Myrta

Rastlina myrty

Rastlina myrta (Myrtus) patrí do rodu vždyzelených kríkov a stromov z čeľade myrtovitých, ktorá zahŕňa niekoľko desiatok rôznych druhov. Rastie v severnej Afrike, západnej Ázii, Karibiku, na Floride, na Azorských ostrovoch a v Európe, pričom uprednostňuje najteplejšie kúty. Myrta v preklade z gréčtiny znamená „balzam“.

Popis myrty

Popis myrty

Myrta je zvyčajne krátky vždyzelený strom alebo krík. Jeho kožovité lístie sa nachádza oproti vetvám. Každý tanier má sériu žliaz, ktoré vylučujú aromatické silice. Voňavé kvety sa môžu objaviť z listových dutín, z ktorých sa niekedy tvoria krátke kvetenstvo-kefy. Neskôr sa na ich mieste objavia jedlé bobule..

Myrtu oceňujú nielen pestovatelia kvetov: tieto rastliny majú veľa užitočných vlastností. Esenciálny olej obsiahnutý v stonkách a listoch takéhoto kríka sa používa v medicíne, ako aj na výrobu vonných a parfumových kompozícií. Dokonca aj samotný názov rodu je preložený ako „balzam“. Sušené listy alebo plody myrty niekedy pôsobia ako korenie.

Samotná myrta je v mnohých krajinách uctievaná ako symbol mieru, lásky a blaženosti. Vyrábajú sa z neho vence a kytice. Nevesta dostala darček od myrty, takže rastlina dostala názov „Strom nevesty“. Myrtový strom sa nazýva aj „strom rodinnej prosperity a šťastia“, ktorý zosobňuje priateľskú a silnú rodinu..

Vlastnosti stromu myrty

Vlastnosti myrty

Pri nákupe myrty musíte pochopiť, že rastlina má výrazné obdobie spánku. To znamená, že v lete a v zime sa musíte starať inak. Vďaka tejto vlastnosti sa myrta nachádza na rôznych miestach v závislosti od teploty v dome a ročného obdobia. Najpriaznivejším obdobím pre rastlinu je leto. Myrta má veľmi rada čerstvý vzduch, takže rastlinu je možné dokonca vykopať do zeme s črepníkom, napríklad v záhrade. Pred kopaním musíte premýšľať a rozhodnúť sa o mieste, kde bude rásť.

Myrta je medzi milovníkmi kvetov veľmi žiadaná. Ale dosť často, keď rastú doma, dochádza k rôznym problémom. Rastlina napríklad zhodí listy. Príčinou môže byť nesprávny obsah. Starostlivosť o vnútornú myrtu je pomerne jednoduchá, ale stále má svoje vlastné nuansy..

Myrtle. Vlastnosti starostlivosti o strom myrtyMyrtle. Vlastnosti starostlivosti o strom myrty

Stručné pravidlá pre pestovanie myrty

V tabuľke sú uvedené stručné pravidlá starostlivosti o myrtu doma..

Úroveň osvetlenia Vyžaduje stredne jasné, rozptýlené svetlo.
Teplota obsahu V teplom období asi 18-20 stupňov. V zime je vhodnejšie chladné zimovanie – nie viac ako 10-12 stupňov.
Režim zavlažovania Od začiatku rastu až do konca leta, keď vrchná vrstva pôdy schne. Ak myrta prezimuje v chladnej miestnosti, mala by byť napojená zriedka a kúsok po kúsku. Zároveň nie je možné krajinu vysušiť..
Vlhkosť vzduchu Lístie je potrebné pravidelne zvlhčovať vlažnou vodou. V zime nie je krík postrekovaný.
Pôda Optimálna pôda je zmes rašeliny s ílom, humusom, trávnikom a polovicou piesku. Môžete tiež použiť rovnakú zmes piesku, humusu, trávnika a rašeliny.
Top dressing V teplej sezóne každý týždeň. Používajú sa minerálne formulácie. V zime sa kŕmenie nevykonáva.
Prenos Mladé kríky sa transplantujú ročne, dospelé rastliny – každé 2-3 roky.
Prerezávanie Začiatkom jari sa zaoberajú tvorbou koruny..
Bloom Kvitnutie sa vyskytuje na začiatku leta.
Spiace obdobie Spiace obdobie sa vyskytuje v zime, ale trvanie závisí od umiestnenia rastliny. Na severnej strane môže trvať asi 3 mesiace, na juhu – asi 1,5 mesiaca..
Reprodukcia Osivo, odrezky.
Škodcovia Roztoč pavúk, muška, strapce, drobný hmyz, drobný hmyz.
Choroby Ochorenia sú najčastejšie spôsobené nesprávnym zalievaním alebo nedostatočnou vlhkosťou.

