Špargľa

Špargľa

Asparagus (Asparagus) je trváca rastlina z čeľade Asparagus. Niekedy sa mu hovorí aj špargľa, aj keď sa toto slovo najčastejšie týka iba jedlých druhov. Celkovo je v prírode asi 300 druhov. Žijú na dvoch kontinentoch naraz: v Afrike a Eurázii.

Špargľa je v kvetinárstve obľúbená nielen pre svoj veľkolepý vzhľad. Táto rastlina je schopná čistiť vzduch a neutralizovať pôsobenie škodlivých látok v ňom obsiahnutých. Doma je pre špargľu vhodné voľné miesto, kde môžu konáre rásť bez obmedzenia a v tesnom susedstve s inými kvetináčmi..

Popis špargle

Popis špargle

Rod špargle spája bylinné druhy, vinič a tiež malé kríky, ktoré sú pestovateľom kvetov známe. Mnoho druhov má zároveň zaujímavú vlastnosť: procesy fotosyntézy v nich neprebiehajú v listoch. Namiesto listov na stonkách špargle rastú špeciálne výhonky – kladódie a samotné listy predstavujú drobné šupinky, ktoré sú pre oko takmer nepostrehnuteľné. Takmer všetky druhy špargle kvitnú malými nenápadnými kvetmi, s alebo bez vône, po odkvitnutí sa vytvoria malé červené guľovité plody..

Napriek vonkajšiemu rozdielu má špargľa určité štrukturálne podobnosti s ľaliou: bola dokonca zaradená do rodiny Liliaceae. Kvety špargle majú dve pohlavia, zatiaľ čo kvety rôznych pohlaví sa zvyčajne nachádzajú na tej istej rastline. Oddenky špargle sú vytvorené zo série hľúz schopných uchovávať vlhkosť. Táto vlastnosť pomáha rastline prežiť v drsných suchých podmienkach..

Nie je možné odrezať niektoré druhy tejto rastliny, po ktorých sa jej stonky nerozvetvujú, ale prestávajú rásť. Táto funkcia je spojená so štruktúrou oddenku. Z toho sa objavia všetky mladé výhonky a ich počet bol položený ešte pred začiatkom vegetačného obdobia..

Na prvý pohľad sa môže zdať špargľa ako neopísateľná rastlina, ale láska k nej medzi pestovateľmi kvetov za tie roky nevyprchá. Ide o to, že sa perfektne hodí do akéhokoľvek domáceho prostredia ako nezávislá rastlina alebo ako rastlina na pozadí, pretože má zelené a nadýchané vetvičky, ktoré môžu slúžiť ako súčiastky na výrobu kvetinových úprav.

Špargľa Vysádzanie a odchádzanie.Špargľa Vysádzanie a odchádzanie.

Stručné pravidlá pestovania

V tabuľke sú uvedené stručné pravidlá starostlivosti o špargľu doma..

Úroveň osvetlenia Mal by byť vysoký, ale rastlina uprednostňuje rozptýlené lúče.
Teplota obsahu V letných dňoch by nemala byť vyššia ako +25 stupňov. V zime sú preferované chladnejšie podmienky – asi +15 stupňov.
Režim zavlažovania Aby sa zabránilo chorobám, rastlina by mala byť napojená cez paletu. V lete sa to robí, keď vrch pôdy vyschne. V zime je zem zriedka zvlhčená, ale pokúšajú sa zabrániť úplnému vyschnutiu kómy.
Vlhkosť vzduchu Vlhkosť vzduchu by ste mali zvýšiť každodenným postrekom. Môžete to urobiť dokonca dvakrát denne. Na ďalšie zvýšenie obsahu vlhkosti sa odporúča použiť mokrý mach alebo paletu s mokrými kamienkami..
Pôda Optimálna pôda pozostáva z trávnika, listovej pôdy a humusu s prídavkom polovice piesku.
Top dressing Konajú sa pravidelne, vrátane jesene a zimy. Mení sa iba ich rozvrh: počas obdobia rastu je potrebné špargľu hnojiť týždenne, na jeseň sa interval zdvojnásobí, v zime bude stačiť mesačné kŕmenie. Možno použiť so štandardnými formuláciami pre rastliny s krásnymi listami v nízkej koncentrácii.
Prenos Transplantácie sú ročné do veku 4-5 rokov. Zrelé rastliny sa transplantujú každé tri roky..
Prerezávanie Skoro na jar sa odstránia staré stonky.
Bloom Špargľa kvitne, keď sa pestuje doma, je veľmi zriedkavá..
Spiace obdobie Doba odpočinku sa považuje za miernu. Špargľa v zime spomaľuje.
Reprodukcia Semeno, odrezky, rozdelenie.
Škodcovia Roztoč pavúk, voskový červ.
Choroby Choroba je spravidla spojená iba s chybami v starostlivosti.

