Ficusova lýra

Ficusova lýra

Ficus lyrata (Ficus lyrata) je trváca stromovitá rastlina z čeľade morušovníkovité, ktorá rastie v západnej Afrike. Zástupcovia tohto druhu sa nachádzajú na okrajoch aj v hlbinách lesa, kde sa vyvíjajú vo forme epifytov na korunách iných stromov..

Samostatne rastúce rastliny môžu dosiahnuť výšku 12-15 m. Doma je pre lyrický fikus tento ukazovateľ skromnejší – nie viac ako 3 m, ale rast za rok s náležitou starostlivosťou je 25 cm. Neobvyklý tvar listov, pripomínajúci obrysy lyry alebo huslí, dodáva fikusu dekoratívnosť. Lístie rastliny je veľké, tvrdé, s mierne vlnitým okrajom. Jeho lesklý tmavý povrch má žltozelené pruhy a záhyby. Spodná strana listov má svetlo zelený odtieň..

Ficus lyrata je možné použiť na úpravu obytných priestorov a kancelárií. Je nežiaduce umiestniť ho blízko iných rastlín – tento strom vyžaduje veľa priestoru.

&# 127793; Ficus Lyrate Lyrata &# 127811; o mesiac a rok neskôr / starostlivosť / rada / nákup v Leroux Merlin�� Ficus Lyrate Lyrata �� o mesiac a rok neskôr / starostlivosť / rada / nákup v Leroux Merlin

Stručné pravidlá pre pestovanie fikusovej lýry

Stručné pravidlá pre pestovanie fikusovej lýry

V tabuľke sú uvedené stručné pravidlá starostlivosti o fikusovú lýru doma.

Úroveň osvetlenia Uprednostňuje sa jasné rozptýlené svetlo bez priameho slnečného svetla.
Teplota obsahu V zime najmenej 18 stupňov a v lete až 28 stupňov.
Režim zavlažovania Bohatá zálievka v letných mesiacoch a minimálna v zime.
Vlhkosť vzduchu Vyžaduje sa vysoká vlhkosť.
Pôda Za optimálnu pôdu sa považuje mierne kyslá pôda..
Top dressing Tekuté a granulované minerálne hnojivá pre izbové rastliny.
Prenos Mladé rastliny sa transplantujú každý rok, dospelé rastliny sa transplantujú raz za 2 roky..
Prerezávanie Prerezávanie je potrebné iba na vytvorenie koruny.
Bloom Doma nemôže kvitnúť.
Spiace obdobie Spiace obdobie začína v zime.
Reprodukcia Rezne, vzduchové vrstvy.
Škodcovia Hmyz šupinatý, roztoč pavúk, múčnatka, voška oranžová.
Choroby Nesprávna starostlivosť vedie k rôznym chorobám.

Starostlivosť o ficusovú lýru doma

Starostlivosť o ficusovú lýru doma

O lýrový fikus sa môže doma postarať aj začiatočník. Na to je dôležité len poskytnúť potrebné podmienky. Rastlina je pravidelne kŕmená a transplantovaná. V procese odchodu je potrebné sledovať tvorbu koruny a používať podporné podpery. Osobitná pozornosť sa venuje mladým listom, ktoré sa ľahko skladajú a vytvárajú stopy.

Osvetlenie

Fikus v tvare lyry bude pohodlný v dobre osvetlenom okne, lodžii alebo záhrade, kde je ochrana pred priamym slnečným žiarením. Často je umiestnený na oknách s orientáciou na východ alebo západ..

  Prečo listy citrónu zožltnú?

V zime bude potrebné ďalšie osvetlenie, aby strom mohol rásť. Aby sa koruna vyvíjala symetricky, je potrebné stromček otáčať raz týždenne.

Teplota

Lyre ficus je tropická rastlina, ktorá obľubuje horúce podnebie. V lete by mala byť miestnosť najmenej 22-28 stupňov, v zime sa teplota považuje za optimálnu v rozmedzí od 18 do 20 stupňov a prípustný prah by nemal klesnúť pod 12 stupňov.

