Ficus gumovitý (elastica)

Ficus gumový (elastica)

Ficusová guma (Ficus elastica) alebo elastická, tiež nazývaná elastika – zástupca rodiny morušovníkov. Vo svojej domovine, v Indii, prívrženci budhizmu považujú túto rastlinu za posvätnú. Úžasný strom sa nachádza aj na ostrovoch Indonézie. Jeho zvláštnosť spočíva v prítomnosti viskóznej šťavy bohatej na gumu, na základe ktorej sa vyrába guma. Práve táto vlastnosť bola stanovená v názve fikusu. V nedávnej minulosti bol tento druh, podobne ako Hevea, chovaný v priemyselnom meradle na získanie gumárenských surovín..

Elastica je jedným z najobľúbenejších predstaviteľov rodu Ficus. V teplých krajinách sa dá taká rastlina pestovať vonku, ale v severných šírkach nezimuje. Takýto fikus môže spravidla žiť doma asi pol storočia. V minulom storočí jeho popularita v kvetinárstve na určité obdobie klesla. Po nenáročnosti sa veľké a veľkolepé fikusy začali objavovať doslova všade, kvetina začala byť považovaná za symbol filistinizmu a relikviu minulosti. Moderní pestovatelia kvetov sa však opäť začínajú zaujímať o nenáročnú a veľkolepú rastlinu, najmä potom, čo chovatelia predstavili mnoho nových odrôd známeho kvetu..

Existujú odrody s listami rôznych zelených odtieňov, s vínovými a takmer čiernymi listami, ako aj s množstvom rôznych škvrnitých foriem. Odrody sa líšia výškou kríkov, ako aj schopnosťou vetvenia..

Popis gumeného fikusu

Popis gumeného fikusu

Prirodzená veľkosť fikusu nesúceho gumu je pôsobivá: rastlina je schopná dosiahnuť výšku 30 metrov. Vďaka prítomnosti vzdušných koreňov tento strom rastie výrazne v šírke. Tieto korene zostupujú z konárov a rastú do pôdy, čo umožňuje stromu prijímať viac živín. Fikus s takýmito koreňmi sa nazýva „banyánový strom“, ako aj „hadí strom“ – pripomínajú početné visiace korene. V niektorých indických štátoch sa používajú na stavbu celých visutých mostov cez lesné rieky. Vzhľadom na to, že sú vytvorené na základe živých stromov, takéto mosty nehnijú a s rastom podpier sa stávajú silnejšími..

Listy fikusu sú veľké a sýto zelené. Má oválny tvar a v hornej časti je mierne špicatý. Jeden list je dlhý asi 30 cm a široký 15 cm. Morská strana taniera je ľahšia ako vonkajšia strana. Mladé listy sú obalené načervenalými palpádami a lietajú, akonáhle list úplne kvitne. Niektoré odrody môžu mať pestré tvary listov..

V prírode je fikus schopný kvitnúť, ale doma sa to prakticky nestáva, jedinou výnimkou môžu byť dospelé exempláre pestované vo veľkých skleníkoch. Kvety fikusu môže opeľovať iba niektorý hmyz. Ak sa to stane, namiesto kvetu sa vytvorí malé ovocie v tvare figy, ktoré sa však považuje za nejedlé..

Aj keď šťavu z takéhoto fikusu možno využiť v priemysle, okrem latexu obsahuje množstvo ďalších látok a považuje sa za jedovatú. Kontakt s pokožkou môže viesť k rozvoju dermatitídy alebo alergickej reakcie. Aby ste tomu zabránili, pracujte s rastlinou v rukaviciach a tiež stojí za to držať ju mimo malých detí alebo domácich zvierat. Viskózne vlastnosti šťavy umožňujú fikusu rýchlo uzdraviť rany, ktoré sa objavia na kmeni v dôsledku vonkajšieho poškodenia.

