Juka

Juka

Yucca je veľkolepá trváca rastlina patriaca do rodiny špargle. Tento rod zahŕňa viac ako 40 druhov pochádzajúcich zo subtrópov severoamerického kontinentu..

Doma sa yucca používa v mnohých rôznych odvetviach. Sladká šťava sa získava z rezaných kvetov a ich lístky sa používajú na varenie. Zo špeciálneho druhu, vláknitej juky, produkujú silné a silné vlákna, nachádzajú sa v povrazoch a lanách. Používajú sa tiež v papierenskom priemysle, ako aj v odevnom priemysle. Bola to yucca, ktorá sa používala na výrobu denimu predtým, ako sa z bežného oblečenia stala bavlna. V štátoch sa do džínsov stále pridávajú vlákna z juky. Vďaka tomu sú veci z neho odolnejšie..

Listy rastliny obsahujú látky, ktoré je možné použiť na lekárske účely. Korene niektorých druhov yuccy používali Indiáni vo forme odvaru ako šampón..

Yucca vyzerá len ako palma, ale nemá s ňou nič spoločné. Tí, ktorí s kvetinárstvom práve začali, si dokonca môžu juku pomýliť s dracaenou alebo cordilinou. Zjavné rozdiely medzi nimi sú viditeľné až po blízkom zoznámení..

Popis yucca

Popis yucca

Yucca je vždyzelený druh pripomínajúci reum s nízkym stonkom pripomínajúcim kmeň. Niekedy na ňom môžu byť prítomné vetvy. V niektorých odrodách je stonka taká malá, že je takmer neviditeľná. Odchádzajú z neho veľké listy špirálovito usporiadané. Vztýčené biele kvetenstvo laty, vychádzajúce zo stredu listových rozet, môže dosiahnuť obrovské veľkosti – až 2 m na dĺžku. Sú tvorené kvetmi, ktoré pripomínajú zvony. Dĺžka každého z nich dosahuje 7 cm. Neskôr sa na ich mieste vytvoria plody naplnené čiernymi semenami do veľkosti 1 cm..

Na izbové pestovanie sú vhodné najmenšie a najkompaktnejšie odrody juky. Listy domácich rastlín zriedka presahujú dĺžku pol metra. Rozmery nadzemnej časti však zostávajú pôsobivé, preto sa yucca ako izbová rastlina častejšie vyskytuje vo veľkých, priestranných domoch, halách alebo kanceláriách. Vzhľadom na tvar listov a stoniek, ktoré časom holú, si túto rastlinu často mýlia s palmou. Najpopulárnejšie sú vetviace odrody s viacerými rastovými bodmi..

Kvitnutie je možné pozorovať iba u dospelých jedincov, ktoré dosiahli vek najmenej 4 roky. V prírodnom prostredí rastlina každoročne kladie púčiky, čo sa však dá dosiahnuť záhradným pestovaním iba tým, že sa podmienky na udržanie juky čo najviac priblížia prírodným podmienkam. Z tohto dôvodu je obzvlášť dôležité udržiavať požadovanú teplotu a zaistiť dlhé hodiny denného svetla. Ak sa yucca pestuje doma, nebudete môcť obdivovať jej kvety..

Stručné pravidlá pre pestovanie juky

V tabuľke sú uvedené stručné pravidlá starostlivosti o juku doma.