Dôležité! Bobule špargle obsahujú jed, ale doma kríky zriedka kvitnú a bez umelého opelenia neprinášajú ovocie.

Domáca starostlivosť o špargľu

Domáca starostlivosť o špargľu

Vďaka svojej nenáročnej starostlivosti môžu špargľu pestovať nielen skúsení milovníci izbových rastlín, ale aj začínajúci pestovatelia kvetov bez špeciálnych schopností..

Osvetlenie

Špargľa je svetlo milujúca rastlina. Napriek láske rastliny k slnku jej počas dňa môžu priame lúče uškodiť. Na hrniec špargle je najvhodnejší východný alebo západný smer. Ráno a večer sa špargľa môže bezpečne opaľovať. Ak je kvet v blízkosti južných okien, mali by ste ho držať mimo parapetu..

Rastlina môže rásť nielen na okennom parapete, ale aj v závesnom kvetináči ako ampelous, voľne visiacom nadýchané výhonky. Nemá žiadne špeciálne požiadavky na susedstvo s inými rastlinami..

V lete je možné špargľu vyviesť na balkón alebo do záhrady, ale rastlina bude potrebovať sériu predbežných postupov kalenia. Na umiestnenie vyberte miesto chránené pred zrážkami a jasnými poludňajšími lúčmi a chránené pred prievanom.

  Bazella

Teplota

Pokiaľ ide o teplotné podmienky, špargľa je nenáročná, bude celkom spokojná s bežnou priemernou izbovou teplotou po celý rok. V lete by mal byť kvet chránený pred extrémnymi horúčavami; dlhodobý pobyt v takýchto podmienkach môže negatívne ovplyvniť jeho zdravie. Špargľa sa bude najlepšie vyvíjať, keď bude v interiéri asi +23 stupňov..

V zime je vhodné poskytnúť kríku obsah pri teplotách do +15 stupňov. Teplejšia miestnosť s akoukoľvek vlhkosťou môže viesť k pádu listov. V tomto prípade musíte odrezať staré holé výhonky, aby na jar začali rásť nové výhonky..

Režim zavlažovania

Pestovanie špargle

Na jar av lete, keď špargľa aktívne rastie, je rastlina napojená pravidelne a výdatne. To sa musí vykonať po vysušení vrchnej vrstvy pôdy. V jesenno-zimnom období potom musíte počkať ešte asi dva dni. Je nežiaduce vysušiť Zem v nádobe a navlhčiť ju. Aby sa tomu zabránilo, odporúča sa zalievať rastlinu cez podnos. Po naliatí vody do nej musíte počkať asi pol hodiny a potom naliať neabsorbované zvyšky. Pri bežnom zavlažovaní nad hlavou je potrebné vypustiť aj prebytočnú vodu zo žumpy. Vďaka svojej štruktúre bude špargľa tolerovať mierne sucho lepšie ako pretečenie.

Úroveň vlhkosti

Rovnako ako všetky špargle, špargľa dobre rastie pri vysokej vlhkosti, vyžaduje pravidelný postrek usadenou vodou alebo dažďovou vodou, inak sa tenké listy začnú sypať na veľmi suchom vzduchu..