Rastlina myrty má množstvo cenných vlastností a dokonale dezinfikuje vzduch..

Starostlivosť o myrtu doma

Starostlivosť o myrtu doma

Pestovanie myrty doma nie je príliš ťažké, aj keď rastlina bude musieť vytvoriť určité podmienky. Ak sa o myrtu budete náležite starať, bude nielenže vyzerať elegantne, ale tiež naplní vzduch cennými fytoncidmi..

Osvetlenie

Myrth potrebuje veľké množstvo svetla, ale zároveň je nevyhnutne rozptýlený. V horúcom období by mala byť rastlina zatienená pred priamym slnečným žiarením. Ak chcete získať kvety z rastliny, musíte vziať do úvahy, že myrta by mala byť na dobre osvetlenom mieste..

Ak myrta rastie v miestnosti na parapete, potom budú najlepšou možnosťou západné a východné okná. Na južnej strane sa rastlina môže popáliť od slnka. Na severnej strane bude kvitnutie vzácnejšie: kvety budú vyblednuté a rýchlo opadajú. Možno tiež poznamenať, že svetlo pôsobí na myrtu, ako signál na prebudenie..

  Vnútorná papraď

V zime musíte dať rastline čo najviac svetla. Ak myrta bude stáť na južnej strane, potom obdobie spánku bude trvať iba mesiac, ak na severe – 3 mesiace. Ak ste museli zmeniť trvalé miesto, mali by ste to urobiť postupne. Skutočne, na inom mieste bude úroveň svetla iná. Myrta môže stratiť svetlo alebo naopak prijať jej prebytok, takže k preusporiadaniu stromu musíte pristupovať opatrne a postupne. Rastlina nemá rada prudkú zmenu polohy. Stojí za to začať tým, že myrtu možno kúsok po kúsku umiestniť trochu ďalej od okna, aby si rýchlo zvykla na nové podmienky zadržania..

V lete môžete hrniec s myrtou vziať von alebo na balkón. Rastlina je niekedy spadnutá do záhrady spolu s kvetináčom a vyberie si miesto chránené pred páliacim poludňajším slnkom. Rastlinu je zároveň potrebné naučiť postupne meniť režim osvetlenia..

Teplota

Myrta

Od jari do konca leta vyžaduje myrta mierne teplú izbovú teplotu. Rastlina vo všeobecnosti miluje chlad a nemá rada teplo. Najpriaznivejšia teplota vzduchu je 18-20 stupňov. Aby bol pobyt kvetu v dome pohodlnejší, miestnosť s ním je pravidelne vetraná..

V zime je lepšie premiestniť strom myrty do chladnej miestnosti. Optimálna teplota sa považuje za asi 6-8 stupňov, ale prípustné je aj zahriatie na 10-12 stupňov. Za takýchto podmienok myrta v lete bohato kvitne. Zimovanie rastliny môžete samozrejme zariadiť pri izbovej teplote, ale v tomto prípade budete potrebovať hojné zalievanie a neustále postrek..

S teplým a suchým vzduchom v zime listy myrty často opadávajú, aj keď by ste nemali zúfať. Ak budete strom naďalej mierne polievať, na jar sa opäť zazelená, ale myrta po teplej zime s najväčšou pravdepodobnosťou nekvitne..

Zalievanie

Myrtový strom

Myrtu je možné zalievať iba mäkkou vodou, ktorá už najmenej jeden deň stojí. Od jari do začiatku vegetačného pokoja polievajte rastlinu, keď horná vrstva pôdy schne. Ak myrta zimuje v chladnej miestnosti, režim zavlažovania sa výrazne zmení. Substrát je potrebné zvlhčovať oveľa menej často. Súčasne nie je možné zem vysušiť rovnakým spôsobom, aby sa umožnila stagnácia kvapaliny v pôde. Ak je hrudka pôdy stále suchá, je potrebné hrniec s myrtou ponoriť do vody a počkať, kým neobnoví potrebnú rovnováhu tekutín..