Úroveň osvetlenia Rastlina uprednostňuje jasné, ale určite rozptýlené svetlo..
Teplota obsahu Na jar a v lete je lepšie držať juku v interiéri, kde udržuje +20 +25 stupňov. Na jeseň av zime preferuje chlad – až +12 stupňov.
Režim zavlažovania Zalievanie by sa malo vykonať, keď pôda v kvetináči vyschne asi 5 cm do hĺbky.
Vlhkosť vzduchu Každý druh juky má svoje vlastné požiadavky na vlhkosť vzduchu. Niektoré odrody vyžadujú zvýšenú úroveň – mali by byť pravidelne striekané alebo kúpané pod teplou sprchou. Iní môžu dobre prospievať pri normálnej vlhkosti vzduchu v miestnosti..
Pôda Pre juku je vhodný neutrálny substrát. Môžete si kúpiť špecializovanú zeminu a pridať do nej piesok (až do tretiny objemu nádoby).
Top dressing Od jari do jesene sa rastlina oplodňuje každé 2-3 týždne pomocou komplexných formulácií. Dávkovanie by malo byť polovicou uvedenej dávky. Uprednostňuje sa listová metóda: na vnútornú stranu listov sa aplikuje roztok hnojiva.
Prenos Vykonáva sa tak, ako rastú korene rastliny. Keď je kvet stiesnený, presunie sa do veľkej nádoby. Najlepšie obdobie na to je jar. Príliš veľké vzorky zastavujú opätovnú výsadbu, čím sa obmedzujú na výmenu hornej vrstvy pôdy.
Prerezávanie Orezaním sa môže vytvoriť vetviaca rastlina. Prerezávanie pomôže vytvoriť kompaktnejšiu a rozložitejšiu korunu.
Bloom V hrncovej kultúre sa yucca pestuje pre veľké okrasné listy..
Spiace obdobie Doba odpočinku v rastline nie je takmer vyslovená.
Reprodukcia Yucca sa môže množiť semenami, odrezkami, stonkovými segmentmi.
Škodcovia Biele muchy, drobný hmyz, roztoče a múčniky.
Choroby Strata dekoratívnych listov v dôsledku chýb starostlivosti.

Starostlivosť o juku doma

Starostlivosť o juku doma

Yucca si pevne drží vedúce postavenie medzi izbovými kvetmi. V tomto nie je nič prekvapujúce – táto krásna rastlina v tvare palmy je veľmi nenáročná na starostlivosť, čo umožňuje začínajúcim pestovateľom úspešne robiť to, čo majú radi, a tí, ktorí to už majú, na to nemrhajú veľa času. Yucca je odolná a pokojne toleruje nedostatočnú starostlivosť, bolo by ju zalievať. Tiež nepotrebuje časté transplantácie..

Táto nenáročná rastlina si však vyžaduje určitú pozornosť, najmä ak ju chcete predviesť iným milencom. Predtým, ako si ju kúpite v obchode, musíte najskôr zistiť, ako sa o juku starať doma..

Osvetlenie

Yucca vyžaduje veľmi svetlo, preto stojí za to jej poskytnúť jasné osvetlenie. Ale stále by mal byť chránený pred priamymi lúčmi. Najlepšie pre juku nie sú južné, ale dobre osvetlené západné alebo východné okná. Ak sa rastlina nachádza v tienistej miestnosti, kde jej chýba slnečné svetlo, mala by byť doplnená žiarivkami. Mali by pracovať asi 16 hodín denne. Optimálna vzdialenosť zariadení od závodu je 30-60 cm.

V lete sa dá domáca kvetina nosiť von. Pre rastlinu je vhodný jasný kútik chránený pred silným vetrom a zrážkami. Ak juka trávi leto v byte, odporúča sa s ňou vetrať miestnosť tak často, ako je to možné..

Teplota obsahu

Na jar a v lete by miestnosť, v ktorej sa nachádza rastlina, nemala byť teplejšia ako +25. Ak yucca stojí dlho v teple alebo na priamom jasnom slnku, mala by byť prenesená do tieňa. Keď sa krík trochu ochladí, jeho listy sa zotrú alebo postriekajú rozprašovačom.

Na jeseň av zime je kvetináč uchovávaný na chladnom mieste (asi +12). V tomto prípade by mala byť miestnosť svetlá. Nedostatok osvetlenia v tomto období môže skončiť ťahaním stoniek a lístie stratí svoj elegantný vzhľad, vybledne a môže začať chradnúť. Oslabenie imunity rastlín často vedie k problémom – chorobám a útokom škodcov.

  Slon juka

Ak nie je možné poskytnúť juku studeným zimovaním, do neskorej jesene sa rastlina drží na ulici a vezme ju do domu iba pred nástupom chladného počasia. Na jar je pri prvej príležitosti vrátený späť. Ostrieľaná a zdravá rastlina, chránená pred dažďom a vetrom, odolá slabým mrazom. Ak je to žiaduce, môže byť dokonca na leto transplantované do otvoreného terénu..