Špargľa potrebuje predovšetkým neustály postrek počas letných horúčav alebo počas vykurovacej sezóny. Krík môžete navlhčiť skoro ráno alebo večer, pred západom slnka. Okrem toho môžu byť v blízkosti závodu umiestnené nádoby s vodou, expandovanou hlinkou namočenou vo vode alebo zvlhčeným sphagnom, ale tieto postupy sú stále kombinované s postrekom.

Pôda

Špargľa

Pokiaľ ide o pôdu vhodnú na pestovanie špargle, potom si môžete vybrať univerzálnu skladovú zmes alebo ju pripraviť sami. Ako pôda sa používa zmes dvojitých častí listovej zeme a humusu s prídavkom časti hrubého piesku. Môžete tam tiež pridať dvojitý kus sodíka. Prítomnosť drenáže v hrnci je tiež predpokladom..

Top dressing

Špargľa potrebuje celoročné kŕmenie, mení sa iba ich frekvencia. V zime stačí rastlinu prihnojiť raz za mesiac. Na jeseň, v rovnakom období, sa kŕmenie vykonáva dvakrát a v lete a na jar – týždenne. Môžete striedať minerálne kompozície s organickými a pokúšať sa zalievať rastlinu iba slabo koncentrovanými roztokmi..

Odporúča sa používať dusičnaté formulácie iba počas obdobia rastu. V iných obdobiach roka môžu zasahovať do správneho zvyšku kríka. Spolu s nedostatkom osvetlenia môže nadbytok živín viesť k natiahnutiu výhonkov..

Prenos

Špargľový ker je považovaný za dospelého až od 4. alebo 5. roku života. Do tej doby sa rastlina transplantuje každoročne, na jar. Vytvorené kríky sa pohybujú 2-3 krát menej často. Nová kapacita by mala objemovo mierne prevýšiť starú. Príliš veľký hrniec povedie k rastu oddenku na úkor zelenej hmoty. Frekvencia transplantácií je spojená s aktívnym rastom koreňov rastlín..

Stará hlinená guľa sa úplne otriasa a korene sa kontrolujú na prítomnosť hniloby. Postihnuté oblasti je potrebné odstrániť, aby sa zabránilo ďalšej infekcii, a zdravé korene sa mierne skrátia. Na zaistenie oddenkov pred zamokrením je na dno nádoby položená drenážna vrstva. Môžete použiť keramzit, hlinené črepy starých hrncov, črepy z lámanej tehly alebo kúsky polystyrénu.

Transplantovaná špargľa sa výdatne zaleje a po týždni sa nakŕmi.

Prerezávanie

Prerezávanie špargle

Rastlina nepotrebuje pravidelné prerezávanie. Ak je to potrebné, hygienické postupy sa vykonávajú na jar: počas tohto obdobia by sa mali odstrániť všetky staré stonky ponechané bez listov. Sú narezané na požadovanú výšku a pokúšajú sa opustiť niekoľko internodov, z ktorých sa môžu objaviť čerstvé výhonky. Mierne prerezávanie pomáha stimulovať mladý rast.

V Meyerovej špargli sa všetky stonky vzďaľujú od oddenku a jej staré výhonky sa nerozvetvia, preto sa formatívne prerezávanie takejto rastliny nevykonáva.

Bloom

Je veľmi zriedkavé obdivovať kvety domácej špargle, preto je potrebné úplne splniť všetky požiadavky rastliny. Na vrcholoch výhonkov sa objavujú špargľové súkvetia, ktoré sú tvorené malými bielymi kvetmi so žltkastými tyčinkami. Plody môžu zároveň sadnúť až po umelom opelení – prenose peľu z jedného kvetu na druhý. V tomto prípade sa namiesto kvetu vytvorí bobule, zvyčajne má jasne červenú farbu..

