Prečo listy citrónu zožltnú?

Prečo listy citrónu žltnú a opadávajú? Problémy s pestovaním izbového citrónu

Citrón je exotická rastlina z rodiny citrusov, ktorá si už dlho získala obľubu nielen ako užitočné a liečivé ovocie, ale aj ako izbová rastlina. Je pravda, že nie je ľahké ho pestovať v obyčajnom mestskom byte, ale najmä vytrvalí pestovatelia kvetov vytvárajú pre citrón ideálne podmienky a ďakuje im za krásny a upravený vzhľad a množstvo ovocia..

Mladú rastlinu si môžete kúpiť v každom špecializovanom obchode, ale nie je veľmi populárna, pretože citrón nie je lacný a starostlivosť oň je náročná. Mnohí si netrúfajú na jeho pestovanie, pretože sa obávajú, že to nezvládnu, a nezničia rozmarnú tropickú rastlinu. Koniec koncov, pozornosť a starostlivosť nestačí. Izbový citrón bude potrebovať špeciálne podmienky, ktoré budú blízke jeho prírodným podmienkam. Je ľahko náchylný na choroby a môže trpieť rôznymi škodcami..

Najčastejším a najrozšírenejším problémom sú negatívne prejavy na listovej časti rastliny. Citrónové listy zrazu začnú žltnúť a vädnúť a neskôr hromadne opadávať. Aby sa predišlo takýmto problémom, je potrebné poznať hlavné príčiny týchto javov. Existuje mnoho faktorov, ktoré spôsobujú tieto komplikácie pri izbovom citróne..

Hlavné príčiny žltnutia listov citrónu

Hlavné príčiny žltnutia listov citrónu

Nedostatok osvetlenia

Jasné slnečné svetlo a dlhé denné hodiny v krajinách ako India a Čína, ktoré sú považované za najobľúbenejšie a najpriaznivejšie miesta na pestovanie citrónu, sú jedným z dôležitých faktorov úplného rozvoja tropickej rastliny. Doma budete musieť celý rok tvrdo pracovať na vytvorení vhodného osvetlenia. Koniec koncov, nedostatok svetla a žltnutie listov priamo súvisí.

Nedostatok svetla môžete doplatiť vonku (napríklad na balkóne, lodžii alebo terase). Miesto pestovania citrónu je možné zmeniť iba pri optimálnej teplote nočného vzduchu, ktorá neklesne pod dvanásť stupňov Celzia a zaručenej absencii nočných mrazov..

V miestnosti pre zástupcu citrusov musíte vybrať okenný parapet na južnej strane bytu a okrem toho použiť ako odrazové zariadenie zrkadlo alebo fóliu, čo výrazne zvýši tok prirodzeného svetla. Vynikajúcim riešením by bolo použiť ako dodatočné osvetlenie žiarivku..

Nesprávne zalievanie

Nadbytok alebo nedostatok závlahovej vody vedie k ochoreniu koreňového systému rastliny, ktorá začína tvrdo bojovať o život a vynakladá všetku svoju energiu na obnovu koreňov a pre nadzemnú časť zdrojov už nie je dostatok zdrojov a preto začínajú problémy s listami. Ak je možné nedostatok vody počas zavlažovania ešte upraviť a pôdu v kvetináči je možné včas navlhčiť, potom pretečenie vody povedie k smrti rastliny v dôsledku výskytu hniloby.

  Myrta

Ideálnym pôdnym stavom je konštantná mierna vlhkosť.

Nevhodná teplota obsahu

Žltnutie a vädnutie listov je často dôsledkom stresu, ktorý rastlina zažila.

Žltnutie a vädnutie listov je často dôsledkom stresu, ktorý rastlina zažila. Stres pre citrón sú náhle zmeny teploty, studený prievan a nízke vnútorné teploty..

Zástupca citrusov sa môže naplno rozvinúť pri teplotách od 14 do 27 stupňov Celzia. Ideálnymi podmienkami sú malé výkyvy teploty v týchto medziach. Vetranie v chladnom období by sa malo vykonávať s mimoriadnou opatrnosťou. Prúdy studeného vzduchu by mali prechádzať nad korunou izbovej rastliny (to platí aj pre použitie ventilátora, klimatizácie). V vykurovacej sezóne nie sú pre citrón nemenej nebezpečné vykurovacie zariadenia (vrátane krbu), ktoré sa nachádzajú veľmi blízko závodu..

Nízka vlhkosť

Úroveň vlhkosti potrebnej pre citrón (asi 70%) je možné udržiavať pomocou vodných procedúr v ranných a večerných hodinách každý deň v každom ročnom období. Na striekanie koruny sa odporúča použiť mäkkú, usadenú vodu. Na vyriešenie tohto problému môžete tiež pripojiť domáce zvlhčovače vzduchu, malú fontánu a parný generátor..

Nedostatok živín a stopových prvkov

Dostatočná výživa je dôležitou súčasťou rastu a vývoja citrónu v izbovom prostredí.

Dostatočná výživa je dôležitou súčasťou rastu a vývoja citrónu v izbovom prostredí. Pri nedostatku niektorých stopových prvkov a živín rastlina zmení farbu listov a dokonca ich vyhodí. Napríklad svetlo žltá malá škvrna na listoch sa objaví pri nedostatku dusíka. Sušenie listov na okrajoch naznačuje potrebu rastliny pre fosfor. A zosvetlenie zelenej farby listovej hmoty signalizuje nedostatok železa..