Režim zavlažovania

Režim zavlažovania Yucca

Zavlažovací režim juky závisí od niekoľkých faktorov. Ovplyvňuje to veľkosť rastliny, objem a materiál nádoby, v ktorej sa nachádza, ako aj kvalita substrátu a podmienky prostredia. V lete a na jar, keď krík rastie, ho treba veľmi výdatne zalievať. Medzi zavlažovaním by mala pôda vyschnúť najmenej 5 cm do hĺbky. V horúcom počasí môže byť kvetina napojená o niečo častejšie, ale mali by ste počkať, kým pôda vyschne. Naopak chladnejšie počasie naznačuje menšiu zálievku. Stagnácia vody v koreňoch môže spôsobiť hnilobné procesy, a preto je v zime pôda v kvetináči navlhčená menej často..

V prípade pochybností, či stojí za to zalievať kvetinu, by ste mali zavlažovanie odložiť o deň alebo dokonca o dva. V tomto prípade kvetina pravdepodobne nebude podmáčaná a bude tolerovať krátke sucho oveľa lepšie ako pretečenie..

Počas postupu zavlažovania je lepšie nasmerovať prúd vody na okraje kvetináča a snažiť sa nenaraziť na výpusty listov alebo kmene rastúce v blízkosti. Tým sa zníži riziko vzniku chorôb. Zalievanie môžete skombinovať s vrchným dresingom.

Vlhkosť vzduchu

Niektoré druhy juky vyžadujú pravidelný postrek alebo utieranie vlhkou, ale nie mokrou handričkou. Za týmto účelom vezmite usadenú vodu pri izbovej teplote. Je dôležité zvlhčiť listy rastliny, keď nie sú na slnku, inak môže postup viesť k popáleninám. Najlepšie je to urobiť večer, aby listy mali čas úplne preschnúť cez noc. Na zvýšenie vlhkosti vzduchu môžete na paletu rozsypať mokrý štrk alebo kamienky..

Listy akejkoľvek juky je možné pravidelne vymazávať z nahromadeného prachu a nečistôt. Za týmto účelom sa malý krík môže kúpať pod teplou sprchou po pokrytí pôdy vodotesným filmom.

Pôda

Pôda na pestovanie juky musí byť výživná a dostatočne voľná, aby bola koreňovému systému k dispozícii vlhkosť a vzduch. Hotové hlinené zmesi sa predávajú v obchodoch, ale je lepšie si ich vyrobiť sami. Vezmite dve časti trávnika, piesku a listovej pôdy a jeden diel humusu a dôkladne premiešajte. Nezabudnite, že rastlina potrebuje drenáž..

Top dressing

Juka

V období rastu potrebuje yucca neustále hnojenie minerálnymi zlúčeninami. Obvykle sa vykonávajú s prestávkou 2-3 týždne. Na dosiahnutie najlepšieho účinku sa odporúča kŕmiť juku listovou metódou..

Na kvetinu môžete pravidelne používať organické hnojivá: mullein, konský hnoj alebo humus vo forme infúzií. Neodporúča sa kŕmiť chorú alebo čerstvo transplantovanú rastlinu po dobu. V takom prípade doplnky stravy neprinesú výhody a môžu dokonca poškodiť.

Transplantačné vlastnosti

Yucca potrebuje transplantáciu, keď prestane zapadať do hrnca. V tomto prípade korene rastú natoľko, že tam prakticky nie je miesto pre pôdu..

Na transplantáciu rastliny je najvhodnejšia jar, ale je dovolené to urobiť aj v lete. V spodnej časti budúceho kontajnera je položená drenážna vrstva: expandovaná hlina, tehlové štiepky alebo kamienky. Substrát by mal byť neutrálny a môže obsahovať rašelinu. Môžete si kúpiť hotové pôdne zmesi pre juku, ale pred výsadbou je potrebné do akejkoľvek pôdy pridať piesok. Malo by ísť až o tretinu hlavného objemu.

Transplantácia yuccy sa musí vykonávať opatrne a snažiť sa preniesť rastlinu do nového hrnca bez toho, aby ste narušili hlinenú hrudku. Ak sú na koreňoch viditeľné stopy hniloby, mali by byť orezané a spracované. Známky hniloby koreňového systému môžu zároveň slúžiť ako dôvod na transplantáciu rastliny. Keď sa hrudka presunie na nové miesto, zostávajúce dutiny na okrajoch sa pokryjú pripravenou zmesou pôdy..