Rastlina potrebuje čerstvý vzduch, ale črepník nemôžete umiestniť na studenú podlahu alebo parapet. Odporúča sa tiež vyhnúť sa teplotným extrémom, ktoré môžu spôsobiť hnedé škvrny na listoch..

Režim zavlažovania

Zalievanie fikusovej lýry

Potreba zalievania fikusu je daná stavom pôdy – mala by mierne vyschnúť. V lete sa odporúča zalievať fikusovú lýru 3 krát týždenne, v zime sa môžete obmedziť na zalievanie raz za týždeň. Voda by mala pokrývať celý povrch zeminy. 30 minút po zalievaní je potrebné vypustiť vodu vypustenú do panvice.

Úroveň vlhkosti

Ficus lyrata potrebuje vysokú úroveň vlhkosti. Na udržanie požadovanej vlhkosti je vhodný pravidelný postrek usadenou mäkkou vodou a v lete teplá sprcha. Vedľa fikusu môžete tiež dať nádobu s vodou.

Pri postreku je dôležité zabezpečiť, aby kvapky vody nespadli do dutín rastliny, čo prispieva k rozkladu. Použitie tvrdej vody spôsobí na listoch biele pruhy..

Pôda

Ako pôda pre lyre ficus je vhodný hotový substrát s neutrálnou úrovňou pH. Na prípravu zalievacej zmesi sami budete potrebovať:

 • 2 kusy listovej zeme;
 • 1 časť piesku (perlit);
 • 2 diely záhradnej zeminy.

Pôda pre dospelú rastlinu by mala navyše obsahovať trávnik a humus. Pred použitím sa pripravená pôda kalcinuje, aby sa odstránili patogénne mikróby. Drenážna vrstva hlboká 3 cm je vyrobená z úlomkov expandovanej hliny alebo dreveného uhlia. Pri absencii chorôb v trvalke sa vymenia iba horné vrstvy pôdy.

Top dressing

Top dressing ficus lyrata

Aktívny rast lyre ficus je uľahčený tekutými a granulovanými minerálnymi hnojivami pre izbové rastliny – „Rainbow“, vermicompost, „Bona Forte“. Na vrchný obväz sa odporúča použiť polovičnú dávku, ako je predpísané v pokynoch..

  Lawsonov cyprus

Hnojivo si môžete pripraviť sami. To bude vyžadovať:

 • draselná soľ – 0,1 g;
 • dusičnan amónny – 5 g;
 • superfosfát – 9,5 g;
 • voda – 1 l.

Vrchný obväz fikusovej lýry sa používa počas zavlažovania v období aktívneho rastu raz za 2 týždne. Po transplantácii do novej pôdy nemôže byť strom kŕmený 2-3 týždne..

Prenos

Na každoročnú jarnú transplantáciu mladých rastlín fikusovej lýry sa vyberajú nádoby, ktoré zodpovedajú veľkosti koreňového systému. Dospelé rastliny staršie ako 4 roky musia byť transplantované do ťažkého keramického kvetináča odolného voči prevrhnutiu – tento postup sa vykonáva raz za dva roky..

Aby sa nepoškodili korene pri presádzaní do priestrannejšieho kontajnera, lyra fikus sa presadí metódou prekládky a pridá sa čerstvá zemina. Nový hrniec by mal mať o niečo väčší objem ako starý hrniec..

Prerezávanie a tvarovanie koruny

Prerezávanie fikusovej lýry

Prerezávanie fikusovej lýry je potrebné iba v prípadoch, keď je potrebné zachovať optimálnu dĺžku rastliny alebo dať korunke úhľadný vzhľad. V prvom prípade je lepšie odstrániť výhonky 30 – 40 cm od hlinenej kómy – potom sa bočné vetvy začnú vytvárať nižšie.

Na vetvenie sa odreže minimálne 6 internódií, pričom zostanú 4-5 listov. Ak je šikmý rez pod obličkou, musíte počkať, kým mliečna šťava nevytečie. Potom sa toto miesto umyje studenou vodou a pokryje popolom.

