Ficus posvätný

Ficus posvätný

Posvätný fikus (Ficus religiosa) alebo náboženský fikus je vždyzelený strom z čeľade morušovníkovité (Moraceae) z rodu fikus, ktorý niekedy odhodí časť listov. Nachádza sa v Indii, juhozápadnej Číne, Vietname, Srí Lanke, Nepále a Indočíne.

Popis posvätného fikusu

Vo svojom prirodzenom prostredí môže tento silný strom dorásť až do tridsať metrov. Má silné silné vetvy, bujnú korunu a veľké kožovité listy. Okraj listovej dosky je rovný alebo mierne zvlnený a dĺžka listov sa môže pohybovať od 8 do 20 cm. Ich charakteristickou črtou je prítomnosť tenkého predĺženého chvosta na špičke listu v tvare srdca. Modrozelený povrch listov je jasne lemovaný svetlými žilkami so žltým alebo krémovým odtieňom. Dĺžka stopiek sa môže rovnať dĺžke celého listu..

Posvätný fikus je schopný kvitnúť po celý rok. Sférické sykonia – spárované pseudo -plody, dozrievajúce, tmavofialové. Vďaka nim sa strom nazýva posvätný figovník, ale tieto plody nie sú vhodné pre ľudí, netopiere, hmyz a vtáky sa nimi živia..

Životný cyklus rastliny začína ako epifyt, v hrabanke v dutine, v pukline, na konároch stromov. Odtiaľ začína znižovať vzdušné korene, ktoré sa rútia k zemi. Zakorenením sa stanú pomerne silným kmeňom, čím vytvoria silný rám pre rastlinu a získajú tvar banyánového stromu..

Rehoľný fikus má úžasnú kvalitu. Ak je obsiahnutý vo veľmi vlhkom prostredí, potom sú konce listov pokryté kvapkami vody, zdá sa, že fikus „plakal“. Tento proces sa nazýva guttácia – rastlina prináša na povrch prebytočnú vlhkosť..

Posvätný fikus sa nazýva aj strom Bodhi alebo jednoducho Bo, ako aj strom osvietenia Pipal. V krajinách, kde sa vyznáva budhizmus, sa nazýva posvätný a uctievaný. Podľa legendy princ Siddhartha Gautama pred mnohými rokmi praktizoval meditáciu pod takýmto stromom a dokázal dosiahnuť najvyššie osvietenie – stal sa Budhom. Budhisti považujú tento strom za symbol šťastia, je previazaný hodvábnymi stuhami rôznych farieb a určite bude zasadený v blízkosti budhistického chrámu..

  Bazella

Starostlivosť o posvätný fikus doma

Starostlivosť o posvätný fikus doma

Starostlivosť o posvätný fikus doma nevyžaduje veľa úsilia. Je nenáročný, vyzerá dostatočne úhľadne, často sa vyskytuje medzi amatérskymi pestovateľmi kvetov. Ak chcete získať silnú a zdravú rastlinu, musíte sa zamerať na jednoduché pravidlá..

Poloha a osvetlenie

V prípade núdze o osvetlenie dobre porastie v intenzívnom, ale rozptýlenom svetle. Môže dobre rásť v mierne zatienených oblastiach. Pri nedostatku svetla sa listy stanú letargickými a môžu odpadnúť. Najlepším umiestnením fikusu bude okno, ktoré je otočené na západ alebo na východ. V teplých dňoch ho môžete priniesť na priame slnečné svetlo..

Teplota

Rastlina je veľmi teplomilná. V byte, ak sa vzduch zahreje na viac ako 15 stupňov v zime a až na 25 stupňov v lete, sa fikus môže cítiť pohodlne. Prudký pokles teploty a prievan môžu rastline uškodiť. V chladnom počasí nenechávajte blízko ohrievačov a batérií, ktoré chránia pred prúdmi horúceho vzduchu.

Zalievanie

Fikus náboženský

Fikus je potrebné hojne a systematicky zalievať, pretože rýchlo spotrebúva vlhkosť. Nemalo by dôjsť k zamokreniu alebo stagnácii kvapaliny, aby sa zabránilo hnilobe koreňov. Pôda by nemala úplne vyschnúť, iba horná vrstva je mierne vysušená. Dostatočne mäkká voda na zavlažovanie (izbová teplota) sa určite bráni. Je dôležité, aby sa listy fikusu pravidelne utierali navlhčenou špongiou alebo sprejom.