Absencia transplantátov niekedy pomáha obmedziť rast vzorky, aby sa naďalej voľne zmestila do bytu. Na tento účel sa používa metóda rezania koreňov. Pri transplantácii sa pomocou ostrého nástroja skrátia o štvrtinu. Sekcie je potrebné ošetriť uhoľným práškom a potom transplantovať rastlinu do čerstvej pôdy, pričom ju nezabudnite pridať zhora. Juka, ktoré sú príliš veľké na transplantáciu, sa už nedotýkajú, ale horná vrstva pôdy v kvetináči sa každoročne mení..

Niekoľko dní po transplantácii sa rastlina neodporúča polievať. Do obvyklého režimu by ste sa mali vracať postupne, aby sa kvetina po pohybe mala čas zotaviť.

Okrem klasickej metódy je juku možné pestovať aj v hydropónii..

Pravidlá prerezávania

Pravidlá prerezávania juky

Yucca má zvyčajne iba jednu stonku, ale prerezaním môže vytvoriť rozvetvenú rastlinu. Okrem vizuálnej príťažlivosti to pomáha vytvoriť pre rastlinu kompaktnejšiu a šíriacu sa korunu a stonky sa budú ľahšie vyrovnávať s hmotnosťou lístia. V opačnom prípade môžu vysoké druhy odpočívať pri strope a stonka bude časom holá..

Na prvý postup budete potrebovať zdravý mladý krík vysoký 30-50 cm, na formáciu sa najlepšie hodí jar. Optimálne obdobie je, keď sa rastlina už začala prebúdzať po zimnom spánku, ale ešte neprešla do úplnej fázy vývoja a rastu. Na jeseň a v zime, keď sa yucca začína zotavovať po aktívnom vývoji, nemôžete ju narušiť odrezkami. Tiež sa neodporúča vykonávať postup v lete..

Pomocou ostrého nástroja sa odreže samotný vrchol kríka (5-10 cm), pričom sa listy, pokiaľ je to možné, pokúšajú nedotýkať, nie sú vhodné na štepenie. Úseky sú posypané drveným uhlím alebo ošetrené tekutým parafínom.

Prerezávanie rastúcich bočných výhonkov je možné vykonávať pravidelne.

 • Ak chcete získať krásnu korunu, vetvy juky je možné rezať tak, aby vrcholy nových stoniek zostali v rovnakej výške alebo boli umiestnené v súlade s myšlienkou..
 • Výška zostávajúceho kmeňa by nemala byť menšia ako pol metra. Menšie stonky ešte nie sú také silné a stabilné, aby odolali rastúcim bočným výhonkom.
 • Z rovnakého dôvodu nemôže byť hrúbka hlavného kmeňa menšia ako 5-6 cm. To môže pojať 2-3 výhonky..
 • Dva dni pred orezaním sa rastlina hojne zalieva: na jej obnovu bude potrebovať veľa vlahy.
 • Výhonky by ste mali strihať naraz ostrým nožom alebo nožnicami na prerezávanie, aby ste menej poranili krík. Lámanie konárov sa neodporúča.
 • Ak potrebujete orezať niekoľko hlavných vetiev, nerobte to naraz. Je lepšie odrezať jeden kmeň za rok, inak sa rastlina bude zotavovať príliš dlho..
 • Po prerezaní by mala byť rastlina uložená na teplom, ale mierne zatienenom mieste. Nové púčiky sa začnú vytvárať približne o mesiac. Ak je ich na hrúbku stonky príliš veľa, neodstraňujte prebytok, kým sa nezačnú meniť na vetvy. Rastlina môže nezávisle určiť, ktoré púčiky rastú.
  Pogonaterum - izbový bambus

Chovné metódy juky

Chovné metódy juky

Pestovanie zo semien

Po zbere sa semená yuccy vysejú na substrát v rovnakom pomere k trávniku, listovej pôde a piesku. Nádoba s plodinami je umiestnená pod film. Potom je potrebné ho pravidelne vetrať, odstraňovať akumulujúci sa kondenzát a uistiť sa, že zemina v kontajneri nevyschne. Na sadenice musíte spravidla čakať asi mesiac. Keď klíčky zosilnejú, ponoria sa do jednotlivých kvetináčov s priemerom až 6 cm. Ako sa vyvíjajú, začne sa s nimi zaobchádzať rovnako ako so zrelou rastlinou. Rok po zasiatí sa sadenice prenesú do väčších kvetináčov. Optimálny rozdiel vo veľkosti nádoby – až 3 cm.