Bez ohľadu na sezónu – v kvetináči by mala byť vždy vlhká pôda. Zároveň je potrebné dbať na to, aby voda v hrnci nestagnovala..

Úroveň vlhkosti

Myrtu je potrebné udržiavať vo vysokej vlhkosti. V teplom období sú listy pravidelne zvlhčované postrekom mäkkou, dobre usadenou vodou. Do konca jesene, keď sa myrta prenesie do chladnej miestnosti, sa postrek zastaví..

Pôda

Ako základný náter je možné použiť niekoľko typov zmesí. Prvá môže zahŕňať trávnik, humus a hlinu s prídavkom polovice piesku. Za druhé sa odoberú rovnaké podiely piesku, trávnika, rašeliny a humusu. Je možné využiť aj skleníkový pozemok.

Top dressing

Top dressing myrta

Od jari do jesene treba myrtu kŕmiť každý týždeň. V závislosti od toho, aký strom chcete získať, a je vybraný vrchný obväz. Ak chcete, aby rastlina potešila svojim kvitnutím, musíte použiť hnojivo s vysokým obsahom fosforu. Ak máte radi miniatúrny dekoratívny strom, je lepšie použiť dusičnaté hnojivá. Vo všeobecnosti môžete na rastliny okrasných listov používať konvenčné kvapalné komplexné hnojivá..

Prenos

Tempo rastu myrty mu umožňuje získať plnú silu do druhého roka života. Z tohto dôvodu malé rastliny potrebujú častejšie, každoročné opätovné vysádzanie. Zrelé kríky sa pohybujú menej často 2 alebo 3 krát.

Hrniec na výsadbu by mal byť úmerný objemu koreňového systému rastliny. Šírkou koruny sa môžete orientovať aj výberom hrnca, ktorý je o polovicu menší. Pri presune kríka do nového kontajnera je dôležité zachovať rovnakú úroveň penetrácie. V opačnom prípade môže koreňový krík kríka začať hniť. Na dno nádoby musí byť položená drenážna vrstva.

  Prečo Benjaminov fikus zhadzuje listy

Prerezávanie

Prerezávanie myrty

Myrta má rýchly rast, takže vyžaduje pravidelnú tvorbu koruny. Príslušné prerezávanie sa vykonáva na jar. Bez tohto postupu rastlina získa pyramídový tvar. Ak odrežete bočné výhonky myrty, môžete z nej vytvoriť malý strom a odstránením horných vetiev sa zmení na krík..

Myrtový strom je vyrobený z takých rastlín, že sa ľahko hodí na defragmentáciu. Vždy ho možno rezať rôznymi spôsobmi a dodať tak jedinečný vzhľad. Je však dôležité, aby ste to nepreháňali. Príliš časté prerezávanie bočných vetiev mladej myrty sa považuje za škodlivé pre rastlinu. Jeho kmeň ešte nemusí mať dostatočnú silu na to, aby podporil bujnú korunu. Preto musíte počkať, kým strom zosilnie, a až potom sa zapojiť do prerezávania a tvorby koruny.

Malé štipky mladých výhonkov je možné vykonávať po celý rok. Týmto postupom by ste sa však nemali nechať uniesť: príliš časté štípanie môže mať zlý vplyv na kvitnutie.

KRÁŽANIE MYRTHU DOMA JE JEDNODUCHÉ. MIRTH FORMATION. EXOTICKÝ OKNÁKRÁŽANIE MYRTHU DOMA JE JEDNODUCHÉ. MIRTH FORMATION. EXOTICKÝ OKNÁ

Spiace obdobie

Letná a zimná starostlivosť o myrtu sa výrazne líši. Okrem chladu počas vegetačného pokoja by malo byť kríku zaistené dostatočné množstvo svetla. Čas odpočinku myrtového stromu priamo závisí od umiestnenia hrnca. V tmavších rohoch na severnej strane môže rastlina odpočívať asi 3 mesiace. Na svetlých južných oknách môže byť spiace obdobie takmer dvakrát kratšie. Správna údržba v tomto čase bude mať pozitívny vplyv na zdravie rastliny a množstvo jej následného kvitnutia..

