Ficus bengálsko

Ficus bengálsko

Bengálsky fikus (Ficus benghalensis) patrí do rodu Ficus, ktorý patrí k vždyzeleným morušovým. Kultúra sa často nachádza vo vlhkom podnebí horských oblastí Ázie. Divoké výsadby tohto druhu možno vidieť v Malajzii, Barme, Indii a Thajsku..

Ficus Bengal má jedinečnú schopnosť premeniť sa z jedného stromu na celý les. Je to spôsobené tým, že všetky rastliny sú umiestnené tesne k sebe a vytvárajú pevné listnaté húštiny. Vedci nazvali túto formu rastu strom banyán. Proces začína tvorbou hrubých vzdušných koreňov. Nachádzajú sa na povrchu horizontálnych vetiev. Niektoré korene vyschnú a zvyšok spočíva na pôde. V priebehu času sa pozoruje zakorenenie a odsolenie koreňových procesov..

Trvalé stromy, prispôsobené na rast v ich prirodzenom prostredí, majú korene podobné rodiacim kmeňom. Sekundárne výhonky sa rovnobežne šíria zo strán v rôznych smeroch. Popisovaná životná forma rastu umožňuje fikusu široko rásť, za krátky čas pokryje obrovský priestor a vytvorí svieži, nepreniknuteľný háj s unikátnym ekosystémom.

Bengálsky fikus samozrejme nie je jediný svojho druhu, ktorý je schopný postaviť banyánový strom. Existuje mnoho ďalších drevín. Napriek tomu je príslušná kultúra považovaná za najmocnejšieho predstaviteľa rodiny.

Bez ľudského zásahu dosahujú stromy fikusy výšku takmer štyridsať metrov. Veľké listové listy sa predlžujú až na 25 cm. Listy vyzerajú rôzne. Chované fikusy s oválnymi, jednoduchými a vajcovitými listami. Kožovité platne sú pokryté svetlo zelenými žilkami. Kvetenstvo je malé, oranžové, sférické ovocie, ktoré je pre tento druh jedinečné. Veľkosť kvetov je asi 2-3 cm.

Odrody s pestrými svetlými listami sú žiadané medzi mnohými pestovateľmi, ktorí sa zaoberajú chovom kultúrnych trvaliek..

Starostlivosť o fikus Bengálsko doma

Starostlivosť o fikus Bengálsko doma

Ak chcete pestovať zdravý a atraktívny strom fikus, pred kúpou sadenice je lepšie vopred premyslieť, či váš byt alebo kancelária spĺňa podmienky údržby. Hlavnou požiadavkou je dostupnosť voľného miesta, pretože strom dorastá do výšky 3 m. Pre normálny vývoj je trvalka umiestnená v priestrannej miestnosti. Starostlivosť o bengálsky fikus má veľa spoločného s inými druhmi rastlín moruše. Pozastavme sa nad najdôležitejšími faktormi úspešného pestovania plodín.

Poloha a osvetlenie

Potreba svetla vo fikuse je dosť slabá, ale to neznamená, že je kvetináč umiestnený v tieni, kde nie sú žiadne okenné otvory. Naopak, optimálnym miestom je svetlá a priestranná miestnosť, v ktorej sa indikátory osvetlenia rovnajú 2 600-3 000 lumenov. Stabilný vývoj je možné dosiahnuť aj umelým svetlom.

Aby sa vytvorila jednotná koruna, kvetináč sa pravidelne otáča v smere hodinových ručičiek.

Teplota

Kvetináč so stromom je celoročne uložený v miestnosti s miernou teplotou 18-26 ° C. Rastlina netoleruje prievan, obzvlášť prudko reaguje, keď teplota klesne pod 17 ° C. V reakcii na nepriaznivé podmienky je fikus schopný odhodiť listy..

Funkcie zavlažovania

Ficus bengálsko

Popisovaná kultúra prežíva obdobie vegetačného pokoja. Intervaly medzi zalievaním v zime a v lete sú rovnaké. Signál pre ďalšie zvlhčenie je tvorba suchej kôrky na povrchu substrátu. Pôda sa zalieva iba vtedy, ak je zem suchá o 2-3 cm.