Reprodukcia segmentom kmeňa

Rozmnoženú juku je najľahšie rozmnožovať pomocou kmeňových segmentov. V lete sa z neho odrežú kusy dlhé najmenej 20 cm. Na materskom kríku musia byť všetky rezy ošetrené záhradným lakom.

Aby sa segmenty zakorenili, sú umiestnené vo vlhkej piesočnato-rašelinovej pôde. Pri výsadbe by ste ich nemali obracať, takže musíte ihneď označiť, kde je spodná časť segmentu. Nádoba so sadenicami je pokrytá fóliou: to pomáha vytvárať vlhkosť potrebnú na ich rast. Optimálna teplota na udržanie výsadby je až +24. Krabicu s nimi môžete držať vonku alebo doma, ale vždy v tieni. Pôda nesmie vyschnúť, mala by vždy zostať mierne vlhká, ale nemôžete ani naplniť sadenice – kým sa na kmeni neobjavia listy, pre rastlinu je ťažšie odparovať prebytočnú vodu..

Obvykle sa tieto sekcie zakorenia do jedného alebo dvoch mesiacov. Čerstvé listové rozety začnú rásť zo spiacich púčikov na stonke. Hneď ako sa vytvoria, sadenice sa prenesú na osvetlené miesto a začnú sa o ne starať ako o dospelú rastlinu..

Rezne

Ďalším jednoduchým spôsobom propagácie je použitie apikálnych odrezkov. Horná časť rastliny je odrezaná ostrým nástrojom a rezy sú posypané drveným uhlím. Výsledná stopka sa niekoľko hodín suší, aby sa rez utiahol. Potom sa vloží do nádoby s prevarenou vodou alebo sa vysadí do nádoby s mokrým pieskom. Ak je rezanie vo vode, budete tam musieť pridať drevené uhlie, ktoré ho ochráni pred vznikom hniloby. Ak spodné listy začnú hniť, odstránia sa a voda sa úplne nahradí. Keď korene z odrezku vyrastú, zasadia sa do črepníka s vhodnou zeminou pre rastlinu..

Reprodukcia rastliny yucca. Rady starostlivostiReprodukcia rastliny yucca. Rady starostlivosti

Možné rastové ťažkosti

 • Žltnutie listov – môže byť dôsledkom prírodných procesov. Mladé výhonky sa objavujú iba v hornej časti rastliny, preto je expozícia kmeňa yuccy spojená práve so smrťou nižšie uvedených listov. Neodporúča sa strihať odumreté listy, je lepšie počkať, kým ich rastlina sama neopustí.
 • Padajúce lístie – môže byť spojené so zmenami v podmienkach kvetu. Listy teda môže odhodiť exemplár, ktorý bol nedávno privezený z obchodu alebo transplantovaný. Hromadné vypadávanie listov môže byť tiež spôsobené studeným prievanom alebo príliš nízkou teplotou..
 • Rolovanie listov – ďalší znak chladu. V tomto prípade sa okraj listu stane hnedým. Niektoré odrody začínajú stočiť listy aj kvôli nočnému chladu vychádzajúcemu z okna..
 • Listy opadávajú – znak zamokrenia.
 • Tipy na sušenie lístia – dôsledok nadmernej suchosti vzduchu. Listy začnú schnúť pozdĺž okraja. Niekedy sa rastlina správa takto kvôli prievanu alebo suchej pôdnej kóme.
 • Hnedasté škvrny na listoch – zvyčajne spôsobené vysychaním z pôdy.
 • Bledé škvrny na listoch – vznikli v dôsledku príliš jasného priameho slnka. Na dotyk sa budú cítiť suché.
 • Hmyzí škodcovia – na rastlinu môžu zaútočiť mušky, roztoče, ako aj múčniky a hmyz z rozsahu. Likvidujú sa vhodnými prostriedkami..

Populárne druhy juky s fotografiami

Yucca aloifolia

Juka z listov aloe

Tento obľúbený druh sa nachádza v oblastiach Strednej Ameriky a niektorých krajín Karibiku. Nelíši sa v rýchlom tempe vývoja, ale za tie roky môže dorásť až do 8-metrovej výšky. Kmeň dospelých jedincov sa časom začne rozvetvovať. Na vrcholoch konárov sú rozety s tvrdým vláknitým olistením. Na dĺžku môže každý list dosiahnuť pol metra, má tmavozelený odtieň, znateľný tŕň a denticely. Zvädnuté lístie zostáva na kmeni a klesá. Pomáha to rastline zachovať vlhkosť a chrániť sa pred páliacim slnkom. Tento druh má pestré formy.