  Trpasličí fikus

Virulencia

Svetlé plody špargle sa nedajú jesť – sú považované za jedovaté, ale keď sa pestujú v interiéri, takéto bobule sa môžu objaviť iba vďaka umelému opeleniu. Obvykle sa táto metóda používa na získanie semien rastlín, ale ak sú doma deti alebo domáce zvieratá, nemali by ste to riskovať..

Chovné metódy špargle

Chovné metódy špargle

Existujú tri spôsoby, ako množiť špargľu: delenie kríkov, množenie apikálnymi odrezkami a klíčenie semien. Doma sa spravidla používajú prvé dve metódy..

Pestovanie zo semien

Vnútri sa semená špargle dajú získať čakaním na odkvitnutie a poprášením jednotlivých kvetov. Výsev by sa mal začať bezprostredne po dozretí ovocia a zbere semien. Obvykle sa to deje v zime alebo skoro na jar. Semená je možné zakúpiť aj v obchodoch.

Výsevná nádrž je naplnená ľahkou piesočnato-rašelinovou zeminou. Semená sa vysejú na vlhkú pôdu v malej hĺbke, nádoba sa pokryje sklom alebo fóliou a umiestni sa na osvetlené miesto. Kondenzát z filmu sa pravidelne odstraňuje otvorením nádoby na vetranie. V prípade potreby je pôda opäť navlhčená rozprašovačom. Pri teplote asi +23 semená začnú klíčiť za mesiac. Keď sadenice dorastú do 10 cm, ponoria sa do sadeníc. Začiatkom leta sa mladá špargľa distribuuje do plnohodnotných jednotlivých kvetináčov a presadí sa do pôdy z listovej pôdy, trávnika, humusu, rašeliny a piesku. Od tejto doby sa starostlivosť o ne už nelíši od starostlivosti o dospelé rastliny..

Rezne

Začiatok jari je vhodný na rozmnožovanie špargle odrezkami. Na tieto účely sa z kríka odrežú zdravé dospelé stonky veľké asi 10-15 cm. Aby zakorenili, vysadia sa do nádoby s mokrým pieskom. Sadenice sú pokryté fóliou alebo nádobami a zapálené. Teplota v miestnosti musí byť najmenej +21. Výsadbu pravidelne polievame a polievame. Ak sú splnené všetky podmienky, zakorenenie by malo nastať do 1-1,5 mesiaca. Vypestované sadenice je možné rozdeliť do oddelených kvetináčov. Pôda pre nich sa už nebude líšiť od zmesi pre dospelú špargľu.

Delenie kríkov

Zarastené kríky špargle počas transplantácie je možné rozdeliť na niekoľko častí. Každý musí mať dostatok koreňov a aspoň jeden rastový bod. Koreňový bal je opatrne narezaný alebo roztrhnutý, body rezu určite spracujte. Korene, ktoré sú príliš dlhé, môžu byť tiež trochu orezané..

Delenki sú distribuované v jednotlivých kvetináčoch naplnených zeminou vhodnou pre dospelé vzorky. Vzhľadom na to, že rozdelenie je pre kvetinu považované za bolestivý postup, môže po ňom istý čas bolieť. Až do úplného zotavenia sa takéto rastliny nekŕmia, aby živný roztok nespálil korene..

Ako správne zasadiť a pestovať špargľu zo semien? / izbová rastlina špargľaAko správne zasadiť a pestovať špargľu zo semien? / izbová rastlina špargľa

Škodcovia a choroby

Špargľa nie je náchylná na choroby, hlavné problémy s kvetom môžu byť spôsobené iba nesprávnou starostlivosťou oň. Nadmerné zalievanie môže spôsobiť hnilobu koreňov špargle. Svedčia o tom spomalené a ovisnuté výhonky. V tomto prípade môžete prísť o rastlinu, takže chorobe je jednoduchšie predchádzať, než sa zbaviť jej následkov. Malé ohniská koreňových a stonkových lézií by mali byť odstránené, rezy dezinfikované a rastlina transplantovaná do nového kvetináča.