Domáce fikusy sú miniatúrnejšie, ich maximálna veľkosť zvyčajne dosahuje 2 metre. Miera rastu však stále zostáva značná: rastlina môže pridať až takmer pol metra za rok. V prírode môžu byť až 2,5 m. V priestrannej skleníkovej miestnosti môže výška gumy dosiahnuť až 10 m. Ak takýto fikus začne spočívať na strope, jeho korunu je možné odrezať. Ale taká formácia zvyčajne nespôsobuje nárast bočných vetiev. Aby bol vysoký krík fikusu rovný, môžete použiť podperu.

Starostlivosť a reprodukcia gumy FicusStarostlivosť a reprodukcia gumy Ficus

Stručné pravidlá pre pestovanie elastiky

V tabuľke sú uvedené stručné pravidlá starostlivosti o gumovitý fikus (elastica) doma.

Úroveň osvetlenia Svetlé tienenie alebo rozptýlené osvetlenie.
Teplota obsahu V jarnom a letnom období – asi +23 stupňov, v zime – najmenej +15 stupňov.
Režim zavlažovania V lete stačí 1-2 krát týždenne a v zime nie viac ako raz za týždeň.
Vlhkosť vzduchu Uprednostňuje sa vysoká. V horúčave sa lístie postrieka a tiež sa otrie vlhkou handričkou, aby sa odstránili nečistoty.
Pôda Optimálna pôda je zmes rašeliny, trávnika, riečneho piesku a listovej pôdy..
Top dressing Koná sa dvakrát mesačne od polovice jari do začiatku jesene. Je možné striedať organické roztoky s minerálnymi zložkami bohatými na dusík.
Prenos Mladé exempláre sa každoročne pohybujú od jari do leta. Zvyšok – 2-3 krát menej často. Staré kríky sa už nedotýkajú, ale pravidelne obnovujú horné 3 cm pôdy.
Prerezávanie Je možné vykonať formatívne prerezávanie.
Bloom Nekvitne doma, pestuje sa pre krásne listy.
Spiace obdobie Spiace obdobie trvá od polovice jesene do marca.
Reprodukcia Rezne a vrstvenie.
Škodcovia Vošky, hmyz z váh, háďatká, strapky, muchy, roztoče.
Choroby Koreňová hniloba, vírusové ochorenia a problémy spôsobené chybami v starostlivosti.

Gumová šťava Ficus obsahuje toxické látky, preto buďte pri práci s rastlinou opatrní!

Starostlivosť o fikusovú gumu doma

Starostlivosť o fikusovú gumu doma

Gumový fikus je obzvlášť nenáročný v starostlivosti, takže je veľkým potešením, že ho s veľkým potešením získavajú tí ľudia, ktorí vo svojom dome začínajú s výsadbou zelene alebo ktorí sa nechcú príliš namáhať a starajú sa o domáce kvety..

Osvetlenie

Ficus je veľmi ľahký, vyžaduje však rozptýlené osvetlenie. Priame ostré slnko môže na jeho listoch spôsobiť popáleniny. Ak je nádoba s rastlinou udržiavaná v čiastočnom tieni, jej rast sa mierne spomalí. V takýchto podmienkach môže fikus odhodiť spodné listy. Rozmanité formy naznačujú väčšie množstvo svetla. V tieni strácajú farbu.

Teplota

Na jar a v lete sa elastika udržuje pri normálnej izbovej teplote + 20-25 stupňov. Malé obdobia väčších horúčav nie sú pre ňu také hrozné. V teplých dňoch môžete hrniec vziať na lodžiu alebo na verandu. Je dobré, ak môže fikus prezimovať na chladnejšom mieste, ale mal by tam udržať najmenej +15 stupňov. Nižšie teploty môžu kvetinu poškodiť. Stojí za to chrániť fikus pred prievanom. V kombinácii s vlhkou pôdou môžu viesť k hnednutiu a vypadávaniu listov. Ak je rastlina na chladnom povrchu, môžete hrniec izolovať penovým stojanom..

