Filodendron

Rastlina filodendron

Rastlina Philodendron je zástupcom rodiny Aroid. Tento veľký rod zahŕňa asi 900 rôznych druhov, z ktorých niektoré stále zostávajú nepreskúmané. Filodendrony pochádzajú z austrálskych a amerických trópov a tiež z tichomorských ostrovov. S takýmito rastlinami sa môžete stretnúť vo vlhkých a teplých kútoch: v blízkosti riek a močiarov, ako aj v lesných oblastiach..

Názov rastliny znamená „Milujem strom“. Je to spôsobené štrukturálnou zvláštnosťou filodendrónov, ktoré nie sú schopné rásť bez veľkej podpory umiestnenej v blízkosti. Takými rastlinami môžu byť úplné alebo čiastočné epifyty, ktoré postupne migrujú na podperu. Filodendrony sa najčastejšie držia na stromoch pomocou leteckých koreňov. Ak vedľa kríka nie je žiadna veľká opora, jeho výhonky sa budú plaziť po zemi v smere tieňa vrhaného najbližším stromom. Spolu so vzduchovými koreňmi vyvíja filodendron aj podzemné. Na prichytenie k oporám používajú tenké korienky pripomínajúce vlasy a veľké a dlhé na príjem živín. Niektoré vlastnosti štruktúry filodendrónov zároveň vyvolávajú medzi vedcami mnoho otázok..

Vo vnútorných podmienkach je možné pestovať iba určité druhy filodendronov. Je to kvôli pôsobivej veľkosti dospelých exemplárov, ktoré sa zmestia iba do priestranného domu. Filodendron svojím vzhľadom trochu pripomína monštrum z rovnakej rodiny..

Popis filodendronu

Popis filodendronu

Filodendron má dužinaté výhonky, ktoré začínajú v spodnej časti tuhnúť. Jeho alternatívne listy sú stopkaté a majú pôsobivú veľkosť – až 2 m na dĺžku. Listy môžu mať rôzny tvar: môžu byť oválne, pernaté alebo šípkovité. Vo filodendrone v tvare gitary listy v obrysoch pripomínajú gitaru. Niekedy na jednej rastline sú listy rôznych tvarov a veľkostí – táto funkcia je spojená s podmienkami jej prirodzeného prostredia. Počas kvitnutia sa na kríku objaví ucho s prikrývkou, zvyčajne v tvare kapucne. Je zaujímavé, že každý druh takejto rastliny opeľuje samostatný druh chrobákov. Po odkvitnutí sa vytvoria bobule ovocia.

Filodendrony sa, podobne ako mnohí zástupcovia Aroidov, najčastejšie pestujú na priestranných miestach: v halách alebo v skleníkoch. V obmedzenom priestore bežného bytu je najlepšie umiestnených iba niekoľko druhov rastlín: popínavé, bradavičnaté a Sello. Prvý dobre rastie v závesných nádobách a mení sa na ampulárnu rastlinu. Tento filodendron ľahko toleruje nedostatok osvetlenia a nie je rozmarný v starostlivosti. Bradavičnatý druh má tiež relatívne malé rozmery a krásne listy, ale potrebuje podporu. Druh Sello dosahuje výšku 1,5 m, ale je schopný rásť do šírky. Listy takejto rastliny dosahujú dĺžku 80 cm..

Je dôležité mať na pamäti, že filodendrony sú považované za jedovaté. Šťava z takýchto viníc má inú farbu a môže dráždiť sliznicu, ako aj pokožku. Všetky práce s kvetom by sa mali vykonávať v rukaviciach a nástroje by sa mali po použití dôkladne umyť. Je tiež najlepšie držať túto rastlinu mimo dosahu detí alebo domácich zvierat..

STAROSTLIVOSŤ A PESTOVANIE PHILODENDRONU. Moje kvety. Moje skúsenosti.STAROSTLIVOSŤ A PESTOVANIE PHILODENDRONU. Moje kvety. Moje skúsenosti.

Stručné pravidlá pre pestovanie filodendronu

V tabuľke sú uvedené stručné pravidlá starostlivosti o filodendrona doma..