Vlhkosť vzduchu

Vzhľadom na skutočnosť, že strom je veľký, postrek listov bude trvať dlho a nepovedie k požadovanému výsledku. Namiesto toho sa odporúča utrieť prach z listov mäkkou handričkou navlhčenou vo vode. Toto zvlhčenie a čistenie bude oveľa prospešnejšie ako striekanie a zabráni hromadeniu nečistôt..

Keď sa vykurovacie zariadenia zapnú, kvetináč sa odloží, inak suchý vzduch, ktorý produkujú vykurovacie články, vyvolá suché listy. Pri organizácii preskupenia je potrebné vziať do úvahy, že úroveň osvetlenia sa nemení..

Pôda

Do hrnca sa naleje neutrálna alebo mierne kyslá pôda hustej konzistencie bohatá na živiny. Pôda na výsadbu sa nakupuje buď v špecializovanom obchode, alebo sa zbiera ručne. Na tieto účely musíte zmiešať rovnaké množstvo listov, trávnikov, rašelinísk a pridať piesok. V spodnej časti kvetináča nechajte miesto na položenie drenážneho materiálu.

Hnojenie

Ficus bengálsko

Plodinu opatrne prihnojte. Ďalší vrchný obväz sa aplikuje za 2-4 týždne. Komplexné minerálne hnojivá vyrábané vo forme granúl pôsobia ako zdroj dodatočnej výživy. Skúsení pestovatelia odporúčajú použiť iba polovicu dávky uvedenej na obale..

Tipy na transplantáciu

Mladé rastliny sa presádzajú raz ročne. Je potrebné odobrať nádobu väčšej veľkosti. U viacročných stromov so zarasteným koreňovým systémom sa ornica periodicky mení.

Rast kultúry je veľmi intenzívny. Ak dodržiavate pravidlá starostlivosti, výška zdravého fikusu rastie o 60-100 cm za rok. Existujú aj spôsoby, ako obmedziť rýchly rast výhonkov. Napríklad v stiesnených kvetináčoch bude strom rásť pomalšie..

Prerezávanie

Je dôležité nezabudnúť na prerezanie koruny bengálskeho fikusu. Potom rastlina postupne vytvorí expresívny rám s bujne sa šíriacimi vetvami..

Reprodukcia fikusu bengálskeho

Reprodukcia odrezkami je najúčinnejšia. Vrcholy stoniek sa používajú ako polotovary, v ktorých sa zachovali 2-3 internódy. Procedúra sa vykonáva na jar alebo v lete. Odrezky zakoreňte v zmesi piesku a rašeliny alebo ich ponorte do nádoby s vodou a počkajte, kým sa neobjavia korene.

Menej často sa na reprodukciu používajú semená a vrstvenie..

Choroby a škodcovia

Pozemné časti fikusu priťahujú hmyz, strapky a roztoče, ale útoky hmyzu sú zriedkavé. Aby sa zbavil hmyzu, strom sa opláchne pod teplou sprchou. Listy hornej vrstvy sa umyjú vlhkou špongiou a ošetria roztokom špeciálne navrhnutým na kontrolu hmyzu.

Choroby prenasledujú bengálske fikusy, často kvôli nesprávnej starostlivosti o ne..

  • Ak listy mladých sadeníc začnú vädnúť, potom je miestnosť príliš chladná..
  • Vzhľad žltých škvŕn na tanieroch je často vyvolaný nadmerným zalievaním.
  • Stmavnutie okraja listu je spôsobené nadmernou vlhkosťou alebo naopak horúcim podnebím. Presýtenie pôdy hnojivami naznačuje tvorbu hnedých škvŕn..
  • Listy a stonky sa zmenšujú, ak kvet nemá dostatok slnečného svetla.
  • Rast sa spomaľuje, zeleň stráca svoju pôvodnú farbu – prvý znak nedostatku živín v zemi.

Pestovanie bengálskeho fikusu vo forme banyánu je problematické, pretože rastlina vyžaduje veľa voľného miesta a určité podmienky. Jednoduchším spôsobom je použiť techniku ​​bonsai, čo znamená „črepníkový strom“.

Posvätný Ficus Bengalensis AudreyPosvätný Ficus Bengalensis Audrey