Režim zavlažovania

Ficusová guma

Pôda v nádobe s fikusom sa zvlhčuje, keď horná vrstva schne. V teplom období je kvetina zalievaná iba raz alebo dvakrát týždenne a v zime – nie viac ako raz za týždeň. Silnejšia vlhkosť môže spôsobiť odpadávanie listov fikusu. Prebytočnú vodu by ste mali vyprázdniť zo zásobníka..

Úroveň vlhkosti

Aby sa zvýšila úroveň vlhkosti vedľa gumovitého fikusu, odporúča sa rastlinu pravidelne postrekovať izbovou vodou a dokonca ju každých pár týždňov utierať vlhkou handričkou namočenou vo filtrovanej alebo usadenej vode. Tieto ošetrenia pomáhajú zabrániť vysychaniu končekov listov. Fikus sa môže kúpať každý mesiac zakrytím pôdy v kvetináči, aby sa zabránilo zvlhnutiu. V zime sa postrek nevykonáva a pokúšajú sa odstrániť fikus mimo batérií. V rovnakom čase je možné naďalej zotierať lístie..

Pôda

Na zdravý rast fikusu je vhodná zmes rašeliny, trávnika, riečneho piesku a listovej pôdy. Na fikusy je dovolené používať špecializovanú pôdu, ale odporúča sa do nich pridať aj piesok. Pred výsadbou sa na dno nádoby položí drenážna vrstva až do hrúbky 4 cm. Krík sa premiestni pomocou prekládky a potom sa dutiny vyplnia čerstvou pôdou.

Top dressing

Ficus elastica

Na plný rast elastiky sa musí hnojiť pravidelne asi dvakrát za mesiac. Organické zlúčeniny môžete striedať s minerálnymi zmesami bohatými na dusík. Napríklad môžete fikus zalievať roztokom Nitrofoski (0,5 lyžičky na liter vody) a potom použiť infúziu mulleinu. Aby sa látky lepšie vstrebali, odporúča sa ich pridať po zálievke. Živný roztok by sa zároveň nemal dostať na listy a púčiky. Bez vrchného obliekania môžu byť listy fikusu plytké alebo odpadnúť a jeho rast sa spomaľuje.

Aby boli listy fikusu jasnejšie a lesklejšie, nemali by ste na leštenie listov používať chemické prostriedky. Ako ľudový liek môžete povrch listov utrieť nealkoholickým pivom alebo odvarom z cibuľových šupiek..

Prenos

Mladé fikusy nesúce gumu sa každú jar presádzajú do nového kontajnera. Tento postup môžete vykonať až do začiatku leta. Dospelé rastliny sa presúvajú 2-3 krát menej často, pokúšajú sa o to, keď je krík v starom kvetináči príliš preplnený. Známkou vyčerpania pôdy a potreby jej výmeny môže byť voda, ktorá sa v pôde nezdržiava a príliš rýchlo vchádza do žumpy..

Nová nádoba na výsadbu by mala byť asi o 5-6 cm hlbšia a o 4-5 cm širšia ako stará. Príliš staré a veľké fikusy sa môžu pri transplantácii poškodiť, preto by nemali byť rušené. Každú jar, kým takéto elastiky vyrastú, jednoducho vymenia vo svojich kvetináčoch vrchné 3 cm pôdy..

Po transplantácii môže elastica zhodiť niektoré spodné listy, čo sa však považuje za bežnú reakciu na výtlak. Rastlina zvyčajne zakorení na novom mieste za niekoľko týždňov. Ficus prinesený z obchodu sa odporúča transplantovať do vhodnej čerstvej pôdy týždeň po nákupe.