Dospelá juka kvitne v lete, vytvára sa na nej veľké (až 50 cm) latkové kvetenstvo pozostávajúce z malých krémovo sfarbených kvetov pripomínajúcich zvony.

Yucca whipplei

Yucca Whippla

Tento druh má tvar kríka a najčastejšie sa vyskytuje v štáte Kalifornia, ale vyskytuje sa aj v Arizone a Mexiku. Má krátku stonku a jej tuhé listy vytvárajú rozety s priemerom až meter. Podlhovasté listy majú šedozelený odtieň. Každý list je dlhý asi meter. Na ich vrcholoch sa nachádza tŕň, na okraji sú zuby. Kvetenstvo navonok pripomína kvety juky listovej aloe, ale veľkosťou ich výrazne prevyšuje. Kvetinová metla tohto druhu môže dosiahnuť výšku 2 metre. Veľkosť jednotlivých kvetov zároveň dosahuje 3,5 cm a vyžaruje príjemnú vôňu. Na konci kvitnutia ružica schne, ale rastlina má veľa čerstvých výhonkov.

  Stromant

Yucca zobák (Yucca rostrata)

Yucca zobák

Silne stonkový strom vysoký až 3 m. Má rozvetvenú korunu. Dlhé, kožovité listy môžu byť ploché alebo mierne konvexné a majú pruhovanú farbu. V hornej časti listov je tŕň a na okrajoch malé zuby. Stopky sú dlhé latky pozostávajúce z bielych kvetov. Rastlina je mimoriadne nenáročná a toleruje teplo aj chlad..

Yucca krátkolistá (Yucca brevifolia)

Juka krátkolistá

Tento druh sa nazýva aj stromovitý. Rastlina žije v najsuchších oblastiach amerického juhozápadu. Dosahuje výšku 9 m a obvod kmeňa je až pol metra. Hore z nej odchádza veľa vetiev. Listy yuccy krátkolistej sa držia svojho mena – v porovnaní s inými druhmi sú oveľa menšie, až 30 cm dlhé a 1,5 cm široké. Listy sú tvrdé, ich okraj je pokrytý malými zubami a na vrchole, ako u iných druhov, je tŕň. Bližšie k vrcholu je list sfarbený do hneda. Stonky kvetov sú tiež kompaktnejšie. Majú kvety svetlo žltého odtieňa.

Yucca radiosa (Yucca radiosa)

Žiarivá yucca

Tiež sa označuje ako vysoký. Môže dosiahnuť 7 metrov na výšku. Rastlina sa vyznačuje veľmi husto rozmiestnenými úzkymi listami, dlhými až 60 cm. Každý list zároveň nemá šírku viac ako 1 cm. Každý list má malé drážky. List má špicatý vrchol a zužuje sa, keď sa blíži k základni. Ďalšou pozoruhodnou črtou tohto druhu sú tenké svetlé nite vychádzajúce z listov, ktoré dodávajú kríkom originálny vzhľad. Kvetenstvo žiarivej yuccy je veľké – až 2 m – a má tiež tvar laty s bielymi alebo ružovkastými kvetmi.

Yucca filamentosa

Juka vláknitá

Severoamerická odroda. Yucca filamentosa sa vyznačuje absenciou stonky a veľmi dlhými koreňmi, ktoré môžu dosiahnuť veľké hĺbky. To tiež pomáha juke chrániť sa pred silnými mrazmi: je schopná odolávať krátkym prechladnutiam až do -20 ° C.

Listy takejto juky majú mierne namodralú farbu a pozdĺž okrajov je silné dospievanie jemných kučeravých chĺpkov. Každý list dosahuje dĺžku 70 cm a šírku – 4 cm. Vzhľadom na množstvo koreňových procesov môžu tieto rastliny silne rásť. Veľké dvojmetrové kvetenstvo obsahuje svetlo žlté kvety až do veľkosti 8 cm. Vláknitá juka zároveň vytvára plnohodnotné semená iba pomocou umelého opeľovania: v prírode ho opeľujú vzácne motýle.