Úroveň osvetlenia Rastliny uprednostňujú rozptýlené osvetlenie, ale obávajú sa priamych lúčov.
Teplota obsahu Najpohodlnejšie podmienky pre pestovanie kríkov sa považujú za 20-25 stupňov. V zime by nemalo byť chladnejšie ako 15 stupňov..
Režim zavlažovania Rastlina potrebuje pravidelné zavlažovanie, najmä v období najaktívnejšieho rastu – na jar a v lete.
Vlhkosť vzduchu Rastlina potrebuje pravidelný postrek, najmä počas vykurovacej sezóny..
Pôda Na pestovanie je vhodná výživná, ale ľahká a priedušná, mierne kyslá pôda. Môžete pre nich použiť hotové substráty pre orchidey..
Top dressing Doma by sa rastliny mali kŕmiť počas obdobia ich aktívneho vývoja – od marca do konca augusta, raz za pár týždňov..
Prenos Kým kríky nedospejú, každoročne sa presádzajú. Dospelé rastliny sa presúvajú 2-3 krát menej často.
Spiace obdobie Spiace obdobie sa vyskytuje v zime, ale prejavuje sa slabo.
Reprodukcia Semená, ako aj časti kríkov – odrezky, vrstvenie, listy, kmeňové segmenty alebo vrcholy výhonkov.
Škodcovia Thrips, roztoče, drobný hmyz.
Choroby Môžu byť vystavené rôznym chorobám iba kvôli nesprávnej starostlivosti.

Starostlivosť o filodendrona doma

Starostlivosť o filodendrona doma

Napriek značným vonkajším rozdielom je starostlivosť o rôzne druhy filodendronov prakticky rovnaká..

Osvetlenie

Na vytvorenie kríka s rozvinutejšou a krajšou korunou musíte vybrať správne miesto. Filodendrony spravidla uprednostňujú rozptýlené osvetlenie, ale obávajú sa priamych lúčov. Ak má druh pestré listy, potrebuje viac slnečného svetla. Horolezecké a červenajúce sa druhy filodendronov sú považované za najmilovanejšie..

Teplota

Filodendron je teplomilný a toleruje obdobia vysokých teplôt, ak je kvetu poskytnutá dostatočná vlhkosť. Najpohodlnejšie podmienky pre pestovanie kríkov sa považujú za 20-25 stupňov. Ak sa v miestnosti zahreje na viac ako 25 stupňov, pomôžte rastline vyrovnať sa s prípadným prehriatím. Za týmto účelom utrite listy vlhkou handričkou namočenou v usadenej vode alebo ich postriekajte. Kvetináč by ste ale nemali brať von. Jeho pôsobivá veľkosť môže sťažovať pohyb, navyše filodendron je citlivý na chladný prievan..

V zime môže byť teplota v miestnosti znížená, ale nemala by byť chladnejšia ako 15 stupňov.

Zalievanie

Zalievanie filodendronu

Filodendron vyžaduje pravidelnú zálievku, zo všetkého najviac potrebuje rastlina vlahu v období najaktívnejšieho rastu – na jar a v lete. Zalievanie sa vykonáva tak, ako vrchná vrstva pôdy schne, pričom sa zameriava na teplotu v miestnosti. Je dôležité, aby voda v panvici nestagnovala – po zalievaní musíte hodinu počkať a potom prebytočnú tekutinu vypustiť. Ak je miestnosť chladná, kvetina sa zalieva menej často. Bohatá vlhkosť počas tohto obdobia môže viesť k výskytu chorôb a žltnutiu listov. Po znížení zálievky by ste však nemali čakať, kým pôda úplne nevyschne. Sucho vedie k vypadávaniu listov a k strate dekoratívneho vzhľadu kríka.

Na zalievanie filodendronu použite mäkkú vodu. Môže byť varený alebo kŕmený dažďom, ale obvyklý usadený bude stačiť. Je dôležité, aby voda neobsahovala vápno – z tohto dôvodu by sa voda zo studne nemala používať na zavlažovanie, môže zanechávať pruhy na listoch kríka.

Fľaškový druh filodendronu nepotrebuje časté zalievanie – táto rastlina je považovaná za šťavnatú.

Úroveň vlhkosti

Rastliny žijú vo vlhkých tropických lesoch, takže je pre nich ťažké tolerovať suchý vzduch v bytoch. Filodendron potrebuje pravidelný postrek, najmä počas vykurovacej sezóny. Nadmerná suchosť vzduchu povedie k zmršteniu listov rastliny. Mladé kríky filodendronov je možné kúpať v sprche. Ak ker rastie na podpore obalenej kokosovým vláknom, môžete ho pravidelne navlhčovať. Pomôže tiež utieranie plechových platní vlhkou handričkou. Postrek a stieranie sa vykonáva mäkkou a vlažnou vodou. Tento postup pomáha zvýšiť vlhkosť a vyčistiť lístie. Neodporúča sa používať chemické leštidlá na rastliny..