Prerezávanie

Prerezávanie ficus elastica

Prerezávanie pomáha obmedziť rýchlosť rastu kaučukovníka a dodáva mu kompaktnejší vzhľad. Tento postup vám navyše umožňuje zvýšiť počet listov rastliny – v priebehu času jej spodné platne lietajú okolo. Formatívne prerezávanie sa odporúča od jari do začiatku leta. Sanitárne (odstránenie poškodených, rastúcich dovnútra alebo príliš tenkých výhonkov) je možné vykonávať celoročne. Zvyčajná dĺžka prerezávania výhonkov je asi 15 cm.

Jednou z najčastejších chýb pri prerezávaní je odstránenie hornej časti kríka. Obvykle to nevedie k aktívnemu rozkonáreniu, ale iba k prebudeniu jedného z horných púčikov stonky. Pre väčší účinok je potrebné odstrániť aspoň 5 internódií. Odstránenie najmenších a najslabších výhonkov tiež pomôže vytvoriť elegantnejšiu korunu. V tomto prípade rastlina dá všetku svoju silu zvyšku. Po každom prerezaní je potrebné starostlivo utrieť vylučovanú šťavu: pomôže to dezinfikovať ranu. Mesiac po prerezaní môžete kŕmiť fikus komplexným minerálnym zložením na posilnenie imunity.

Ak sa krík natiahne príliš rýchlo, jeho hornú časť je možné odrezať, zakoreniť a zasadiť do rovnakého hrnca. Mať niekoľko rastlín v jednom kontajneri vám umožní vytvoriť bujnejší krík. Keď sa dosiahne maximálna prípustná výška, orezanie sa zopakuje. Odporúča sa to však urobiť iba skoro na jar – ďalšie obdobie neprispeje k prebudeniu bočných púčikov. Na orezanie fikusu sa používa ostrý a dezinfikovaný nástroj. Šťavu unikajúcu z rezov je potrebné umyť pod tečúcou vodou..

Ako vytvoriť gumový fikusAko vytvoriť gumový fikus

Vetvenie sa dá stimulovať nasledujúcim spôsobom. Vrchol mladej a dostatočne pružnej rastliny je čo najviac naklonený a previazaný šnúrkou. Púčik na ohnutom kmeni, umiestnený najbližšie k vrcholu, sa potom prebudí a vytvorí výhonok. Keď sa to stane, vrch sa odviaže. Vytvorenie prepichnutí na kmeni pomôže aktivovať bočné výhonky – spomalia vývoj hornej časti fikusu. Vykonávajú sa od hornej časti hlavy a pohybujú sa nadol. Hĺbka by mala byť asi tretina priemeru kmeňa.

Ak v jednom kvetináči rastie niekoľko fikusov naraz, musia sa pravidelne obracať na svetlo v rôznych smeroch. To umožňuje rovnomerné tvarovanie každého stonky. V opačnom prípade začnú všetci siahať po okne a menia svoju polohu..

Reprodukčné metódy pre ficus elastica

Reprodukčné metódy pre ficus elastica

Rezne

Gumový fikus sa šíri najľahšie odrezkami. Na tento účel použite vrchol alebo časť stonky rastliny až 15 cm dlhú a šikmo ju odrežte. Z rezu sa odrežú všetky listy a zostanú iba dve horné dosky. Potom by ste ho mali držať pod tečúcou vodou, aby ste zmyli všetku šťavu, ktorá z neho vyjde. Na zakorenenie odrezkov sa používa nádoba s vodou. Listy, ktoré na ňom zostanú, sa zvinú trubicou a upevnia sa gumičkou – to vám umožní znížiť odparovanie vlhkosti. Odrezky môžete ihneď zasadiť do pôdy a prikryť ich priehľadným vreckom, aby ste vytvorili efekt skleníka. Vak je potrebné pravidelne odstraňovať na vetranie..