Yucca lipolistá (Yucca recurvifolia)

Yucca zložená

Kmeň tohto druhu nepresahuje pol metra na výšku, ale niekedy sa môže silne vetviť. Vyznačuje sa ovisnutými listami metrovej dĺžky a striebristo zelenej farby. Olistenie je na dotyk tvrdé a kožovité. Rovnako ako ostatné druhy má na vrchu tŕň a na okrajoch zuby..

Yucca glauca

Yucca šedá

Dvojmetrový krík s malým stonkom. Yucca glauca je pôvodom zo západu USA. Husté rozety pozostávajú zo zelenomodrých vláknitých listov. Na okrajoch majú biely okraj alebo sivé vlákna siahajúce od okraja. Dĺžka každého listu je až 60 cm a šírka rozety môže byť až 1 meter. Kvetenstvo má tiež veľkosť metra. Na ňom je množstvo zvončekových kvetov svetlo zelenkastých alebo krémových odtieňov. Struky tohto druhu sa považujú za jedlé..

Yucca gloriosa

Yucca je slávna

Je to „rímska sviečka“. Rastie na juhovýchode Ameriky. Môže sa podobať kríku so sférickou korunou aj nízkemu stromu. Stromovitá stonka sa môže mierne vetviť. Listy majú modrastý odtieň a dosahujú dĺžku 60 cm. Vzácne zuby sú umiestnené pozdĺž okraja a v hornej časti rastie ostrý tŕň. Existuje aj pestrá forma. Ale stojí za to vedieť, že šťava zo slávnych listov juky môže byť dráždivá..

Slávna juka je jedným z držiteľov rekordov vo veľkosti kvetenstva. U tohto druhu môže jeho dĺžka dosiahnuť 2,5 m. Kvety až do veľkosti 5 cm sú namaľované v neobvyklej krémovej fialovej farbe. Okrem vonkajších vlastností je výhľad pozoruhodný svojou vytrvalosťou, nebojí sa období chladného počasia ani sucha..

Eukalyptus yucca

Slon juka

Tento druh je pomenovaný tak kvôli podobnosti kmeňa s nohou tohto zvieraťa. Obvykle je to vzpriamený krík alebo strom vysoký až 10 m. Mnoho vetvičiek opúšťa stonku podobnú stromu. Na vrchole sú rozety z tvrdých listov bez tŕňov. Veľkosť každého môže byť od 0,5 do 1 metra. Dĺžka kvetenstva tohto druhu nepresahuje 1 m. Pozostáva z 5 cm kvetov.

Yucca treculeana

Yucca Trekula

Mexická odroda sa nachádza aj v južných štátoch. Má kmeň podobný stromu s niekoľkými vetvami. Napriek pomalému tempu rastu môže veľkosť rastliny dosiahnuť 5 m. Listy modrastozelenej farby sa zbierajú v hustých ružiciach. Môžu byť buď rovné, alebo mierne zakrivené. Každý list je dlhý viac ako 1 m, široký až 7 cm. Dospelé exempláre tvoria súkvetia dlhé až 1 m z bielych kvetov s purpurovým odtieňom.

Yucca schottii

Yucca Schotta

Táto juka sa nazýva aj veľkoplodá. Radšej rastie na piesku. V prírode žije v južných oblastiach Arizony. Jeho kmeň je vysoký až 4 m a môže sa mierne vetviť. Listy sú tvrdé a rovné, môžu byť až 0,5 m dlhé, asi 4 cm široké a majú svetlú farbu. Pozdĺž okraja listu sú tenké vlákna. Vetvy, podobne ako stopka, majú mierne ohnutý tvar..

Južná juka (Yucca australis)

Juka južná

Tiež sa nazýva vlákno. Yucca australis je strom vysoký až 10 m, ktorý sa môže na vrchole rozvetviť. Tesne rozmiestnené listy majú tmavozelenú farbu. Ich dĺžka je až 30 cm, šírka – až 3 cm. Pozdĺž okraja lístia je pokrytý niťami. Kvetenstvo tohto druhu je neobvyklé – rozvetvuje sa a nestúpa nad rastlinu, ale visí z nej. Jeho rozmery dosahujú 2 metre a kvety majú jemnú krémovú farbu.