Prerezávanie fikusovej lýry sa najlepšie vykonáva v rukaviciach, pretože miazga rastliny spôsobuje podráždenie pokožky.

Bloom

Divoké stromy kvitnú a tvoria plody – veľké zelené sykónie. Doma nie je možné dosiahnuť kvitnutie lyra ficus.

Spiace obdobie

V dôsledku suchého vzduchu a zníženého osvetlenia sa vývoj stromov v zime spomaľuje. Počas obdobia odpočinku by mal byť lyre ficus vzdialený od vykurovacích zariadení, ale s ďalším osvetlením.

Reprodukčné metódy fikusovej lýry

Reprodukčné metódy fikusovej lýry

Rozmnožovanie odrezkami

Propagácia fikusov odrezkami sa vykonáva na jar alebo na začiatku leta. Ako sadivový materiál sa používajú odrezky nie dlhšie ako 15 cm, odrezané počas tvorby koruny. Vetva sa vloží do vody, dezinfikuje sa aktívnym uhlím a po objavení sa prvých koreňov sa vysadí do živného substrátu. Ak máte v úmysle zasadiť vetvu priamo do zeme, je potrebné poskytnúť výhonku skleníkové podmienky s denným vetraním..

  Papaya

Šírenie vzduchovými vrstvami

Na reprodukciu týmto spôsobom budete musieť odrezať kmeň 5 cm pod listom a do štrbiny vložiť čip ošetrený stimulátorom rastu. Zhora je spoj zamaskovaný vrstvou vlhkého machu a zabalený do fólie. Čakanie na výskyt koreňov pri tomto spôsobe reprodukcie bude trvať asi 3 mesiace..

Ficusova lýra "Bambino", ľahký spôsob rootovania. (100% výsledok).Ficusova lýra

Choroby a škodcovia fikusovej lýry

Choroby

Nesprávna starostlivosť o lyre ficus vedie k rôznym chorobám rastlín.

 • Žltnúce a padajúce listy – kvôli nedostatočnej vlhkosti v miestnosti alebo teplotným zmenám. Na nápravu situácie budete musieť listy nastriekať alebo utrieť vlhkou handričkou a na batériu navlhčiť uterák..
 • Hnedé škvrny na listoch – dôvod spočíva v častých pretekoch.
 • Rast rastlín sa spomaľuje – kvôli nedostatku svetla a živín. Top dressing sa vykonáva v koreňoch a listoch.
 • Sčernanie listov – spojené s hubovými chorobami. Na liečbu sa používa fungicíd.

Škodcovia

Pri pestovaní ficus lirata sa musíte vysporiadať aj s škodcami, ako napríklad:

 • Štít. Larvy hmyzu sú zničené postrekom fungicídmi. Dospelí sa odstraňujú iba ručne.
 • Roztoč pavúk. Môžete sa ho zbaviť pomocou odvaru z cyklámenových koreňov, pomocou ktorého sa postihnuté oblasti utierajú 5 dní – tento postup sa musí opakovať niekoľkokrát denne. Ako alternatíva sa používajú hotové výrobky „Mavrik“ a „Vertimek“..
 • Mealybug. Povrch listov, na ktorých je škodca videný, sa otrie vatovým tampónom namočeným v alkohole. Potom sa rastlina umyje mydlovou sprchou a utrie do sucha..
 • Oranžová voška. Zomiera z mydlovej vody s prídavkom tabakového odvaru. Procedúra sa vykonáva každých 7 dní, kým hmyz nezmizne.

Ficus lyrata napadnutý škodcami musí byť izolovaný z iných rastlín.

Užitočné vlastnosti ficus lirat

Užitočné vlastnosti ficus lirat

Lyre ficus sa používa nielen na dekoráciu domu. Harmonizuje energetický priestor miestnosti, čistí vzduch od toxických splodín a nasýti ho kyslíkom. Časti rastliny sa nachádzajú v mnohých liekoch..