Odrezky elastiky so zelenými listami sa zvyčajne dostatočne rýchlo zakorenia – potom sa na nich začnú objavovať čerstvé listy. Neskôr sa vysadia do vlastných kvetináčov alebo sa vysadia materskou rastlinou. Pestré odrody vyžadujú dodatočnú stimuláciu. Úseky takýchto odrezkov sa musia ošetriť stimulátorom rastu a potom sa umiestnia do skleníkov vyhrievaných zospodu. Ale ani po takýchto postupoch nie je ich zakorenenie stále zaručené..

Šírenie fikusu odrezkamiŠírenie fikusu odrezkami

So vzduchovým vrstvením

Vzhľadom na to, že odrezky pestrých odrôd sa zakoreňujú veľmi zle, odporúča sa ich množiť pomocou vzduchových vrstiev. Za týmto účelom sa na kmeni materského fikusu urobí rez do hĺbky 1/3 jeho priemeru. Do nej sa vloží zápalka alebo tenká tyčinka, aby sa vytvorila malá medzera. Miesto rezu je zabalené do mokrého machu a navrchu je zabalené priehľadnou fóliou, ktorá zaisťuje štruktúru páskou. Po chvíli začnú filmom vykúkať korene. Po ich vzhľade sa prístrešok odstráni, výhonok sa odreže pod úrovňou starého rezu a vysadí sa do vlastného hrnca.

Použitie listu

Účinnosť množenia listov elastiky ešte nebola potvrdená. List fikusu so stopkou umiestnený vo vode skutočne dáva korene, ale po výsadbe do substrátu zostáva obyčajným listom kvôli nedostatku rastových bodov. Po chvíli jednoducho zomrie. Tento jav sa zvyčajne nazýva „slepý list“.

Škodcovia a choroby gumových fikusov

Škodcovia a choroby gumových fikusov

Škodcovia

Elastica má dostatočnú imunitu voči väčšine známych chorôb kvetov alebo škodcov. Na fikuse sa však niekedy môže usadiť hmyz, strapce, červy alebo roztoče.

  • Známky roztoče – malé škvrny tmavej farby, ktoré sa objavujú na listoch. Potom začnú žltnúť a potom odpadnú. Kliešte sa zvyčajne objavujú v horúcich a suchých podmienkach. Aby ste sa ich zbavili, môžete rastlinu dôkladne umyť. Okrem toho by mal byť fikus ošetrený roztokom tabakového prachu. Listy rastliny sa umyjú. Na varenie použite 4 polievkové lyžice. lyžice prachu zmiešané s litrom mierne mydlovej vody. Po 2 hodinách po ošetrení sa lístie znova umyje, ale čistou vodou. Ošetrenie sa môže opakovať po 10 dňoch. Silné lézie sa ošetria Actellikom alebo iným podobným prostriedkom..
  • Pochva možno odlíšiť lepkavými škvrnami na listoch. Samotní škodcovia pripomínajú tmavé porasty. Pred spracovaním sa musia zbierať ručne, dobre otrieť listy a stonky vatovými tampónmi. Potom sa vzdušná časť rastliny spracuje zmesou tabaku a mydla, do ktorej sa pridá trochu petroleja alebo denaturovaného alkoholu. Môže sa použiť insekticíd.
  • Mealybugs nechajte výboj pripomínajúci vatu. Ak sa objavia na fikuse, jeho zelená časť sa zotrie tampónom namočeným v etanole alebo mravčej alkohole. Potom môže byť krík ošetrený cibuľovou alebo cesnakovou tinktúrou zmiešanou s mydlovou vodou. Liek sa nechá pôsobiť niekoľko hodín a potom sa dôkladne umyje teplou vodou..
  • Thrips najčastejšie prinesené do domu s novými rastlinami. Fikus zakúpený v obchode by mal byť nejaký čas oddelený od ostatných rastlín. Bude ťažké si všimnúť samotných škodcov, ale lístie infikovaného kríka bude pokryté malými tmavými bodkami. Takýto fikus je ošetrený insekticídom..