Pôda

Pôda na pestovanie filodendronu

Na pestovanie filodendronu je vhodná výživná, ale ľahká a priedušná, mierne kyslá pôda. Môžete na ne použiť hotové substráty pre orchidey vrátane kôry, rašeliny, rašeliny a dreveného uhlia. Na vlastné varenie použite zmes rašeliny s humusom, dvojitú časť trávnika a polovicu piesku. Pre staršie rastliny je vhodný substrát z ihličnatej a listovej pôdy s prídavkom rašeliny a piesku.

Top dressing

V prírode má filodendron okolo seba dostatok hnojív. Okrem zrážok čerpajú kríky živiny z rozpadnutého lístia a trusu obyvateľov lesov. Doma by sa filodendrony mali kŕmiť počas obdobia ich aktívneho vývoja – od marca do konca augusta, raz za pár týždňov. Na jeseň a v zime sa naďalej používajú hnojivá, ale používa sa nižšie dávkovanie alebo sa zníži frekvencia hnojenia. V teplej miestnosti bude stačiť hnojiť kríky raz za mesiac. Na tieto účely sa spravidla používajú univerzálne formulácie alebo zmesi pre rastliny s krásnym olistením..

Dusičnaté doplnky pomôžu regulovať výšku rastlín. Prítomnosť dusíka spôsobí, že krík bude vyšší a väčší, ale ak zostane filodendron kompaktnejší, dusík sa používa iba v malých dávkach. Je dôležité, aby ste to s hnojivami nepreháňali – z ich prebytku môžu listy zožltnúť.

Prenos

TRANSPLANTÁCIA PHILODENDRONU. Moje kvety. Moje skúsenosti.TRANSPLANTÁCIA PHILODENDRONU. Moje kvety. Moje skúsenosti.

Kým kríky filodendronu nedospejú, sú každoročne transplantované. V prípade potreby sa dospelé rastliny premiestňujú 2-3 krát menej často. Transplantácie sa vykonávajú, keď sa kríky už nezmestia do starého hrnca a spomalia rýchlosť rastu. Pri veľkých vzorkách sa ornica vymení. Kríky sa zvyčajne presádzajú na nové miesto spolu s hlinenou hrudkou..

Metódy chovu filodendronov

Na reprodukciu filodendronu sa používajú semená, ako aj časti kríkov – odrezky, vrstvenie, listy, časti kmeňa alebo vrcholy výhonkov.

Rezne

Rezanie filodendronu

Najjednoduchší spôsob, ako získať nové vzorky kríka, je použiť apikálne odrezky alebo stonky s párom internódií. Pravidelné prerezávanie prispieva k omladeniu rastliny a tiež zlepšuje jej rast, preto výhonky, ktoré z nej zostanú, možno použiť na reprodukciu. Oddelená časť bude potrebovať vysokú vlhkosť a teplo – 25-30 stupňov. Rezne sú zasadené do vlhkého piesočnatého substrátu pod uhlom 45 stupňov a na vrchu sú pokryté priehľadným vreckom. Každý deň sa vrecko mierne otvorí na vetranie, čím sa postupne zvyšuje čas, počas ktorého sa sadenica nachádza vo vzduchu. Zakorenenie nastáva za 2-4 týždne.

Reprodukcia vrstvením

Na vytvorenie vrstvenia na výhonku sa urobí rez a zviaže sa vlhkou handričkou. O niekoľko týždňov sa na tomto mieste objavia korene, potom sa vrstvy odrežú a zasadia ako odrezky. Zakorenenie prebieha v kratšom čase – pretože sadenica už má korene.

Pestovanie zo semien

Pestovanie filodendronu zo semien

Niektoré filodendrony (napríklad Sello) sa častejšie reprodukujú semenom. Pred sejbou ich musíte asi jeden deň držať v rastovom stimulátore a potom škrupinu skarifikovať. Ako substrát sa používa obyčajná ľahká pôda, do ktorej sa pridávajú kokosové vlákna. Semená sa rozložia na povrch vlhkej zeme a potom sa prikryjú vreckom a umiestnia sa na svetlé a teplé miesto. Vzhľad sadeníc zvyčajne trvá asi 1,5 mesiaca. Zber sa vykonáva vo fáze páru skutočných listov a na jar sa sadenice prenesú do nových kvetináčov..

Na získanie hybridných foriem rastliny je možné použiť aj množenie semien. Na to sa umelo opeľujú dva súčasne kvitnúce kríky..

Škodcovia a choroby

Škodcovia a choroby filodendronov

Filodendron, o ktorý sa náležite stará, prakticky nie je náchylný na útoky škodlivého hmyzu. Oslabené rastliny však môžu postihnúť strapce, roztoče alebo drobný hmyz..