  • Špargľové lístie odpadáva – kvôli prebytku priameho slnka alebo vysokej suchosti vzduchu v miestnosti. Navyše na príliš tmavom mieste môžu tiež začať opadávať listy. Vzhľadom na nedostatok svetla môže špargľa spomaliť rast a kríky horšie..
  • Zastavenie rastu stoniek po prerezaní – normálny jav, narezané stonky už nerastú, ale po chvíli sa na rastline môže objaviť nový mladý porast.
  • Škvrny na listoch – môže spôsobiť popáleniny od vystavenia jasnému slnečnému svetlu. Veľký počet týchto škvŕn často vedie k žltnutiu a následnému opadaniu listov špargle..
  • Rastlina spomaľuje svoj rast Keď sa dusík a železo obsiahnuté v pôde vyčerpajú, pravidelná aplikácia minerálnych hnojív do pôdy je kľúčom k jej zdravému vývoju.

Z škodcov je roztoč pavúka považovaný za najnebezpečnejší pre špargľu. Takže okraje kladódia v kosáčikovitej špargli, napadnuté kliešťom, sú zdeformované. Po ošetrení získajú normálny vzhľad iba čerstvé listy. Vzhľadom na to, že špargľa nemá rada chemické ošetrenia, pokiaľ to situácia dovolí, uprednostňujú sa ľudové metódy kontroly hmyzu. Môžete sa pokúsiť zbaviť malých lézií ošetrením mydlovou vodou, infúziami cibuľových šupiek alebo cesnaku.

Keď je špargľa infikovaná voskovými červami, na stonkách a listoch sa môžu objaviť čierne škvrny, ktoré môžu mať za následok smrť celej rastliny. Na odstránenie tohto problému sa kolónie červov od škodcov odstránia vatovým tampónom namočeným v alkohole.

  Ficus gumovitý (elastica)

Druhy špargle s fotografiami a popismi

Najpopulárnejšie a najvhodnejšie na údržbu v interiéri sú nasledujúce druhy špargle: hustokvetá (Sprenger), obyčajná, pernatá, najtenšia a špargľa. Špargľa zvyčajne patrí do skupiny okrasných listnatých rastlín, ale to tiež nie je úplne správna klasifikácia, pretože takmer všetky druhy kvitnú malými nepopísateľnými kvetmi s vôňou alebo bez nej, po ktorej sa vytvoria malé červené sférické plody..

Asparagus racemosus (Asparagus racemosus)

Racemóza špargle

Stonky tohto typu môžu dosiahnuť dĺžku dva metre. Na povrchu majú pubertu. Líši sa v hromadnom raste kladódiových výhonkov. Jeho stonky navonok pripomínajú vetvy ihličnanov, jemné na dotyk. Vytvára kvetenstvo-kefy s príjemnou vôňou. Farba kvetu – ružová, ovocie – červená.

Špargľa medeoloides

Špargľa medeoloides

Rastlina s rovnými, rozvetvenými výhonkami. Prírodné vzorky dosahujú pomerne veľké veľkosti. Môže sa pestovať ako ampelická rastlina, ale stonky môžu držať aj na podpore. Claudia sú oválneho tvaru a pripomínajú pravidelné listy. Vzhľadom na to, že taká špargľa môže rásť, najčastejšie sa pestuje nie v bytoch, ale v skleníkoch..

Asparagus meyeri

Špargľa Meyer

Druhy kríkov. Stonky dorastajú až do pol metra. Na ich povrchu je vata a krátke ihličkovité kladódie. Dospelé výhonky v spodnej časti stuhnú a zhora sa mierne naklonia. Čerstvé stonky môžu rásť iba z koreňa.

Takúto špargľu možno často nájsť v kvetinárstve – na doplnenie kvetinových úprav sa používajú malebné nadýchané stonky..