Ak myrta zostane zimovať v teplej miestnosti, musí byť krík napojený a jeho listy navlhčené v rovnakom režime. V tomto prípade rastlina s najväčšou pravdepodobnosťou začne zhadzovať niektoré listy. Na jar čepele listov dorastú, ale kvitnutie po takom zimovaní nemusí prísť..

Je myrta jedovatá?

Napriek vysokým výhodám rastliny obsahuje lístie myrty používané na prípravu ľudových liekov určité množstvo toxických látok. U citlivých ľudí alebo detí môže spôsobiť nevoľnosť alebo bolesti hlavy a spôsobiť dermatitídu alebo podráždenie. Z týchto dôvodov samoliečba nestojí za to..

Niekedy sa sušené listy myrty pridávajú do čaju v malých množstvách. Plody sú považované za jedlé, ale majú špecifickú a výraznú chuť. Okrem toho by ste nemali jesť bobule alebo listy rastliny, ktorá bola ošetrená chemikáliami..

Metódy chovu myrty

Metódy chovu myrty

Pestovanie zo semien

Ako sadivový substrát na rozmnožovanie osiva sa používa zmes rašeliny s pieskom alebo inými kvasnicami. Pred sejbou sa zaleje vodou a potom dodatočne zvlhčí roztokom fungicídu. Semená myrty sa vysievajú povrchne. Môžete ich len jemne posypať tenkou vrstvou tej istej zeminy. Plodiny sa prikryjú fóliou a umiestnia sa do mierneho tepla (asi 19 stupňov). Potrebujú pravidelne vetrať..

Prvé výhonky by sa mali objaviť do dvoch týždňov. Po vytvorení prvých plnohodnotných listov sa ponoria do vlastných kvetináčov. V tomto prípade sa už ako pôda používa zmes rašeliny, trávnika a humusu s pieskom. Takýto výber môže mierne spomaliť rýchlosť rastu sadeníc, ale potom začnú aktívne získavať zelenú hmotu..

Len čo mladé kríky prerastú svoje črepníky, prenesú sa do priestrannejších nádob. Od tohto obdobia sa o sadenice myrty starajú ako o plnohodnotné dospelé kríky. Takéto rastliny začínajú kvitnúť až v 5. roku života. Nesmú však zachovať odrodové vlastnosti materského kríka..

Rezne

Myrtu môžete množiť odrezkami dvakrát ročne: v júli a tiež v januári. Obvykle sa na to vyberú mierne drevnaté odrezky dlhé 5 až 8 cm, ktoré by sa mali odoberať zo spodnej alebo strednej časti kríka. Väčšina listov z odrezkov sa odstráni a zostávajúce platne sa skrátia. Táto metóda vám umožňuje znížiť úroveň odparovania vlhkosti..

Pred výsadbou môžu byť odrezky dodatočne ošetrené stimulátorom rastu. Pripravený materiál je zasadený do plytkej nádoby naplnenej zmesou piesku a listovej pôdy. Potom sa sadenice pokryjú filmom alebo priehľadnou nádobou a umiestnia sa na tienisté miesto, kde sa udržiavajú asi 20 stupňov. Zakorenenie takýchto odrezkov trvá od 3 týždňov do mesiaca. Potom, čo sa korene vytvoria na sadeniciach, môžu byť transplantované do kvetináčov s priemerom asi 7 cm, ktoré sú naplnené substrátom, ktorý obsahuje trávnik, piesok, humus a rašelinu. Keď sadenice prerastú tieto nádoby, presunú sa o niečo väčšie.

  Pogonaterum - izbový bambus

Myrta, získaná z odrezkov, začína kvitnúť v 3. alebo 4. roku života. Na stimuláciu musí rastlina prijať dostatok vody. Pomôže aj správne včasné zovretie.

Najľahší a najspoľahlivejší spôsob reprodukcie MIRTA.Najľahší a najspoľahlivejší spôsob reprodukcie MIRTA.

Choroby a škodcovia

Neustále teplo znižuje imunitu myrty. V takýchto podmienkach sa škodcovia môžu usadiť na kríku. Medzi nimi sú strapky, múčniky, molice, drobný hmyz a so suchým vzduchom a nedostatočnou vlhkosťou roztoče.

