Dracaena unbent

Dracaena unbent - domáca starostlivosť. Kultivácia ohnutej dracény, transplantácia a reprodukcia. Popis, druhy. Foto

Dracaena reflexa (Dracaena reflexa) je vždyzelená rastlina patriaca do čeľade Asparagus, ktorej domovinou je ostrov Madagaskar. Tento malý strom, rovnako ako všetky druhy tejto rastliny, patrí k falošným palmám, pretože má svoje hlavné vonkajšie vlastnosti – holý kmeň a výhonky s listami vo forme zväzkov na koncoch. Tento druh dracaena sa mierne líši od ostatných v tom, že uvoľňuje vetvy zo spodnej časti kmeňa a keď sa objavia listy, vyzerá ako svieži krík..

Medzi niekoľkými druhmi dracaena rozlišujú neohrozené kvetinárstva dve z najobľúbenejších – „Pieseň Jamajky“ a „Pieseň Indie“. Tieto dva druhy sa líšia od ostatných svojim neobvyklým sfarbením listov. Napríklad u prvého druhu majú zelené listy biely okraj okolo okraja a tmavozelený pás v strede. U druhého druhu sú listy ohraničené dvoma svetlo žltými pruhmi..

Rozložená Dracaena pozostáva z holého stonky, ktorá je pevne zakrytá (ako keby bola zabalená v priemere) v spodnej časti oblúkovitých mierne zakrivených kožovitých zelených listov. Veľkosť listov je 2,5 cm na šírku a asi 16 cm na dĺžku. Izbová rastlina kvitne malými bielymi kvetmi, zhromaždenými v latkových kvetenstvách. Obdobie kvitnutia vo vnútorných podmienkach je veľmi zriedkavé..

Pretože dracaena tohto druhu je doma považovaná za ťažko pestovateľnú rastlinu, možno ju nájsť najčastejšie v skleníkoch. Táto rozmarná rastlina potrebuje vytvoriť vhodné klimatické podmienky, čo je v bežnej miestnosti oveľa ťažšie. Tí, ktorí chcú stále vidieť tento exotický exemplár vo svojom byte, musíte striktne dodržiavať základné pravidlá starostlivosti a údržby..

Starostlivosť o dracaena zložená doma

Starostlivosť o dracaena zložená doma

Poloha a osvetlenie

Počas celého roka, s výnimkou vegetačného pokoja, by denné hodiny mali trvať najmenej 12-14 hodín denne. V letných mesiacoch musí byť kvetina chránená pred priamym slnečným žiarením, ale miesto pestovania by malo byť svetlé, čiastočný tieň bude mať zlý vplyv na vývoj rastliny. V tých mesiacoch, keď je denný čas krátky, je potrebné na dodatočné osvetlenie použiť žiarivky..

  Lawsonov cyprus

Teplota

Pohodlná teplota pre dracaena unbent v lete je od 18 do 25 stupňov Celzia. V obzvlášť horúcich dňoch, keď teplota vzduchu presahuje túto normu, musíte rastlinu premiestniť na chladnejšie miesto s prílivom čerstvého vzduchu (napríklad na balkón, verandu alebo von). V období jeseň-zima sa odporúča udržiavať izbový kvet pri teplote 13 až 18 stupňov Celzia..

Zalievanie

Zalievanie dracaena v lete sa odporúča pravidelne a hojne.

Voda na zavlažovanie by sa mala nechať jeden deň usadiť, jej teplota by nemala byť nižšia ako teplota miestnosti. V lete sa odporúča dracaena zalievať pravidelne a výdatne, ale tak, aby voda v kvetinovej nádobe nestagnovala. Nedostatok a prebytok vlhkosti v pôde rovnako negatívne ovplyvní rastlinu. V zime treba zálievku obmedziť a polievať iba podľa potreby, keď začne vrchná vrstva pôdy vysychať.

Vlhkosť vzduchu

Počas vykurovacej sezóny je vzduch v miestnostiach suchý a nebezpečný pre izbové rastliny. Vlhkosť môžete zvýšiť dennými postrekmi (ráno a večer) a teplou sprchou (dvakrát alebo trikrát týždenne). V lete je lepšie preniesť izbový kvet na čerstvý vzduch a potom postrek nie je potrebný. Je veľmi dôležité, aby počas vodných procedúr nezostala v pazuchách listov žiadna voda, pretože to povedie k ich rozpadu..

Pôda

Na zložení pôdy pre dracaena veľmi nezáleží

Na zložení pôdy pre dracaena veľmi nezáleží. Je žiaduce, aby bol priepustný pre vzduch a vlhkosť. Môžete si kúpiť hotovú zalievaciu zmes, ktorá sa odporúča na pestovanie paliem, a pridať do nej trochu perlitu. Kyslosť pôdy by nemala presiahnuť 6,0..

Pôdnu zmes na dracaena si môžete pripraviť sami. Jeho zloženie: listová a drnová pôda – v troch častiach, piesok a rašelina – v jednej časti, plus prášok do pečiva. Pri výsadbe mladej rastliny by mali byť všetky zložky pôdnej zmesi v rovnakých pomeroch..

Top dressing a hnojivá

Hnojivá sú potrebné pre skladané dracaena v období aktívneho rastu a vývoja. Komplexné kŕmenie (napríklad „Ideal“ alebo „Rainbow“) sa odporúča aplikovať 2 krát mesačne.

  Papaya

Prerezávanie a tvarovanie koruny

Aby sa na strome vytvorila svieža a krásna koruna, je potrebné urobiť malé prerezávanie

Aby sa na strome vytvorila svieža a krásna koruna, je potrebné urobiť malé prerezávanie. Musíte odrezať vrcholy výhonkov, ktoré sú umiestnené nad viditeľnými púčikmi. Aby ste prebudili spiace bočné púčiky, musíte si vziať obyčajné plastové vrecko a dať ho na miesta rezu. To poskytne rastline priaznivé skleníkové prostredie, ktoré podporí vznik nových výhonkov. Po ich vzhľade sa obal odporúča odstrániť.

Prenos

Každý rok je potrebné transplantovať iba mladé rastliny a dospelým stačí raz za 3 roky. Pri transplantácii ohnutej dracaény nie je potrebné porušovať celistvosť hlinenej kómy. Namiesto opätovnej výsadby môžete nahradiť ornicu. Kvetináč alebo vaňa by mali byť vysoké, ale nie široké.

Reprodukcia ohnutého dracaena

Reprodukcia ohnutej dracaeny

Reprodukcia vrcholmi

Vrchol je zakorenený v nádobe s vodou po dobu troch mesiacov a potom transplantovaný do hrnca.

Šírenie vzduchovými vrstvami

Odrezky skladanej dracaeny môžu byť zakorenené v zmesi sadeníc a pravidelne zvlhčovať pôdu.

Rozmnožovanie odrezkami stoniek

Veľkosť pripraveného rezu je od 7 do 10 centimetrov na dĺžku. Zakorenenie prebieha vo vlhkej pôde. Na vytvorenie skleníkových podmienok musia byť odrezky pokryté nádobou alebo vreckom z priehľadného materiálu..

Choroby a škodcovia

Škodcovia – roztoče, strapky, mealybugy, hmyz z rozsahu, vošky. Medzi naliehavé opatrenia na záchranu rastliny patrí dôkladná horúca sprcha a postrek insekticídmi.

Dracaena je chorá iba kvôli nesprávnej starostlivosti. Prebytok alebo nedostatok vlhkosti, suchý vzduch, tvrdá voda vedú k žltnutiu a vypadávaniu listov, ako aj k vzniku škvŕn a sušeniu.