Vlhkosť

Je žiaduce, aby bola vlhkosť vzduchu v miestnostiach o niečo vyššia ako obvykle, ale to nie je vôbec potrebné. Takéto podmienky sú najvhodnejšie pre blaho posvätného fikusu. Ak je rastlina veľká, jednoduché spôsoby zvýšenia vlhkosti vzduchu nebudú fungovať. Do miestnosti s príliš suchým vzduchom je dobré umiestniť zariadenie ako „generátor umelej hmly“. A v dome s umelým rezervoárom je lepšie umiestniť rastlinu blízko vody. Lístie môže tiež naznačovať neuspokojivú vlhkosť – začne opadávať.

  Transplantácia myrty

Pôda

V kvetinárstve môžete ľahko nájsť hotovú zmes pôdy pre tieto rastliny. Pokiaľ je to možné, nie je ťažké ho pripraviť sami. Pôda by mala byť voľná, s prídavkom živín s pH 6–6,5. Za týmto účelom sa rašelina a hrubozrnný piesok, sodná a listová pôda zmiešajú v rovnakom množstve. Hrniec by mal byť zvolený priestranný, samozrejme s otvorom v spodnej časti, aby nedošlo k stagnácii prebytočnej vlhkosti. Pred okyslením sa môžete chrániť spoľahlivou drenážnou vrstvou..

Top dressing

Vrchný dresing posvätného fikusu

Na hnojenie sa strieda aplikácia minerálnych a organických látok. Hlavným kritériom pre výber vrchného obväzu je veľké množstvo dusíka a draslíka. Rastlina sa spravidla hnojí dvakrát mesačne. Častejšie na jar, menej často v zime. Univerzálne hnojivá pomôžu zlepšiť vizuálnu príťažlivosť a urýchliť rast fikusu.

Prenos

Posvätný fikus patrí k rýchlo rastúcim rastlinám; za jeden rok môže z mladej sadenice vyrásť dvojmetrový strom. Mladé rastliny sa preto často presádzajú 1-2 krát počas celého roka, najčastejšie v máji alebo v júni. Ak strom príliš narástol, už sa nepresádza, ale každý rok sa vymenia iba horné vrstvy pôdnej zmesi..

Prerezávanie a tvarovanie koruny

Na vytvorenie úhľadnej koruny rastlín je potrebné pravidelne a často strihať. Ficus je odrezaný na začiatku vegetačného obdobia, kým nezačne intenzívny rast. Štípnite končeky mladých výhonkov.

Existuje ďalší spôsob, ako vytvoriť neobvyklú pôvodnú korunu. Mladé fikusy majú dostatočnú pružnosť a pružnosť. Inštaláciou špeciálneho rámu dostanú výhonky rastliny požadovaný smer.

Známym variantom tvorby kmeňov je plexus mladých výhonkov v pigtaile. Za týmto účelom sa do jedného hrnca vysadí niekoľko exemplárov naraz..

Reprodukčné metódy posvätného fikusu

Reprodukčné metódy posvätného fikusu

Náboženský fikus sa reprodukuje pomerne jednoducho a úspešne pomocou semien. Túto metódu najčastejšie používajú pestovatelia kvetov. Je dôležité zasiať semená striktne podľa pokynov na obale. Prvé sadenice sa liahnu spravidla po týždni..

  Kryptoméria

Vhodné je aj rozmnožovanie odrezkami, ale najčastejšie odrezky nemôžu zakoreniť..

Choroby a škodcovia

Rastlina často trpí výskytom šupinatého hmyzu, vošiek, strapiek, bežného mealybuga. Akonáhle sú škodcovia identifikovaní, rastlina by mala byť naliehavo ošetrená špeciálnymi chemikáliami. Pri spracovaní je dôležité byť veľmi opatrný, aby ste sa nedostali do otravy..

Ficusové choroby sa objavujú v dôsledku nesprávnej starostlivosti. Ak bolo niečo urobené zle, rastlina môže stratiť všetky listy. Malo by sa pamätať na to, že listy fikusu odpadnú samy, keď dosiahnu vek troch rokov. To znamená, že takúto stratu listov je možné považovať za prirodzený priebeh udalostí..