Japonský ophiopogon

Japonský ofiopogon

Japonský ophiopogon (Ophiopogon japonicus) je rastlina, ktorá patrí do rodu Ophiopogon a pochádza z čeľade ľalií. Divoká bylinná trvalka žije v Číne, Japonsku a Kórei. Mokré tienisté oblasti krajiny – obľúbené umiestnenie kvetu.

Popis japonského ophiopogonu

Podzemná časť obsahuje okrem vláknitého koreňového systému aj vzácne drobné hľúzovité zhrubnutia. Listy v koreňovej zóne sa zbierajú do ružíc. Niektoré z nich pôsobia veľmi krivo. Listy sú úzke. Dĺžka hladkých a kožovitých dosiek dosahuje 15-35 cm a šírka nepresahuje 0,5-1 cm, bližšie k centrálnej žile sú listy na okrajoch mierne ohnuté. Navonok sú listy namaľované tmavozeleným tónom a zvnútra von vystupujú v pozdĺžnom smere konvexné žily.

Vlastnosti kvetu

Kvetenstvo sa otvára v júli a trvá do septembra vrátane. Kvetinové stonky vínového odtieňa stúpajú nad zemou takmer o 20 cm.Kvetenstvo, voľné, ako klásky, sedí na stopkách. Každé kvetenstvo je tvorené malými rúrkovitými kvetmi sfarbenými do purpurového tónu. Kvetinový pohár obsahuje 6 okvetných lístkov. Na konci kvitnutia dozrievajú tvrdé bobuľové kapsuly v tvare gule. Vyznačujú sa jasne modrou farbou a sú plné semien..

Kým kvet rastie do veľkosti, vytvárajú sa tenké mladé výhonky, ktoré čoskoro vyrastú a pokryjú veľkú plochu. Toto je obzvlášť pozorované u voľne žijúcich druhov ophiopogonu..

Chovateľom sa podarilo vyšľachtiť niekoľko odrôd rôznych farieb a veľkostí. Najpopulárnejšie z nich sú:

  • Kyoto Dwart – poddimenzovaný krík vysoký až 10 cm;
  • Compactus je skromná rastlina s hustou, atraktívnou listovou ružicou;
  • Silver Dragon – kvet s pestrými listami, na ktorého povrch sú nakreslené pozdĺžne ťahy bielej farby.

Starostlivosť o japonského ophiopogona doma

Starostlivosť o japonského opiopogona doma

Ak chcete získať krásnu a zdravú trvalku, musíte japonskému ofiopogonu poskytnúť dôkladnú domácu starostlivosť..

Poloha a osvetlenie

Na osvetlení pre kultúru vlastne nezáleží. Lístie a výhonky sú rovnako stabilné na jasnom slnku a v tieni. Vázy je možné umiestniť k okennému otvoru na juh alebo na sever. Ophiopogon sa vyvíja bez problémov aj v strede miestnosti, ďaleko od okna. V zime nie je nainštalované ďalšie osvetlenie. V krátkych denných hodinách má pozemná časť čas vychutnať si svetlo.

  Filodendron

Teplota

V lete je kultúra schopná rásť za každého počasia. Nie je potrebné dodržiavať prísny teplotný režim. Keď nočné mrazy ustúpia, hrniec sa nechá preniesť na balkón alebo nechať v záhrade..

V zimných mesiacoch trvalka spí. Nádoba s kvetom sa premiestni na chladné miesto, kde teplota vzduchu nepresahuje 2 až 10 ° C. Vhodná mikroklíma je typická pre lodžiu alebo terasu, kde je rastlina umiestnená. Je dôležité, aby miestnosť v noci nezamrzla..

Zalievanie

Japonský ofiopogon

Ophiopogon preferuje výdatnú zálievku, dlhé prestávky neprospejú koreňom. Substrát je udržiavaný vlhký, ale nesmie pretekať. Sušenie hlinenej kómy má tiež negatívny vplyv na zdravie kvetu..

V zime, keď je rastlina udržiavaná v chlade, sa príležitostne organizuje zavlažovanie. Za presnejší signál pre ďalšie zvlhčenie sa považuje sušenie vrchnej vrstvy pôdy až do hĺbky 1-2 cm, ak sa kvet pestuje v izbových podmienkach, zalievanie sa nelíši od letného režimu. Na zavlažovanie použite usadenú mäkkú vodu.

Úroveň vlhkosti

Trvalka vďačne reaguje na postrek a v uzavretých priestoroch vyžaduje vysokú vlhkosť. Minimálne raz denne sú listy navlhčené rozprašovačom. Aby sa zachovala vlhkosť, na paletu sa nalejú kamienky alebo vrstva expandovanej hliny, pridá sa malé množstvo vody a na vrch sa položí hrniec. Ďalším spôsobom, ako zvýšiť hladinu vlhkosti, je nechať vedľa kvetu nádobu s vodou..

V chladných zimných mesiacoch upúšťa japonský ofiopogon od ďalšieho postreku, pretože všetku vlhkosť získava zo vzduchu, ktorý napĺňa chladnú miestnosť..

Pôda

Pôda pre japonského ofiopogona

Krajina je uvoľnená a bohatá na živiny. Pôdna zmes sa ľahko zhromažďuje sama, kombinuje sodnú, listovú a rašelinovú pôdu a hrubý piesok. Pomer zložiek k sebe je 1: 2: 1: 1. Do pripravenej zmesi sa pridá hrsť kostnej múčky..

Dno nádrže je pokryté drenážnym materiálom, napríklad expandovanou hlinkou alebo malými kamienkami, ktoré ušetria substrát pred zamokrením. Ophiopogon sa môže pestovať hydroponicky, ak sa používa umelé prostredie bez pôdy.

  Špargľa

Top dressing

Kríky sa kŕmia dvakrát mesačne počas celého roka. Na jar a začiatkom leta sa odporúča používať minerálne hnojivá obohatené dusíkom. Keď príde jeseň, zlúčeniny dusíka aplikované na pôdu sa nahradia draselnými hnojivami. Okrem draslíka rastlina v období vegetačného pokoja a skoro na jar cíti potrebu doplnkov fosforu..

Prenos

Transplantačné činnosti sa vykonávajú v marci alebo v apríli. Kríky dospelých sa po 2-3 rokoch presadia do nového kvetináča.

Chovné metódy japonského ophiopogonu

Chovné metódy japonského ophiopogonu

Spoľahlivým spôsobom reprodukcie opísanej dekoratívnej trvalky je rozdelenie oddenku, ktoré je načasované na transplantačný postup. Oddenok extrahovaný zo zeme sa otrasie a opatrne rozdelí nožom na časti. V delenkách je zachovaný koreňový lalok a zdravé výhonky. Rezy sa spracujú na dezinfekciu strúhaným dreveným uhlím. Časovo náročnejšou metódou chovu Ophiopogona je pestovanie rastlín zo semien.

Choroby a škodcovia

Rastlina je odolná voči škodcom a len zriedka je vystavená chorobám. Nesprávna starostlivosť sa zároveň stáva príčinou mnohých problémov, napríklad:

  • vzhľad tmavých škvŕn na listoch;
  • vývoj hniloby na oddenku v dôsledku zamokrenia pôdy;
  • nedostatok kvitnutia, ak je rastlina narušená počas vegetačného pokoja.

Liečivé vlastnosti japonského ophiopogonu

Ophiopogon Japanese má fytoncídne vlastnosti, ktoré chránia majiteľov pred účinkami patogénov plávajúcich v byte. Chov takejto kultúry doma preto znižuje riziko prechladnutia..