Záhradkári odporúčajú včasnú a pravidelnú aplikáciu špeciálneho komplexného hnojenia pre rastliny z čeľade citrusov v presnom dávkovaní, ktoré je uvedené v návode. Je veľmi dôležité neprekračovať normy aplikovaných hnojív, pretože sú absorbované rastlinou, čo znamená, že nadbytok stopových prvkov spolu s plodmi je možné jesť a poškodiť prácu rôznych vnútorných ľudských orgánov..

Vzhľad škodcov

Na boj so škodlivým hmyzom, ktorý sa živí šťavou z listov a stoniek citrónu, je možné len pomocou chemických roztokov a rôznych prípravkov na postrek citrusových plodín.

  • Roztoč môže byť zničený liekom “Actellik”.
  • Štít sa bojí postreku Fitovermom.
  • Vošiek sa môžete zbaviť použitím “Tanrek”.
  • „Neoron“, „Aktara“, „Fufanon“ dobre fungujú proti muškám a červom.
  Vnútorný saxifrage

Nebezpečné choroby

choroby, ktoré ovplyvňujú farbu a stav listovej časti citrónu, bohužiaľ, nemožno vyliečiť

Infekčné, vírusové a plesňové choroby, ktoré ovplyvňujú farbu a stav listovej časti citrónu, sa, bohužiaľ, nedajú vyliečiť. Vo väčšine prípadov musí byť rastlina postihnutá hubou zničená, pretože ju nemožno zachrániť a je veľmi ľahké infikovať ostatné izbové kvety. Medzi mnohými chorobami citrónu možno rozlíšiť najbežnejšie.

Chrasta – chrastavitosť alebo bradavica plesňového ochorenia sa objavuje na všetkých častiach rastliny – stonkách, listoch a plodoch. Na listovej časti sa najskôr objavia malé žltkasté škvrny, z ktorých sa po krátkom čase stanú bradavice tmavošedého odtieňa. Bradavice, ktoré sa na stonkách premenia na veľké výrastky, rastlinu postupne ničia..

V počiatočných štádiách ochorenia sa môžete pokúsiť zachrániť citrón. Všetky postihnuté výhonky a stonky je potrebné orezať a zvyšné zdravé časti postriekať tekutinou Bordeaux.

Malsecco – túto chorobu spôsobuje aj huba a jej nástup je možné určiť konkrétnymi znakmi. Žltkasté pruhy na pozadí jasne zelených listov sú dôkazom výskytu choroby. Uplynie trochu času a začne vädnutie a váľanie listov, ktoré následne odpadnú a stonky postupne vyschnú. Je zbytočné bojovať s touto hubou, rastlina sa nedá vyliečiť.

Hnedá škvrna – táto hubová choroba má iný názov – fylostiktóza. Huba najčastejšie postihuje listy v spodnej časti rastliny. Vzhľad choroby je viditeľný škvrnami na listoch svetlohnedého odtieňa a okrajom tmavšej farby..

V počiatočnom štádiu ochorenia je možné citrusovú korunu ošetriť špeciálnymi fungicídnymi prípravkami, ktoré sa odporúčajú na ničenie určitých druhov húb – Strobi, Vectra alebo Abiga -Peak.

Mastné miesto – táto nevyliečiteľná hubová choroba môže zničiť izbový citrón do 3-6 mesiacov. Bohužiaľ, nezáleží na tom, v akom štádiu je choroba zistená. Hmota zeleného listu je najskôr pokrytá chaotickými svetlo žltými škvrnami, potom sa zafarbia takmer do oranžova, potom do tmavohneda a do čierna. Povrch postihnutých listov vyzerá mastne.

  Starostlivosť o kráľovskú begóniu

Mastné miesto je nevyliečiteľné plesňové ochorenie, ktoré môže zničiť izbový citrón do 3-6 mesiacov

Keď sa zistia prvé príznaky ochorenia, odporúča sa okamžite izolovať citrón od iných rastlín, alebo ešte lepšie, aby ste ho okamžite zničili, pretože existuje vysoká pravdepodobnosť infekcie ostatných domácich miláčikov..

Neskorá plesňa – plesňová choroba, bežná pre mnoho izbových rastlín, začne infikovať citrón z koreňového krčka. Jeho znaky sú časom viditeľné na listoch a stonkách. Hlavnými znakmi ochorenia sú tmavé vodnaté škvrny na kôre, ktoré po určitom čase prasknú a z prasklín sa uvoľní svetlo so žltkastým nádychom. Listové dosky sú pokryté olejovými škvrnami.

Naliehavé opatrenia – čistenie poškodených oblastí kôry a ošetrenie celej rastliny kvapalinou Bordeaux.

Tristeza – Táto choroba je spôsobená vírusom, ktorý je medzi európskymi záhradníkmi pomerne široko známy, pretože uprednostňuje infikovanie rôznych zástupcov citrusových plodov. Vyliečiť rastlinu z tejto vírusovej choroby je nemožné..

Choroba má tri fázy vývoja. Na prvom listy zožltnú alebo bronzujú. Na druhej strane – farba listov sa nasýti – žltá. A poslednou fázou je masívny pokles lístia, smrť koreňovej časti a celej rastliny.

Prírodné faktory

Niekedy sa na citrónovom kríku na samom dne koruny objaví jeden zažltnutý list a rastlina zostane vo svojom obvyklom stave a dlho nemení svoje vonkajšie vlastnosti. V tomto prípade nie je dôvod na obavy – ide len o to, že starý list zožltol, ktorý čoskoro opadne a na jeho miesto príde mladý nový list..

Starostlivosť a chyby pri pestovaní citrónu (video)

Starostlivosť a chyby pri pestovaní citrónuStarostlivosť a chyby pri pestovaní citrónu