Špargľa obyčajná (Asparagus officinalis)

Bežná špargľa

Tiež známa ako liečivá alebo farmaceutická špargľa. Bylinná trvalka stredného vzrastu. Stonky sú hladké, vetvy sú rovné, rastú nahor alebo v miernom uhle. Ich dĺžka môže dosiahnuť 1,5 m. Cladodia sú úzke, pripomínajúce vlákna, veľké až 3 cm. Olistenie má malé váhy. Jeden krík je schopný vytvárať kvety oboch pohlaví. Všetky majú svetlo žltú farbu, ale samčie kvety sú dvakrát väčšie ako samičie. Plody sú zaoblené šarlátové bobule..

Špargľa plumose (Asparagus plumosus)

Špargľa pernatá

Rodák z afrických trópov. Má rozvetvené výhonky, ktoré sú hladké na dotyk. Jeho listy sú šupiny trojuholníkového tvaru. Výhonky Phyllocladia, viac podobné obyčajnému lístiu, rastú v skupinách a majú mierne zakrivený tvar. Na dĺžku môžu dosiahnuť iba 1,5 cm, kvitne bielo, zatiaľ čo kvety môžu vytvárať malé kvetenstvo a môžu rásť samostatne. Opeľované kvety sa menia na tmavé, modročierne plody, v ktorých dozrieva 1 až 3 semená.

V kvetinárstve sa najčastejšie vyskytuje trpasličí odroda takejto špargle, ale doma tento druh takmer vôbec nekvitne: kvitnutie je možné pozorovať iba v kríkoch starších ako 10 rokov. Dospelá rastlina sa najčastejšie pestuje ako ampelous.

Špargľa (Asparagus falcatus)

Špargľový polmesiac

Je pozoruhodný najhrubšími (až 1 cm) a najdlhšími (až 15 m) stonkami zo všetkých druhov špargle. Takéto rozmery však dosahuje iba v prírodnom prostredí, keď sa pestuje v skleníku, jeho pôsobivé rozmery sú obmedzené iba na niekoľko metrov. Vo vnútorných podmienkach nie je výška stoniek väčšia ako 2 m. V priebehu času sa stonky pod vlastnou hmotnosťou mierne ohýbajú. Na nich, zakrivené vo forme kosáka, sa vytvoria kladódie dlhé až 8 cm. Vyznačujú sa mierne zvlnenými okrajmi. Kvetenstvo pozostáva z bielych kvetov príjemnej vône.

Špargľa špargľa (Asparagus asparagoides)

Špargľa špargľa

Pohľad na Juhoafrickú republiku. Často sa používa ako ampelická rastlina alebo sa umiestňuje na podperu. Stonky sú zelené a hladké na dotyk. Listové výhonky sa vyznačujú vajcovitým tvarom. V prírode kvitne drobnými bielymi kvetmi, ale doma ich nebude možné obdivovať. Po odkvitnutí sa vytvoria červenooranžové bobule s ľahkou citrusovou arómou..

Špargľa najjemnejšia (Asparagus benuissimus)

Špargľa najjemnejšia

Líši sa od svojho pernatého náprotivku vyššími výhonkami. Fyloclades sú navyše dlhšie a užšie a rastú zriedkavejšie..

Sprenger’s Asparagus (Asparagus sprengeri)

Špargľa Sprenger

Hovorí sa im aj huňatý alebo etiópsky. Tento druh vníma priame slnečné svetlo pokojnejšie. Líši sa v dlhých kmeňových kmeňoch. Na dĺžku dosahujú pol metra. Ich povrch môže byť hladký alebo ryhovaný. Veľkosti fylocladií, podobné ihličiam, dosahujú 3 cm, môžu rásť jednotlivo alebo v skupinách až po 4 kusy. Ich tvar môže byť rovný alebo zakrivený. Kvety sú bielej alebo ružovo-krémovej farby a príjemne vonia. Plody sú červené bobule, z ktorých každé obsahuje iba jedno semeno.