Choroby rastlín sú často tiež spôsobené nevhodnými podmienkami skladovania:

  • Vyťahovanie stoniek, nedostatočne jasná farba listov – nedostatok osvetlenia.
  • Špičky suchých listov sú znakom nízkej vlhkosti.
  • Svetlé suché škvrny na listoch – spálenie od slnka, kvetinu je potrebné zatieniť.
  • Curling listov je často spojený s prebytkom hnojiva. Pôdnu guľu môžete opláchnuť, aby ste odstránili nadbytočné živiny, alebo krík presadiť do čerstvej pôdy. Žltkasté a malé čerstvé listy zároveň naznačujú nedostatok výživy..
  • Rozpad stonky, vädnutie lístia – prebytok vlhkosti v pôde. Zavlažovanie by malo byť pozastavené a rastlina by mala byť usporiadaná do teplejších a jasnejších kútov. Pôdu môžete nahradiť ľahšou.
  • Sčernanie listov – nie dostatočne vysoká teplota v miestnosti.
  • Žltnutie listov – pravidelné odumieranie spodných platní je prirodzeným znakom rastu, ale ak zvyšok listov začal žltnúť, krík pociťuje stres (pretečenie, nedostatok tepla alebo svetla) a potrebuje zmeniť pestovanie. podmienky.

Druhy a odrody filodendronov s fotografiami a názvami

Z obrovského počtu prírodných druhov filodendronov sa doma najčastejšie pestujú tieto:

Filodendron zlatý čierny (Philodendron melanochrysum)

Filodendron zlatý čierny

Alebo Philodendron andreanum. Tento druh má vysoký stupeň dekoratívnosti vďaka odlišnému tvaru lístia a neobvyklej farbe. Mladé listy Philodendron melanochrysum (andreanum) majú tvar srdca a sú malé – až 7 cm dlhé. Je natretý medeným odtieňom červenej. Ako starnú, listy získavajú pôsobivejšie veľkosti (v prírodnom prostredí ich dĺžka dosahuje 80 cm), stáva sa predĺženejšími a mení farbu na tmavozelenú s bronzovým odtieňom. Listové žily sú svetlejšej farby; pozdĺž okraja platne prebieha aj tenký svetlý okraj. Tento druh prudko reaguje na nedostatočnú vlhkosť vzduchu..

Philodendron brilliant (Philodendron micans)

Filodendron geniálny

Tento druh je stredne veľký liana s tenkými výhonkami. Philodendron micans má listy so zamatovým povrchom. Mladé listy sú sfarbené do červena, dospelí získavajú hnedozelenú farbu. Veľkosť listu je asi 10 cm na dĺžku a nie viac ako 5 cm na šírku. Zvláštnosťou takéhoto filodendronu je nenáročnosť v starostlivosti.

Philodendron verrucosum

Filodendronová bradavica

Rozšírený druh v kvetinárstve, ktorý sa vyznačuje vysokou atraktivitou. Philodendron verrucosum má zamatové listy v tvare sŕdc až 20 cm dlhé. Povrch stopiek je pokrytý malými bradavicami a pubertou. Hlavnou podmienkou pestovania takého filodendronu je dostatočná vlhkosť..

Philodendron panduriforme

Filodendronová gitara

Listy tohto druhu majú bizarný tvar, pripomínajúci gitaru, a ich maximálna veľkosť dosahuje pol metra. O Philodendron panduriforme je nenáročná starostlivosť. Na jeho základe bolo získaných niekoľko veľkolepých hybridov..

Philodendron bipinnatifidum

Filodendron bipinnát

Tento vzhľad rozdeleného lístia sa výrazne podobá na populárny filodendron z rodu Sello. Philodendron bipinnatifidum je zároveň v kvetinárstve pomerne vzácny. Obe tieto rastliny sú dostatočne veľké liany s drevnatými výhonkami..

Červenajúci sa filodendron (Philodendron erubescens)

Červenajúci sa filodendron

Najbežnejší druh, ktorý sa často stáva základom pre chov nových odrôd filodendronu. Philodendron erubescens je vinič s červenkastými výhonkami. Ako rastlina starne, kmeň rastliny tuhne a získava sivasto-zlatú farbu. Olistenie sa nachádza na tmavočervených stopkách a je až 30 cm dlhé a až 20 cm široké. Počas obdobia kvitnutia tento druh tvorí kvetný klas až do 15 cm. Vyžaruje príjemnú vôňu a je pokrytý bohatým purpurovým závojom. Popularita tohto druhu je spojená s jeho nenáročnosťou a odolnosťou voči chybám v starostlivosti: tento filodendron je schopný odolávať nízkej vlhkosti, obdobiam sucha a dokonca aj nedostatku svetla.