každý byt. Listy a plody obsahujú mnoho toxických látok – saponíny. Austrálski domorodci sa však neboja. Po špeciálnom ošetrení, ktoré neutralizuje jed, sa takéto fazule dokonca jedia. Ale v domácom prostredí je lepšie umiestniť hrniec s rastlinou iba na miesto neprístupné pre malých rodinných príslušníkov..

Starostlivosť o castanospermum doma

Starostlivosť o castanospermum doma

Poloha a osvetlenie

Castanospermum rastie v lesoch, preto potrebuje mierny polotieň. Priame slnečné lúče môžu spôsobiť spálenie listov. Východné okno bude optimálne na pestovanie. Severná strana môže byť príliš tmavá.

Teplota

Gaštan izbový preferuje teplo. Ideálna by pre neho bola miestnosť, v ktorej teplota neklesne pod 16 stupňov, a to ani v zime. V lete sa bude cítiť skvele na +23.

Zalievanie

V lete potrebuje castanospermum výdatnú zálievku vlažnou vodou. Stagnácia vlhkosti v koreňoch je nežiaduca. V prípade potreby je možné rastlinu dodatočne postriekať usadenou studenou vodou. V zime sa množstvo zavlažovania zníži a čaká na vyschnutie pôdy.

  Pestovanie citrusových plodov doma

Pôda

Castanospermum

Pre castanospermum je vybraný pomerne priestranný a vysoký hrniec. V spodnej časti je položená drenážna vrstva. Pôda optimálna pre gaštany izbové je ľahká, voľná a mierne kyslá. Môžete si to uvariť sami. Na výsadbu je vhodná zmes rovnakých podielov piesku, trávnika, kompostu a listovej pôdy. Odporúča sa k nim pridať hrsť hliny a zlomenej tehly. Z možností obchodu je vhodná pôda pre rastliny s ozdobnými listami alebo fikusmi.

Pri výsadbe nezakopávajte „gaštan“ úplne do zeme: mal by vyčnievať nad povrch. Bude stačiť pochovať asi 5. časť ovocia.

Top dressing

Castanospermum nevyžaduje príliš časté kŕmenie. V období aktívneho rastu, až do jesene, môžete rastlinu zalievať organickými hnojivami raz za pár týždňov. Mladé exempláre nepotrebujú hnojenie, pokiaľ čerpajú silu z kotyledónov..

Prenos

Ako strom rastie, čerpá potrebné látky z kotyledonových gaštanov. Keď sú vyčerpané, je potrebné zabezpečiť, aby bola rastlina transplantovaná do nového, väčšieho hrnca. Počas tohto postupu stojí za to pamätať na silný koreňový systém sadenice, aby ste mu nepoškodili. Transplantácia sa zvyčajne vykonáva na jar. V prípade malej rastliny to budete musieť urobiť každoročne, dospelí môžu meniť kapacitu menej často – asi raz za 3 roky.

Prerezávanie

Formatívne prerezávanie je možné vykonať aj na jar. V dospelom strome sa odporúča jednoducho zovrieť vrcholy výhonkov, aby sa lepšie vetvili..

Chovné metódy pre gaštany izbové

Chovné metódy pre gaštany izbové

Napriek tomu, že rastlina doma nekvitne, najľahšie je množiť kastanospermum semenami. „Gaštany“ dozrievajú v strukoch. Každé semeno je dosť ťažké – až 30 g. Odporúča sa klíčiť pred výsadbou. Na začiatok je sadivový materiál udržiavaný jeden deň v teplej vode. Vhodná teplota na klíčenie je 17-25 stupňov.

Možné ťažkosti s rastom

Zdravie domáceho gaštanu možno posúdiť podľa stavu listov. Špičky suchých listov naznačujú nedostatok vlhkosti vo vzduchu. Bledá farba – o nedostatku svetla, letnom žltnutí listov – naopak, o nadmernom osvetlení. Ak listy v pokojnom období vädnú a opadávajú, stojí za to presunúť kvetináč s rastlinou na teplejšie miesto. Pomalý rast naznačuje potrebu kŕmenia.

  Trpasličí fikus

Problémy môže priniesť drobný hmyz, strapky a iní typickí škodcovia izbových výsadieb. Bojuje sa s nimi obvyklými metódami..

Starostlivosť o gaštan alebo izbový gaštan / izbovú rastlinuStarostlivosť o gaštan alebo izbový gaštan / izbovú rastlinu