Pogonaterum – izbový bambus

Pogonaterum - izbový bambus. Domáca starostlivosť. Kultivácia pogonaterum, transplantácia a reprodukcia. Popis, foto

Pogonatherum paniceum je taxonomicky príbuzný s našimi poľnými trávami. Toto príbuzenstvo zdôrazňuje jeho príslušnosť k rodine Myatlikov alebo Zlakov. Druhový názov rastliny je odvodený z gréckeho pogo a ather, čo znamená brada a kvet. Kvety rastliny v tvare hrotu sú skutočne obklopené, ako vousy, tvrdými markízami..

Pogonaterum je známe ako izbová trstina alebo miniatúrny bambus, čo je celkom opodstatnené. Svojím vzhľadom (dutá stonka, tvar listov a ich umiestnenie na stonke), ako aj niektorými znakmi rastu (rýchlosť) je rastlina podobná bambusu.

Vo voľnej prírode sa nachádza vo východnej časti Ázie, Číny a rozľahlosti Malajsie, pričom dáva prednosť vlhkým miestam.

Pogonaterum je široko používané vo vnútornej kvetinárstve. Je veľmi obľúbený pri zdobení interiérov zariadených v japonskom (čínskom) štýle..

Popis rastliny

V prírode je to vždyzelená bylina, navonok podobná nízkej obilnine so stonkami zakrivenými v oblúku.

V prírode je to vždyzelená bylina, navonok podobná nízkej obilnine so stonkami zakrivenými v oblúku. Stonky bylinné alebo slamovité, huňaté, vzpriamené alebo zakrivené, rôznych výšok: minimálne 10, maximálne 60 cm Listy sú predĺžené kopijovité, zelené a jemné. Husto pokrývajú stonky, čím pôsobia dojmom kríka, ktorý pripomína miniatúrnu húštinu. Kvety nebude možné vidieť – rastlina vo vnútorných podmienkach nekvitne a v prírode sa to nestáva často. Kvitnú iba dospelí.

Starostlivosť o pogonaterum doma

Starostlivosť o pogonaterum doma

Osvetlenie

Rastlina miluje osvetlené miesta, ale nemali by ste to zneužívať: listy pogonaterumu sú náchylné k vyblednutiu.

Teplota

Vnútorný bambus je rastlina, ktorá miluje teplo. Optimálna teplota pre pogonaterum je 30-35 stupňov. Preferovaná teplota vzduchu v zime – nie vyššia ako 18 stupňov.

Hrniec s pogonaterom by nemal byť umiestnený vedľa zdroja tepla a pod (nad) prúdmi teplého vzduchu. V lete je rastlina často umiestnená vonku..

Vlhkosť vzduchu

Pogonaterum miluje vzduch s vysokou vlhkosťou.

Pogonaterum miluje vzduch s vysokou vlhkosťou. Na suchom vzduchu, ako aj pri teplotných výkyvoch, špičky listov schnú a tmavnú. Na udržanie optimálnej vlhkosti je možné použiť mach a keramzit..

Zalievanie

Rastlinu treba často a výdatne polievať: pôda by mala byť vždy, aj v zime, mierne vlhká. Na zavlažovanie je lepšie použiť teplú usadenú vodu..

Zalievanie by malo byť rovnomerné, bez sušenia a podmáčania. Rastlina „signalizuje“ nepravidelnosť zalievania sušením špičiek listov. Je veľmi dôležité starať sa o dobrú drenáž.!

Pôda

Základom substrátu je zemina (hlina alebo hlina). K tomu sa pridáva humus a rašelina v pomere 2: 1: 1.

Top dressing a hnojivá

Polievanie Pogonaterum sa vykonáva každé 2 alebo 3 týždne vyváženými tekutými hnojivami.

Výber hrnca

Pogonaterum potrebuje priestranný „domov“

Pogonaterum potrebuje priestranné „obydlie“: rastie veľmi rýchlo a vypĺňa celý priestor hrnca až na doraz. Ideálne pre neho budú nízke široké kapacity..

Prenos

Aktívne rastúce rastliny sa presádzajú každoročne a nádoba sa zmení na väčší priemer.

Prerezávanie

Na vytvorenie veľkolepého kríka je pogonaterum „orezané“. To vám umožní regulovať rast rastliny a zachovať jej tvar..

Reprodukcia pogonaterum

Reprodukcia pogonaterum

Rastlina sa rozmnožuje vegetatívne – delením kríka. Tieto postupy sa vykonávajú na jar, potom, čo rastlina opustí „stav spánku“.

Rastlina vybratá z kvetináča sa opatrne zbaví prebytočnej pôdy. Potom sa krík oddelí na časti opatrne pomocou drevenej tyčinky a rozoberie korene.

Najdôležitejšou podmienkou delenia je maximálna starostlivosť pri oddeľovaní koreňov, aby sa zachovala ich celistvosť. Ak sa nedá vyhnúť poškodeniu koreňov, na listoch sa objaví hnedá škvrna..

Rastúce ťažkosti

Rastúce ťažkosti

  • Pri nedostatočnej vlhkosti a náhlych zmenách teploty môžu hroty listov vyschnúť.
  • Ak sú korene poškodené, napríklad pri presádzaní, môžu sa na listoch vytvárať hnedé škvrny..
  • Listy môžu na priamom slnečnom svetle vyhorieť (obzvlášť v horúcom počasí).
  • Pri nesprávnom a nerovnomernom zalievaní vyschnú hroty listov a samotné výhonky.

Choroby a škodcovia

Z týchto škodcov predstavuje roztoč obzvlášť nebezpečenstvo pre pogonaterum..