Škodcovia sa spravidla usadzujú na kríkoch so špinavými listami, takže udržiavanie fikusu v čistote prispeje k jeho zdraviu..

Choroby a možné ťažkosti

Choroby a možné ťažkosti elastického fikusu

Niektoré problémy s gumovým fikusom môžu byť spôsobené chybami v starostlivosti o ne. Včasná identifikácia a následné úpravy pomôžu ich náprave..

  • Pomalé tempo rastu zvyčajne je spojené s nedostatkom svetla, nedostatkom hnojiva alebo príliš tesným hrncom. Zmena podmienok zvyčajne prináša pozitívny výsledok..
  • Lietanie okolo lístia elastica môže byť tiež prirodzeným procesom. Spodné listy kríka opadávajú, pretože starnú. Ak poletujú nielen spodné, ale aj ďalšie platne, potom môže byť niekoľko dôvodov. Patrí sem preschnutie alebo neustále premokrenie podkladu, nedostatok osvetlenia, studený prievan alebo výrazné zmeny teploty.
  • Žltnutie listov môže byť aj prirodzené. V opačnom prípade je to často spôsobené prebytkom živín. Ak je substrát, v ktorom fikus rastie, presýtený hnojivami, odporúča sa ho opláchnuť. Za týmto účelom sa do nádoby s rastlinou naleje množstvo vody rovnajúce sa troma objemom samotného hrnca. Po takom umytí sa elastika začne kŕmiť až v 9. týždni. Ďalšou možnou príčinou týchto problémov s listami je nadrozmerný kvetináč. Opraviť to pomôže iba presadenie do menšej nádoby. Žltnutie môže byť tiež spôsobené slanosťou pôdy. V tomto prípade bude musieť byť fikus transplantovaný do čerstvej pôdy. Žltnutie sa niekedy stáva dôsledkom vývoja hnilobných procesov. Hniloba koreňov má zvyčajne charakteristický zápach, ktorý možno použiť na rozpoznanie jeho prítomnosti. Ovplyvnený krík je vytiahnutý zo zeme, vyčistený a preskúmané jeho korene. Choré oblasti sú narezané, spracované a krík je premiestnený na čerstvú pôdu. Ale so silnými léziami už takéto akcie nepomôžu.

Výhody a poškodenia ficus elastica

Výhody a poškodenia ficus elastica

Elastic má mnoho užitočných vlastností. Táto rastlina je schopná nielen nasýtiť vzduch kyslíkom, ale aj vyčistiť ho od benzínu, fenolu a iných škodlivých nečistôt. Ficus ich premieňa na aminokyseliny a cukor.

Fikus nesúci gumu je obľúbený aj v ezoterike. V ajurvéde je takáto rastlina považovaná za bojovníka proti úzkosti a hnevu a asistenta pri čistení energetického priestoru bytu. Podľa učenia feng shui je fikus schopný priniesť určitý pozitívny vplyv do rôznych častí domu. V Indii je fikus považovaný za vynikajúceho spojenca pre bezdetné páry, ktoré chcú mať dieťa. Ale v iných krajinách existuje aj opačný názor, podľa ktorého by fikusy naopak nemali byť držané v dome mladých párov..

Kaučukový fikus sa používa nielen vo výrobe, ale aj v medicíne. Jeho šťava a listy sa stávajú základom liekov, ktoré pomáhajú pri mastopatii a pri prevencii rakoviny. Obklady zo šťavy môžu pomôcť pri liečbe ischias, artritídy, osteochondrózy a dokonca aj hemoroidov. Samoliečenie by sa však, samozrejme, nemalo zaoberať. Kontakt so šťavou môže spôsobiť podráždenie. Okrem toho by astmatici nemali začať s elastikou: rastlina je schopná uvoľňovať gumu do vzduchu, čo môže viesť k zaduseniu..