Hmyz vodného kameňa je v počiatočnom štádiu prakticky neviditeľný, ale rýchlo sa rozmnožuje a stonky a listy pokrýva tmavými škvrnami. Odstráňte pošvu vlhkým tampónom, ale stále musíte celú rastlinu ošetriť insekticídom alebo mydlovou vodou.

Vošky sa často usadzujú na spodnej strane listu a živia sa miazgou rastliny, čo spôsobuje vysušenie a zvinutie listov. Vošky ničia insekticídne činidlá.

Roztoč pavúka sa objavuje na spodnej strane listov a obaľuje ich tenkými bielymi pavučinami. Ničí sa striekaním a umývaním listov, najmä zo spodnej strany, vodou alebo slabým tabakovým nálevom. Môže byť tiež ošetrený hotovými univerzálnymi insekticídmi..

Ťažkosti s pestovaním myrty

Ťažkosti s pestovaním myrty

Listy myrty zožltnú alebo sa zvinú

Príčinou môže byť nesprávne osvetlenie. S nedostatkom svetla sa jeho listy začínajú zmenšovať a samotné výhonky sa predlžujú. Ak je krík príliš osvetlený, lístie začne žltnúť a krútiť sa. Lietanie môže byť spôsobené príliš vysokou izbovou teplotou v kombinácii s nedostatočným svetlom.

Listy myrty opadávajú

Príčinou môže byť preschnutie podkladu. Ak nebolo možné zabrániť úplnému vyschnutiu pôdy, o takú rastlinu sa treba obzvlášť starostlivo starať, častejšie ju polievať a tiež pravidelne striekať. Niektorí pestovatelia zároveň odrezali vetvy kríka asi o polovicu. O niekoľko týždňov by sa na nich malo objaviť čerstvé lístie. Ak je myrta chorá kvôli zamokreniu, mala by byť po odstránení postihnutých koreňov transplantovaná do čerstvej pôdy..

Druhy a odrody myrty s fotografiami a názvami

Myrta obyčajná (Myrtus communis)

Spoločná myrta

Tento druh sa najčastejšie pestuje v uzavretých priestoroch. Má malý rozvetvený kmeň. Jeho kôra je pokrytá vrstvenými červenohnedými šupinami. Oválne kopijovité listy majú zelenú farbu. Má lesklý lesklý a kožený povrch. Zeleň vyžaruje príjemnú vôňu.

Kvety tohto druhu majú vyčnievajúce tyčinky a majú bielu alebo svetlo ružovú farbu. Neskôr sa na ich mieste vytvoria tmavočervené bobule. Obdobie kvitnutia trvá takmer celé leto. Odroda „Tarentina“ je obľúbená. Jedná sa o kompaktnejšiu rastlinu, ktorá produkuje viac bobúľ ako pôvodný druh. Ich veľkosť je navyše menšia. Existuje aj pestrá forma, ktorej listy majú na okrajoch ľahký okraj..

Svieža myrta (Myrtus apiculata)

Svieža myrta

Tento druh môže vyzerať ako strom alebo ker s vrstvenou hnedou kôrou. Kmeň pod šupinami kôry je zafarbený vo svetlých farbách. Olistenie má bohatú zelenú farbu a matný povrch. Jednotlivé kvety sú biele. Objavujú sa v druhej polovici leta. Tmavé bobule, ktoré sa tvoria na ich mieste, sa považujú za jedlé..

Myrtus chequen

Myrtle hakven

Je to strom s lesklým zeleným olistením. Okraje každého taniera sú mierne pokrčené. Tento typ je považovaný za najtrvalejší.

Ralphova myrta (Myrtus ralfii)

Myrtle Ralph

Druh tvorí krík s rovným kmeňom. Má ružovkasté kvety, ktoré sa menia na červené bobule. Dajú sa jesť. Existuje pestrá forma tohto druhu. Jeho listy majú okolo okrajov krémovo sfarbený okraj..

Užitočné vlastnosti myrty

Užitočné vlastnosti myrty

Fytoncídny účinok myrty je taký veľký, že je schopný zničiť nielen bežné baktérie alebo mikróby, ale dokonca aj tuberkulózny bacil, stafylokoky a streptokoky. Rastlina môže byť dobrým pomocníkom pri liečbe prechladnutia. Používanie domácej myrty na liečebné účely, bezplatné používanie jej listov, však môže byť nebezpečné pre zdravie..